xiaomi Mi5 üzerine

Telefonu bir buçuk sene Asus zenfone 6 kullandıktan sonra aldım, zen6 nın ekranı kırıldı, üst taraf dokunmatiği çalışmaz oldu o halde bile baya kullandım. uzun süre telefon aradıktan sonra en son bir cesaret mi5 aldım, bile bile lades.

Önceki telefonuma göre karşılaştırarak olumlu olumsuz olarak sıralayacak olursam:

Olumlu yanları:

 • Dokunmatiği mükemmel, zenfone 6 ya göre çok başarılı,
 • Hızı mükemmel, hiç bir takılma yok.
 • Ekran başarılı
 • Arayüz temaları başarılı
 • Kamerası ile iyi ışığı yakalarsanız gerçekten güzel kareler çekiyorsunuz.
 • Parmak izi okuyucusu tepkisi çok iyi.
 • Alt taraftaki tuşunu aslında dokunmatik olması ince bir detay ama güzel. (teknik terim karşılığını bilmiyorum) tuşa basmadan üzerine dokununca ana ekrana dönebiliyorsunuz.
 • miui8 e güncellemeyi kendi kendine yükledi, problem çıkarmadan bence bu da olumlu bir yan, hiç ugraşmadan güncelleme yapabildi.

Olumsuz yanları:

 • Hafıza kartı takılamaması büyük sıkıntı aslında. mp3, video, film izliyorsanız, Çok video çekiyorsanız 32 gb bir şey değil. bizim ufaklığın videolarını çekiyorum telefon hafızası iki ayda doldu. Hafıza kartı takılamaması en önemli eksilerden bence.
 • Pili zonfone 6 dan sonra kötü geldi, çok kurcalarsanız 1 günü çıkaramazsınız. zen6 da %1 de bile uzun süre kullanıyordum, mi5 te %10 dan sonra çok çabuk bitiyor. %10u görünce kablo aramanız lazım.
 • Arayüzü zenfone 6 ya göre bence başarısız, asusun zenUI arayüzünü beğeniyordum. zenui güncellemeleri bir türlü bitmesede güzeldi
 • gps çok başarılı değil. zen 6 da da değildi.
 • Vodafone da çogu yerde 3g çekiyor, 4g sadece bizim şirket civarında çekiyor.
 • Bu ne kadar olumsuz bir yandır bilemiyorum ama telefon beklediğimden uzun geldi bana, sanki incelemelerde daha küçük görünüyordu internetten aldığım için öncesinde kendim inceleme şansım olmamıştı. ekranın üstünde altında gereginden fazla boşluk var gibi, gerçi bu tüm telefonlarda var denilebilir.
  zen 6 ya göre küçük tabi.
 • Radyosu yok, yolda, serviste internetten radyo dinlerken gidip gelmeler yaşayabiliyorsunuz sıkıntı.
 • sar değeri soru işareti? herkes bir şey söylüyor bu konuda bilemiyorum. soru işareti?
 • mi5i 1300 civarı bir fiyata almıştım. şimdi baktığımda 1070 civarı fiyat satılıyor, doların çok fazla artmasına rağmen fiyatı baya düştü. 

Gelelim zurnanın zırt dediği yere telefonu iki ay kullandım telefon bir pazar sabahı elimde kendi kendine kapanıp açılmaya başladı, durmadan kapanıp açılıyor kendine reset atıyor, ertesi hafta delta garantiye kendim götürdüm telefon şu anda halen orada, 4 hafta oldu bozulalı. bile bile çin marka garantisiz telefon alınca şikayet edecek çok fazla bir konu kalmıyor. telefonu alacak arkadaşlar bu tip sıkıntıları göze almalılar.
bunun yerine ne alabilirdim diye baktığımda aslında note5 alacaktım zen6 dan sonra küçük ve hafif bir telefon istediğim için onu eledim. asus zenfone 3 ün çıkmasını da baya bekledim, bir türlü gelemedi o da.. kırık telefonla da bir yere kadar deyip xiaomi mi5 aldım pişman mıyım? evet pişmanım 🙂 Allah kimseyi pişman ettirmesin.. şimdi alsam j7 prime filan alırdım sanırım.

