Starbucks pour over kahve demleme ekipmanı

Starbucks' dan aldığım kahve demleme ekipmanının birkaç fotoğrafı ve nasıl yaptığımı açıkladığım fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim.

Ekipman #2 numara kağıt filtre ile kullanılıyor.

Kendisini 64₺ gibi bir fiyata aldım. Aldığım sırada kampanya vardı bir kahve hediye olarak verdiler(15 yıldız). Üstüne de Migros' dan yüzlü kağıt filtre aldım yaklaşık 14₺ gibi bir fiyata.

 

Kitap ayracı yapmak için kesip biçeceğim kağıt torba.

 

 

 

Karton ambalajında iken çektiğim fotoğraflar. Heyecandan hemen bir iki fotoğrafını çekmiştim.

 

 

Heyecandan kağıt filtre almayı unutmuşum dışardayken, soğukta tekrar dışarı çıktım.Bu fotoğrafı akşam vakti çektim, florasan ışık altında.

 

 

Tartı olmadığı için ilk denemeyi cam bardakta yaparak miktarı ayarlamayı düşündüm.

 

 

Kağıt filtreyi yerleştirdim. Fazlalık yerleri büktüm, normalde ne yapıyorlar bilmiyorum.

 

 

Kağıt filtre ıslatma aşaması önemli yoksa kahvenizde kâğıt tadı alabilirsiniz. Şimdilerde normalden daha fazla su kullanarak ekipmanı ısıtıyorum.

 

 

Sözen el değirmenini moka pot ayarında kullandığım civatasını bir tam tur gevşettim; kahve miktarı olarak 3 cup moka potta kullandığım kahvede kullandığım kadar kullandım.

 

 

Evde kullanılmayan bir çaydanlığı kullandım bu aşama için. Kahveyi nemlendirecek kadar suyu yavaş ve kesintisiz bir şekilde döktüm. Bu aşamaya blooming (çiçeklenme) deniyor, kahvenin karbondioksit gazı atmasını sağlıyor.

 

 

15-30 saniye bekleyince böyle bir görüntü ortaya çıkıyor.

 

 

Çaydanlığa bir kupa kadar su koymuştum, hepsini yavaş ve kesintisiz bir şekilde boşalttım.

 

 

Kahveyi içme anımın bir fotoğrafı yok, heyecandan o aşamayı çekmemişim. Zaten o kadar önemli değil o aşama.

Gerçekten filtre kahve hissettiğim bir an oldu. French presste çıkan tozların olmaması büyük nimetmiş. Zaten uzun bir süredir french press yerine moka pot kullanıyordum artık elimi bile sürmem french presse.

Temizliği, hem moka pota göre hem frens presse göre daha kolay. Kahvenin değirmende çekme aşaması ise sadece moka pota göre kolay.

 

Yazıyı ise bu muhteşem üçlü ile bitireyim.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör