Arama Motoru Optimizasyonu İçin Takipçi Kitlenizi ve Potansiyel Ziyaretçilerinizi Araştırmanın ve Onları Analiz Etmenin 7 Yöntemi

Yazının PDF Hali: İndir

Herkese merhaba. Daha önce, blogunuzun veya firmanızın içerikleri hakkında konuştuğumuz konulardan sonra içerisinde bulunduğumuz ilkbahar mevsiminde nasıl daha iyi ilkbahar temalı fotoğraflar çekebileceğinize dair, şurada, bilgiler paylaşmıştım. Yazının başlığından da anladığınız üzere bugün menümüzde arama motoru optimizasyonunun (SEO) kendisi var.

Bu içeriği okuyan, yorumlayan, beğenen, favorilerine ekleyen ve / veya bu yazıyı paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Beni çok mutlu ettiniz.

Not: Bazı çeviriler, kelimesi kelimesine çevrilmedi ama içeriğin ana fikri de değiştirilmedi.

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

Arama motoru optimizasyonu sadece rakamlardan (anahtar kelime sıralamaları, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu bağlantı adresi, ziyaretçi sayısı vb.) ibaret değildir. SEO aynı zamanda takipçi kitlenizi anlamak ve bu anlayış çerçevesinde arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmaktır.

SEO çalışmaları doğru kitlenin üzerinde yapıldığı takdirde hedeflenen site trafiği (hit) artar ve bu da size daha fazla dönüşüm sağlar. Kulağa hoş geliyor değil mi? Eğer cevabınız evet ise bu konuda başarılı olmak için kitlenizi araştırmanıza ve onları analiz etmenize yardımcı olacak birkaç yol var. Aşağıdaki listede göreceğiniz üzere, her yöntemde işleri kolaylaştıracak araçlar mevcut.

1. Demografik Veriler Toplamak Adına Anahtar Kelimeleri Kullanmak

Anahtar kelime araştırması, SEO'nun temel iş bölümlerinden birisidir. Anahtar kelimeler; yazılarınız, ürünleriniz veya hizmetleriniz için hedeflenmeli ve içeriklerinizle alakalı olmalıdır. İyi bir anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda, markanızı veya blogunuzu en iyi şekilde temsil eden beş anahtar kelimeyi seçin ve bu kelimelerle ve kelime öbekleriyle ilgili demografik bilgiler bulun.

Demographics.io, bu verileri elde etmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Aşağıda “dijital pazarlama” ifadesinin kullanılmış olduğu bir örnek var:

Yaş ve cinsiyet bilgilerinin yer aldığı bir veri grafiği

Google Trends platformu da yerel lokasyonlara bağlı olarak size demografik bilgiler sunar ve ilgili anahtar kelimenin zaman içerisinde kullanıcılar tarafından nasıl bir eğilim grafiği çizdiğini gösterir. Aşağıda yine aynı kelime öbeği (dijital pazarlama) kullanılarak hazırlanmış olan bir örnek daha mevcut:

Google Trends

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Yaş, cinsiyet ve konum dahil olmak üzere demografik bilgilerin belirlenmesi, SEO konusunda size birçok yönden size yardımcı olabilir. Arama sorgularının bağlantılı olduğu coğrafi bölgelerde yerel bağlantı (özellikle işle veya içerik konuları ile ilgili) fırsatlarını arayabilirsiniz. Oradaki kitlelerin takip ettiği gündem konularını (bölge insanının ilgi gösterdiği konular) yaş ve cinsiyet verilerine bağlı olarak, diğer ilgi alanlarını ve diğer terminolojileri tespit edebilirsiniz.

2. İnternet Sitenizi Kim Ziyaret Ediyor?

Bu yöntem, hedefinizi tam on ikiden vurmak için yaptığınız çalışmaların palazlanmasına (daha verimli çalışmanıza) yardımcı olur. Bununla birlikte, blogunuza kimlerin geldiğini anlamak önemlidir ve internet sitenize gelen ziyaretçilerin hedeflediğiniz doğru topluluk olup olmadığını bu yol sayesinde tespit edebilirsiniz.

Bu bilgileri edinmenin en kolay yollarından biri Google Analytics kullanmaktır.

İhtiyacınız olan bilgileri toplayabilmek için Google Analytics platformunda bulunan "Demografi ve İlgi Alanları Raporları" kısmını etkinleştirmeniz gerekir. Bu bölüm aktif edildiğinde, aşağıda gösterildiği üzere; yaş, konum ve ilgi alanları da dahil olmak üzere çeşitli ziyaretçi bilgilerini ekranınızda görüntüleyebilirsiniz:

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Bu veriler, sizi hiç tanımayan ziyaretçilere blogunuz konusunda fikir verebilir ve aynı şekilde bunlar size, insanlara ürettiğiniz içerikleri tavsiye ederken ve içeriklerinizi belirli coğrafi bölgeleri hedefleyerek hazırlarken yardımcı olacaktır.

3. Diğer Blogları / Siteleri / Markaları Analiz Etmek

Hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak için kendi internet siteniz dışında diğer markaları ve rakipleri analiz edebilirsiniz. Mümkün olduğunca fazla malumata ulaşmak için insanların demografik ve psikografik özelliklerini içeren raporları incelemeniz şart. Analiz konusunda aşağıda yer alan araçlardan yararlanabilirsiniz:

Quantcast

(Aşağıdaki örnekler, Goodreads analizlerini içermektedir.)

Alexa

YouGovAlexa

(Aşağıdaki örnek, The History Channel analizini içermektedir.)

İpuçu: Bu bilgi ne işime yarar?

Son yönteme benzer şekilde bu veriler, kitleler hakkında size bilgi verebilir. Buna ek olarak, bunlar sizin insanlara içeriklerinizi tavsiye etmeniz konusunda ve coğrafi alanları hedeflemeniz açısından size yardımcı olurlar.

Ayrıca, ilgi alanlarıyla ilgili bazı bağlantı inşa etme / bağlantı oluşturma (link building) fikirlerine yine bu araç ile ulaşabilirsiniz.

4. Sosyal Platformları Kavrama

Sosyal platformlar, ziyaretçiler hakkında bilgi edinmenin en hızlı yollarından biridir. Ziyaretçi / takipçi bilgilerini, aşağıda gösterildiği gibi, doğrudan şirketinizin veya blog sayfanızın Facebook (Facebook Insights) sayfasından görüntüleyebilirsiniz:

Ayrıca, rakiplerin ve diğer markaların ziyaretçileri hakkındaki önemli bilgileri Followerwonk ile görüntüleyebilirsiniz. Bu aracın en güzel özelliklerinden birisi de kullanıcıların hangi konulardan bahsettiklerinin size gösterilmesi adına bir kelime bulutunu sizin önünüze sunması:

Followerwonk

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Özellikle Followerwonk platformunun size sağladığı kelime bulutu, aklınıza gelmeyen anahtar kelimelerin aklınıza gelmesine yardımcı olabilir veya unutmuş olduğunuz anahtar kelimeleri hatırlatabilir ve değişik pazarlama fikirlerini önünüze getirebilir.

5. Anket Yapmak

Anket yapmak, bu makalede bulunan yöntemlerden uygulanması en basit olan yöntemdir. Kitlenizi ve potansiyel kitlenizi daha iyi anlamak istiyorsanız, onlara bir anket gönderin.

Birden çok anket yapmayı diliyorsanız ve o anketlerin sonuçlarını elde etmek istiyorsanız anketlerinizde çok az ama çok net soru kullanın. Onlara şu soruları sorabilirsiniz:

 • Temel demografik özellikleri,
 • İlgi alanları,
 • Sorunları ve
 • İhtiyaçları.

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Resimler, videolar, anahtar kelime hedefleri vb. gibi kitlelere hitap edebileceğiniz içerik fırsatlarını belirlemek adına ankette topladığınız bilgileri kullanın. Kısacası anketlerden elde ettiğiniz bilgiler, binlerce kişiyi kazanmak ve onları sitenize çekmek için içerik üretmenizi sağlarlar.

6. Soruları Belirlemek

Google, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) bulunan cevaplara giderek daha fazla ilgi gösterdiği için ortak kullanıcı sorularını (kullanıcılar tarafından sık sorulan sorular) keşfetmek artık çok daha önemli hale geldi.

Potansiyel ziyaretçi kitlenizin uzun kuyruklu (birden fazla kelimeyle yapılan aramalar) arama sorgularını önceden tahmin ederek insanların karşısına doğru zamanda ve doğru yerde çıkmak istiyorsanız aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz (özellikle İngilizce blog açmak isteyen arkadaşlar için): Bu araçlar sayesinde ortak kullanıcı sorularını tespit edebilirsiniz.

Bu araçlar, çeşitli veri kaynaklarından beslenmektedir.

AnswerThePublic

AnswerThePublic Kelime Bulutu

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Yaygın sorular etrafında içerikler oluşturmanızı sağlar. Bu da güncel ve taze içerikler demektir. Kullanıcılar, gündemdeki içerikleri severler.

7. İkincil Verileri Araştırmak

Hedef kitleniz hakkında sunulmuş olan, yaş aralığı ve ilgi alanları gibi, temel bilgileri öğrendikten sonra daha fazla araştırma yapmakla daha fazla detay bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin, hedef kitlenizin Baby Boomer neslinden olduğunu belirledikten sonra  Google Scholar platformuna gidin ve bu grup hakkında yayınlanmış makaleleri arayın.

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Kitlenizin kabaca analizini yapmak ve hedef kitlenizi daha iyi tanımak için bu ek araştırma yöntemini kullanın.

Son Olarak...

Hedef kitlenizi araştırmak ve onları analiz etmek, SEO konusunda yerine getirmeniz gereken görevlerin üzerine gelmiş olan bir yük olarak karşınıza çıkabilir ancak çabalarınızın meyvesini daha iyi alacağınızdan ve daha çok ziyaretçi kazanacağınızdan bunu yapmaya değer.

