Yazılım Gündemi - 2020/22

< Önceki Gündem   |   1-7 Haziran 2020   |   Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

GitHub, geliştiricileri hedef alan yeni bir zararlıyı ortaya çıkardı: Octopus Scanner

Yazılım gündemi yazıları yazmaya başladığımdan beri sıklıkla geliştiricileri hedef alan zararlı yazılımların arttığına yönelik haberleri sizlere iletiyorum fakat bu seferki durum biraz farklı. Mart ayının başlarında GitHub'a JJ takma isimli güvenlik araştırmacısı GitHub'ı bir güvenlik zafiyeti hakkında uyarıyor ve GitHub'ın güvenlik takımı harekete geçiyor. Daha önce karşılaştığımız diğer zararlı yazılım türlerinde saldırganın kendisi kodlarını GitHub'a yükleyip, yemin yutulmasını beklerken bu sefer zararlı kod bulunan depoların (repository) sahiplerinin durumdan haberi yok.

Zararlı yazılımın bulaşma sistemini gösteren grafik

NetBeans ile geliştirilen Java projelerini hedefleyen bu zararlı yazılım, ilk olarak bilgisayarınızda NetBeans'in kurulu olup olmadığını kontrol ediyor, eğer kuruluysa bütün NetBeans projelerinize bekiyor ve proje klasörünüzün içindeki nbproject dizini altına cache.dat isimli bir dosya bırakıyor. Daha sonra nbproject/build-impl.xml dosyasını düzenleyerek kendisini sizin geliştirdiğiniz uygulamanın içerisine enjekte ediyor. Oluşturduğunuz JAR dosyasının içinde bu zararlı yazılım da oluyor. Zararlı yazılım ise bilgisayarınızda uzak komut çalıştırmaya yarayan bir arka kapı işlevi görüyor. Ayrıca zararlı yazılım bulaştığı JAR dosyalarının enjekte olmamış hallerini üretmeyi de önlüyor, yani kendisinin yerine başka bir şey gelmesini zorlaştırmış oluyor.

GitHub Güvenlik Takımı, bu zararlı yazılımın bulaştığı 26 tane açık kaynaklı proje tespit etmiş fakat bu projelerin zararlı yazılımdan temizlenmesi biraz sıkıntılı. GitHub, ilgili repository'lerin sahiplerini bilgilendirerek virüsü o depolardan temizlese bile kodları bilgisayarına çekmiş olan kullanıcıların sistemlerinde olan virüs ilgili depolara tekrar kendini kopyalayacak. Takımın elinde Octopus Scanner zararlısının birkaç varyasyonlu kopyası mevcut fakat suçlu olmayan kullanıcıları cezalandırmak istemedikleri için şimdilik bir aksiyon almış değiller fakat geliştiricileri uyarmadan da geçmek istememişler.

Sizler de Java projeleriniz için NetBeans kullanıyorsanız mutlaka projelerinizdeki nbproject klasörünü kontrol edin. Zararlı yazılım hakkında daha teknik detaylar için konu başlığına eklediğim blog yazısına göz atabilirsiniz.

Microsoft Defender SmartScreen, bağımsız geliştiricileri zora sokuyor

Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 işletim sistemiyle birlikte dağıtılan Microsoft Defender antivirüs yazılımının bir özelliği olan SmartScreen, bağımsız geliştiriciler tarafından yayınlanan uygulamaları "tanınmayan" (unknown, unrecognized) olarak işaretlediği için kullanıcılar bu uygulamaları çalıştırmaya çekiniyorlar.

Microsoft Defender SmartScreen tarafından tanınmayan bir uygulamayı açmaya çalıştığınızda gösterilen uyarı penceresi. Yine de uygulamayı çalıştırmak istiyorsanız "More info" yazısına tıklayıp, oradan "run it anyway" düğmesine tıklamanız gerekiyor.

