Dün sararan telefon kılıfıyla ilgili yazmıştım.
Spigen Türkiye ile mesajlaşmamda kılıfların garanti süresinin 6 ay olduğunu söyledi. Kablo, powerbank gibi ürünlerde 2 yıl garanti varmış.
İnternette arama yaparak mevzuat.gov.tr sitesinde bir şeyler bulmaya çalıştım. Telefon kılıfının hangi kategoriye girdiğini bilmiyorum ama oradaki listede bütün ürünler için minimum 2 yıl gösteriyor.
Bu 6 ay mevzusunun aslı astarı nedir bilen var mı acaba?
https://www.mevzuat.gov.tr/File/GeneratePdf?mevzuatNo=19782&mevzuatTur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5

Edit:
Aradılar, diyorlar ki "Normalde bu tarz plastik ürünlerin garantisi yoktur ama biz firma olarak yine de 6 ay garanti veriyoruz. Sizin gönderdiğiniz mevzuat elektronik aletlerle ilgilidir, kılıfları kapsamıyor."
Bu tarz ürünlerin normalde garantisi olmadığına dair bir mevzuat belgeniz var mı diye sordum. Avukatlarımız olmadığını söylüyor, istediğiniz şikayette bulunabilirsiniz dediler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan Ekmen @zisegned

  6 ay olduğunu söylediklerine dair yazılı bir belge varsa THH'ne gidin para iadesi alın. 2 yıldan daha az bir garanti süresi yok. Minimum 2 yıl olmak zorunda.

 • BlueFear @bluefear

  Şimdi WP üzerinden aradılar beni. Diyorlar ki "Normalde bu tarz plastik ürünlerin garantisi yoktur ama biz firma olarak yine de 6 ay garanti veriyoruz. Sizin gönderdiğiniz mevzuat elektronik aletlerle ilgilidir, kılıfları kapsamıyor."
  Bu tarz ürünlerin normalde garantisi olmadığına dair bir mevzuat belgeniz var mı diye sordum. Avukatlarımız olmadığını söylüyor, istediğiniz şikayette bulunabilirsiniz dediler.
  @makineci @zisegned

 • homosapien @biggestliar

  Kanuni olarak piyasaya ticari amaçla sunduğunuz her ürüne (ürün ne olursa olsun) 2 yıl garanti vermek zorundasınız. Kısıtlı garanti kapsamında olan ürünler vardır ama kısıtlı garanti durumu ve kısıtlı garanti şartları aslında bilir kişi üzerinden "garanti kapsamında veya garanti dışı" yorumu yapılabilir. Eğer ürününüzde yanlış kullanım, bilerek ve isteyerek ürünü bozma gibi haller yoksa - ki sizde yok - o zaman 2 yıl garanti vermek ve şartlarını yerine getirmek zorundalar.
  Ola ki, size "sizin suçunuz" dediler o zaman da bunu teknik olarak ispat etmek zorundalar , öyle lafla söylemek ile olmuyor aslında.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Eğer thh üzerinden başvurdunuz ve kazandınız diyelim,
  Onların avukatları buna itiraz edip mahkemeye taşırsa ve siz kaybedecek olursanız size çıkacak masraf ürünün yüzde bilmem kaçı kadar diye bir madde gelmişti.
  Onu teyit edip ona göre hareket edin bence,

 • Omer @omerf97

  Konudan bağımsız olarak söylemek istiyorum plastik kılıflar sararır zaten doğasında var.

  • BlueFear @bluefear

   Monitörün de pikseli ölebilir, doğasında var diyebiliriz gibi bir şey olmuyor mu bu? Ama garanti süresince değişimi de yapılır, bir sorun olmaz. Mesele kılıf olunca neden sararması normal, garantiye girmez diye bir kabul var onu anlayamıyorum.