Paylaş Paylaş

Dacia Duster TCE 130 Prestige Plus 4x2

Ülkemizin yol şartları da, ailelerimizin yapısı da Avrupa'dan farklı. Gelir düzeyimiz de elbette… Çoğu Avrupa otomobili bu nedenle bizim beklentilerimizi karşılamakta zorlanıyor, bize en yakın reçeteyi sunan modellerse hafif ticari, kapalı kasa kamyonetler (Bkz: Doblo) oluyor.

Elbette hafif ticari denen klasmanın başta estetik beklentiler olmak üzere belli başlı dezavantajları varken birçok kullanıcının arazi aracı makyajı etkisi verecek aksesuarlar takarak bu araçları kullandığını gördük, firmalar da kayıtsız kalmayarak araziye göz kırpan donanımlarla müşteri celp etmeye uğraşıyor.

Dacia Duster ise özellikle makyajın ardından sınıf atlayan kabini, konvansiyonel menteşeli arka kapıları ve kocaman tekerlekleri, doğru oranlandırılmış gövdesi ile baştan gerçek bir arazi aracı olmasının avantajını elde tutan bir ürün.

Ticari araçlarla kıyaslamam sizi yanıltmasın, Duster çok geniş kabini ve düz hatlı gövde oranları ile, ülkemize gelmeyen "Oroch" kamyonet versiyonu dahi olan ilginç bir tasarım.

Farklı pazarlarda Renault ismi ile de satılan, 4WD modelleri Nissan X-trail arka aksı ile farklılaşırken test konuğumuz modelinde yer tasarruflu burulma çubuğu dingil taşıyan Duster, 360 derece görüş sistemi ve 130 beygirlik güçlü ancak tasarruflu turbo motor, 6 ileri manuel şanzımanla adeta ülkemiz için biçilmiş bir kaftan.

Yıllar önce yaşanan Kartal / Toros rekabetini hatırlatarak, şehirde Kartal'a yenilirken tüm Anadolu yollarını fetheden Toros cephesi olarak Dacia, tarihi tekerrür ettireceğe benziyor.

Ben işaret edebildiğim kadarıyla aracın özgün özelliklerine dikkat çekmeye çalıştım. Umarım izlerken siz de eğlenirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap