Neden videolar yayınlandığı anda dislike geliyor?

Bir soruya verdiğim yorum cevabından alıntılıyorum.

İnternet üzerindeki saldırganlık son zamanlarda araştırılan konulardan biri. (http://www.scientificamerican.com/article/why-is-everyone-on-the-internet-so-angry/)
Scientific American’da çıkan makalede bu konuda yapılmış araştırmalarda saptanan bazı sebepleri listelemişler. Yani insanlar neden kaba, saldırgan ve kırıcı yorumlar yazıyor ya da beğenme esasına bağlı olmadan “dislike”a basıyorlar?

1. Öncelikle “Sosyal Medya Bağımlılığı” videosunda da biraz bahsetmiştik, insanlar internette anonim şekilde bulunuyorlar. Son zamanlarda gerçek isim kullanımı isteyen sosyal medya siteleri artsa da buraya sahte isim girmek çok kolay. İşte bu anonimliklerinden ötürü, gerçekte yapacaklarından çok daha fazla saldırganlık gösterebiliyorlar çünkü bunu yapanın kim olduğunun bilinme ihtimali çok az. Yani dislike tuşuna Cevdet Acarsoy bastı denmiyor. Dense bile tek tek kimse bunu kontrol etmiyor.

2. Öfekli oldukları objeyle aralarında çok mesafe bulunması. Diyelim istediği video yayınlanmadığı için TeknoSeyir’e kızdı, bu durumda teknoseyir yaşayan bir kişi değilmiş gibi, kendinden uzakmış gibi gözüktüğü için kötü bir eylem yapılırken vicdani bakılmama ihtimali daha yüksek. Genelde izlemeden dislike’a basmanın amacı, öfke objesine zarar vermek olduğu için, o zarardan hangi insanların etkilendiği düşünülmüyor, genel olarak cansız teknoseyir objesine zarar verilmiş gibi oluyor.

3. (Bu madde yapılan yorumlarla alakalı dislike’ı kapsamıyor ama) Genelde yazarak çirkinleşmek sözlü şekildekinden daha kolay geliyor. Bir yorumu yazıp tekrar okumadan yollamakla, konuşma sırasında söylediğimiz şeyi kendi kulağımızla duymak aynı değil. Birinde öfke objesiyle birebir yüz yüze muhattapsınız ve anında cevap alabiliyorsunuz fakat yorumlarda ya da yazılı notlarda öyle değil, ben öfkemi göstereyim cevabı da duymayayım denebilir.

Makaleye ek olarak kendi görüşlerim;
-- TeknoSeyir genelde öfke içerikli yorumlara cevap ya da prim vermemekle bilerek veya bilmeyerek iyi bir yol izlemiş oluyor. Çünkü öfkeli bir yorumla bir video isteği yapılıp da sonra o video cevap olarak yayınlansa öfkeli davranmak pekiştirilmiş (ödüllendirilmiş) olur.
-- TeknoSeyir’e olan öfke, konuyla alakasız bir videoya izlemeden dislike basmak olarak yansırsa bu siteye küçük bir ceza olur fakat nasıl düzelteceklerini de söylemediği için dislike’ı yapan amacına ulaşmamış olur.
-- En doğrusu, öfke veya herhangi bir duygu yüklemeden, istenilen içeriğin yorumlarda düzgünce belirtilmesidir. Şahsen çalışma ortamlarında birkaç sefer bulunmuş biri olarak, o düzgün yazılmış yorumlar dikkate alınıyor fakat cevapları hemen gelemiyor. Bu durumda düzgün yazan hemen cevap alamayınca işe yaramadığını düşünüyor, burada yine en doğrusu o yorumların altına yazılan “yakında gelecek ya da not aldık” gibi bildirimler olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  Ben şuana kadar hiç bir videoda like veya dislike tuşu kullanmamisim.

 • KirbiT @kirbit

  Size katılmıyorum. Noktapath kanalının birkaç videosuna, izlemeden dislike atmışlığım var. Kaldı ki videoların altına binlerce yorum gelebiliyor ki çoğu zaman bunlar okunmuyor. Ciddi anlamda sorun gördüğüm ve düzgünce yorumda belirttiğimde oldu ancak kale alındığını görmedim. Kaldı ki yukarıda andığım site ile ilgili şikayetlere göz atacak olursak, kendilerini düzeltmeye çalışan insanların çoğu sefer ban yediği görülüyor 😀 Kısacası videoyu olsun, kanalı olsun; beğenmediğim taktirde dislike atmak bana kalmış bir durum. Ahlaki ve etik olarak bir sorun göremiyorum ben bu durumda.

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Bu ülkesel sıkıntıların sanala yansımış halidir. Geçim sıkıntısı, kabız akrabalar, gündelik yaşamın ve onurlu terörist sçyşemi vs.. vs. Bu evebynlere ordanda gençlere çocuklara sirayet ediyor. 1900 lü yıllarda İsveç bir ırka genç ve orta yaşlı kadın ve kızların çocuk yapamayacak halde bırakarak soykırım yapmasınsan bu gün fazla para istrmiyoruz ölçüsünde bir evrim geçirilmesi gerekliliğidir.
  Fotosentez bireylerin sokağa saldığı gençlerden girip kime göre neye göre ekseninde hayatı benimsemiş aile yapısıma kadar dayanan bir sorundur. Burda önemli olan şey bilinçlenme ve okumaktan geçiyor. Okutmaktan geçiyor. Çocuğa kavağa tırmanan balığı sürekli olutursak bu sefer tekrar tekrar eden döngüne karmaşa ve kaos bitmez. O yüzden bu bireyleri Üstün Dökmen hocanın çırağıda yapsanız bir cacık olacağını sanmam.

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Bu işlemin bu kadar kolay yapılabiliyor olması da çok etkiliyor bence. Hemen elinin altında iki seçenek var ve tek tıkla zahmetsizce seçimini yapabiliyor ve kendini bu seçimden birini seçmek zorundaymış gibi hissediyor olabilir. Ama içeriğe bakmaksızın like veya dislike yapılmasını pek mantıklı bulmuyorum. Belki şöyle bir senaryo olabilir, ahlaki değerlere uygun olmayan veya toplum düzenini bozmaya yönelik içerikler üreten kanallara bu yapılabilir onun dışında mantıksız bir eylem.
  Bu güne kadar teknoseyirin 1 videosuna like attım ki çoğu içeriğini beğenerek izliyorum ama tüm youtube hayatımda 10 like sayım yoktur dislike ta 2 olması lazım. Bu oranla aslında benim like ımın çok değerli olması lazım ama hiç bir değeri yok aslında. Belki böyle orana göre bir like kavramı olsa sonuçlar daha kesin olabilirdi ve like,unlike öncesi videoyu izleme şartı koşulsa..

 • Fatih Özmen @fatihozmen55

  Peki ya izlemeden like yapmak doğrumudur?

 • Endoskop @endoskop

  dislike tuşu çok gereksiz yorumlarda, bende dislike yerine yorumu aşağı taşı tuşu olmalı zira fanboy çok yanlış bildiğini bile savunana kekolar var

 • Burak Özkes @burakozkes

  Ben yanlışlıkla tıkladığım '' En ilginç 10 Yatak '' tarzı videolara izlemeden dislike veriyorum çünkü onu yapanın ve severek izleyenin kafa anlamında problemi olduğunu düşünüyorum.

 • AB9 @sqn

  maç özetleri videoları ararken reklam-boş video denk gelirsem seri dislike atarım.

  izlediğim oyun videoları konusunda 14 yaş altına hitap edecek ve onları da doğruya sevk etmeyecek video görürsem ve bu kanalların sürekli aynı tarz video çektiklerini farkedersem önerilerde çıktığında tıklar eksimi verir devam ederim.

  teknoloji konusunda da faydası olmayan yanlış bilgileri veren olursa eksiyi verir geçerim.

Tüm blog yazılarını gör