SmartScreen'in çalışma mantığını aslında oyunlardaki "itibar" (reputation) sistemi gibi düşünebiliriz. .exe ile uzantısıyla dağıttığınız uygulamanız ne kadar kişi tarafından çalıştırılırsa o kadar güvenilir oluyorsunuz. Fakat tek değerlendirme kriteri bu değil tabii ki, Microsoft aynı zamanda uygulamanın kim tarafından yayınlandığına da bakıyor fakat bu basit bir "Geliştiren: Eren Hatırnaz" ifadesinden ibaret değil, tanınmış bir otorite tarafından onaylanmış bir sertifika almanız ve kodlarınızı bu şekilde imzalamanız gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ücretsiz bir işlem değil bu. Kod İmzalama Sertifikası fiyatları sitelere göre değişiklik gösterse de bağımsız geliştiriciler için uygun denilebilecek bir noktada değil. Üstelik web tarafında ücretsiz SSL sertifikası sağlayan "Let's Encrypt" gibi bir çözüm de bu tarafta mevcut değil.

 

 

 

ssl.com sitesinin Kod İmzalama Sertifikasının yıllık fiyatları

Bu sertifika ile dağıttınız exe dosyalarını imzalamak maalesef "güvenilir" olmaya yetmiyor. Çünkü zararlı yazılım geliştiren kişi de aynı şekilde fiyatını verip, dağıttığı virüsün "güvenilir" sayılmasını sağlayabilir. Dolayısıyla SmartScreen'in 'itibar' sistemi hala daha geçerli. Exe dosyanız imzalı olsa bile SmartScreen, daha fazla kullanıcı bu programı çalıştırana kadar uyarıyı göstermeye devam ediyor. Fakat burada şöyle bir sonsuz döngü de ortaya çıkıyor: Kullanıcılar uyarı aldığını için programdan şüphelenip kurmuyorlar, kurmadıkları için SmartScreen, ilgili programın itibar puanını yükseltmiyor, programın itibarı yükselmediği için de kullanıcılar uyarı mesajı görmeye devam ediyor.

Üstelik SmartScreen sertifika yenileme işlemini tanımıyor. Yani yeni bir sertifika aldığınızda tüm bu süreçleri baştan yaşamanız gerekiyor. Bunun da bir çözümü mevcut fakat bağımsız geliştiriciler için değil, büyük yayıncılar için mevcut. EV Code Signing Sertifikaları burada devreye giriyor. Yazılım bu tarz sertifikalar ile bir kere imzalandıktan sonra SmartScreen'den otomatik olarak geçiyor. Fakat dediğim gibi bu sertifikaların fiyatları bağımsız geliştiriciler için hiç de ulaşılabilir noktalarda değil.

Sonuç olarak Windows ekosistemi için bağımsız olarak uygulama geliştirmek ve dağıtmak bir eziyet haline geliyor. Açık kaynak dünyasına iyi bir giriş yapan Microsoft'un artık Windows ekosistemiyle ilgili bazı şeyleri de tekrar gözden geçirmesi gerekiyor.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünde konuşalım.

SpaceX Yazılım Takımı, Reddit üzerinde Soru&Cevap etkinliği gerçekleştirdi

Bir önceki hafta gerçekleşen başarılı Crew Dragon 2 görevinden sonra gündeme gelen SpaceX, geçtiğimiz hafta da Reddit üzerindeki /r/spacex kanalında yazılım ekibiyle soru & cevap etkinliği gerçekleştirdi. Binlerce yorum içerisinden benim gözüme çarpan bazı soruları ve ekibin yazdığı cevapları sizlere aktarmak isterim.

Falcon 9 roketinde ve Dragon kapsülünün yazılım tarafında en çok kullanılan programlama dili nedir? Hangi programlama paradigmalarını kullanıyorsunuz? Kaynak

Otonom sistemlerdeki yazılımların tamamı C++ programlama diliyle ve nesne yönelimli programlama teknikleriyle geliştirildi. Her şeyi mümkün olduğunca basit tutmaya çalışıyoruz.

Uçuş sırasında hata algılama ve hata doğrulama işlerini nasıl yapıyorsunuz? Kaynak

Bilgisayarın hesaplamasından kaynaklanabilecek sorunlar için farklı bilgisayarlar üzerinde aynı hesaplamaları yaptırıyor ve çıktılarını karşılaştırıyoruz. Sensörlerden kaynaklanabilecek hatalar için de aynı şekilde birden fazla sensör verisini değerlendiriyoruz. Veri aktarımı sırasında ortaya çıkabilecek sorunlar için ise aktarılan verilerin içerisine eklenmiş hata tespit ve hata doğrulama kodlarını kullanıyoruz.

