Fotoğraçılıkla ilgili bir sorum var. Manzara fotoğraflarını geniş diyaframla (f/3,5 gibi) çekmek mümkün müdür? Normalde bütün fotoğrafın eşit netlikte olması için dar diyafram kullanmak gerekiyor ama giren ışık azaldığından bu sefer de pozlama süresini arttırmak gerekiyor ki, bu da tripotsuz sıkıntı yaratabiliyor. Eğer çerçeveye giren yakında bir nesne yoksa, pozlamayı kısa tutmak için geniş diyafram kullanamaz mıyız? Her şekilde ilerisi bulanık mı çıkar? Şu an elimde dijital bir kamera yok, o yüzden deneyerek test edemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Alkan @mertalkan

  Yoo ileriye odaklandıysa bulanık çıkmaz. Yakında bir şey varsa o bulanık çıkar. Ama şöyle bir şey var. Çoğu lensin en net noktası f8-9 gibi değerler. Yani fotoğrafın genel netliği azalabilir.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  makinanın ve lensinin bokeh performansını en iyi deneyerek öğrenirsin.

  • prospektus @prospektus

   Orası öyle tabii ama elimdeki makine tamamen analog olunca filmleri harcamaya başlamadan önce biraz araştırma yapayım dedim. 36'lık bir filmin fiyatı 100 küsür lira olmuş çünkü. Eskiden de biraz kullanmıştım aslında ama pek detayına inmemiştim.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Tersini yazmışsınız ama anladım dediğinizi tabi. Diyaframı kısmak keskinlik artırır, sadece alan derinliğini etkilemiyor diyafram. O sebeple geniş diyafram açıklığında lensin sunabileceği en iyi keskinlik değerini elde edememiş olursunuz. Ben A5000 makinenin 16-50mm kit lensiyle f7.2 ya da f8 değerlerinde manzara çekiyorum. Daha da kısınca renk bozuluyor ve vinyet artıyor, kararıyor fotoğraf. Daha açınca da keskinlik azalıyor. Bunun yakındaki nesnelerle alakası yok bu arada, kendiniz farklı diyaframlarda fotoğraflar çekip aynı noktaya bilgisayarda yakınlaşıp bakarak farkı görebilir ve hangi değerde en iyi değer elde ediliyor az çok kafanızda oturtabilirsiniz. Optimum değer lensten lense değişiyor. En iyisi denemek. Hatta bir ipucu daha vereyim: Mümkünse çekmeden önce maksimum yakınlaştırmayı (dijital dahil) yapıp manuel fokusla odaklanmaya çalışın. Benim makinede manuel fokusta anlık zoom penceresi açılıyor, oradan bakıp keskinliği görüyorum. Yani bundan yararlanıp diyaframın etkisini o şekilde de görebilirsiniz anlık olarak bilgisayara fotoğrafları atmaya gerek duymadan. Otofokus ya da sonsuz fokus manzarada iyi sonuç vermiyor, ben kendi denemelerimde alamadım en azından.

 • N Ziya Çeliksu @ziya-celiksu

  Çektiğin manzaranın derinliği önemli, mesela sadece karşıdaki dağı çekeceksen dağa netlik alıp o değerlerde çekebilirsin ama görsel çok katmanlı ise bir bölümün bulanık çıkması gayet normal, pozlama diyafram dengesinde elle çekim yapsanız bile 100 ün altına inmediğiniz sürece titreme yapma ihtimali çok düşük, denge sağlamak önemli

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  işte bunun için manzara fotoğrafçısının en iyi dostu sağlam bir tripd ve uzaktan kumandadır... ha bir de kit lens varsa pek bi şey beklemeyim derim 🙂

 • ersoy @ersoy

  Yukarıda uzağa netlersen olur demişler doğru ama bir de lens faktörü var. Bazı lenslerde uzağa netleme daha kolay, atıyorum on metreden uzağa netlersen her şey temiz oluyor (burada tabi lensin en net diyaframı f8'dir falan onu geçiyorum). Yani şu an sizin durumda tek çözüm tripod falan düşünmezsek uzağa netleme ama lensi yine de bir digital makinede denemek iyi olurdu.

 • cgdincer @cgdincer

  Telefonlardaki diafram 2 nin altında.