lastikten anlayan var mıdır? şu etiketler ne kadar güvenilir? mesela şöyle bir nokian lastik buldum, tam hayallerimdeki lastik. daha iyisi olamaz gibi duruyor. öyle midir?
https://www.lastikcim.com.tr/nokian-eline-2-215-60r16-99w-xl/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Continental EcoContact 6 serisinin de etiketi A/A ama lastik sorunlu, o yüzden almadım. PremiumContact 6 modeli etiket olarak daha aşağıda olsa da daha başarılı bir seri. Nokian yazlık lastiğini burada bir abimize aldık, performansı iyi olsa da çabuk eriyip bitti. Bir daha yazlık Nokian almam diyordu. Ben olsam kışlık dışında Nokian almam.

  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/eLine-2.htm

  • Agah @agah

   yorumlarına baktım, orada da birisi nokia'nın yaz lastikleri çabuk erir diye bilinir ama bunda öyle bir şey yok 1 yıl sonra bile ilk günkü gibi demiş. yorumları da çok olumlu.

  • arandur @arandur

   @agah hamur tamamen değişmiş olabilir. Ama sırf A/A etiketi için lastik almayı bıraktım ben. Genel yorumlara, testlere ve kendi kriterlerime göre seçim yapıyorum. Michelin CrossClimate+ aldım yaz için mesela, kış için de kışa yatkın dört mevsim var. Dört mevsim olayını seviyorum.

  • Agah @agah

   @arandur onu ben de düşünüyordum ama onda da michelin'in dayanıksız, türkiye yolları için fazla nazik yorumlarından ötürü vazgeçtim. önceki arabamda benim de michelin lastiği yarmışlığım var (kar sonrası oluşan çukura girdi) o yüzden tekrar michelin düşünmüyorum.

  • arandur @arandur

   @agah her lastikte kötü anı yaşayanlar var. Ben de GoodYear lastik yardım, bir öbürüyle durup dururken yolda kaydım. Ama gene de modeline göre alınır diyorum.

 • ozturka @ozturka

  Nokian lastik iyidir. Genelde sessiz olmasıyla bilinir. İyi lastik yumuşak olduğu için(silika oranı yüksek) çabuk biter. Ülkemizdeki asfalt kalitesi genelde kötü olduğu için yumuşak lastik avantajdır.

  • Agah @agah

   sessiz olması önemli, benim şu andaki lastikler arazi tipi ve kapı fitilleri de çok yıprandı, sanki kapı yokmuş gibi gürültülü gidiyoruz 😀 lastikle birlikte kapı fitillerini de değiştirmeyi planlıyorum. şöyle sessiz sakin bir sürüş olursa çok memnun kalırım.

 • Orcun @orcun

  Yuh o paraya ne ya ? tanesi 719 liracık. Bridgestone Ecopia EP25 bunlardan aldım, eskisi continental conti premium 5 modeliydi evet yağmurda ıslakta güzeldi ama yarıldı patladı gitti. Sonra baktım çok ucuzlara kaymadan bridgestone mantıklı geldi işste 4 tanesini 1000 liraya mı öyle bir paraya almıştım. Hani sonuçta memleketin yolları belli tanesine 720 lira verdiğim lastiği ben türkiyede kullanmam yani o derece diyeyim. 😀

  • Agah @agah

   lastik ölçülerinden ötürü çok ucuza lastik yok maalesef. ucuzları 400 lira civarı. öyle bir şey alsam mı da diyorum ama onların da çok duyulmamış markalar. mesela şu lastiği buldum ama ismi cismi kullanıcı yorumu vs. bulmak zor.
   https://lastik.rezulteo.com.tr/lastik-bul?s=cvmRwqbo215/60+R16+95HfNexennNBlue+HD+Plus&q=215/60+R16+95H

  • Orcun @orcun

   @agah 185/65 R15 Benim ölçüler bu, bunda bile öyle pek seçenek yoktu. Bende işte o yüzden az biraz bilindik marka olsun diye aldım. Yoksa en ucuzunu alıp geçecektim patlarsa da patlasın atarım çöpe kafasında olurdum.

