Selam arkadaşlar ekran kartı alacağım ama markada kararsız kaldım RX 580 veya 570 almayı hedefliyorum bütçem çok yok markaya gelecek olursak Sapphire Nitro+ ve biraz daha pahalı olan Asus strix ROG arasında kaldım soğutma ve uzun ömür açısından hangisi daha iyi olur bilemedim Asus'da Backplate yok ama şu anki kartım Asus ve gayet dayanıklı diyebilirim daha önce hiç Sapphire kullanmadım önerileriniz nedir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  580 al. Markası mühim değil. En ucuz hangisi ise onu al.

 • BRN @brnspawn

  Çift faklı olduğu sürece fazla kasmaya gerek yok. Tabi ekstra sessizlik veya overclock beklentin yoksa

 • whitemonk @whitemonk

  @memeto9898 Merhaba, elimde garantili asus rx 580 strix var 8gb lık. Çok temiz durumda. İzmirdeyim düşünürseniz 1.000 TL den verebilirim. Sıfırından 800-900 TL kar etmiş olursunuz.

 • Nostromo @nostromo

  Sapphire iyidir. Arka parça sadece görsel bütünlüğü sağlar. Haa, ama şu da var; kartın baskılı devresinin arkasında da bellek yongaları varsa ve arada termal pasta varsa arka parça ısıyı dağıtmaya bir nebze yardımcı olabilir ancak bildiğim kadarıyla son yıllarda çıkan ekran kartlarının hiç birinin arkasında yonga vs yok

  • Ufkabakan @ufkabakan

   AMD kart alınacaksa ilk tercihim Sapphire olur benim de. Bana göre Sapphire demek AMD Ekran kartı demek.

   BackPlate bence önemli, kartı fiziksel olarak daha stabil şekilde tutuyor, ağır kartlarda önemli. Ek olarak arka yüzde büyük bir devre elamanı olmasa da, küçük küçük çok sayıda SMD/SMT direnç oluyor ki bunlar daha da hassas. Takarken, taşırken bir yere sürtse kopabiliyorlar. Bu tip kazalar sonucu hurdaya çıkmış 2 eski ekran kartı ve bir pahalı RAID Kontrol kartım var.

   Bu sebeple ekran kartında, hele ki orta/üst segment üründe BackPlate olmayan ekran kartı almam.

  • Nostromo @nostromo

   @ufkabakan Haklısınız,o tip kazalar olabilir. Pc donanımlarını söküp takarken aşırı dikkatli davrandığımdan ötürü şu ana kadar başıma gelmedi ama kartta backplate olması çok iyi bir şey. Sapphire'e karşı bir sempatim var açıkcası. Kartlarının tasarımlarını da seviyorum. Simetri hastası biri olarak özellikle nitro tasarımını seviyorum.

 • Serdar ALTUN @serdara00

  En ucuzu işinizi görür. 8 GB alın sadece.

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Ben de bir süredir bakıyorum. Karar verirken yardımcı olması için geçen aylarda şöyle bir tablo hazırlamıştım. XFX hariç çoğu kart var. Hepsi 8GB. Hangi modeli seçersen ne elde edeceğini net biçimde görebilirsin. Markalar tarafından giriş, orta ve yüksek seviye olarak sırayla kategorize edilmişler. İsimlerinden anlarsın. Verilere bakarak kendi içlerinde karşılaştırıp bir fikir edinebilirsin. Yaptığım çıkarıma göre çok cazip bir fiyat olmadığı sürece giriş seviyesi tercih etmek mutlu etmeyebilir. Özellikle Armor, Dual gibi modellerde kullanılan bileşenler diğerlerine oranla daha ucuz yollu oluyor. Üst modellerde bunların kalitesi biraz yükseliyor. Onunla birlikte boost hızlarında ufak bir artış görülüyor. Ateş saçan RGB, uçan kaçan tasarım gibi gereksiz şeyleri eklemedim. Bazısı için onlar da tercih sebebi olabilir, benim için önemsiz. Bütçenize ve beklentinize göre orta karar bir şey seçmek ideal olur. Son olarak seçtiğiniz model için kullanıcı yorumlarına kesinlikle bakın. Soğutma açısından yetersizse, fanı sürekli yüksek devirde dönüyorsa illa ki birisi olumsuz geri dönüş yapmıştır.

  *Fiyatlar güncel değil
  *Eksik veya hatalı kısımlar olabilir. Aynı modele ait farklı revizyonların içinden en yükseği seçilmiştir.
  *Mimarinin temel hızı referans alınarak oluşan fark yüzdesel olarak belirtilmiştir.

  • Mehmet Özbek @memeto9898

   Çok güzel bir tablo olmuş elinizie sağlık ben dahil birçok kişinin işine yarar eminim. Galiba Sapphire'in Nitro+ Special Edition olanını alacağım hem boost clock hızları hemde memory hızları daha fazla gözüküyor birkaç videosuna baktım gayet güzel duruyor dışardanda ve performansı gayet iyi.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @memeto9898 Mayıs ayında fiyatları araştırdığımda en alınabilir olanlar Sapphire modelleriydi. Special Edition ve Nitro+ güzel bir indirime denk getirilirse tercih etmemek için bir sebep göremiyorum. Bildiğim kadarıyla sadece AMD üretiyorlar.

   Strix de fena durmuyor, fazladan 1 adet fanın oluyor. Zaten 1x8 bağlantı kullandıklarına göre elektriksel anlamda bazı konuları daha iyi ele almış olabilirler. Yakın hızlara sahip olanlar 1x8. Bu da genel anlamda serin çalışması açısından artı sayılabilir. Mesela Power Color, Red Devil ile ne yapmaya çalışmış çözemedim. En üstün bir altı model, minimum 550W öneriyor, 6+8 girişi var, base hızı yüksek ama boost hızı Nitro+ kadar bile değil. Başarısızlık değil midir bu? Amma velakin Strix fiyatını hak edecek mi sorusu cevapsız kalıyor. O kadar para verdikten sonra insan biraz daha beklentiye giriyor. Standart mimariye çok yakın bir hız sunuyor. Dual ile arasındaki mesafeyi biraz daha ayırmalıydı.

   Öte yandan Pulse modeline bakıyorum, giriş seviyesinde olmasına rağmen o bile Dual OC'den kağıt üstünde daha iyi duruyor. Bundan dolayı Sapphire fiyat/performans olarak bana mantıklı geldi. Tabi bunlar sadece buraya bakarak edindiğim izlenim, son sözü gerçek deneyim söyler. Mesela @cimadam sevmemiş.

  • Mehmet Özbek @memeto9898

   @shinsekuruza Haklısınız Sapphire en iyi fiyat performans gibi duruyor büyük ihtimalle mavi Special Edition alacağım umarım 500 Watt güç kaynağını değiştirmek zorunda kalmam.

 • CimAdam @cimadam

  Sapphire ben tavsiye etmem kullandım ve memnun kalmadım. Şu an Gigabyte kullanıyorum tek fanlı rx 550 modeli. 80 dereceyi hiç görmedi kart.