Şimdi beyler ciddi ciddi yardıma ihtiyacım var 😂 kafa allak bullak oldu yine. BT ve Programlama mezunuyum. Daha önce hiç bu alanla ilgili çalışmadım. İlanlar yüzünden hep soğuk baktım çünkü 50 tane şey istiyorlar 😎 Otelde çalışıyorum, + Otel dışı 2 tane 9+5 odalı aparta bakıyorum. Bu ay otelden çıkıyorum tazminatla beraber. Elime biraz para geçecek, macbook air alcam o kesin, çünkü birşeyler üretmek istiyorum. Evde güçlü bir de pc var ama şuan vakit kalmıyor pek. Sadece aparta bakacağım için sürekli boş odada, bahçede missfir bekliycem, gelsin ya da gitsin diye, o da günde 2-3 saat demek ve geri kalan boş vakit. Oteli bırakıp Sadece 2 aparta bakıcam gelirim yine aynı veya daha yüksek olacak. Bolca vaktim olacak ve bu vakitleri yazılım + ingilizceyi biraz daha geliştirmek + kitap okuyarak geçiricem. Ama ne yapacağımı bulamadım herkes gibi. Otele bir kaç yazılımcı geldi sohbet ettik, python ile çalışan da vardı, c# azure, apple tarafı için uygulama geliştirenler de vardı. Hepsi de kendi alanını önerdi elbette. Kodlarla oynamayı ve pcde birşeyler üretmeyi hep sevmişimdir.Yani kısace neye karar vereceğimi bile bilmiyorum. Ama kafa yorunca da başaracağımı biliyorum. Etrafımda destek alacağım bir çevre yok. Yani yazılımcı networküm yok.
Html, css, az bişi de mysql geçmişim var, çok hatırlamasam da 1 haftaya hepsini çözerim. Php yi kafama göre değiştirecek kadar biliyorum yani sıfırdan tasarlayıp yazamam ama olan birşeyi değiştirip geliştirebilirim. Python a bakıyorum arada. Bakıyorum da ne yapacağımı bilmiyorum. Algoritmayla aram iyidir, yani sorunları adım adım çözüme kavuştururum, neyi nerden nasıl çözerim bunları bulur hallederim, matematiğim kötüdür ama çalışmadığım için, yani trigonometri lazımsa bakar öğrenirim dert değil.

Şimdi sorum şu bu işlerin içinde olan birileri vardır illaki.
Ben ne yapayım 😂 Beni yönlendirecek birinin yardımına ihtiyacım var. Kardeşim bak şöyle yap:
- Python u çöz, sonra şunlara çalış.
Ya da
- apple için Swift öğren, sonra şunu öğren vs
Ya da çalışmak istediğin alanı seç, ilanlarına bak neler istiyorlar en çok onlara yönel gibi.

Amaç:
Kendimi geliştirmek, Öğrenmek, birşeyler üretmek ve yan gelir. Şukadar çok para kazanayım derdim yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kortex @kortex

  JavaScript için html css bootstrap
  ReactNative için JavaScript

  ReactNative öğrenince para akmaya başlıyor zaten 😀

  Swift öğrenmek için AppStore'da swift playgrounds var.

 • Realblue1 @realblue1

  Minimum B1 düzey ingilizce bilmiyorsanız hiç bulaşmayın türkçeyle gelebileceğiniz en yüksek seviye muhasebe programı yazmak.

 • Papa Emeritus @pope

  Swift bence daha iyi çünkü bir kaç satırla UI’lı bir app’e dönüştürebilirsiniz ve başta güzel motivasyon olur bu. Python’da desktop/mobile GUI’li app’ler yapacaksanız bir kaç framework var ama yeterli değillerdi en son baktığımda. Ek olarak Swift ve Apple ekosistemine girerseniz aklınıza gerçekten app fikirleri gelebilir. Mesela cross-platform çalılan birisinin hayatta Safari’de extension içerisinde CoreML çalıştırılabileceğini bildiğini zannetmem. Apple’da gerçekten çok sağlam kütüphaneler var ve bunlardan bir haber yıllardır cross platform iş yapan geliştiriciler tonla. Safari’de CoreML çalıştırabilmeyi bilmek ne işime yarayacak derseniz? Ben bunu 2018’de WWDC’de duymuştum, 2019’da ML kullanan bir porno resim engelleyici çıkarttım. Neredeyse tamamen pasif olarak hala güzel bir miktar geliyor. Benzer şekilde 2019 WWDC’de Apple’ın on device dictation için ML modellerini geliştiriciye açtığını öğrendim. Yüz yüze ses kaydı yapabilen, bunu otomatik yazıya çeviren ve ses dosyasında istediğiniz bölümü yazıyla aramanızı sağlayan bir app yaptım. Tam app çıktı, pandemi başladı ve toplantılar iptal oldu ondan projeyi öldürdüm ama belki gelir getirirdi. Sonra ne işime yaradı derseniz, şirket içi kullandığımız bir app’e video’lar ekleniyor. Bir ufak işle bu video’lara otomatik altyazı ekleyen sistem getirdim mesela çünkü bu bu framework’ün varlığından haberim vardı. Daha ekstrem bir örnek olarak iPhone X çıktığında yüzden aldığımız 3D datalarla macOS’i kontrol etmeye yaratan bir app yaptık,sonra ekip dağıldı ama büyük ihtimalle bu sayede Apple WWDC bursu aldık hatta Apple mühendislerine sunduk bunu California’da 2018’de. ABD’li olsak staja ve sonrasında çalışmaya kadar yolu vardı. Bu app’te Multipeer Connectivity, Accelerate ve ARKit kullanmıştık, bunlarda çoklu platforma geliştirme yapanların detaylarını bilmeyeceği kütüphaneler. Bu tip çok örnek geliyor aklıma. Ekosisteme girmezseniz bu detaylardan izole olursunuz ve belki güzel fırsatları kaçırırsınız.