-----------------------------------------------------  İçerik Sonu  --------------------------------------------------------

Orijinal kaynak: https://www.searchenginejournal.com/methods-research-analyze-audience/306487/

Eğer ben yazılarımı yazarken çok çaba harcıyorum ama beklediğim karşılığı alamıyorum diyorsanız:

İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata

Eski içeriklerim siteme yeni makalelerimden daha çok hit kazandırıyor ancak benim bu eski yazılarımın yeni versiyonunu yazmam için vaktim yok ne yapmam lazım diyorsanız:

Eski ve Artık İlgi Çekmeyen İçeriklerinizi Canlandırmanın 5 Basit Yolu

Ekibimin içerik üretme konusundaki performansını beğenmiyorum ve bu sorunu çözmek istiyorum ne yapmam lazım diyorsanız:

Ekibinizin Daha İyi İçerik Fikirleri Üretmesi Konusunda Onlara Yardımcı Olmak İçin Kullanabileceğiniz 6 Yol

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlkbaharda Daha İyi Bir İlkbahar Fotoğrafı Çekebilmenin 3 Etkili Yolu

Yazının PDF Hali: İndir

Merhaba TeknoSeyir ailesinin kıymetli üyeleri ve saygıdeğer ziyaretçileri.

Günlerdir içerik üretimi ve içerik pazarlaması konularından bahsediyoruz öyle değil mi ? Rotamızı artık değiştirelim diyorum, ne dersiniz? Arama motoru teknolojilerinin loş ışıklı laboratuvarından çıkalım ve biraz hava alarak aydınlığa doğru gidelim. Kendimizi doğaya salalım.

Muhteşem ve temiz bir havayı içimize doğru çekmek için dışarıdayız. Neden eşsiz rüzgarın o enfes ve mükemmel dokunuşunu hissetmek için sokaktayız ? Doğru bildiniz ! Bu kısa çeviri yazısının konusu, bahar mevsiminde daha iyi bahar fotoğrafları çekmek.

Adobe Spark Post

Yazıya geçmeden önce, Nur AYDOĞAN ve Murat GAMSIZ ikilisinin bulunduğu "Adobe Spark Post ile Yaratıcı Hikayeler Oluşturun" isimli videoyu izlediniz mi ? Önce bu videoyu izleyin ve daha sonra da buraya gelerek teknikleri kapın. Çevrenize gösterebileceğiniz ilkbahar temalı sanat eserinizi yansıtan fotoğraflarınızla mutluluk içerisinde yaşayacaksınız.

Not: Çeviri metni, her zaman olduğu gibi, kelime kelime değil hikayesel bir perspektif ile ve ana anlam bozulmadan hazırlanmıştır. Okuyacağınız makale, New York Fotoğraf Enstitüsü isimli bir kurumdan alınmıştır. Orijinal yazının bağlantı adresi metnin en sonunda yer alıyor.

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

Ömrümüz boyunca şahit olduğumuz dört mevsim içerisinde soğuk ile sıcağı bizlerle buluşturan bahar mevsimi, birçok nedenden dolayı bir yılın büyülü bir dönemidir. Bu periyotta fotoğrafçıların önüne kendi işlerini yapabilmeleri için birçok iş fırsatının gelmesi, bu sezonun büyülü olmasının sebeplerinden biridir.

Bu mevsimde, çiçek fotoğrafçılığından dış mekan portre fotoğrafçılığına kadar yılın bu zamanından "iyi ki yararlanmışım" diyeceğiniz yığınla fırsat var. Doğanın yeni bir sezona "merhaba" dediği o anları daha iyi bir şekilde çekmeniz adına ilgili görüntüleri yakalamanızı sağlayacak en iyi ipuçlarından bazılarını sizlerle paylaştık.

1. Makro Fotoğrafçılık

Makro fotoğrafçılığa örnek bir fotoğraf

Makro fotoğrafçılığın tanımını çok basite indirgemek gerekirse bu tarz bir fotoğrafçılık, çekeceğiniz (özellikle küçük nesneleri) objeleri kaydedeceğiniz fotoğraflar için büyütüp onların imajını net bir hale getirerek onlardan daha büyük görüntüler elde etmektir. Bunu genellikle belgesellerde çok görürsünüz. Özellikle hayvan belgesellerinde görülen ufacık bir karınca, televizyon ekranımıza büyük bir hayvanmış gibi yansıtılır ve bu yansıtma olayı çok özel lenslerle sağlanır.

A. İlkbahar mevsiminde; çiçek, böcek veya sera alanları gibi yeşillik fotoğrafları çekmek istiyorsanız yüksek resim ölçekleri eşliğinde çalışmanızı sağlayacak lensler kullanmalısınız. Bu sayede yukarıda gördüğünüz örnek fotoğrafa benzer bir fotoğraf çekebilirsiniz.

 • Size burada orijinal kaynağın yazdığı cümlelerin dışında bir uyarıda bulunmak istiyorum. Birçok lensin üzerinde "makro lens" yazar ancak bu tip lenslerin gerçek versiyonlarında belirli bir ölçek (kaynaklara göre 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lensler) vardır. Dikkatli olun ve bunlarla ilgili araştırmalar yapın. Murat GAMSIZ bu konuda size yardımcı olacaktır.

B. Eğer bir makro lensiniz yoksa en az 0.20 büyütme özelliğine sahip olan bir lens ile çalışmayı deneyin.

2. Panoramik Fotoğrafçılık

Panoramik fotoğrafçılığa örnek bir fotoğraf

Bu teknikten kısaca bahsetmek gerekirse panoramik fotoğrafçılık tekniği, geniş formatta fotoğraflar çekmek olarak tanımlanabilir. Uzun görüş alanlarına sahip olan bu fotoğraflar, bütün bir manzarayı tek seferde görebilmenize olanak sağlar.

A. Gerçekten geniş ve yemyeşil bir ilkbahar manzarasını yakalamak istiyorsanız panoramik bakış açısı tekniğini kullanın.

B. Panoramik fotoğrafçılık, daha büyük ve daha etkileyici bir manzara yakalamanıza olanak sağlar. Buna bağlı olarak, muhteşem bir görünümün en güzel yerini kaydetmek adına o tablonun bir kısmını feda etmenize gerek kalmaz çünkü bütün manzarayı bir kerede yakalayabilirsiniz.

C. Bu tekniğin kurallarına bağlı bir şekilde fotoğraflar çekerken bir tripod ile iş yaptığınızdan emin olun. Tripod şart.

3. Portre Fotoğrafçılığı

A. Sahne ayarlamak; aydınlatma, uygun bir arka plan ve pozların yardımıyla yapılan portre çekimlerine dikkat çekici bazı ekstra ve görsel güzellikler katar. Normal şartlar altında profesyonel ışıklandırma sistemleriyle olağanüstü fotoğraflar yakalamak gayet mümkün ancak ilkbaharda doğal ışıkla çekim yapmanın zorluğunu yaşamanızın vakti geldi. Açık havada bu zorluğu yaşayın.

Güneş ışınları, zamanlamanın doğru yapıldığı bir yerde sizin çektiğiniz fotoğraflara olumlu bir katkı sağlar.

B. Açık havada iyi bir fotoğraf yakalamanın sırrı, zamana ve zamanlamaya dikkat etmektir. Güneş ışınları, gün ortasında (öğle / öğlen) tepeden geldiği için çok güçlüdür. Bu yüzden, istenmeyen ve göz kamaştırıcı güneşle uğraşmak istemiyorsanız gün içerisinde ya bu zaman diliminden biraz daha erken bir vakitte fotoğraf çekimine başlayın ya da bu işi daha sonraya bırakın. Bu sayede daha hoş ve yumuşak bir güneş ışığı ile çalışmalarınıza başlayabilirsiniz ve/veya projelerinize devam edebilirsiniz.

Orijinal yazı: Take Better Springtime Photos

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekibinizin Daha İyi İçerik Fikirleri Üretmesi Konusunda Onlara Yardımcı Olmak İçin Kullanabileceğiniz 6 Yol

Yazının PDF Hali: İndir

Merhaba TeknoSeyir ailesinin kıymetli üyeleri ve saygıdeğer ziyaretçileri.

* "İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata" ve "Eski ve Artık İlgi Çekmeyen İçeriklerinizi Canlandırmanın 5 Basit Yolu" isimli bireysel içerik geliştirme yazılarından sonra sıra bu işin takım yönünden incelenmesine geldi. TeknoSeyir üyelerinden bir kısmının ve burayı okuyan ancak buraya üye olmayan ziyaretçilerden bazılarının kendi blogu var ve hatta kimisi makalelerini tek başına yazmak yerine onları birden fazla kişiyle yazıyor. Birden fazla insanın yönetimde bulunduğu bir blogun işleyişi gereği orada bir lider vardır veya orada bir liderin olması gerekir.

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

* Eğer o liderlerden biriyseniz bazı vakitlerde sitenizin editör grubunda yer alan arkadaşlarınızın performanslarında ve motivasyonlarında ciddi bir düşüşe şahit olabilirsiniz. Bu saydığım iki faktör, onların blogunuz için içerik üretmelerine yarar. Düşük bir güdü ve yeterli olmayan bir başarım düzeyi ile sağlam işler ortaya koymaya çalışmak çoğu zaman bir ikilemle (çaba + performans = ? | motivasyon + performans = ?) sonuçlanıyor.

* Yaratıcı içerik fikirlerinin birçoğu sizden bekleniyor ancak bu işin neredeyse bütün yükü (çoğunluğu) sizin omuzlarınızın üzerinde olmamalı. Buna ek olarak, bazı arkadaşlarınız işin çoğunu siz yapıyorsunuz diye o işten soğuyabilir. Nasıl mı?

 •  "Neredeyse bütün işi o yapıyor ve O'nun sözü geçiyor. Ben niye çalışıyorum ki?"
 • "Biz de buradayız ve fikirlermizi söylemek istiyoruz."
 • "Madem tek başına bu işi yapıyor bize ne gerek var?"

* Sonuç olarak, iş yükünün çoğu sizdeyse çalışanlarınızın moral yıkıntısı yaşaması an meselesidir.

