Paylaş Paylaş

Yurt dışında alışveriş yaparken dolandırılmayın

Uzakdoğu ve Amerika gibi, elektronik eşyaların bize göre oldukça ucuz olduğu yerlerde alışveriş yaparken, dolandırıcıların eline düşebilirsiniz. Bu bölümde gerçek örneklerden yola çıkarak, konu hakkında uyarılarımızı ve korunma yöntemlerini anlatıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdem Ildız @erdemildiz

  Yine başarılı bir iş çıkarmışsınız. Teşekkürler bilgilendirme için.

 • Tugay Bağcı @tugaybagci

  Açık adres verin bi kahvenizi içmeye geleyim oraya yau.. :)) insanın muhabbet edesi geliyor sizlerle.. Okadar samimi yani . 🙂

 • Shark

  Annesi Türk müymüş? Hahaha

 • Murat Ersin

  Çok faydalı bir bölüm olmuş emeğinize sağlık.
  Konuyla pek alakalı olmayacak belki ama amazom.com hakkında bir şey sormak istiyorum.
  Amazon.com dan aldığımız ürünlerde fiyat limiti var mı acaba?Bir de bölümlerinizden birinde Amazon tüm vergileri karşılıyor gibi bir şey duymuştum caba bu bütün fiyat aralıkları için geçerli mi?

  • Ziyaretçi

   Amazon Turkiye'ye kitap bazen de DVD harici bir urun gondermiyor, bahsi gecen konu Amazon'dan Amerika'da kaldiginiz otele urun siparis edilmesi. Bu durumda ise istediginiz herseyi kredi kartinizin limiti dahilinde satin alabilirsiniz. Vergiler bulundugunuz eyalete gore degisir, eger kargolama yaptiginiz yer Newyork ise eyalet vergisi alacaginiz urune siparis sirasinda eklenecektir.

  • vasili

   Amerikada satın aldığımız ürünü kaldığımız otele gönderttiğimiz zaman malı bizzat teslim almak zorunda mıyız yoksa otel resepsiyonu mesela teslim alabilir mi ? Aksi halde ürün geldi gelecek diye sürekli otelde beklemek gerekcek. Bunun için ürünü satın alırken sitede bir seçenek var mı dır ?

  • LP

   Selamlar,

   Amazon'dan satın almada fiyat limiti diyerek neyi kastettiğinizi anlamadım. Amazondan istediğiniz kadar alışveriş edebilirsiniz, tabii değeri 75 Euro'yu geçen her paketiniz gümrük işlemlerine tabii olacaktır. Amazon vergi, gümrük vs. bir şeye karışmaz, zaten elektronik cihazları vs. Türkiye'ye de yollamıyorlar.

   Sevgiler, LP

  • Ziyaretçi

   Aynı şeyi bende soracaktım geçenlerde bir fiyat incelemesi yapıyordum amazondan sipariş etsemmi gonderirlermi diye düşündüm sepete attım odeme ekranına kadar geldim import fees diye bir ücret çıktı ürün ve kargoya ek olarak. Biz bunu sipariş etsek dhl gümrük vergisini odeyip gümrükten çekiyormu ugraştırmadan? sonradan başımız ağrırmı? (kredi kartından peşin çekiyor vergiyi)

 • Vatandas

  Atalarımız kaç yüzyıl önceden söylemiş. Ucuz etin yahnisi yavan olur diye ddd ))

 • Kemal

  Amazon'dan yasal yollarla kindle almak mümkün mü? 79 dolarlık bir ürün'ü var. 150 euro gümrük vs. tabi böyle bakınca almak mümkün gibi ama extra masraflar çıkıyor. Alan yada bilen var mı?

  • tropik

   Türkiye'ye göndermezler. Amerikan adresi bulup oraya postalattırabilirsiniz. O adrestende buraya göndertebilirsiniz. İnternette araştırma yaparsanız Türkiye'ye nasıl gönderelebileceğini öğrenebilirsiniz.

  • kemal

   Söylediğin gibi daha önce araştırma yapmıştım. Hatta sırf kindle'ı nasıl alırız diye site hazırlanmış. Satan arkadaşlar sağolsun :)) Belki alan çıkmıştır dedim hazır konu açılmışken.

  • Ziyaretçi

   donanımhaberde sayfalarca tartışma yapmışlar kindle ile ilgili. amazonun gümrük vergisi odeyip odemediğini o yuzden sordum bende. alanlar sipariş ekranlarını eklemiş bu import fees mevzusu oradada var.gordugum kadarıyla sorunsuz bir şekilde almışlar. orneğin evga'nin anakart ekran kartını sepete attığımda turkiyeye gonderiyor ithalat vergiside ekliyor yukarıda bir arkadaş eyalet vergisi demiş ancak oyle olduğunu sanmıyorum sonuçta türkiyeye gonderiyor. türkiyede ithalatcısı olan markaların ürünlerini gondermediklerini farkettim geri kalan hemen herşeyi gonderiyorlar şuanda aklımdaki tek soruda bu dhl vergiyi oduyormu emin olamadım.

  • kemal

   Bu arada düzeltme yapayım. 150 euro'luk limit(Gümrük muhafiyeti) 75 auro'ya düşmüştü.

  • kemal

   Yine bir düzeltme yapayım. "Muhafiyet" değil'de Muafiyet olucaktı kelime 🙂

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   Ben de bir duzeltme yapayim, olucakti degil "olacakti" olmaliydi 🙂

   (turkce klavye olmadigindan turkce karakter duzeltmesi yapmayiniz 🙂 )

 • Ziyaretçi

  Yurt içinde yeterince dolandırılıyorsunuz bir de yurt dışında dolandırılmayın. 🙂

 • recep

  yine güzel bir gün. çünkü hem basçek de hemde teknoseyir de yeni video var. ellerinize sağlık. muhteşemsiniz.

 • Koray Üstüner

  Arkadaşlar, Amazon'dan da almak pek mantıklı değil. İşin kötü yanı artık o kadar başarılı kopya yapıyorlar ki orjinalinden ayırt etmek neredeyse imkansız oluyor. İşte size bir örnek:
  http://vimeo.com/29000068

 • Umut Arslan @lowe_celestial

  ayın 4ünde vag com kablo aldım daha gelmedi 😀 daha önce alışveriş yaptığım binlerce ürün satmış birisi.Bizim PTT nin işgüzarlığı.Takip numarasıda yok gelirse gelmezse sular da soğuk zaten

 • ruff'n thumbe

  Genel olarak söylenmesi gereken kimse kendini çok zeki ve uyanık sanmasın . Akıllı davransın

  Suyunu çıkarıp 50$ - 100$ fark için yurt dışından 800$ lık fotograf makinası almasın almasın memleketinden güvenilir birinden alsın.
  Sonra en azından sorun yaşadığında muhatap olmak ve yardım almak için birini bulabilir

  Bu hep ben uyanığım zihniyetinden oluyor insanlar ucuza laptop aldım sanıp sevinirler ama en çok sıkıntı yapabilen ve parçası pahalı olanda yine laptoplardır.
  100$ fark için 900$ lık laptopu garantisiz almak anlamsızdır.

