Fotoğrafta Pixel yoğunluğu/kumlanma (noise) ilişkisi - Büyük sensör vs. Küçük sensör

Filmden dijital fotoğrafa geçtikten sonra bu işe kafa yoran insanları en çok meşgul eden iki soru,

  1. Düşük megapixel  vs. yüksek megapixel(mp)
  2. Büyük sensör vs. küçük sensör

ekipman seçerken yapılan tartışmalarda en çok tartışılan iki konu, günümüzde kameraları karşılaştırırken fotoğrafları bilgisayar ekranlarında tam boyutta %100 (1:1) boyutta karşılaştırıp bir kameranın diğerinden daha iyi olduğu sonucuna varılıyor. peki bu ne kadar doğru?

  1. A7s 12 mp bir tamkare(FF) bir kamera, d810 36 mp FF bir kamera. d810 da aynı sensör alanında üç kat fazla pixel var. aynı fotoğrafı ikisi ile çekecek olursak a7s  üzerinde (daha büyük pixel boyutu olduğu için) daha az kumlanma olan temiz fotoğraf mı üretir?  teoride öyle olsa da pratikte öyle olmadığını açıklıyor, sonunda yüksek mp olanı tercih edin diyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=_KYvp8PrCFc

2. İkinci video daha ilginç nikon d810 FF(tamkare) bir kamera ile 1.5 çarpanlı bir sensöre sahip olan fuji xt2 ile çekilen fotoğrafları aynı boyutta çıktı alıp karşılaştırma yapıyor. çıktı alıp karşılaştırmak bence en doğru karşılaştırma yöntemi, aralarındaki farkı göz ile anlamak çok mümkün değil. çok dikkatli ve yakından bakılırsa belki biraz fark görülebilir sonucu çıkıyor. https://www.youtube.com/watch?v=5-k_N4w1rg8

 

 

#fotoğrafçılık
#Foto

BeğenFavori PaylaşYorum yap