Fakat şunu da göz önüne almak gerekiyor ki başka bir telefon alsaydım da başka problemler yaşayabilirdim.

son olarak telefonu önermiyorum. evet telefon özellikleri kağıt üzerinde çok başarılı duruyor ama sorun yaşadığınızda saçma maceradan ötesi değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 24
 • Barış Tolon @baristolon

  Cihazı nereden almıştınız ki garantisi yok muydu ? Bence sizin başınıza talihsiz bir teknolojik kaza gelmiş. Cihazı uzun süre kullanıp servislik olmayan da var uzun süre kullanıp sorun olduğunda servise gönderip hızlıca cihazı geri alıp memnun kalanlar da var. 🙂

 • arandur @arandur

  Eleştirilerinin çoğuna katılırım (pil ve uzun olmasına katılmam) fakat 4 puan alacak telefon değil Mi5, servise gitti diye büyük haksızlık yapılmış. iPhone'dan dahi daha stabil kullandığım bir telefon, agresif pil yönetim senaryoları var.

 • gilgin @gilgin

  Olumsuz yan olarak belirttiklerinizin çoğu satın alırken gayet iyi bildiğiniz konular. Hafıza kartı, arayüz, uzunluk, sar değeri. Bunları yazmanız anlamsız olmuş. Bunlar maalesef sizin cihazın arıza yapmasından dolayı duygusal bir yazı yazdığınızı gösteriyor. Ayrıca bu cihaz Türkiye'de resmi olarak satılmıyor ki Delta Garantisi ile ilgili olumsuz pek çok şey okudum. Buna rağmen riske girip ben de aylar önce Hepsiburada üzerinden satın aldım. Sonuç itibariyle elektronik bazen şans işi ve sizin bu bağlamda bir şanssızlığınız olmuş. Umut ederim sorun sadece yazılımsaldır, değilse de değişim yapılır herhalde. Yani yazınız kısaca anlamsız ve gereksizce yönlendirme amaçlı. Japon işi Sony Xperia P aldım 5-6 sene önce, 2. ayda sorun yaşadım, telefonum değiştirildi. Aynı mantıkla Japonlar telefon yapmayı bilmiyor diyebilirdim 🙂 Xiaomi Çin'in üst düzey markaları arasında. Türkiye'den Çin'e fason ürettirilmiş kalitesiz ürünler kategorisinde değerlendirilemez. Yıllar önce bir Türk Marka Çin telefonu almıştım. Cihazı 2mp diye satmışlardı. Cihaz 0,3mp idi. Servise yolladım, aynen iade edilip pişkinliğe vurulmuştu. Bu firma hala piyasada Çin'e fason ürün ürettirip müşterilerini yolda bırakmaya devam ediyor.

  • miskin @miskin

   öncelikle benim telefon yapmayı biliyor/bilmiyor gibi bir iddiam olmadı bunu siz yazmışsınız. yazının en üstüne bile bile lades yazdım , yazdığım olumsuzlukları tabi ki biliyordum, hatta bozulacağını bile biliyordum, yine bir ihtimal bozulmaz hafif ince bir telefon kullanırım diye aldım. şans dediğiniz şey kalite kontrol yapılmadan yarım ürünlerin piyasaya sürülmesi.. bazen bir seride o kadar bozuk ürün oluyor ki çok açık ortaya çıkıyor 'şanssızlık', mesela note 7 nin patlaması şanssızlık mıydı ? gibi.. neyse aynı şeyleri yazıp duruyorum..

 • gilgin @gilgin

  Anlatmak istediğim verdiğiniz notun duygusal ve gerçeği bu durumda yansıtmaması. Düşüncenizdir yine de, saygı duyarım