Yazılımlarınız küçük küçük parçalardan oluşan bir yapıda mı yoksa her şey tek bir büyük modül olarak mı geliştiriliyor? [Kısaca micro service mi, yoksa mono-repo mu kullanıyorsunuz demek istemiş] Kaynak

Yazılımlarımız kesinlikle birden çok küçük modülde oluşan bir yapıda. Araçtaki alt seviye komponentlerden, ara sistemlere kadar her kısımda bir hiyerarşi mevcut. Farklı alt sistemler genelde birbirlerinden izole edilmiş durumda; bu izolasyon bazen aynı bilgisayar içerisinde olabilirken, bazen de farklı bilgisayarlarla sağlanmış izolasyonlar tercih edebiliyoruz.

Yazılımlarınızı araçlara yüklemeden önce nasıl test ediyorsunuz? Falcon/Dragon/Starlink için ne kadar telemetri verisi topluyorsunuz? Bu veriler üzerinde makine öğrenmesi ya da veri analizi yapıyor musunuz? Kaynak

Her cihaz için, loop simulator'de olan bir donanıma sahibiz [anladığım kadarıyla yazılım ekibinin elinin altında sadece geliştirme için kullanılan cihazın bir kopyası mevcut]. Production ortamına gitmeden önce tüm kodlarımız bu simülasyonda test edilip sonra asıl aracın içine yükleniyor.

Tipik bir Dragon görevinde yüzlerce GB telemetri verisi topluyoruz. Starlink cihazlarımız için bu durum 5TB gibi rakamlara ulaşmış durumda. Her uçuştan sonra, topladığımız tüm verileri gözden geçirip, ilgili cihazın beklediğimiz gibi çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

Benim okuduklarım içerisinde gözüme çarpan ve aktarmak istediğim sorular ve cevapları bu şekildeydi (hatalı çevirdiklerim varsa lütfen yorumlar bölümünde beni uyarın) fakat ilgili reddit gönderisinin altında ilginizi çekebilecek yüzlerce hatta binlerce soru ve cevap görebilirsiniz. Konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayarak ilgili gönderiye ulaşabilirsiniz. Eğer sizin ilginizi çeken başka bir soru ve cevabı varsa yorumlar bölümünde bundan bahsetmeyi unutmayın.

Tarayıcılara :is() ve :where() CSS özelikleri geliyor

WebPlatform.news sitesinde geçtiğimiz hafta yayınlanan blog yazısına göre yeni CSS standartlarından :is() ve :where() artık tarayıcılar tarafından desteklenecekler. Safari ve Firefox bu özelliği implement etmişler, Chromium ise özellik üzerinde çalışmaya başlamış gözüküyor. Gelelim bu özelliklerin ne işe yaradıklarına:

is() özelliği Dokümantasyon

is aslında bir parametre olarak birden fazla CSS selector kabul edip, içerisindeki seçiciler tarafından seçilebilen herhangi bir elemanı seçen bir pseudo-class. Cümle biraz karışık oldu farkındayım ama aşağıdaki örneği inceleyince ne demek istediğini anlayacaksınız. Diyelim ki elimizde şöyle bir HTML yapısı var:

<div class="div1">
 <h1>Selam TeknoSeyir</h1>
</div>
<div class="div2">
 <h1>is() özelliğini</h1>
</div>
<div class="div3">
 <h1>deniyoruz</h1>
</div>

ve her div'in içerisindeki h1 elemanının yazı rengini kırmızı yapmak istiyoruz. Önceden bunu şu şekilde yapıyorduk:

.div1 h1, .div2 h1, .div3 h1 {
  color:red;
}

Fakat artık böyle daha sade bir şekilde yazabileceğiz:

:is(.div1, .div2, .div3) h1 {
  color: red;
}

Önceden bu ihtiyacımızı :any() ile giderebiliyorduk fakat onda istediğimiz düzeyde karışık seçicileri kullanamıyorduk.

:where() özelliği de :is() ile benzer bir yapıya sahip fakat bazı farkları mevcut. Front-end tarafına pek yakın birisi olmadığı için ne kadar anlamaya çaba göstersem de farklarını tam olarak anlayamadım o yüzden sizi Mozilla Developer Network'deki dokümantasyon sayfasına yönlendirmek durumundayım. Eğer konu hakkında bilgili arkadaşlar varsa lütfen yorumlar bölümünde bizimle paylaşsın.

Swift programlama dili topluluğu kendi Paket Kayıt Servisi'ni tanımlamayı tartışıyor

Apple tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu programlama dili Swift, geçtiğimiz Haziran ayında GitHub'ın kendi paket kayıt (Package Registry) servisine eklenmişti. Fakat bu paket kayıt sisteminin GitHub'ın tekelinde olmasını istemeyen topluluk üyeleri Swift'in kendi paket kayıt servisini tanımlaması gerektiği konusunda tartışmalar başlatmıştı. Geçtiğimiz hafta ise bu paket kayıt servisini tanılamak için bir öneri taslağı ("proposal") yayınlandı.

Burada şunu belirtmekte fayda var: Swift programlama dilinin, projedeki bağımlılıklarınızı yönetebileceğiniz bir paket yönetim aracı zaten var; burada konuşulan paket npm gibi, RubyGems gibi paket kayıt sistemleri. Elbette bu tartışmaların sonucunda yine bu paket yöneticisine, kendi paket kayıt servislerimizi ekleme özelliğinin gelmesi planlanıyor.

Swift programlama dilinin forum sayfasında ilgili tartışma devam ediyor. İlerleyen süreçlerde ne gibi sonuçların çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

Go takımı kaynak kodlardaki "blacklist", "whitelist", "master", "slave" gibi ifadeleri kaldırdı

Amerika Birleşik Devletlerinde bir polisin siyahi bir vatandaşı öldürmesiyle başlayan olaylardan sonra ırkçılık konusuyla ilgili var olan hassasiyetlerin seviyesi de oldukça artmış durumda. Geçtiğimiz hafta içerisinde de Google tarafından geliştirilen Go programlama dilinin kaynak kodları içerisindeki "kara liste" ("siyah liste"), "beyaz liste", "efendi" ve "köle" gibi ifadelerin yerini "allowlist" ("kabul listesi"), "blocklist" ("engel listesi"), "control" ve "process" gibi ifadelere bıraktılar.

Özellikle "blacklist" ve "whitelist" sadece programlama alanında değil birçok farklı alanda da artık kalıplaşmış kelimeler olduğu için pek önemli değil gibi gözükse de biraz düşününce aslında bu değişikliğin mantıklı olduğu ortaya çıkıyor. En azından bana öyle geliyor. Kaynak kodlardan bu tarz ifadelerin kaldırılması iyi olmuş bence de.

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Geldi! Bu seferki gündemde haberleri değerlendirip aktarmaya çalışırken bazı kavramları çevirmekte zorlandım. Eğer yanlış çevirdiğimi düşündüğünüz bir ifade varsa bu yorumun altında beni uyarmaktan kendinizi geri koymayın. Herkese iyi okumalar 🙂

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Hocam pandemi sürecinden önce yazıyı yayınladığım tarihten 2 hafta sonrasına kadar olan tüm etkinlikleri eklemeye çalışıyordum. Çünkü bazen katılımcı kotası ya da kayıt zorunluluğu gibi şeyler olabiliyordu. Pandemi başlayınca birkaç yazıda o bölümü kaldırmıştım sonra etkinlikler online olarak gerçekleşmeye başlayınca ben de bölümün ismini "Yaklaşan Online Etkinlikler" olarak değiştirip, yayınladığım tarihten bir hafta sonrasına kadar olan etkinlikleri tabloya eklemeye başladım. Gönderdiğiniz etkinliklerin ikisi de bu hafta için bu kriteri sağlamıyor. İkisi de online etkinlikler olduğu için "son kayıt tarihi" gibi bir şeyleri yok. Dolayısıyla etkinlik tarihinden bir hafta önceki gündem yazısına ekleyeceğim ikisini de. Katkın için çok teşekkür ederim 🙂

  • Robin @robin

   @erenhatirnaz Rica ederim paylaşımların için ben de teşekkür ederim 🙂 Anladım haklısın süresi geçmeden unutmadan paylaşayım dedim son 2 gün kala denk gelip paylaşmayayım dedim 😀

 • Temp 🔚 @temp

  @erenhatirnaz Yine güzel bir derleme olmuş. Eline sağlık.
  Microsoft kadar tutarsız bir firma görmedim hakkaten. Kendi programları Visual Studio ile herhangi bir kod girmeden içi boş şekilde çıktı alsan bile defender yada farklı antivirüs programları virüs olarak algılayabiliyor.
  Koca firma bunu bile hesap edemiyor. Bağımsız, freeware üreten geliştiriciler gerçekten de bir çıkmaza girmiş gözüküyor.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Teşekkür ederim. Faydalı bir içerik oluşturabiliyor isem ne mutlu bana 🙂
   Microsoft her ne kadar açık kaynak camiasına temelli bir giriş yapmış olsa da bazı davranışlarını geçmişten miras alarak sürdürüyor. Umarım yakın zamanda bu durumu da bir gözden geçirirler.

 • Felix @felix

  master ve slave'in kaldırılması belki mantıklı olabilir ama blacklist ile whitelist'in köken olarak ırkla, ırkçılıkla bir ilgisi bulunmuyor sanıyorum. buna rağmen kullanımdan kaldırılması bana çok mantıklı gelmedi.

  • qubit @qubit

   allowlist blocklist fena değil. Tabii bir 10 yıl sonra da inşallah vay bu emperyalist lisanını niye kullanıyoruz derler de onu da değiştiririz 😀

   Master-Slave'e ne önermişler bakayım.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Kalıplaşmış kullanımlar olduğu için normal geliyor ama ben şahsen biraz düşününce doğrudan ırkçı kelimeler olmasa da bu hassasiyeti taşıyan insanlar üzerinde bir etkisi olabileceğini düşünüyorum. Dediğim gibi belki çok ehemniyetli bir şey değil ama yine de dikkat etme gereği duymuşlar.

 • xpow3r @xpow3r

  emek var emek, bu azmin ve çabandan dolayı seni tebrik ediyorum.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Windows milyarlarca kullanıcıya sahip. Halen bir marketi oturtamaması başarısızlıktır. Zamanında bunu yapabilseydi belki bugün steam gibi launcherlar olmayacaktı. Steam'in sadece uygulama kurma&kaldırma işlevinin olmadığının farkındayım ama steamin yapılma amacı oydu. Bilgisayara format sonrası gerekli bütün yazılımları google'da aratıp, kurulum dosyasını indirip ve dosyayı çalıştırıp yapıyoruz. Smart Screen androiddeki bilinmeyen kaynaklar ile aynı işlevi görüyor. Açık kaynak yazılımları ücretsiz dağıtmak için android tarafında da google play'e tek seferlik de olsa para vermek gerekiyor. Apple tarafında yıllık ücret gerekiyor ve bildiğim kadarıyla market dışı uygulama yüklenmiyor. Pc tarafında ilgili yazılımları kullanan kullanıcılar için çok sorun olduğunu düşünmüyorum. Bence her plartformda açık kaynaklı yazılımlar desteklenmeli hatta öne çıkarılmalı.

  Rokette açıkçası makine öğrenmesi kullanmamalarına şaşırmadım. Bu kadar hassas hesaplamaların olduğu bir alanda makine öğrenmesi kullanmak riskli olurdu.

  Hocam, bu haberlerin tartışıldığı podcast ya da video kanalı biliyor musun? Okumanın yanında yorumları da duymak iyi olurdu.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Katılıyorum hocam. Microsoft zamanında bu paket yöneticisi/uygulama mağazası olayını iyi çözebilmiş olsa yazılım geliştiricilerin bir kısmı GNU/Linux ya da MacOS gibi sistemlere yönelmeyecekti. Geçen Build 2020'de duyurdukları winget'in bu soruna çözüm olma potansiyeli var ama henüz yolun çok başında. Bakalım ileride nerelerde göreceğiz winget'i.

   Benim bildiğim bir podcast ya da video kanalı yok hocam bu tarz bir içerik hazırlayan ama belki de ben bilmiyorumdur.

Tüm blog yazılarını gör