  Daha anlamsız olan yurt dışından aldığınız ürünü buradan uluslar arası garantiye sokma çabasıdır 🙂
  Hiç bir firma kazanç sağlamadığı ürüne destek vermek istemez kendinizi bu durumda düşünün bakkalsınız ve bir adam geliyor marketten xxx marka sucuk aldım bozuk çıktı ama size iade edeceğim diyor sonrada peşinden hızla sallanan kürekten kaçmaya çalışıyor haliyle 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yalnız bizim örnekte ucuz almak için gidilmiyor zaten Amerika'ya gidilmiş, gitmişken ekipman almak isteniyor ki ürününe göre farklar 50-100$ gibi ufak farklar değil. Bazen o ürün burada hiç bulunmuyor bazen de dşarıda yarı fiyatına bulmak mümkün oluyor. Özellikle de kampanyaya denk gelirseniz. Hazır gitmişken kim olsa bu fırsatı değerlendirir. Ayrıca ürünü siz bozduğunuz takdirde hatta bazen siz bozmasanız bile, ürün garanti dışı kalır. Yani buradan alınan ürün kesin güvencede diyemezsiniz. Ama 100$ fark için elbette buradan alınmalı. Bazı ürünlerde fark azalıyor. Misal bizim örneğimizdeki 70-300 lensi dışarıdan almanın anlamı yok. Birçok temel bilgisayar bileşeni de çok az fiyat farkına satılıyor ülkemizde.

   Öte yandan uluslararası garanti konusu ayrı bir durum. Bunu veren firmalar var. Asus yıllardır veriyor. Dünya sadece para kazanma aşamasında global değil, sonrasında teknik servis verirken de global 🙂
   Ve genelde bunu hep TR özelinde düşünüyorsunuz. Halbuki global garanti buradan alınan ürünün başka ülkede tamirini de mümkün kılar. Seyahat eden biri olsaydınız kesinlikle bunu arardınız. Düşünün buradan aldığınız ürün İngilitre'de bozulsa hemen orada servis ve parça değişimi yapılabiliyor. O zaman tersi de elbet geçerli olacak. Asus müşterisi bir Amerikalı'nın dizüstü sistemi Türkiye'de iken bozulursa, bedava servis alabilecek. Global servisin özü budur. Elbette yurtdışından ucuz ürün alıp burada servis beklemek şeklinde düşündüğünüzde bir haksızlık oluyor gibi görünüyor ama aslında haksız olan bir durum prensipte olmaması gerekir.

   Siz Asus dizüstü sistem aldığınızda nereden alırsanız alın Asus kazanır. Ürün aynı fabrikadan çıkıyor. Teknik servis verirken de yedek parçasını dünyadaki servislerine dağıtır. Amerikalı'nın ürünü Türkiye'de tamir edildiğinde, kullanılan parçayı özkaynakla üretmiyoruz ki? Yine Asus'un ürettiği parça takılıyor. Burada mesele Asus'un bu işi üstlenmesi. Yani servis veren firmanın mali yükünü ne kadar sırtladığı. Eğer firma her şeyi bana yıkarsa ve ben taktığım parçanın tüm bedelini cebimden karşılıyorsam elbette global garanti işine girmek istemem. Temsil ettiğim firma beni servis veren olarak koruyorsa ben de global garantiyi rahat rahat uygularım. Sonuçta global garanti herksin verebildiği bir hizmet değil o yüzden satarken müşteriye bunu da pazarlıyorum ve satıyorum. Benim satışımı arttıran bir özellik.

   Ve yine unutulmaması gereken bir şey de artık yurtdışından ürün temin edip satmak bile paralel ithalat adıyla serbest. Siz birine bavul ticareti yapıyor derseniz kendinizi mahkemede bulursunuz 🙂 Yani artık eskinin distrübütör getirir, pazarlar, satar ve garantisini verir sistemi bitti. Getiriyorlar ama artık herkes getirebiliyor, pazarlama işini firmaların kendi ofisleri üstlendi, distribütör üzerinden pazarlama yapmaya çalışanlara amatör gözüyle bakılıyor. Hatta bazı markalarda satışı bile üstlendiler bu ofisler. Örneğin Canon. Garantisini veren de artık ayrı özel firmalar. Firma büyükse kendi yerini açıyor değilse özel servislerle anlaşıyor. Herkese de ayak uydurmak düşüyor 🙂

 • Oğuz Kağan Koç @konixaga

  Benim Xbox 360 ile bir araştırmam olmuştu en ucuz nerede bulabilirim diye. Yaptığım incelemede resmi olarak sorun yaşama ihtimalinizin en düşük olduğu ve ucuz olan Xbox 360 99$, o da refurbished ama sorunsuz çalıştığı belirtilmiş. Daha ucuzu kesinlikle sorunludur emin olun 🙂

 • Kaya

  Güzel bir konu ele alınmış....

