Yeni TBN hakkında sorular ve cevaplar

Elimizdekileri bir özetleyelim önce.
Önceki gündeme göre, (1) banttan kayıt yerine canlı yayınlanıyor (2) Hamdi abiye Can abi yerine ben eşlik ediyorum, (3) soru&cevap, ineraktif yorum belirtme ve konunun uzmanlarından görüş alma geldi.

Dolayısıyla gelen iyi kötü reaksiyonun içinde bu gruplar var, yekpare "artık kötü" ya da "artık iyi" diye bakmak yanıltıcı olur. Özellikle ilk iki maddeyi düşünürsek çok köklü ve ani bir değişim ve her değişim bir direnç oluşturur.

***Neden Canlı?
(1) banttan kayıta göre canlı yayın zorunluğu aslında doğmadı. Biz yine Hamdi abiyle discorddan konuşup hiç yorum almayıp, sonradan bunu kurgulayabilir yükleyebilirdik. Ses kesintisi vb. hataları ya da uzunluğu böylece düzeltebilirdik. Canlı olmasını özellikle birlikte istedik ki çağa ayak uyduralım ve haberlerle ilgili gelen soruları o anda cevaplayalım. Günümüzde, dünya devleri de dahil hiç bir kanalda mükemmel ve kesintisiz canlı yayın olamıyor bu işin doğası böyle. Ama alışılan bu değildi tepki bundan.

***Neden artık benimle?
(2) Yerine gelecek hiç kimsenin de olmayacağı gibi ben de Can abi değilim, farklı bir insanım ve farklı bir üsluba sahibim. Onlarca kez söylememize rağmen (size değil genele söylüyorum), programı "çok seven ve sahip çıkan" izleyiciler daha programın başını dinlemeyince şunu kaçırıyor. Ben geldim diye Can abi gitmedi, zaten gidecekti (Hamdi abinin yeni işi ve Can abinin okulu Eylülden itibaren her hafta uymadığı için) ve program ya bitecekti ya da ayda bire düşecekti.

***Ses kötü mü?
- Ses ve internet bağlantısı konusunda geliştirilecek yerler olduğunun ikimiz de farkındayız, çalışıyoruz, mesaj alınmıştır.

*** Neden çok teknik ve ayrıntılı anlatıyorsunuz?
- Her bir habere ortalama 5dk konuşuyoruz, bu eski oranlardan farklı değil. Anlattıklarımızda genelde, linkini verdiğimiz haberleri birebir size Türkçeye çevirmekten öte yorumlamak gerektiğini düşünüyorum, yoksa motomot haber okuyan bir spikerden farkımız kalmaz.

Aslında eski program da böyle değildi, orada da yorumlanıyordu. Burada farklı olan su, önceki programda Can abi haber başlıklarını okuyordu içeriği ise hep Hamdi abi anlatıyordu (Can abinin arada bazen bir iki cümle güzel yorumu haricinde). Bu aslında, başlıklara bölünmüş monologtu. Şimdi yapılan bir diyalog. Her ikimiz de başlık okuyor ve yorumluyoruz ama birbirimizi tekrar etmiyoruz. Biz sohbet için izliyoruz dendiğinde, zaten yaptığımız tam da o.

***İki kişi de yorum yaptığında dinlemesi anlaması zor oluyor sadeleştirin.
-Eğer eleştrilerin sebebi gerçekten buysa bunu düşünebiliriz ve Hamdi abi de ben de belli haberleri okuyup herkes kendi haberini sunabilir öteki başlık okuyabilir. Haftalık Gündem Değerlendirmesindeki yapı da bu aslında dikkat ederseniz.

***Her konu sürekli psikolojiye çekiliyor.
Aslında algısal değil objektif olarak bakarsak öyle değil. Cevdet zaten psikolog her şeyi psikojiyle anlatıyor diye düşünürsek öyle gelir  (bu da psikolojik özür diliyorum, burada çekmek zorundayım sorun orada çünkü). Haberlerimizin genelde 1-2si psikoloji/sinirbilim/etoloji/nöroloji alakalı oluyor (eskisiyle aynı veya daha az oran). Teknik haberleri anlatırken psikolojiye girdiğimi düşünmüyorum. Farkında olmadan oluyorsa (meslek hastalığı) haklısınız, gösterin düzeltirim... Her hafta hem Hamdi abi hem ben haber ekliyoruz listeye ve psikoloji haberlerini ben eklemiyorum kesinlikle