  • Batuhan @achfighter

   Bizde de Bridgestone Turanza var. Hamuru emsallerine göre daha sert, daha uzun süre dayanıyor ama yol tutuşu ve gürültüsü daha kötü.

  • Orcun @orcun

   @achfighter İzmirde zaten şehir içi kullanıyorum genelde, daha alalı 2 ay bile olmadı bu arada ben memnunum ya öyle çok ya şu da olsa bu da olsa diye bir derdim olmadı. Bugün işte sabah bornovaya gittim geldim hava yağmur frende kayma vs durumunda da üzmedi. Boş yoldan 65 ile gidiyorum yol ıslak dedim frene abanayım ? köküne kadar bastım kaymadı. Biraz zorladım virajda gene arkadan çünkü hissediyorum az atsa vs hiç atma yapmadı. Yol sesi biraz fazla ama ne yapayım ucuz işte, gidip abidik kubidik nankang mıdır nedir yok işte komoran baron sayron acaip markalar vardı dedim 50 60 daha vereyim bridgestone olsun.

 • tozluraflar @tozluraflar

  Etiket önemlidir. Özellikle yaz lastiğinde ıslak fren mesafesi A olması iyi bir şeydir. Güzel lastik. Lastik her sene alınan bir şey değil. Bazı arladaşlar dolar fırladıktan sonra lastik fiyatlarına hiç bakmamış o yüzden şaşırıyor. Çok kullanılan ebatlarda iyi bir lastik 700 TL bandında.

  Etiketler Avrupa Birliği normlarına göre testlerden geçip hazırlanıyor. Güvenilir. Ama tıpki beyaz eşyadaki gibi A+ seviyesine geçilmesi gerekebilir. A puan almış lastikler de kendi içersinde fark oluşturabilir. A’dan çok daha iyi olabilir yani.

  Lastik yoruma bakarak alınmaz. Yani zor bir şey. Evden işe sakin sakin giden birisi lastiğin frenleme gücünü nereden bilebilir? Testlerde de hile/kayırma olabiliyor. Yorum ve testleri harmanlamak lazım.

  Şu da bir gerçek ki kaliteli marka kalitelidir, kötü marka kötüdür.

  Piyasada şu markanın alt markası yok bu markayla aynı tesiste üretiliyor denen lastiklerin hepsi kalitesiz.

 • Agah @agah

  peki şu lastiğe ne dersiniz? fiyatı uygun, fiyat performans oranı güzel gözüküyor ama markası pek bilindik değil.

  https://lastik.rezulteo.com.tr/lastik-bul?s=cvmRwqbo215/60+R16+95HfNexennNBlue+HD+Plus&q=215/60+R16+95H

  • Oktay @l0st

   testlerde sesi 74,2 çıkmış

  • Agah @agah

   @l0st baktım şimdi, sanki hepsi aynı şekilde gibi geldi, mesela Michelin Primacy 4'e baktım o da etikette 68db diyor ama da 72 küsür desibel olarak ölçülmüş. test değerlerine baktım, iki katı para ödemektense 400 küsür liraya alınabilir gibi geldi. bildik markalarla benzer sonuçlar vermiş. yardımın için teşekkür ederim.

  • Recai @recai

   nexen markasini kullandim, f/p urunudur, normal kullanim icin gayet yeterlidir.
   dikkat edilmesi gereken, arabanin ses yalitimi kötuyse bu tarz lastikler ile daha da kötu olur.
   ses yalitimi normal yada iyise perk farketmiyor.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  3 set nokian zLine kullandım. Simdi goodyear assymetric 5 var. Diyebilirim ki nokian daha iyiydi. Ozellikle islak zeminde nokian baska bisey. Ancak 2 yil sonunda catlak icinde kaliyor 3 yilda hasati cikar. 4 yil kullanayim dersen yariliyor. Ben 3 senelik lastikleri attigimda 6mm dis derinligi vardi

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Nokian wetproof kullanıyorum 7 8 aydır. Yumuşak güzel bir lastik. Wetproof yeni bir ürün. Test sonuçları da bayağı iyi. Ben önceden turanza kullanıyordum ondan çok daha sessiz bir lastik.