Celestron TravelScope 70 Teleskop 70/400 İncelemesi

#astronomi #teleskop #inceleme #akış

https://www.amazon.de/gp/product/B001TI9Y2M/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Ürünün satış sayfasındaki uzay görsellerine de aldanarak özellikle gece gökyüzü için aldığım bu teleskop aslında sadece gündüz gözüyle doğa gözlemi için taşınabilir ve ucuz olmasıyla ön plana çıkıyor. Bir de berrak bir gecede hatırı sayılır detayda Ay gözlemine...

Ürünün müşteri yorumlarındaki örnek uzay görselleri için ışık kirliliğinin sıfır olduğu yayla benzeri mekanlarda deneme yapmak lazım. Teleskop ile birlikte iki mercek geliyor. (10 ve 20mm) Ancak ben teleskopla birlikte 6mm çapındaki merceği de aldım. Hem yakınlık hem de netlik konusunda gökyüzü için daha iyi.

Amazon.de müşteri yorumlarındaki örnek görseller için:  https://www.amazon.de/gp/product/B001TI9Y2M/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Gökyüzü için önerdiğim mercek:  https://www.amazon.de/gp/product/B00858IF1U/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1

Ay için filtre lens:  http://www.picstop.co.uk/optical-accessories/celestron-moon-filter.html Bunu Amazon'da bulursam alacağım.

Toplam Maliyet:


Karşı binanın duvarındaki küçük taş desenler. Fotodan belli olmuyor ama taşların arasındaki sıvalardaki lekeleri bile görüyorsunuz.

Geminin adı Vitazin. Ancak fotoları kusursuz çekmek için şunu da almam lazım ki bügün siparişi verdim:  https://www.amazon.de/gp/product/B0188KP6T8/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Benim çıplak gözle gördüğüm detay ve netlik ile bu fotonun alakası yok. Yani çıplak gözle aldığınız detaylı ve net Ay görüntüsünü fotoğrafa aktarabilmenin yolunu bulana kadar bundan daha iyi foto paylaşmak çok zor. Ay konusunda iyi ama gökyüzü performansı Hıdır.

Teleskop ile aya baktığınız zaman tam olarak gördüğünüz durum şu. Ancak ek olarak aldığım lens sayesinde ben bu resimdeki detay ve büyüklüğün iki katını elde etmeyi başarıyorum. Tabii ek olarak 17€'ya mal oldu.

Sanıyorum ikinci teleskobu almam tahmin ettiğimden daha kısa zaman içinde gerçekleşecek. Bir yerlerden Maksotov bulamazsam Celestron Newton'a odaklanacağım ama Newton dar açı olduğu için odağa katarakt olmuş gibi bakmak insanı biraz sıkıyor.

Son olarak teleskop yaklaşık 240₺'lik maliyeti ile gayet hafif ve çantasıyla taşınabilir bir doğa gözlem aracı. Ancak hafif olması gözlem sırasındaki ufak temaslarda titremeye yol açıyor. Bunu seyahat yaparken yanınızdan ayıramayacaksınız ancak gökyüzü için pek de mobil olmayan en az 2500₺ civarında modellere odaklanmanız lazım.

Bu arada gözümü yasladığım lensi gövdeye sabitleyen vidanın yuvası genişledi. yuva yeri plastik olduğu için bu durum yaşandı. Malzeme kalitesi bu bölgelerde asgari olduğu için narin. Dikkat etmek gerekli. 

 

Birlikte gelen çanta oldukça kullanışlı. Ancak malzemeler petrokimya ürünü ve biraz kokuyorlar.

Yakında bunun incelemesini yapacağım 🙂  https://www.amazon.de/gp/product/B001ARAYFI/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör