Masaüstü sistem diskinde SSD deneyimi

 

Birkaç gün önce masaüstü bilgisayarımın sistem diskini SSD ile yenilemeye karar vermiş ve Teknoseyir üzerinden de fikirlerinizi sormuştum. Fiyat/performans olarak uygun olduğunu düşündüğüm Sandisk SSD Plus 240GB modelini aldım.

Gecikmiş bir karar

Bugüne kadar SSD'ye geçmemiş olmamın fiyat dışında da (disk ömrü, uyum sorunu kaygısı vs gibi) sebepleri vardı. Ancak bu konuyu geciktirmenin yanlış bir karar olduğunu şu an anlıyorum. Bu ön izlenim değerlendirmesini de SSD'ye geçmemiş kullanıcılara fikir vermesi için yazıyorum.

Performansta neler değişti?

Bu benim en çok merak ettiğim konuydu. Her ne kadar SSD disk 550MB okuma, 450MB yazma gibi rakamlar sunsa da, bilgisayarınızdaki diğer diskler ve unsurlar bu kadar hızlı değilse diskten tam verim alamıyorsunuz. Eğer doğrudan disk üzerinden çalışan bir uygulama varsa hız farkını kesinlikle hissediyorsunuz.

Biraz daha rakamlar ve örneklerle konuşalım:

Windows 10 Yıldönümü Sürümü Yüklemesi

Bu yüklemeyi, Microsoft'un sitesinden oluşturduğum USB bellek ile yaptım. Hızlı bir sistem diski ve USB ile 5-10 dk gibi kısa bir süre içerisinde Windows kurulumu tamamlandı.

Windows açılışı

Standart HDD ile birkaç dakika içinde gelen masaüstü ve sistemin hazır hale gelme süresi en çok etkilenen şeylerden birisi oldu. SSD ile bilgisayarın güç düğmesinden bastıktan 25-30 saniye sonra masaüstü görünürken, 45 saniye sonra da sistem tam anlamıyla hazır hale geliyor. Açıkcası yıllarca dakikalar düzeyinde açılış süresine alışmış birisi olarak bu gerçekten şaka gibi geldi.

Oyun yüklemeleri

DVD üzerinden yükleme yaparken yine DVD sürücüsünün hızı ile kısıtlanıyorsunuz. Kurulumu yapılan bir oyunun sistem diski üzerindeki bölüm yükleme süreleri ise inanılmaz kısaldı. Örneğin Call of Duty: Modern Warfare 3'te bölüm yükleme süresi birkaç saniyeye indi ki, bu süre HDD ile 20-30 sn veya daha üzerinde sürebiliyordu.

Tarayıcı performansı

Neyazık ki değişmeyen tek şey bu. Tarayıcıların çalışma prensibi ile ilgili olsa gerek, burada ciddi bir hız artışı beklerken (sayfa açılma sürelerinden bahsetmiyorum), eskisi ile aynı bir deneyim buldum.

Ergonomi

SSD diskler öylesine küçük ve hafif ki, yıllardır özlemini duyduğum ama kısıtlayıcı sebeplerden ötürü bir türlü kalkışmadığım "mini PC" edinme konusunda biraz daha cesaretlendirdi.

Fiyat

SSD konusunun en can alıcı kısmı pahalı olan fiyatı. Ne yazık ki 500GB'tan daha yüksek kapasitelerde makul fiyatlar yok. En azından fiyat/performans olarak mantıklı değil. Sistem diskleri çoğunlukla 250GB civarı bir alanla gayet rahat çalışabileceği için, bütçesi uygun olanların bir an önce SSD'ye terfi etmesini öneririm.

Gönül ister ki depolama disklerimizi de SSD'ler ile değiştirelim ve bilgisayarımızda tam anlamıyla bir hız deneyimi yaşayalım. Sanırım onun için 2 sene kadar daha beklememiz gerekecek (1TB ve üzeri modeller için konuşuyorum).

Sonuç

Bunlar benim ilk 24 saatteki deneyimlerim. Zaman içerisinde performansı hakkında daha faza fikir sahibi olacağım elbette. Ama ilk izlenimim bana SSD'lerin artık vazgeçilmez olduğunu gösterdi. Fiyat sorunundan ötürü şimdilik sistem diskleri seviyesinde erişilebilir durumda. Yeni sistem diski alacakların SSD'leri incelemeden geçmemesini öneririm.

#akış #SSD #sandiskssd #windows10

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör