Evdeki cihazları düşük voltaj, yüksek akımdan korumak için şundan 6 tane aldım. Bu cihaz kaliteli midir? Vaat ettiği gibi midir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • deathline @deathline

  Ürünün içindeki diyot bakıyorum da ,13,5 amperdir o 13500 Amperde akımı düşünmek istemem bile.toprak hattı yoksa bu tarz ürünlerin tek kullanımlık sigortadan çok farkı olmuyor.anten ve telefon hattı takılanlar var modem veya televizyonu koruyor en azından yıldırım düşmesinden.şebekeden bu kadar yüksek akım gelse o prize gelinceye kadar, sokakdaki dolap, apartmanın kofrası, panodaki sigortalar patlar.
  Bu marka alman ismi ile çin malı ürünleri sayan bir firma genelde piyasa ürünlerinden pahalı oluyorlar.bu ürünü kullanıp sorun çıksa muhtemelen muhatap bulunamaz, toprak hattı yokmuş prizde deyip işin içinden çıkarlar, o yüzden leblebi çekirdek gibi satıyorlar bunları.

 • Orcun @orcun

  Bu neyden korur dersen, yıldırım düşerse çevreye vs ondan koruyabilir ama o da zor. Bu tür ürünler tamamen vicdan rahatlatma ürünleri aslında. 🙁 Şimdi şebekeden anlık 170 180 190 210 220 240 volt gelecek bunu dengelemesi zaten mümkün değil ve farketmeyecek alet bile, e tamam da senin cihazı zaten bozan da bu tür dalgalanmalar. Onu anlayabilecek kapasitede bir ürün değil.

 • qubit @qubit

  Yıldırım vs. için koruyabilir belki. Alman pazarında satıldığı için bir TüV damgası var. Diğer Çin malı ürünlere göre bu bir artı.

  Ürünün bir "koruma aktiftir" ışığı var. Düzgün bir ürünse varistor bir vakada görevini yapıp kullanım dışı kaldı ise o ışığın sönmesi lazım. Varistör tek kullanımlık oluyor. Ona dikkat edeceksiniz. Kullanım kılavuzunda da yazar.

  @orcun'un dediği gibi bunların sadece çok yüksek anlık voltajlarda devreye girdiğini hatırlatmak lazım. Adem Helvacı'nın biraz çekim sıkıntısı içeren bilgilendirici bir videosu var; ona bkz. Şebekenizde ciddi dalgalanmalar varsa bu cihazlar iş görmüyor.

  Dipnot: DSL, telefon, kabloTV vs. kablolarından da yıldırım da aynı tip aşırı voltaj geliyor. Modem gibi cihazlar için bu tip kabloların bağlanabildiği ürünlere bakacaksınız.

 • Tarık @xahve

  Telefon ve Elektrik hattına düşen yıldırımdan sizi ancak Allah koruyabilir arkadaşlar, boşuna uğraşmayın. Fırtına çıktığı zaman tüm elektronik cihazları fişten çıkarıp interneti söküyorum.

  • qubit @qubit

   Orası öyle, böyle fırtınalarda seli oluyor başka ek afetleri oluyor da Allah bu ademoğluna akıl verirken kullansın da çözüm üretsin* diye vermiş. Buradan sanırım @unicornknight olsa gerek onun maddi zarar sonrası araştırıp aldığı şöyle ürünler mevcut:
   https://www.amazon.com.tr/Schneider-PMF83VT-GR-Akım-Korumalı-Priz/dp/B00T7BZDGE/

   * + sonra bir şeyler icat edince kibre boğulmayıp şükretsin.....

  • Tarık @xahve

   @qubit Yıldırım o kadar yüksek bir gerilimle geliyor ki, sizin araya koyduğunuz her cihazın üzerinden ark şeklinde atlayarak devam ediyor. Topraklama falan da işe yaramaz. Bu cihazlar 220 voltluk gerilimin 500 volt olması durumunda işe yararlar. Ama 1.000.000 volt geldiği zaman hiçbir şey yapamazlar. Bu yüzden cihazlarınıza önem veriyorsanız yıldırım düşme riski varken her şeyi prizden çekip en az 50 cm uzaklaştırmanız lazım.

  • deathline @deathline

   @xahve yıldırım tepemize düşüyorsa eyvallahta , sokaktaki dolaba veya direğe düşüyor, kamyon geçerken direkteki kabloları kısa devre vs. yapabiliyor, bu tarz durumlar işe yarar bu ürünler ayrıca toprak hattı şart yoksa aşırı dirençten ev içinde yangın çıkabilir.

  • Tarık @xahve

   @unicornknight İroni yaptım ben. İstediğiniz kadar uğraşın, Telefon hattınızın bulunduğu direğe yıldırım düşerse, modeminiz, o modeme ethernet ile bağlı olan bilgisayarın ethernet kartı, o modeme bağlı TV nin ethernet kartı yanacaktır.
   Boşuna yüzlerce lira verip böyle koruduğunu söyleyen cihazlar almayın, yıldırım tekrar düştüğünde anlarsınız fişleri çekmeniz gerektiğini

  • qubit @qubit

   @unicornknight kavurma günü demezseniz daha yakışıklı olur. Farklı görüşlerin birbirlerinin özel günlerine saygı göstermeleri ümidiyle.

   @xahve paratoneri olmadığını sonradan öğrendiğimiz çok katlı bir binaya yıldırım düşeli birkaç yıl oluyor. O kadar kat içinde tek hasar diyafon sistemi dedikleri şeyin güç kaynağına oldu. Allah'ın acımasına basit bir örnek. Normal tek katlı bir bina olsa zaten prize takmasan da TV vs. hapı yutacaktır. Bu tarz afetlerden %100 korunmak mümkün değil ama bilimsel tedbirler geliştirilmişse kullanmak lazım. Bu dediğiniz ölümcül bir virüse karşı aşı çıktığı halde "aşı hastalıktan %100 korumuyor olmaya gerek yok" demeye benzedi. Her seferinde yıldırım senin binana düşmeyecektir, paratoneri olduğuna da dikkat ettin mi Allah kerim.

   Modem getiren firmaların servislerine gidin bakın, fırtınalı havalardan sonra kaç tane cihaz önlerine geliyor. Bunların çoğu yakına düşen yıldırımlar nedeniyle boşu boşuna çöp olan cihazlar çıkar. Nereye yıldırım düşüyor aşağı yukarı her mahallede belli. Aslında bu güzel bir #tsvideoönerisi imiş, umursayan varsa bir gün çeker.

 • Mehmet @m-menguc

  amazondan aldım hocam. iade edebilirim. bu markanın çoklu prizini kullanıyorum ondan memnunum kaliteli. bu neyden korur neyden korumaz onu merak ettim.

 • Mehmet @mehmet

  https://www.trendyol.com/abs/gerilim-ve-akim-koruma-rolesi-yuksek-alcak-voltaj-akim-koruma-63a-yildirim-koruma-p-150056189

  direk ev girişinde bu tarz bir sistem daha kontrollü ve bütüncül koruma sağlar diye düşünüyorum,
  kendi evimde trifaze modelini kullanmaktayım ve yağmurlu fırtınalı zamanlarda devreye girip enerjiyi kestiğine şahit oldum.

 • furkan1zek @furkan3ze3

  Evdeki beyaz eşyalar vs voltaj dalgalarindan bozulur. Bu cihazlar ani yüksek akıma karşı tek bir sefere mahsus koruma saglar. Bu sebeple cihazları korumada hicbir etkileri yoktur. Tamamen pazarlama oyunu ve paranızı çöpe atarsınız.