Paylaş Paylaş

386 ve 486 serileri: 32 bit ile ilk tanışma

Tozlu Raflar'da bugün yine işlemcilerin geçmişine dönüyor ve IBM PC tipi kişisel bilgisayarların geniş kitlelerle tanıştığı dönemin işlemcilerine, 80386 ve 80486 serisi işlemcilere bakıyoruz.

Editörlerimiz öncelikle 386 işlemcileri dönemin bir kaç popüler işlemcisiyle andıktan sonra, başlı başına bir dünya olan 486 dönemine geçiyorlar. Ek matematik işlemciler, işlemcilerde SX - DX ayrımı, en gizemli 486 olan 486DX-50 modeli, "işlemci çarpanı" kavramının ilk kez ortaya çıkışı ve beraberinde gelen efsane 486 DX2-66, DX4-100 işlemcileri bu bölümde değineceğimiz konular arasında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fitzgerald

  İlk bilgisayarım, ilk işlemcim, sanırım 1997-8 yılıydı, cyrix 80486 idi. Bir süre sonra oyunlarda, filmlerde çizgiler oluşmaya başlamıştı, 1-2 yıl öyle kullandım, meğer işlemcidenmiş, çok uğraşmıştım, sonunda işlemcidenmiş meğer, başka bir bozukluk için bilgisayarcıya götürdüm değişti düzeldi. O zaman o kadar bilgim yoktu, tahmin etmiyordum işlemcide sorun olduğunu; ama böyle böyle öğrendim. Sanırım sonra pentium 133 falan taktılar, sonra da ben para biriktirip 233 mmx almıştım ya da komple sistemi değiştirdiğimde 233 mmx taktılar. Böyle başladı işte hikayem ve şimdi Teknoseyir'de izliyorum gelişmeleri, pc labs'ı takip ediyorum. Çocuktuk işte, hep eskiydi bilgisayarlarım, aillemden isterdim yenisini, işte oyun oynamak için falan. Sonra bunu bir kıza anlatmıştım, acıklı hikayem gibi, dedi ki yenisini almak için çaba harcasaydın, part time işe falan girseydin dedi, tokat gibiydi ama güzeldi sözleri. 80386 ları da görmüştüm, faal kullanan bilgisayarları. 80386 genelde windows 3.1 80486 ise biraz zorlamayla windows 95 çalıştırıyordu. (biraz dağınık bir yazı oldu...)

 • Koray Üstüner

  Çok keyifli bir bölümdü. Benim de ilk işlemcim 486 DLC 40 idi. DLC ne demek?

  • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

   Eski işlemcilerin (8086 ve 486'lar arası işlemciler) günümüz uzay görevlerinde bile hala kullanılıyor olmasının tek nedeni kozmik ışımaya daha dayanıklı olmaları değil. Bu teknoloji dünyasının bir tür şehir efsanesi. NASA gibi ajanslar elbette transistör aralığı daha küçük entegre kullanmaktan kaçınıyorlar ancak bunu yapmalarının nedenleri birden çok ve kozmik ışınlar bu gerekçelerden yalnızca biri. NASA'nın kullanmakta olduğu eski işlemci ve entegreler de kozmik ışınlardan etkilenmeye açıklar.

   Şu NASA makalesi aslında konuyu gayet iyi özetliyor : http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/flyout/flyfeature_shuttlecomputers.html

   Çeşitli nedenler bir arada :
   - Yıllarca denenmiş ve sorun yaşatmamış sistemler,
   - Küçük yapılı bilgisayar sistemlerinin iniş ve özellikle kalkış sırasındaki sarsıntıya karşı büyük yapılı sistemlerden daha dayanıksız olmaları.
   - Daha küçük transistör aralığının kozmik ışımanın neden olacağı hataları daha da büyütme olasılığı (Dikkat, "büyütme olasılığı !". Buradan şunu anlamak gerek, aynı sorunlara karşı eski sistemler de korunmasızlar.)
   - 70'li yıllardaki NASA ihalelerinde savaş teknolojisiyle ilgili ihalelerde olduğu gibi cihazların kullanım süreleri içinde teknolojik olarak geliştirilmeleri şartlarının getirilmemiş olması.
   - Ve belkide en komiği 60'lı ve 70'li yıllarda uzaya gönderilmiş çeşitli uyduların yerdeki çalışma simülasyonları, gerek dünya yörüngesinde gerekse de dünyada laboratuarda arıza-bakım destekleri için dünyada aynı teknolojinin bulundurulma zorunluluğu.