* Bu durumu düzeltmek adına ve ekibinizde bulunan bireyleri kendi düşüncelerini söylemek için cesaretlendirmeye nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu, zor bir iş. Bir lider olarak birçok yönden yönetim felsefenizi değiştirmeye hazır olmanız gerekir.

1. Ekibinizin Fikir Üretmesine Engel Olan Sebebin Ne Olduğunu Anlamak 

# Ekibiniz size sadece içerik fikirleri konusunda mı güveniyor? İnsanlar neden sadece bu konu dışında başka konularda size güven duymuyor? Bunu anlamak için biraz zamana ihtiyacınız var.

# Arkadaşlarınızın neden içerikler ve kampanyalar için kendi fikirlerini öne sürmediğini anlamanız gerekir.

# Bunu anlamaya çalışmaya başladığınızda durumu kontrol altına almak hem daha kolay hem de herkesin kendi düşüncesini ortaya koyduğundan emin olmanız daha olası.

# Tecrübelerime göre yol arkadaşlarınızın bir beyin fırtınası aktivitesi söz konusu olduğunda onların bu aktiviteye katılmamalarının nedenleri genellikle birkaç kategoride ele alınıyor:

 • "Düzenbaz" Sendromu: Bu sendromun adlandırılmasında düzenbaz kelimesi neden kullanılıyor diye sorabilirsiniz. Bunun sebebi, bir bireyin kendi fikirlerinin gücü hakkında şüphe duyması, o kişinin düşünce sisteminde içerik bazlı projelerini ekibe iletmesinde bir isteksizliğe sebep olur ve o çalışan fikirlerini ortaya sunmaz. Aslında bu sadece bir yanılsamadır. İşte bu yanılsama, arkadaşınızın kendi potansiyelini ortaya koyamamasına neden olur.
 • Özerklik Eksikliği: Takımınızın lideri olarak eğer çalışanlar ve fikirler üzerinde çok fazla kontrol ile otoriteye sahip olursanız ekibinizin kendini rahatsız hissetmesine sebep olursunuz. Bırakın bazen başkaları bir lider gibi davransın. Yeri geldiğinde ekibinizin bağımsız bir parça olarak çalışmasına izin verin.
 • Zaman Kısıtlamaları: Bir fikir, vakit alır. Ekibinize yeni içerik fikirleriyle önünüze gelmesi adına yeterli süre verdiniz mi?
 • Reddedilen Fikirlerin Geçmişi: Bir ekip üyeniz bir fikir ortaya attı ancak onun fikrini ona hiçbir yapıcı geri bildirim vermeden reddedip ilgili düşünceyi hayata geçirmediğiniz oldu mu? Ekip üyelerinize sürekli böyle davranırsanız bir noktadan sonra hiç kimseden bir fikir üretmesini isteyemezsiniz.
 • Tutum: Bazı bireylerin arka planda kalıp diğerlerinin işi halletmesinden memnun olması nadir görülen bir durum değildir. Tembellik yapanları uyarın.

Bunları bir müdürden, liderden veya baş editörden duymanız zordur. Her şeyi bir kenara bırakın ve takımınızın her bir üyesiyle özel bir odada birebir konuşun. Konuştuğumuz bu mesele hakkında bir tartışma başlatın. Ben, genellikle tartışmaları şu sorularla başlatıyorum:

1 - İçerik fikirlerini ve içerik konseptlerini tartıştığımız beyin fırtınalarına katılmanı engelleyen bir engel var mı?

2 - Sürece dahil olmak ister misin? Unutmayın, herkes "fikir insanı" değildir. Herkes fikir üretemez. Hele ki iş yaratıcı fikir üretmek ise...

3 - Fikirlerimizin ve ürettiğimiz içeriğin arkasındaki amaç söz konusu olduğunda şirketçe içerisinde bulunduğumuz süreci tam olarak anlıyor musunuz?

 • Ege ERKEK olarak bir ekleme yapmam gerekirse bu kural bloglar için de geçerlidir. Arkadaşlarınıza şunu sorabilirsiniz: "Yaptığımız işlerin arkasındaki amacı görüyor musunuz? Neden biz bu bloga içerik üretiyoruz?"

4 - Gerçekleştirdiğimiz beyin fırtınaları toplantılarına seni daha fazla dahil edebilmem için yapabileceğim atabileceğim herhangi bir adım var mı?

Bu sorular, açık bir tartışmayı başlatmak için harika sorular olabilir.

Herkesle konuştuktan sonra onlar tarafından size verilen cevapları not aldığınızdan emin olun ve cevaplar arasındaki bağlantıyı anlamaya çalışın. Ortak bir cevap ve ortak bir eğilim bulmaya çalışın. Aslında sorun ne diye de bir düşünün.

2. Geri Adım Atın ve Şimdilik Hiçbir Fikir Belirtmeyin 

* Ekibinizdeki insanların bir fikir üretmeleri adına kendinizi o kişilerin üzerinde etkili kılabilmenizin ve onları buna teşvik etmek konusunda onlara öncü olabilmenizin en iyi yollarından biri, kendinizi beyin fırtınalarından bir süre uzak tutmaktır. Bu düşünce size çılgınca gelebilir ve belki de bunu uygulamak hayal edebileceğinizden daha da zor ancak takımınızın gerçekten neler yapabileceğini görmek istiyorsanız bu yolu denemelisiniz.

* Kendinizi, içerik toplantılarından çektiğiniz vakit arkadaşlarınızın üzerinde onların hissetmeyecekleri bir baskı oluşturacaksınız. Ayrıca, diğer ekip üyeleri arasında doğal bir liderin ortaya çıkması muhtemeldir. Fikir üretimini başkalarına bırakmanın en iyi yollarından biri de onlarla bir toplantı yaparak en başa dönmenizdir çünkü bu sayede işinizin temel felsefesini onlarla bir kez daha tartışmış olacaksınız.

* Orijinal içerikten bağımsız olarak kısaca toparlamak gerekirse grubunuzdaki arkadaşlarınızın kendileri olmasına izin verin. Bırakın düşünsünler, kendi aralarında tartışsınlar ve biz bunu uygulamak istiyoruz deyip onu uygulasınlar. Göreceksiniz ki arkadaşlarınız kendi kendilerini çalışmaya teşvik edecekler.

3. Beyin Fırtınasını Yasaklamak, Bireysel Düşünceyi Teşvik Etmek ve Grup Kavramını Geliştirmek

- Bir takım olarak içerik üretme konusunda geleneksel beyin fırtınası yöntemlerini kullandığınız için suçlandınız mı veya suçlu hissettiniz mi?

- İçerik ekipleri, fikirlerini kendi aralarında paylaşırlar ve hepsi de, tabiri caizse, düşüncelerini ulu orta yerde haykırırlar.

 • Bu yaklaşımı çok da yararlı bulmamıştım çünkü çoğunlukla tek bir kişiyle (ya da daha büyük oturumlarda birkaç kişiyle) bu işi yürütmek diğer kişileri ve onların fikirlerini geri planda tutar.

- Diğerlerine göre kendinden daha az emin olan veya diğer bireylerden daha az tecrübeli olan kişiler için bu durum pek etkili değildir. Buna bağlı olarak da bu tip dönemler, bu yaklaşıma sahip olan çalışanlar için çok da verimli anlar değillerdir.

- Fikir üretme sürecini tekil bir görev olarak görmeniz, ekipteki her üyenin kendisi için en iyi olarak gördüğü araştırma yöntemlerini kullanmasını sağlar. Bu sayede herkes, aynı şekilde, fikirler ve kavramlar konusunda en azından bir emek harcanması bakımından teşvik edilmiş olur.

 • Herkes bir fikre sahip olduğunda beyin fırtınası toplantıları düzenleyin.
 • Takımınızın üst düzey performansını gördüğünüzde şaşıracaksınız.
 • Bir fikri grup olarak tartışmak herkesin bu sürece dahil olmasını sağlar.
 • Göreceksiniz ki aranızda fikir belirtme konusunda çekingen veya utandığından dolayı isteksiz olanlar varsa bu dezavantajlarından kurtulacaklar.

- Var olan ve beğenilmeyen bir fikri tekrar değerlendirmemek yerine sıfırdan ve yeniden bir fikir üretmek vakit kaybıdır. Bu sebepten ötürü, hali hazırda mevcut olan o fikir üzerinde tartışın ve onu mükemmel bir hale getirin.

4. Çalışma Arkadaşlarınızla Başbaşa Konuşabileceğiniz "Konsept Geribeslemesi ve İncelemeler" İsimli Görüşmelerde Bulunun

1. Ortaya sunulan fikirler arasından bazı fikirleri seçip hayata geçirmek ve bazılarını reddetmek çok normal bir durumdur ancak fikirleri reddedilenlere özel bir geri bildirim vermediğiniz sürece onlar, genellikle, fikirlerinin neden doğru ve neden hayata geçirilecek kadar değerli olmadığını bilemezler.

2. Üyelerinizle görüşmelere başladığınızda şu adımları takip edin:

 • Onun ortaya koyduğu fikir hakkında konuşun.
 • Fikrinin neden bir sonraki adıma (hayata geçmediği) geçemediğini ona anlatın ve o nedenleri tartışın.
 • Daha da önemlisi, o kişiye ilgili düşüncesinin gelecekte bir fikre dönüşmesi konusunda farklı yaklaşımların da kullanılabileceğinden bahsedin.

3. Bu iş (tartışmak) zaman alıcı bir iş olsa da ekibinizin yeteneklerini hızla geliştirmeniz için yatırıma değer (ödüllendirici) bir yol olan tartışma kültürünü benimsemek zorundasınız.

4. İnsanlar, bir defa kendi fikirlerinin hangi şartlar altında geliştirebileceğini ve düşüncelerinin hangi şartlar altında reddedilebileceğini kesitrebilirlerse vakit kaybetmezler ve işler zamanında yetişir.