*** Ortalama izleyici 10k dan 7k ya düştü, dislike oranları yüksek, izleyicinin sesini duymuyorsunuz, izleyiciye rağmen iş yapıyorsunuz.
İzleyici sayısı ve dislike oranı benim için (zannediyorum TeknoSeyir için de öyle) bir içerik kalitesi belirteci değil. Öyle olsaydı, Enes Batur'un kalitesini hiç birimiz sorgulamazdık. Kalite değil ama varolan izleyicinin istediği şey bu değil derseniz bu anlama gelebilir evet. Bunun için, yukarıda dediğim gibi anlatımı diyalogdan kontrollü monoloğa çevirebiliriz ya da teknik sorunları çözmeye çalışabiliriz ama kendi üslubumu ve karakterimi değiştiremem ne yazık ki. Hamdi abiyle amacımız, haftalık izlendikten sonra bir daha geri dönülmeyecek şekilde bir aktuel geçici video yerine, izleyenlerin ufkunu açan, bilimle ilgili sorularını sorabilecekleri ve akıllarının bir köşesine bir bilgi kalacak bir program yapmak. Tamamen konu anlatmak, bilgi vermek ders anlatmak değil, en başta ben öyleydim artık ona dikkat ediyorum mesela.
İzleyiciye rağmen bir iş yapmıyoruz aslında programın devam etmesi için uğraşıyoruz, bir önceki argümanı doğrı kabul ederek yine cevap verirsem, izleyicilerimizin sadece %30'unun istemediği bir şekilde yapıyoruz. Bu azınlık için de geri kalan tek çare olan programı bitirmek ikimiz de istemeyiz.

Uzun oldu ama, ara ara duyduğum soru gelen hususları yazmak istedim. Belki blog olarak koyarım, üyeler yorumlara link olarak cevap gönderir. Ben tamamını okumuyorum ve yetişemiyorum ona zaman yok.

Saygı ve sevgilerle...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • abuzerkadayif @abuzerkadayif

  ben severek ve ilgi ile takip ediyorum, tabiki apple kıran telefonu yalayanlar daha çok izlenir ülkemizin zeka ortalaması ile ,siz bildiğiniz yoldan devam edin .. saygılar

 • Erhan M. @erhanm

  Her değişiklik eski ile kıyaslamaya götürür insanı. Ama hızlı tüketimin içine doğmuş arkadaşlar ne yazık ki o an bir şeyi beğendi beğendi yoksa zaman tanımıyor.

  Halbuki Can ilk geldiğinde Can'ın üslubuna, haberlere getirdiği yorumlara o kadar çok eleştiri geliyordu ki anlatamam. Zamanla Can'ın bu mizacının karakteristik olduğu ve alışınca o kadar da kötü gelmediğini anladı insanlar. Anladılar ki şimdi Can da Can diye tutturdular. Ben de keyif alıyordum sohbetinden ama gelemiyorsa zorla getirecek halimiz yok.

  Telefon incelemelerinde @umtk için de aynısını yaptılar. Adamın daha ilk incelemesinde linç ettiler. Şimdi ilk video ile son videoyu karşılaştırsınlar bir... gelişimi görecekler.

  İnsanlara zaman tanımalı ve yeniliklere açık olmak gerek.

  Ses ile ilgili problemi kulaklık ile dinlemediğim için çok hissetmiyorum. Kulaklıktan dinleyenler için problem olabilir.

  @hkellecioglu teknoseyir'den ayrıldı arkadaşlar. Buna rağmen bu gündemi ayakta tutmaya çalışıyor ve büyük ihtimalle de bir maddi kazanç da sağlamıyor. Sadece vefa için bile yapıyor olabilir.

  Bu insanlar reyting getirmediğini bile bile bu işi yapıyorlar. Bizim yapmamız gereken şey destek olmak ve yapıcı eleştiri yapmak. Sorunu da çözüm önerisi ile sunmak. Bunu yapan arkadaşlar zaten varlar ve değerliler, onlara lafım yok.

 • arandur @arandur

  Beğenmeyenler neyi beğenmiyor, anlamadım. Gayet güzel ve çift kişinin anlatımına dayanıyor artık. Hiç canlı izlemedim, Youtube üzerinden takip ediyorum. Daha bile güzel oldu diyebilirim.

 • Samed @samedyavuz

  Teknoseyir izleyici yenilik istemeyen Osmanlı tebaası gibi. Can abi'nin sadece başlıkları okuyup Hamdi abinin haberleri anlatmasını yerine yani bir haberde tek bir yorum olmasına yerine bir haberde iki yorum olması çeşitlilik ve dinlenebilirlik açısından zannımca çok daha iyi.

 • Vefa @buff

  ben seni teknoloji ve bilim notlarındaki arkadaşa çok benzetiyorum

 • Bezmialem @bezmialem

  Beğenmezliğini ifade etmeye çalışan insan kitlesinin eleştirme değil fikir beyan etme ile ilgili asgarilerden bile mahrum olması ülkemiz gerçekliğidir. Yığının, bilginin doğru veya yanlış olabileceği hakkında bile bilgisi olmadığından bilimsel bilginin ne olduğu hakkında fikri de yoktur.

  Eğitiminin en az yarısını kopyayla, çalmayla, intihalle bitiren bir kitlenin hezeyanlarına fazlaca cevap vermişsiniz.

Tüm blog yazılarını gör