   Eski nesil çalışanlar hep emekli olduğundan NASA'da çalışan yeni nesiller örneğin Hubble'ye destek verebilmek için 15-20 yıllık işlemciler de dahil olmak üzere eski teknolojiyi öğrenmek zorunda kalıyorlarmış : http://www.popularmechanics.com/science/space/telescopes/4288705

   Ancak NASA konunun kökünden çözümü için de proje başlatmış : http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2005/18nov_eaftc/

   Konuyla ilgili başka bir kaynak :
   http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9A0CE2DF1739F931A25756C0A9649C8B63

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Faydalı bilgiler teşekkürler 🙂

  • gecerken gordum

   bunlara ek olarak en büyük ve önemli nedenlerden biride yeni işlemcilerin daha cok ısı yayması 🙂

  • LP

   Selamlar,

   Koray hocam Cyrix 486 DLC işlemcisi aslında Doğan görünümlü Şahin gibi bir şey. Adı 486, ama içinde 386-486 melezi gibi bir çekirdek yaşıyor. Zamanında çoğu kullanıcıya 486 olarak satılmış bir işlemci ama aslında 386 olarak değerlendirilmesi gerek, zaten kullandığı platform (anakart, yonga seti vs.) de 386 platformu.

   Sevgiler, LP

 • whitemonk

  Levent hocam murat hocam siz uyumazmisiniz? 🙂 Ellerinize emeğinize sağlik süper bir çalişma.

 • Yalçın Aydın

  Benim ilk işlemcim 1995'te 386 oldu da SX miydi DX miydi hatırlayamadım şimdi.
  1 yıl geçti geçmedi 1996'da 486 DX2 66'ya terfi ettik, Pentium150 alana kadar da kullanmaya devam ettik.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  iyi günler asıl efsane ve benim ilk işlemcim olan 486DX33'tür ve ben ilk yılın ardından ilk O/C işini denemiştim ve yanlışım yoksa 60 mhz olarak kullanabiliyordum veriyolu o hıza kadar sağlıklı çıkmıştı ( ısısı elimi yakmaya yakındı ve üzerine 8cm kasa fanını yönlendirmiştim 10-11 yaşındaydım yıl 1991-92 gibiydi ) ve dostumda bulunan DX4 100'den bile hızlı tepkiler alıyordum sistemden ve 4mb ramden 8mb yükselttiğimde ve o zamanki oyunların isteğidi özelliklerin bile üstünde bir sistemim vardı. bu arada diskimde conner 250mblık ve hala çalışan bir sabit diskim vardı hey gidi günler şimdilerde 3600mhz ve 4 çekirdekli amd ile yola devam ediyorum kolay gelsin

 • DM657

  İlk bilgisayarım 386 SX25 işlemcili 1 MB hafızalı, 100 mb sabit diskli ve 256 kb VGA ekran kartlı idi. Bilgisayar piyasasından çekildiği için markasını söylemem sorun olmaz herhalde: Olivetti. O dönemde piyasada halen CGA ekran hakimiyeti olduğu için arkadaşlar hayran hayran bakarlardı benim ekrana. 2 hızlı CD-ROM, 1 MB ek hafıza ve Sound Blaster Pro ses kartı takabilmek için 1 yıl harçlıklarımı biriktirmiştim. Güzel bir nostalji yaşattığı için Teknoseyir çalışanlarına teşekkür ederim.