  Ürün alırken hep şu yolları izlerim...

  Birinci öncelik ürünü birebir olarak satın almak isterim. Bulunduğum ilde o ürünü satan bir yer varsa oraya giderim satıcıya ürünü sorarım var ise görmek istediğimi söylerim. ürünü önce dış yüzey olarak incelerim sıkıntı yoksa sorumludan ürünü çalıştırmasını isterim (mümkün ise) çalışır halde ürünü birkez daha incelerim en son noktada kutu içeriğini kontrol ederim sıkıntı yoksa satın alırım...

  Gerçek olarak hiç görmediğim deneyimlemediğim bir ürünü internet ortamından satın almam için çok zor durumda kalmam gerekir. Misal ben İstanbulda yaşayan biri olsam asla internetten alışveriş yapmam deneyerek ve çalıştığını görerek satın almak varken risk almak neden ?

 • Ziyaretçi

  Yine harika bir konu tebrikler...

  Şu sıralar ebay üzerinden ikinci el mac pro bakıyorum, türkiyeye gönderim yapan satıcılarda mevcut, satmayanlar da. (Satmayan kişi ile de irtibata geçip gönderim yaptırılabilir diye düşünüyorum) ancak kafama takılan durum şu.

  Ürünü satın aldım, gönderim şeklini belirledim ve gönderildi. Ürün buraya geldiğinde gümrük ya da başka bir problemle karşılaşırmıyım?

  Ya da ürün gönderildikten sonra ülke girişi ile ilgili yaşayabileceğim sıkıntılar ve çözüm yolları nelerdir?

  Fikriniz var mı?

 • haydar

  Nitelikli dolandırıcılık bu arkadaşın başına gelen..:)))

 • NURİŞ

  ARKADAŞLAR AMAZON.COM 'DAN DVD VE MÜZİK VE KİTAP VE BELKİ BAŞKA ŞEYLER DE SİPARİŞ ETMEK İSTEMEKTEYİM....DAHA ÖNCE HİÇ DENEMEDİM...BİLENLER BİLMEYENE NET BİLGİ VERİRSE ÇOK MUTLU OLACAĞIM...MESELA BAZILARI AMAZON.COM.UK'DEN AL DİYOR OYSA BURADA AMERİKA AMAZON'DAN ALANLAR VAR...BİR DE ŞU SORUN VAR BAZI DVD'LER TÜRKİYEDE ÇALIŞMIYORMUŞ...SANIRIM SİPARİŞ VERİRKEN UNİVERSAL OLUŞUNA DİKKAT EDİLECEK Dİ Mİ? EVET BEN ÇOK CAHİLİMMM...

 • vasili

  Amerikada satın aldığımız ürünü kaldığımız otele gönderttiğimiz zaman malı bizzat teslim almak zorunda mıyız yoksa otel resepsiyonu mesela teslim alabilir mi ? Aksi halde ürün geldi gelecek diye sürekli otelde beklemek gerekcek. Bunun için ürünü satın alırken sitede bir seçenek var mı dır ?

 • GeekTR

  Yurt doşı alışveriş platformu.Her türlü destek için bizi ziyaret etmeyi unutmayın.

  http://www.geektr.com/forum

  http://www.geektr.com

 • Mertcan

  Yeni ürün incelemelerimiz için takipte kalın !

 • Specter @specter

  borderlinx güvenilir mi? deneyen var mı?

 • JantiMert @jantimert

  Arkadaşlar Amerika'dan aldığım ürünleri viabox.com ile getirttim. Çok da memnun kaldım. Bir sorun olduğu zaman 1-12 saat içerisinde hemen geri dönüş alabiliyorsunuz. Ayrıca kargo takibi için uygulaması da var snapler ile kutularınızı takip edebiliyorsunuz.

Benzer Videolar