Böyle bir saçma ülke var mı acaba! İletişim şirketlerinden aldığım telefonu taksidini ödediğim süreç içinde satamayacakmışım. Benim özgürlüğüm bu istediğim zaman da telefonumu değiştiremeyeceksem ne anlamı kaldı benim o telefona o kadar para vermemin. 😡😡😡😡😡😡 @leventp @gamsizm #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Krediyle aldığın arabayı üzerindeki şerh kalkmadan nasıl satamıyorsan bu da öyle.

 • mkyb @mkyb

  Telefonu alıp telefonculara yarı fiyatına satanlar yüzünden bu yola gidildi. Adam telefonu paraya çeviriyor sonra operatöre borcunu ödemiyor bu sefer operatör mağdur oluyor. Kaldı ki taksitleri bitmeden telefon değiştirmek israf zaten. 1.000 liralık telefonu 2.500 liraya satıyor operatörler. Bankadan kredi çeksen daha az faiz ödersin.

  • DiYaR @diyar

   Şimdi senin dediğin 3 yada 5 adam yüzünden tüm telefon alanlara aynı yasağı getirmek normal mi sence. Kaldı ki bana operatör şirketlerini savunuyosun. Ne faydasını gördün bu zamana kadar operatörlerin.

  • mkyb @mkyb

   @diyar Turkcell babamın şirketi ya ondan savunuyorum. Operatörleri savunuyor olsam bankadan kredi çekmenin daha mantıklı olduğunu niye söyleyeyim ? Olanı söylüyorum sana. Sahibinden.com'da tonla kutusu açılmamış faturalı cihaz var. Onlar nereden geliyor sanıyorsun ?

  • DiYaR @diyar

   @mkyb bende biliyorum nerden geldiklerini. Ama bu artık piyasa oluşmuş ve her insan kredi çekemiyor. Hele öğrenciler hiç çekemiyor. Yani operatör şirketleri devleti sıkıştırıyor devlette tüketiciye düşünmeyerek yasa çıkarıyor. Hadi birden lazım oldu telefonu satmak zorunda kaldı ne olacak o zaman telefon elinde kalacak. Sen şirketlerin sıkıştırmasıyla neden tüketiciyi zor duruma sokuyosun.

  • DiYaR @diyar

   @mkyb hem bu konuda telefonu satanda memnun. Telefonun sıfırını daha ucuza alanda memnun. Bunu yapıpta faturasını düzenli ödeyen birçok insanda var. Neden herkese aynı zorunluluğu getiriyorsun. Nerde kaldı özgürlük denen şey

 • Daviance @daviance

  kurunun yanında yaşta yanıyor her konuda olan şey bu ülkede.

 • Erdinç B. @erdincb

  Krediyle alınmış evler borcuyla birlikte satılabiliyor. Bunda da böyle birşey yapılabilir.

 • Orkun @orkkoc

  Doğru bulmasamda mantıklı bir yaklaşım. Taksitini ödemeyi sürdürdüğün ürünü satıp tekrar takside girmek çok mantıklı değil. Kırılsa, bozulsa zaten satma olayı olmuyor.
  24 ay değil 12 ay taksitle alınabilir mesela. Zaten aşırı yüksek faiz işletiyorlar. Özünde banka kredisi veriyorlar zaten, ama cihazı ipotek etmeleri saçma.
  Devletin bir başka amacına sanki bütün cari açık cep telefonundan oluyormuş gibi onu kısmaya çalışmak.

  Yaşanan çok sayıda suistimallerden sonra böyle bir şey yapılması kaçınılmazdı maalsef. Bankaların kredi vermemesinin bir sebebi var sonuçta. İmkanı olsa bankalar herkese krediyi verip kendine bağlar zaten. Ama GSM şirketleri de ödenmeyen taksitlerden bıkmışlar demek ki.

  • Daviance @daviance

   şuan kredi faizleri düşürmeye çalışılıyor mesela ama bişey unutuluyor ,faiz ne kadar düşerse düşsün geçen seneki masraflarımız yarıya katladı ,faizle kredi topuna girecek insanda %50 azaldı istendiği kadar düşürülsün bu ev araba vs satımını hızlandırmaz.

  • DiYaR @diyar

   Şu olabilirdi taksitleri ödenmeyen telefon kapatılsın. Bunu anlarım. Ama satılamaz diye telefona yasak koymak herkesi zan altinda bırakmaktan başka birşey değil malesef

  • Orkun @orkkoc

   @daviance Faizleri düşürmek için ekonominin rayına oturması lazım. Şu an hala o durumda değiliz maalesef, faizler düşerse TL değer kaybedecek. Arabada da değil ev satılması isteniyor. Ekonimi son 10küsur senedir inşaata bağlandığı için.

  • Orkun @orkkoc

   @diyar taksiti ödemeyenin telefonu kapatılsın diyorsunuz. O zaman şöyle bir örnek sunayım. Siz telefonu bana satıp ortadan kaybolup taksidini ödemediniz ve telefon kapandı. Benim suçum ne o zaman, 2. el cihaz almış olmak mı?
   Maalesef bu sorunla ilgili alınabilecek en mantıklı tedbir satılmasını engellemek. Tabi tedbir alınmayıp direk kredi notu ile satış yoluna da gidilebilirdi ki bazı GSM şirketleri öyle yapıyor.

  • DiYaR @diyar

   @orkkoc tamam dedigin mantıklı ama bunu taksitini ödemeyen çoğunluk olarak daha az. Acil para ihtiyacı olanda alıp satıp zarar edeceğini bile bile ödüyo sonuç olarak. Yani demem o ki 3 5 kişinin yaptığı kurnazlığı herkesi kapsicak bi yasakla çözemezsin

 • Daviance @daviance

  Akıllı bir toplumda almaz zaten de ........

 • DiYaR @diyar

  @orcun Benimde anlatmak istediğim buydu kimisi telefondan sıkılıp satiyor. Herkes telefonu satıp kaçiyor gibi bir düşünceyle hareket edemeyiz

 • reducto @protego

  Ya hala "ama zaten böyle yapmak mantıksız böyle alıp satmasınlar" diyenler var. Alan memnun, satan memnun, size ne arkadaşım size mi kaldı mantığını sorgulamak? Bu boktan ülkede boktan bir açık olsa da mecburen kullanıyor insanlar bırakın mantığını sorgulamayı

 • Ufkabakan @ufkabakan

  İşin özü, operatöre telefon sattırmasınlar. Parası olan gitsin, en fazla 6 hadi bilemedin 9 taksitle telefon alsın. Hatta Üst limit konsun 5 Bin TL üstü telefonda sadece nakit ve kart ile tek çekim ile satış mümkündür desin. Satış anında banka kredisi, hediye çeki taksiti promosyon taksidi vs gibi dolanbaçlı yollara giren firmalara 1000X telefon bedeli nakit para cezası + 1 ay hiç bir şubesinde telefon sattırmama cezası getir, bitir işi.

  Kusuruma bakmayın, kimse S10 plus, Note 10, iPhone XS almadı diye ölmez. Parası olan gider, uzatır kartını 14Binlik telefona "tek çek" der geçer.

 • Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Düzenleme özgürlükleri fazla sınırladığı için bana da haksız geldi, belki iptal edilebilir.