 • Predator Dr.K

  ilk işlemcim 80286 dı ve ne amaçla üretildiğini hala anlayabilmiş değilim 😀
  sanırım 4 işlem ve basit kayıt işlemleri için ürettiler.Öyleki hep hevesle pedal çevirip gittiğim disketci amcadan hangi oyunu çektirdiysem hiçbirini çalıştıramazdı 🙂 Çalışan nadir oyunlardan birkaçı nokia daki meşhur yılan oyunu birde platoon diye basit bir savaş oyunuydu.En sonunda can sıkıntısından bu makineyle ne yapılabilir diye artık sağını solunu kurcalarken power supply daki 110/220 switchini 110 yapıp pc yi patlatmıştım 😀
  aradan geçen 3-4 yıllık pc sizlik hasretimden sonra amd 486 dx4-100 işlemcili bir bilgisayara kavuşmuştum.ilk zamanlar herşey çok iyiydi taaki meşhur need for speed1 çıkana kadar.Ayarları biraz yükseltip oynayınca kasılmalar başlıyordu.Nasıl hızlandırılır diye kafa yormaya başlayınca overclock denilen olayı ta ozamanlar keşfetmiştik.
  dx4-100 işlemciyi ta ozamanlar dx4-120 yapıyorduk.
  yaklaşık pentium60 hızında olan işlemci bir anda pentium75 kadar olabiliyordu.Bu ozamanlar az paraya çok işin güzel örneklerindendi.

  • LP

   8086 deneyimi olan 80286'nın değerini bilir... 🙂

   Zamanında İTÜ'deki bilgisayar laboratuarları 8086 işlemcili sistemlerle doluydu. Çok nadir olarak bir kaç tane 286 sistem vardı ki, o sistemlerin başına geçebilirsek kendimizden, kalkmak bilmezdik. Ancak tabii ki bir 386 karşısında yavaştı 286 sistemler, hem de çok yavaştılar.386'da oynanabilecek bayağı bir oyun vardı, ama 286'da oynanabilecek oyun çok azdır.

 • ObiWan

  Yanlışım varsa düzeltin ama Intel 486 DX4-100'ün ilk fanla birlikte gelen işlemci olması lazım (veya fan takılması gereken). En azından benimki öyleydi. Hatta fanı bozulmuştu, işlemci bir süre çalışmaya devam etti ama üzerinde yanıklar oluşmuştu.

 • Esat Okyay @ekaplica

  benimde ilk bilgisayarım 1993 yılında 386 dx-40 tı yanlış hatırlamıyorsam hatta ekran konusunda mocrom mu renkli ekran mı alayım mı diye çok düşünmüş kasaya verdiğim kadar para ile renkli ekran almıştım bir de hatırladığım 88-89 yıllarında gwbasic ile kod yazarak dört noktanın koordinatı ile kare çizdirdiğimde çok mutlu olmuştum nerenen nereye .

 • FxDev

  Günümüzde neredeyse her alanda kullanılan, özellikle düşük güç tüketimi ve sunduğu hızlarla cep telefonları gibi taşınabilir cihazların vazgeçilmezi haline gelmiş 32bit işlemcilerden ARM'ların da bu tarihçe içerisinde yer alması gerekir diye düşünüyorum.

 • flyman @flyman

  Biz okuldayken aselsanın deney setleri vardı 8085 işlemci vardı. Display ekranla komut giriyorduk. 486 dershanesi kurulunca çok sevinmiştik.

 • Sait Saygun @s-saygun

  Benim de çorbada tuzum bulunsun, 1994 yılının Ocak ayıydı akşam olmuş hava çoktan kararmıştı evden müzik seti almaya çıkmış birisi olarak 386 sx25 işlemcili 512kb ekran kartı ve 105mb harddiski olan 0,28 mikron piksel aralıklı markasının ise sonradan Nokia(tabi o zamanlar Nokia kimse tarafından bilinen marka değildi) olduğunu anladığım monitöre sahip orjinal bir bilgisayar alarak eve döndüm.

Benzer Videolar