5. "Fikir Bombardımanı" Politikası

A. Yapılması en zor işlerden birisi de, ne kadar yaratıcı olduğunuza bakılmaksızın, talep üzerine fikir üretmektir.

B. Kendinizi veya ekibinizi kısa bir zaman diliminde fikirler üretmek adına baskı altına almak başarının anahtarı değildir. Böyle bir yönteme başvurmak sadece "yapmak için yapmak" olgusundan öteye geçemez.

C. Bunun üstesinden gelmek için en iyi yaklaşım şudur: "Fikir bombardımanı" politikası.

Peki, bu politikanın tanımı nedir?

- Bir fikir veya bir kavram üretmeyi bireysel olarak yapılan bir iş olarak benimsemek ve bu sürecin belirli zaman aralıklarıyla yapılması yerine onu sürekli olarak devam eden bir aktivite olarak görmek.

Kısa tanım: Fikir ve/veya kavram üretmek sürekli devam eden bir iştir. 

- Bu uygulamada yer alan herkes, belirli konularla sınırlandırılmaz. Bunun yerine onlardan, kendi ilgilendikleri alanlarla alakalı fikirler ve/veya konseptler ile çalışmaları istenir. Sürekli çalışmak esastır. Sürekli olarak çalışmak isteyen ekiplere tavsiye ettiğim platform: Google Sheets 

Google Sheets

Google Sheets isimli platformu neden kullanıyoruz? Bunun cevabı çok basit: Özenle üretilmiş fikirlerin bir tartışma oturumu çerçevesinde konuşulmasını sağlamak ve üyelerimizi bu etkinliğe katılmaları konusunda cesaretlendirmek. Göreceksiniz ki fikirler akıp gidecek.

 • Toplantıları haftada bir veya iki haftada bir yapın.

6. Sonuçları Haftalık Olarak İnceleyin

- Başarınızı başkalarıyla paylaştığınızda kendinizi suçlu hissediyor musunuz yoksa böyle bir hisse sahip değil misiniz? 

- Arkadaşlarınızın kendi başarılarını ve performanslarını kendi gözleriyle görmeleri önemlidir. Buna ek olarak, onların yaptığı işlerin blogunuza nasıl yansıdığını görmek istiyorsanız şu kriterleri kullanın:

 • Yeni link (backlink) alışveriş yapıldı mı?
 • Sosyal medyada yaptığınız paylaşımların etkileşim oranı arttı mı?
 • Trafiğiniz (siteye gelen ziyaretçi sayısı) arttı mı?
 • Arama motorlarında yer alan içeriklerinizin sıralamalardaki durumu ne?
 • Başarı kriteri olarak gördüğünüz diğer sorular..

1. Haftalık sonuçları çalışma arkadaşlarınızla paylaştığınızda onların kafalarındaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olacaksınız çünkü bu kişiler hangi içeriğin daha çok rağbet gördüğünü ve hangi içeriğin boşa harcanmış bir çaba olduğunu görecekler. Sonuçları bir ekip olarak incelemek harikadır çünkü böyle toplantılar hak eden kişiyi veya kişileri övmenin ve ilerleme süreci hakkında konuşmanın tam zamanıdır.

2. Bununla birlikte, bazı içerikler bekleneni veremeyebilir veya bazı projeler beklendiği gibi kazanç sağlamayabilir. Bu tarz başarısızlıkların nedenlerini bir grup ruhuyla birbiriniz ile tartışın. Başarıyı zorlamak adına neyin değişebileceğini düşünün. İçeriklerinizin parçalarını (ses, görüntü, cümleler gibi) analiz edin ve onları değerlendirmek için onlara zaman ayırın. Bu adımları gerçekleştirmek, sonuçları haftalık periyodlar ile incelemek kadar önemlidir. 

Sonuç Olarak...

Harika fikirlerin ortaya çıkması için en iyi ortam şudur:

 • İnsanlara kendilerini en rahat ve en güvende hissettiği yöntem ile çalışmalarına izin verin.
 • Çalışanlarınıza geri bildirim verin ki nerede yanlış yaptıklarını veya neleri doğru yaptıklarını bilsinler ve ona göre işlerine devam etsinler.

Herkesi bu ortama sokmak vakit alır ancak en iyi fikirlerin ortaya çıkmasını, harika sonuçların elde edilmesini ve buna bağlı olarak olağanüstü başarılara ulaşılmasını istiyorsanız bu yolu denemelisiniz.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/content-team-better-ideas/306601/?ver=306601X3

Gelecek yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski ve Artık İlgi Çekmeyen İçeriklerinizi Canlandırmanın 5 Basit Yolu

Yazının PDF Hali: İndir

Merhaba TeknoSeyir ailesinin kıymetli üyeleri ve saygıdeğer ziyaretçileri.

"İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata" başlıklı dolgun yazımdan sonra (PDF olarak 20 sayfa) bugün yine bir içerik pazarlaması konusuyla daha sizlerle beraberim. Bazı blog sahiplerinden şöyle bir ortak soru duymuştum: "Birkaç içeriğim eski olmasına rağmen onlardan hâlâ siteme ziyaretçi çekiyorum. O konular hakkında yeni bir içerik yazmak istemiyorum çünkü zamanında onlar için çok uğraşmıştım ve buna vaktim de yok. Zamanı gelmişken bunların en yeni ve en güncel halini kullanıcılarıma nasıl yeniden sunabilirim? Belki bu sayede daha fazla insanı internet sayfama çekebilirim."

Bu sorunun aynısını siz de sordunuz mu? O halde bu makale tam size göre! Bu yazıyı okumak size neler öğretecek?

Son olarak, orijinal kaynaktan çevirdiğim makalelerde, ana anlamı bozmayacak şekilde, "kelime kelime" çeviri yapmayacağım. Makale çevirilerini Türkçe diline uygun olarak doğal akışında yapacağım. Kısacası, İngilizce bilen arkadaşlar orijinal içerikte bulamadığı bazı cümleleri burada bulabilir. Hangi konuyu anlattığın kadar o konuyu nasıl anlattığın da çok önemlidir. Bu yüzden, " hikayeselleştirme " (kelime tekrarından uzak durmaya çalışarak ve/veya kendimce eklemeler yaparak) yöntemini kullanacağım.

Bazı cümleler, benim yorumlamalarımdır. Umarım bunları tespit edebilirsiniz. (^^)

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

İnsanlar, şirket hedeflerine veya kişisel amaçlarına bir yarar sağlamayan ve onlarla alakası kalmayan içeriği kaldırır. Böyle kişiler, bir içeriğin "yeniden yönlendirilme" (bir yazının başka bir yazıya yönlendirilmesi gibi) tekniği ile çalışmaz hale gelmesiyle veya ilgili içeriğin değiştirilmesinin yeni fırsatları ortaya çıkaracağını varsaymakla o içeriği düzeltirler.

Pazarlama ekiplerinin ve internet sitesi sahiplerinin gözden kaçırdığı veya ihmal ettiği bir faktör var. Daha doğrusu bu göz ardı etme meselesi bir varsayıma dayanıyor: Artık hiç kimsenin ilgisini çekmeyen ve bitik olan bir iş, gerekli güncellemelerin yapılmasıyla birlikte eskisinden de daha güzel bir hale getirilebilir veya en azından eski şaşalı günlerine geri döndürülebilir.

Peki artık insanlara sıkıcı gelen, onların ilgisini çekmeyen ve bireyler tarafından eski olduğu söylenen bir içeriğin tanımı nedir ?

" Orijinal amacının ona verdiği direktifler (marka bilinirliğini artırma gibi) doğrultusunda (firma ve/veya blog adına), ortaya sunduğu performans katkısı konusunda azalma görülen ve bu nedenle sahip olunan oluşumun pazarlama değerini tamamen yavaşlattığı veya durdurduğu düşünülen bir içerik. "

Bu yazı, eski performansından ve sağladığı katkı düzeyinden uzak içeriklerin orijinal amacına uygun bir şekilde nasıl zenginleştirilip tekrar eski günlerine geri döndürüleceğinin en iyi beş yolunu anlatmaktadır. Buradaki amaç, yayımlanan makalelerin veya farklı tarzdaki bilgilendirici konuların amaçlarından sapmasını sağlamak değil onlara, amaçlarına uygun olarak en iyi şekilde tekrar size katkı sağlamak adına geri dönebilmesi için, en iyi desteği vermek.

Bir içerik, çeşitli faktörlere bağlı olarak haftalar, aylar veya yıllar içerisinde eskir. Peki, o faktörler nelerdir:

1 - İçerik türü

2 - İçeriğin yayımlandığı zamanda sahip olduğu doğruluk veya geçerlilik

3 - İçeriğin bireyler tarafından algılanma süresinin zamanla yavaşlaması (sayfanın açılış hızı)

Bir içeriğin eski günlerinde olmadığını gösteren belirtiler :

A. Metrik (verilerin nicel ölçümü - nicel veriler) performansın düşmesi

B. Yavaş azalan azalma

 • Azalan azalma örneği: İnternet sitenizde gündemde olan bir konuyla ilgili oldukça yoğun çalışıyorsunuz ve ziyaretçilerinize mükemmel içerikler pazarlıyorsunuz. Belli bir noktadan sonra bahsi geçen olayla ilgili ürettiğiniz içeriklerin ilgi çekiciliği zamanla azalacaktır. Bir noktadan sonra artık o konuyla alakalı ne kadar içerik üretirseniz üretin o mevzudan eskisi gibi verim alamayacaksınız. Kısacası, ilk projeden 10 kazandıysanız, ikinci projeden 8, üçüncü projeden ise 6 kazanacaksınız. Dördüncü içerik, ilk içerik için harcadığınız çabanın beş katını harcasanız da, bahsedilen konunun ilgi çekiciliği kendi büyüsünü kaybettiği için, okuyucularınız adına eskisi gibi tatmin edici olmayacaktır.

C. Zaman içinde elde edilen daha düşük değer (azalan azalma)

Bu noktada eğer hali hazırda yayımlanmış olan ve verimliliği düşmüş olan yazılarınızın yeni bir değer kazanıp tekrardan ortaya çıkmasıyla size kazanç sağlamalarını istiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Birinci Yol: Değişen Kitlelere Ayak Uydurmak

Bir içerik, zamanla eskir ve gündemden kopar. İlk başta, bir içeriğin performans konusunda düşüş yaşamasının sebebi şunlara bağlıdır: Ziyaretçilerin tercihlerindeki değişiklikler (davranış değişiklikleri), farklılaşan istekler ile ihtiyaçlar ve mevzu bahis olan içeriğin okuyucular tarafından algılanan değerinin diğer içeriklere kıyasla düşmesi.

Ortaya sunduğunuz işin bir verimliliği var ve bu verimlilik bir gün kaybolacak. Peki, işinizin size sağladığı verimlilik hangi şartlar altında düşmeye başlar biliyor musunuz?

 • Düşen etkileşim oranları,
 • Sosyal medyada başkaları tarafından paylaşılan yazılarınızın / videolarınızın paylaşım oranlarının düşmesi,
 • Sayfa görüntülenme istatistiğinin düşmesi,
 • Sayfada geçirilen zamanın azalması,
 • Azalan sayfa gösterimleri,
 • Azalan trafik,
 • Yeni kullanıcı / ziyaretçi sayısının azalması ve
 • Koyduğunuz hedeflere ulaşma şansınızın azalması.

Madde halinde yazmış olduğum bütün sonuçlar, performansınızın düşmesini tetikleyen etmenlerdir. Bu etkenleri bir istatistik halinde kayıt altında tutarsanız paylaşımlarınızı ne zaman güncellemeniz gerektiğini kestirebilirsiniz. Son olarak, kitlenizin demografik analizini mutlaka yapmalısınız.

Öncelikle, makalenizi okuyan kişilerin demografik bilgilerini elde edin. Bu adımdan sonra, makaleniz ile bir etkileşim halinde olan (onu profilinde paylaşan, arkadaşlarına veya çevresine okumaları adına yazınızı tavsiye eden) kişilerin nüfus bilimsel bilgilerini de edinin. Daha sonra bu iki veriyi birbirleriyle karşılaştırın. Ayrıca, sosyal medyada tanıtılıp paylaşılan ve Google'da da görebileceğiniz (ücretsiz, organik veya ücretli) en iyi ve güncel içerik sıralaması kriterlerine göz atın.

Artan kitle bilincinden (artan kitle farkındalığından) ve dış içerik örneklerinden yola çıkarak, verilerinizi ve paylaşımlarınızı aşağıdaki formata göre yeniden düzenleyebilirsiniz:

 • İçeriğin başlığını değiştirmek,
 • Reklam güncellemeleri yapmak ve
 • Tohum anahtar kelimeler kullanmak,

Tohum Anahtar Kelimeler

 • Karma içerik üretmek (hem resim, hem yazı, hem video, hem ses ve benzeri katmanları beraber kullanmak) ve
 • Analizi yapılmış kitlelere yeni içerik tanıtımları yapmak (içerik pazarlamak).

İkinci Yol: Teknik Performansın İyileştirilmesi

İlk "byte" damlacığından günümüze geldiğinizde sayısız teknik performans iyileştirmesinin yapıldığını görebilirsiniz. Erişebilirliğinizi artırmanız için teknik altyapınızın iyi olması gerekiyor. Günümüzde artık "mobil dostu" uygulamalar kodlanırken sizin de 20 yıl öncesinden kalma bir kalitede içerik üretmeniz söz konusu değildir. Bu yüzden, bir sitenin içerik hızı (sayfa hızı veya sayfanın açılış hızı da diyebiliriz) tıpkı o sitenin kullanılabilirliği ve o sitenin düzenli bakımının yapılması kadar etkili bir sıralama faktörüdür.

Örnek vermek gerekirse bir yazı hazırladınız ve bu yazıya sadece bilgisayar kullanıcıları ulaşabiliyor. Peki ya telefondan internete girenler? Bugün büyük resme şöyle bir bakıldığında mobil kullanımın son derece artmış bir durumda olduğu apaçık olarak gözükmektedir. Bu yüzden, sitenizin her platformdan ulaşılabilir olması ve hızlı bir şekilde açılıyor olması şart yoksa trafik (hit) kaybedersiniz. Buna ek olarak her taraftan ulaşılabilir olan bir makale, aynı zamanda amacına yönelik erişim ve uygunluğu genişletilebilir bir hale gelir. Gerekli teknik performans iyileştirmelerini yapan ve bu sayede sayfa erişim hızı artan blogların bunları yapmayan bloglardan daha çok başarılı olması alışık olunan bir durumdur.

Teknik arama motoru optimizasyonu, son yıllarda, stratejik anlamda, büyük bir çıkış yakaladı. Teknolojik değişimler, bu alanla doğrudan bağlantılıdır. Bu duruma üç örnek verelim:

 • "Mobile-First" (mobil kullanıcıların dostu olan internet sayfaları) içeriğinin önceliği,
 • Hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) dahil olmak üzere yeni SERP (arama motoru sonuç sayfası) özellikleri ve
 • Daha geniş kazanımlar vaad eden teknik uygulamaların hayata geçirilmesi.

Üçüncü Yol: İçeriğin "Teknik Anlamda" Anlaşılması

Bu yol, ikinci yol ile benzer bir yoldur. Bir içeriğin teknik anlamda anlaşılması, bilgisayarların kendi ellerinde bulunan verileri analiz etmesi, bunları birbirleriyle ilişkilendirmesi, onları işlemesi ve bu bilgileri kullanarak kendi görevlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesidir.

Bilgisayarların bir veriyi anlaması demek; metin, konuşma, görüntü, sensör verisi, statik veya dinamik veriler dahil olmak üzere tüm veri türlerini dikkate alması demektir. "İçerik anlayışı" olarak da adlandırılan bu durum, Google botlarının yapılandırılmış verileri önemli bir odak alanı olarak görmesini ve sayfa içeriği revizyonlarını etkileyebilir.

Dış bağlantı adreslerini (external link) içerik anlayışı sürecinin bir parçası olarak görebilirsiniz çünkü bir Google botu ilk olarak sitenin kodlamasına bir göz atar. Yapılandırılmış veriler ve bunlarla ilgili öğeler, birincil endişeniz olmalıdır (schema.org, microdata, JSON vb.).

Google'ın soru-cevap kodu (Google QAPage), daha uzun soru-cevap sayfaları için bir zorunluluktur. Bu teknolojiyi mevcut olan soru-cevap sayfanızda kullandığınız takdirde, sayfanızın değerini Google'ın gözünde yeniden ve büyük ölçüde artırabilirsiniz. Peki, blogumun / internet sitemin yenilenmiş olan Google değeri bana ne kazandıracak?

 • Arama motoru sonuç sayfalarında yer alan birçok ünlü ve otoriter içeriğin arasında yer alma fırsatına erişeceksiniz. Mevcut içeriğinizin güncel değeri artacak.

Gördüğünüz gibi, tek bir ufak değişim size neler kazandırıyor.

Başka hangi alanlarda yaplandırılmış veri güncellemeleri yapabilirsiniz, bir bakalım:

 • Yerel işletme sitelerinde,
 • Bir veya birden fazla organizasyona bağlı sitelerde,
 • Logo firmaları sitelerinde,
 • Bir veya birden fazla medya kuruluşuna ait olan sitelerde,
 • Yemek tarifi sitelerinde,
 • İnceleme sitelerinde,
 • Sosyal profil sitelerinde,
 • Etkinlik sitelerinde ve
 • Aklınıza gelebilecek diğer tür sitelerde.

Joomla

Dördüncü Yol: İçerik Bütünlüğünü Zenginleştirmek

İçerik kapsamının bütünlüğü, bir süredir pazarlama alanında değeri artan ve son üç yıldan fazla bir süredir öne çıkan bir eğilimdir. Şaşırtıcı bir şekilde, birkaç firma bu trendin yarattığı fırsattan elde edeceği kazancı maksimize etmek adına (bu fırsattan en fazla ekmeği yiyebilmek için) eski içeriklerini yenileyerek adeta zaman, kaynak ve uzmanlık üzerine yatırım yapıyor.

Oluşturduğunuz içeriğin bütünlüğünü zenginleştirmek için başvurabileceğiniz yollar şunlar:

1 - İçeriğinizi düzenli olarak ve yeri geldiğinde güncelleyin.

2 - Yeni istatiksel referans noktaları ve kaynaklar ekleyin.

3 - Yazılarınızda bahsettiğiniz konular için gerçekten tecrübeli yazarlarla çalışın.

4 - Sık sorulan sorular sayfanıza yeni sorular ve yeni cevaplar ekleyin.

5 - Makalenizin veya videonuzun konusu ve amacına bağlı olarak bahsetmeniz gereken bütün noktalara parmak basın.

6 - İçeriğinizin bulunduğu sayfanın sıralamasına odaklanacağınıza içeriğinizin kalitesine odaklanın.

7 - Güncel ve parça parça olan içerik materyallerinizi bir içerik öğesine çevirin. Kısacası elinizde bulunan, insanlardan rağbet göreceğini düşündüğünüz ve değerli olan bilgilerinizi (ses, görüntü, resim, yazı vb.) bir bütün haline getirin.

8 - Kullanıcılarınızı çeşitli yayın formatları ile bilgilendirin:

 • Podcast yayınları (TeknoSeyir Podcast gibi),
 • İnternet seminerleri,
 • Videolar,
 • Sunumlar,
 • İnfografikler ve
 • Diğer tarzda görüntüler.

Beşinci Yol: Rakiplerin İçeriklerini Çözümlemek

Bir konu için yirmi sayfaya birden sahip olmak varken neden tek bir sayfa kullanıyoruz?

Bunun cevabı şu: Eğer tek bir sayfa yerine yirmi sayfaya birden hükmetmeye kalkarsanız büyük olasılıkla bu sayfalar birbirleriyle karışacak ve arama motorlarında çıkacak olan bu sayfaların açıklamaları birbirleriyle çakışacak. Bu da kullanıcıların ve arama motorlarının kafasını karıştıracak. Bir gazetenin bir içeriği yirmi sayfaya bölmesi ve aralara reklam katması hoşunuza gidiyor mu?

Aynı konuyla ilgili oluşturduğunuz gereksiz sayfalar bir okuyucu adına, yayınladığınız mesaj parça pinçik olduğundan, konuyu anlama açısından son derece zor olacaktır çünkü bu olay 1000 parçalık bir puzzle'ı birleştirmek gibidir. Vakit alır ve usandırır. Kırk bölümlük bir inceleme yerine tek sayfada net bir şekilde ortaya konan yazıyı tercih etmez misiniz?

 • Buna ek olarak, üçüncü madde ile bu maddenin alakası şuradan ortaya çıkıyor: Eğer Google'ı gereksiz olan sayfalarınız ile meşgul ederseniz yükselmesini beklediğiniz asıl içerikleriniz, arama motorlarının sıralamalarında asla yükselmez ve hit kaybına uğrarsınız.
 • Ayrıca insanlardan veya arama motoru botlarından ne istediğinizi de tam olarak anlatamazsınız. İnsanlara ne mesaj vermeye çalışıyorsunuz veya arama motorları en çok değeri hangi sayfanıza versin ?

İçerik kümeleri oluşturmanın, farklı içerik öğelerini mantıksal bir sıraya sokmanın ve rakiplerin hamlelerini analiz etmenin kesinlikle bir mantığı var ancak şu an cevaplanması gereken soru şudur:

Emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız yaptığınız işin rağbet görüp görmeyeceğini önceden kestirmeniz lazım

Bu soruya verdiğiniz cevap eğer hayır ise içeriğinizin hangi unsurlarının ziyaretçilerinize değer kattığını düşünün ve elinizde var olan sığ içerik malzemelerinin tümünü değerli unsurlar ile nasıl birleştirebileceğinize karar verin. Değerli unsurlar ile malzemelerinizi birleştirerek bir kahraman ortaya çıkarabilir misiniz?

Ortaya çıkaracağınız kahraman muhtemelen ilgi çekmeyen ve geliştirilmeye hazır bir kahraman olacak. Pes etmeyin.

Sonuç

# Bir içerik, her zaman eskir, sık sık kaldırılır, yeniden düzenlenir veya tamamen göz ardı edilir (öylece bırakılır).

# İş veya kişisel hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak beş temel kural:

 • Değişen kitlelere ayak uydurun.
 • Teknik performans iyileştirmeleri yapın.
 • İçeriğinizin teknik anlamda anlaşılması için onu iyileştirin (kodlama ve altyapı).
 • İçerik bütünlüğünüzü zenginleştirin.
 • Rakiplerinizin içeriklerini çözümleyin.

Orijinal yazı: https://www.searchenginejournal.com/fix-stagnated-content/305679/?ver=305679X2

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata

İstek üzerine yazının PDF hali: İndir

Merhaba TeknoSeyir ailesinin kıymetli üyeleri ve saygıdeğer ziyaretçileri.

* Öncelikle bu projeyi hayata geçirmenin bana vermiş olduğu mutluluk ve esen ile kendimi gayet iyi hissettiğimi belirtmek isterim. 

* Aramızda işinin ehli olan arkadaşlarımız ile beraber, internet dünyasında henüz yeni olan ve öğrenmeye hevesli başka arkadaşlarımız da mevcut. Bu bağlamda, tüm dünyada, alanıyla bağlantılı olarak, "otoriter" vasfı adı altında adlandırılan ve SEO (arama motoru optimizasyonu), WordPress, SEM (arama motoru pazarlaması), içerik pazarlaması ve benzeri konularda oldukça dolgun ve pratikte karşılığı olan makaleler yayımlayan birçok yabancı kaynak bulunmakta.

* Buradan hareketle, Türkiye'de ne yazık ki bu kaynakların bizlerle paylaştığı makalelerin Türkçe diline doğru ve anlaşılır bir şekilde çevrilmiş olan versiyonlarına pek rastlayamıyoruz. Ben, Ege ERKEK olarak, bu eksikliği tespit etmiş olduğumu düşünerek bu projeye liderlik etmek istedim. Teknik konularda böyle içeriklere oldukça açız öyle değil mi? Peki bunu doyurmaya ne dersiniz? Muhteşem olmaz mı?

* Muhteşem olur. Şöyle bir düşünün. Başarılı bir internet sitesine sahipsiniz ve oradan iyi bir gelir elde ediyorsunuz. Sizce de ne kadar heyecan verici, öyle değil mi? Türkiye'de böyle paylaşımlar çok fazla yok. Kısa içerik mi seversiniz yoksa uzun mu? Her ikisinden de yararlancaksınız. Sizin için ve size özel görseller de hazırladım. Bir ve bütün olmak dileği ile.

* Siz değerli üyelerden, bu çeviri makalesini okumadan önce, tek bir ricam var. Elinizden geldiğince gayet doyurucu ve bilgi alışverişi yapabileceğimiz yorumlar bekliyorum. Buna ek olarak, bu tarz paylaşımlara devam edebilmem için sizlerin desteğine sonsuz kere ihtiyacım olduğunu ifade etmek istiyorum çünkü bilgi paylaştıkça çoğalır ve çoğalan bilgi paylaşıldıkça insanların kalbine dokunur. Lütfen birkaç saniyenizi ayırarak gönüllü olarak yaptığım bu işin tohum halinden meyve veren ağaca evrilmesi için destekte bulununuz. Son olarak, orijinal kaynaktan çevirdiğim makalelerde, ana anlamı bozmayacak şekilde, "kelime kelime" çeviri yapmayacağım. Makale çevirilerini Türkçe diline uygun olarak doğal akışında yapacağım. Kısacası, İngilizce bilen arkadaşlar orijinal içerikte bulamadığı bazı cümleleri burada bulabilir. Hangi konuyu anlattığın kadar o konuyu nasıl anlattığın da çok önemlidir. Bu yüzden, " hikayeselleştirme " (kelime tekrarından uzak durmaya çalışarak ve/veya kendimce eklemeler yaparak) yöntemini kullanacağım. Son olarak, sizin için emek harcamaya hazırım. Teşekkür ederim.

* Bu ilk içeriğimiz, şu sözü söyleyen, söylemek üzere olan veya söylemek istemeyen emekçi arkadaşlarımız için: " O kadar emek veriyorum ancak paylaştığım içerikler yine de istediğim geri dönüşü bana sağlayamıyor. Nerede hata yapıyorum ben? " Evet, bu söz aklınızdan geçtiyse gelin hep birlikte birbirimize sarılalım.

* Bu kısa ve sıcak selamlaşmadan sonra bu yazıyı okumak size ne kazandıracak, aşağıdaki görselden hep birlikte görelim: Bu yazıyı okumak size neyi öğretecek?

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

* Ne satarsanız satın bunun bir önemi yok. Bir blog, en güçlü pazarlama aracıdır. Evet, bu gerçek göz ardı ediliyor fakat şunu bilmeniz gerekiyor: Sahip olduğunuz blog, yaptığınız işin kalitesini, markanızın kişiliğini ve projelerinizin temel değerini gösterir. Geleneksel bloglama yöntemlerinde böyle kriterler, genellikle, önemsenmez ancak bugün, geçmişe göre daha fazla, birçok insan güvendiği bireylerle iş yapmak istiyor.

* Titiz bir internet sitesine sahip olmak, çevrenizdeki insanlar ile güvenli ve sürdürülebilir bir ilişki kurmanın en kolay yoludur. Özellikle konu bloglara geldiği vakit, tutarlı ve sık sık uygulanan arama motoru optimizasyonu yöntemleriyle paylaşımlar yapmanın önemi ikiye katlanıyor. Bu ne demek ? Bir internet sayfasına sahipsiniz ve arama motoru olan Google'ın arama sonuçlarında daha çok aranan (arama hacmi de yüksek) kelimelerle ziyaretçilerin karşısına çıkmayı istiyorsunuz. O halde yukarıda bahsedilen kuralı uygulayın: Tutarlı ve disiplinli olmak.

* Bloglar ile birlikte, kesin sorularla net bilgiler arayan kişiler için daha uzun anahtar kelimelerle içerikler üreterek çalışabilirsiniz. Kimi zaman daha uzun anahtar kelimeleri kullanmak demek hedefi tam on ikiden vurmak demektir. Örnek mi ? Ben, Samsung markasının en yeni modellerinden biri olan Galaxy Fold'u merak ettim ve bunun hakkındaki ilk izlenimleri öğrenmek istedim. Belki satın alacağım. Ne yapıyorum ? Google'a Samsung Galaxy Fold İlk İzlenimler yazıyorum.

Hedefi tam on ikiden vurduk.

* Gördüğünüz gibi, uzun bir anahtar kelime ile istediğim tam bilgiye ulaştım. Doğru bir strateji ile size ziyaretçi olarak gelen potansiyel müşterilerinizi etkileyip onlara pasif bir duruş sergileyerek (sadece içeriğiniz ile) daha fazla satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. Nasıl mı ? Huni tekniği ile. Bu teknik hakkında fazla detay vermeyeceğim zira konumuz bu değil ancak size kendimce hazırladığım bir görsel ile bu durumu kısaca izah edeyim.

Funnel (Huni) Tekniği

* Huni tekniği ile mevcut olan müşterilerinizi daha ileri düzey bir hizmet ile buluşturabilirsiniz veya sayfanıza gelen ziyaretçilerinizi yeterince bilgilendirerek ve onları memnun ederek onların ihtiyacı olan hizmetleri onlara satabilirsiniz. Bugün birçok ünlü firma bu yüzden kendi blog sayfalarından paylaşımlar yapıyorlar.

* Sonuç olarak blog sayfaları; pazarlama kanalları, niş siteler, bültenler ve sosyal medya platformları için muhteşem bir araçtır ancak, ne yazık ki, birçok ajans ile işletme, herkesçe bilinen ve önemsiz (ikinci derecede olan) yöntemleri kullanmaya devam ediyor. Bunun temel nedeni, blog yazmanın kısa süreli bir iş olmaması. Bu alan için özel ve eğitilmiş çalışanlar gerekiyor.

* Blog yazmak uzun dönem olarak adlandırdığımız işlerin arasındadır. Bir işletme lideri gerçekten vizyoner biriyse "blog kampanyası" olarak adlandırılan (LG, Samsung, Acer vb. markaların blog sayfalarını kontrol edin) blog yazımının değerini bilir çünkü içerik üretmek aynı zamanda mükemmel bir geri dönüş sağlayan pazarlama tekniklerinden bir tanesidir. Peki bu ünlü markalar neden böyle bir iş ile uğraşıyorlar. Cevabı basit: Kendi marka bilinirliklerini artırarak Google'da yer alan arama sonuçları aracılığı ile daha çok kişiye ulaşmak.

 • Mesela, Google'a "telefon" yazdığınız vakit her telefon markası ilk sayfanın birinci sırasında karşınıza çıkmak ister.

* Evet, özellikle de ürün satanlar, Google'ın pazarlama sistemine ve Facebook reklamlarına ihtiyaç duyuyorlar fakat hiçbir şey, bir markanın otoritesini stratejik içerik pazarlama yöntemlerinden daha fazla artıramaz. Burası, zurnanın zart dediği yer.  Eğer sadece ürününüze veya sağladığınız servise odaklanırsanız ve sadece bu felsefeyle satış yapmaya odaklanırsanız kaybedersiniz. Ürününüze bir kişilik veya bir duygu katın !

 • Bazı kişiler, bir blog stratejisine sahip olsalar bile şu iki faktörden birini veya her ikisini de tam olarak uygulayamadılar: SEO ve/veya tutarlılık.
 • Bazı site sahipleri ise en düşük maaş bandında çalışan bağımsız yazarları bu iş için görevlendirdiler ancak bilirsiniz... Ucuz etin yahnisi yavan olur. Ucuz alırsanız pahalı ödersiniz.

* Artık asıl konumuza gelelim. Bir blog stratejiniz olabilir lâkin bildiğiniz bazı taktikler yanlış olabilir veya ihmal ettiğiniz pek çok yöntem vardır. Peki, nedir bu ihmal ettiğiniz yöntemler? Gelin, hep birlikte inceleyelim.

Birinci Hata: Araştırmanın 3 Adımını Atlamak

* Bu hata, birçok blog yazarının bir içerik üretmeye başlamadan önce yaptığı en sık hatalardan biridir. Bir konu hakkında bir yazı yazılmadan önce şu üç adıma çok dikkat etmek gerekir:

1 - Genel Piyasa Analizinin Yapılması

2 - Hedef Kitle Analizinin Yapılması

3 - Rekabetçi Araştırmasının Yapılması

1 - Genel Piyasa Analizinin Yapılması

* İçerisinde bulunduğunuz piyasanın ne durumda olduğunu (kâr oranı, dağıtım kanalları, büyüme oranları, eğilimler (trendler) ve piyasanın büyüklüğü) size tek bir seferde anlatabilecek bir hap bilgi, görüntü, çizim veya istatistik talep edebilirsiniz. O zaman size güzel bir haber: Genel piyasa analizi, diğer iki adım kadar çaba sarf etmenize ihtiyaç duymaz.

 • Arama motorlarına bulunduğunuz piyasanın anahtar kelimesini ve ilgili yılı yazın ve böyle bir arama yapın. Örnek: Endüstri Piyasa Analizi 2019
 • Önünüze saygın birçok kaynak çıkacaktır. Oradaki verileri araştırmalarınız için kullanabilirsiniz.
 • Eriştiğiniz bilgilerin güncel olduğundan emin olun.

* Aynı kurallar, oyun, teknoloji ve benzeri kişisel blog siteleri için de geçerlidir.

2 - Hedef Kitle Analizinin Yapılması

* Akıllı bir site sahibi, iş yapmayı seçtiği alanla ilgili çeşitli işlere imza atmadan önce bulunduğu piyasanın önde gelen isimlerine bazı önemli sorular sorar ve o soruların cevaplarını onlardan alır. Eğer iş piyasasıyla ilgili bir site açmışsanız ve satış yapıyorsanız soru sormanız gereken kişiler şunlar:

 • Satış temsilcileri,
 • müşteri temsilcileri,
 • CMO (baş pazarlama sorumlusu),
 • CEO (icra kurulu başkanı) ve
 • benzer pozisyonlardaki insanlar.

* Eğer kişisel, niş ve benzeri blog işleriyle uğraşan bir kişiyseniz şu kişilere sorularınızı gönderin:

 • Kendini ispatlamış kişisel blog sahipleri,
 • webmaster sitelerindeki tecrübeli üyeler,
 • Teknoseyir ve benzeri internet sitelerinin sahipleri ve
 • benzer sitelerin sahipleri.

* Sorularınızın cevapları, hedef kitlenizi (örnek olarak çocuklar) belirlemenize yardımcı olur. Peki, hedef kitlenizi belirledikten sonra ne yapmalısınız? Hedef kitlenizle ilgili bilgiler edinmelisiniz. Kendi kendinize şu soruların cevaplarını bulmalısınız:

İnternet siteleri için de bu kural geçerli !

* Bu soruların cevapları, kişisel bir blog sitesi oluşturmanıza dahi yarayabilir. Araştırın, araştırın ve araştırın. Reddit veya Quora gibi Türkiye'de de yer alan soru-cevap sitelerini, forumları ve yayınları inceleyin. Sizler için birkaç soru da ben (Ege ERKEK) ekleyeyim :

1 - İnsanlar ne istiyor ?

2 - İnsanlar ne istemiyor ?

3 - İnsanlar nelere rağbet gösteriyorlar ?

4 - İnsanlar nelere ilgi göstermiyorlar ?

5 - Takip ettiğiniz sitelerde ne eksik ?

6 - Piyasada nasıl bir boşluk var ?

7 - Eğer hangi konuya eğilirsem insanlar şunu der: " Evet ya ! Sonunda ! Oh be ! Böyle bir şeye ihtiyaç vardı. "

3 - Rekabetçi Araştırmasının Yapılması

* Rekabetçi araştırmanın kısa tanımı şudur: Rakip firmalar / rakip siteler hakkında (hangi sene açıldı, kaç yıldır bu işin içindeler, üyeleri ve ziyaretçileri hangi alanlarda yorum yapıyor, en çok hangi konular hakkında içerik yazıyorlar ve benzeri...) istatistikler elde etmek ve onları uzman bir kişi eşliğinde stratejik kriterlere göre (anahtar kelime analizleri, aranma hacimleri vb.) incelemek.

* Rakiplerinizi özellikle şu sorularla analiz etmelisiniz:

1 - Hangi konularda araştırmalar yapıyorlar ?

2 - Ne sıklıkla içerik üretiyorlar ?

3 - Hangi anahtar kelimelerle arama motorlarında çıkıyorlar ?

4 - İnternet siteleri hakkında ne öğrenebilirim (aldığı trafik, harekete geçirme ifadelerini (call to action) nasıl kullanıyorlar, reklamlara ne kadar bütçe ayırıyorlar, gelirler nelerdir vb.) ?

* Rekabetçi araştırma yaparken rakiplerinizi taklit etmek için araştırma yapmayın. Sadece neyi nasıl yapıyorlar ona bakın. Unutmadan söyleyelim. Bir kişinin blog sitesinde bir konu rağbet görüyor diye aynı konunun sizde de rağbet göreceği düşüncesi kesinlikle yanlıştır çünkü, bir defa, o kişinin hangi yollardan geçerek kitlesini bu yönde oluşturduğunu bilmiyorsunuz. Bir işe başlamadan önce yoluna baş koyacağınız alanı iyi tanıyın. Bunu bir soru listesiyle açıklayalım.

 • Herhangi bir teknoloji basını sitesine sahip olmak istiyorsunuz. Peki onlar gibi her gün içerik yayımlayabilir misiniz ?
 • Onlar gibi bir yazılıma sahip misiniz ?
 • Neleri onlardan daha farklı yapabilirsiniz ?
 • Neleri onlardan daha iyi yapabilirsiniz ?
 • Kitlenizi elinizde tutabilir misiniz ?
 • Bu bir heves mi yoksa buna bir yatırım yaparak onu profesyonel bir hale getirecek misiniz ?

* Bu sorular uzar gider. Önce bu soruların bir cevabını verin. Ondan sonra teknoloji siteleri / teknoloji haber siteleri şeklinde bir arama yaptığınızda önünüze çıkan sitelere tepeden tırnağa (tasarımdan kullanılan harflerin karakterlerine kadar) şöyle bir bakın. Sonuç ? Ona siz karar vereceksiniz. Eğer kendinize inanıyorsanız tam gaz devam edin.

* Bugün TeknoSeyir bu kadar başarılı ise bunun sebebi bu ve benzeri soruları tam olarak, kendileri adına, doğru cevaplandırmasıdır. Örnek mi ? TeknoSeyir'in diğer benzer sitelerden farkları neler ve bu işe başlarken nasıl bir felsefe ile bu yola baş koydular ?

1 - Haftalık gündem değerlendirmeleri

2 - PC Retro muhabbetleri

3 - "Tekno" isminin kullanılması

4 -  Benzersiz formatların kullanılması

5 - Tozlu Raflar (piyasada yer alan rakiplerin parçalanmasına sebep olacak kadar mükemmel bir strateji)

6 - Kopyalanamayan hayat tecrübelerinin içeriklere aktarılması

7 - Video dakikalarının kısaltılması ve görüntü kalitesinin artırılması

8 - Hiç kimsenin bahsetmediği konuları konuşmaları (eBay'den alışveriş nasıl yapılır, eğer satın aldığınız eşya gümrüğe takılırsa onu nasıl geri alırsınız, bir şirket kurarken dikkat etmeniz gerekenler, evden çalışmak vb.)

9 - Denenmemiş ve alışık olunmayan konuları denemekten çekinmemeleri (ütü ve beyaz eşya incelemeleri gibi)

Evet. Bütün sırrı bozduğuma göre artık buradan uçurulabilirim.

* İnternet sitenize gelen ziyaretçilerinize bir rehber veya bir eğitimci gibi davranmak, kalitenizi nicelik üzerinden onlara açıklamak ve kendiniz için hangi anahtar kelimelerden dönüş aldığınızı tespit etmek sizin sorumluluğunuzdur. Aşağıda, bu konu bazında, kullanıcılarına bir rehber gibi davranan Murat GAMSIZ'ı size bir örnek olarak gösterebilirim.

* Böyle bir alışkanlığı edinmek uzun sürer. Daha önce Murat GAMSIZ'ın da söylediği gibi bir sitenin oturması en az altı ay alır. Orijinal kaynak ise bu konu hakkında şunu söylemiş: " Tutarlı bir şekilde blogunuza içerik üretmeye devam ettiğiniz takdirde bunun gerçek sonucunu görmeniz 6 ila 12 ay arasıdır. "

* Bazen daha kısa sürede de sonuç alınabiliyor ancak fazla hizmet vermek ile aşırı umut etme eğilimi arasındaki bağlantıyı iyi bilmeniz gerekiyor. Çok çalışarak kısa sürede sonuç elde etmeyi ümit etmeyin çünkü yanılırsınız. Her şeyin bir zamanı var. Bu yüzden çok çalışın ancak aşama aşama ilerleyin. Zaman geçtikçe vitesi artırın.

* Bu piyasada harcanan zaman ve para, ciddi bir başarı için hayati bir önem taşımaktadır. Gerekli emeği veren ve yeterli yatırımı yapan kişileri, sadece bağımsız yazarları işe alarak ve onlara konular vererek sitelerine içerik ürettiren ancak başarısız olan site sahiplerinden ayıran faktör budur.

İkinci Hata: Farklı Hedef Kitleler İçin Çeşitli İçerikler Oluşturmamak (Satış ve Bloglama)

* Alanınızla başarılı olan (niş siteler) bloglara göz atın. O bloglarda bulunan, çok fazla ilgi görmüş ve o bloglara çok fazla trafik sağlamış olan içerikleri incelerken şu sorulara cevap bulun:

1 - Üretilen ilgili içerik, yüksek seviye (uzman kişiler için) bir içerik mi yoksa o işe yeni başlamış olan bireyler adına hazırlanan (giriş seviyesinde olanlar için) bir rehber mi ? Bunu satış diline çevirecek olursak hazırlanan metin ve/veya görsel, o ürün hakkında her bilgiye sahip olan ve onu satın almaya niyetlenmiş müşteriler için mi oraya konmuş yoksa henüz o ürün hakkında pek de bilgi sahibi olmayan kişiler için mi?

2 - Bloglar için konuşacak olursak yazılan makale herhangi bir konunun özeti mi ? Firmalar için konuşacak olursak bulunduğunuz sayfa o şirketin bir ürününden mi söz ediyor ?

 • Şimdi şunu soranlar olabilir : Ben, bir blog sahibiyim ve Google Adsense reklamlarıyla geçiniyorum. Ben ne yapacağım ?
 • Cevap: Daha önce belirtildiği üzere hedef kitlenizi bulun. Mesela, oyun platformu konusunda nostalji yapmak isteyen kişilere mi hitap etmek istiyorsunuz ? Buna karar verdikten sonra alanınızı daraltın ve bir platform seçin. Örnek olarak C64'ü seçelim.
 • Commodore 64 ile ilgili makaleler paylaşın. O makineyle ilgili bir video çekin. Cihazın oyunlarıyla ilgili görseller hazırlayın ve onlar hakkında yorumlarda bulunun.
 • Kısacası, bir bütün kitleniz var ve bir de kitlenizin arasında parçalara ayrılmış ve farklı alanlara da ilgi duyan topluluklar da var. Buna ek olarak, sizi hiç tanımayan kişilere de böyle böyle ulaşarak "BİR" olarak saydığımız kitlenizi genişletebilirsiniz

3 - Satış yapmak istiyorsanız ürünleriniz hakkında anlaşılması kolay olan yazılar, rehberler ve videolar paylaşın. Duruma göre, karşınızdaki kişi sanki o ürünü hiç bilmiyormuş gibi davranın. Bir ürününüz hakkında uzman olan kişi zaten, genelde, ürününüzü siz daha o üründen bahsetmeden önce satın alır. Unutmayın ! O kişiler, sizin ürününüzü sizden daha iyi tanıyorlar. (Ege ERKEK yorumudur)

4 - Bloglar için de aynı mantık geçerli. Yazılarınızın içerik pazarlamasını yapın. Kategorisi aynı olan yazıları bir kategoride birleştirerek kullanıcılarınıza ve özellikle de sitenize yeni gelen ziyaretçilerinize (yakında TeknoSeyir adına bu işi ben de yapacağım) neden o içerikleri okumaları gerektiğini anlatın. (Ege ERKEK yorumudur)

* Blogunuzda yazdığınız yazıları satın almak (satın almayı parayla yapılan bir alışveriş olarak düşünmeyin çünkü bir içerik de site için hit kazanarak aslında karşıya satılmış olur) veya sattığınız ürünleri satın almak isteyenler üç genel kategoriye ayrılırlar :

 • Hiçbir bilgisi olmayanlar: Bu kişilere rehber niteliğinde yazılar hazırlayın.
 • Orta seviyede bilgisi olanlar: Bu kişiler, bir ürünü satın almaya niyetlidirler ancak biraz daha detaylı araştırma yaparak hangi markadan alışveriş yapmaları gerektiğini bulmaya çalışırlar. Burada "otoriterlik" faktörü devreye giriyor : Marka bilinirliği (yukarıda bahsetmiştik)
 • Bir ürün hakkında her şeyi bilenler: Bu kişiler ise sadece satın almak için güvenilir bir marka arar. Onlar için üst düzey içerikler hazırlamanız gerekiyor çünkü güven çok zor elde edilen bir değerdir. Buna ek olarak, markanızın bilinirliği, markanızın değeri ve markanızın güvenirliği, böyle insanlar için olmazsa olmaz faktörlerdir. Direkt olarak bu üç kriter üzerinden sizi değerlendirirler.

Müşteri davranışları önemlidir.

* İş alanına göre değişkenlik göstermekle birlikte, içerik ürettiğiniz alanda, genel olarak, hedef kitlesi mantığını şu formül ile basitleştirerek anlatalım:

 • Kitlenizin yüzde ellisi, ilgilendiği alan ile alakalı bilgiler edinmek (en temel bilgiler dahil) için arama yapar.
 • Kitlenizin yüzde yirmi beşi, daha spesifik ve daha detaylı içerikler için araştırma yapar.
 • Geriye kalan yüzde yirmi beşlik kitlenizin önceliği ise güven faktörüdür. Bu kategoride yer alan kullanıcılar, ürününüzün / blogunuzun istikrarına, otoritesine, marka değerine, insanlar tarafından nasıl değerlendirildiğine ve karizmasına bakarlar.

Üçüncü Hata: İstikrarlı ve Disiplinli (Sık) Olmamak

* Orijinal içerikte kullanılan "Frequency" kelimesinin anlamı aslında frekans ve sıklıktır ancak ben bunu disiplin olarak yorumlamayı daha uygun gördüm. Konumuza geri dönecek olursak şu iki özelliğe eğer sahip değilseniz karşılacağınız yegane sonuç şudur: Başarısızlık.

 • Sonucu söyledin ama o iki özelliği söylemedin dediğinizi duyar gibiyim. Hemen onları da söyleyelim : Sabır ve disiplin.

* Eğer bu kadar blogun arasında yaşamak istiyorsanız sabır ile disiplin, sizin dört kolla sarılmanız gereken iki önemli faktördür. Planlı çalışma yapmak, planlı içerik yayımlamak ve beklemek...

* Size tavsiye ettiğim gibi farklı kitlelere hitap ediyor olabilirsiniz ancak bu iki faktör kitlelere göre değişmez. Her zaman sabırlı ve her zaman disiplinli olmalısınız. Bu özellikler, sizde ve blogunuzda (sosyal medya, basın bültenleri ve videolar da dahil) bir bütün olarak yer almalı.

Bize örnek ver dediğinizi duyar gibiyim. Hemen vereyim :

* TeknoSeyir. Her gün video paylaşılıyor mu? Evet. Her gün farklı kitlelere hitap edecek şekilde içerik yayımlanıyor mu? Evet. İstikrarlı mı (yıl ve içerik konusunda) ? Evet. Disiplin var mı? Evet.

 • Böyle bir çalışma mantığınız varsa, markanızın, sitenizin veya şirketinizin kimliği ve adı benzersiz olacak. Bunu herkes görecek.

* Söylemekten üzüntü duyuyorum ki bu iş sadece bununla bitmiyor. Aşağıda blogunuz veya firmanız için cevabını vermeniz gereken bazı sorular var :

1 - Anlatım tarzınız birbiri içerisinde tutarsız ve kısa cümlelerden mi oluşuyor ?

2 - Hiçbirimiz, profesörler gibi akademik içerikler oluşturmuyoruz ancak yine de paylaştığınız içeriklerin doğruluğu konusunda kendinizi sorumlu hissedip kaynak göstermeyi ve atıfta bulunma yöntemlerini (AP / APA) kullanmayı ihmal ediyor musunuz ?

Hemen örnek : TeknoSeyir'in gündem içeriklerinde bahsedilen konuların orijinal kaynak ile bağdaştırılması.

TeknoSeyir, gündem videosunda konuşacağı konuları, orijinal kaynaklara atıfta bulunarak konuşur.

3 - Hep aynı yazı formatını mı kullanıyorsunuz ? Mesela sürekli listeleme yöntemini kullanarak mı insanlara bilgi veriyorsunuz ? Aynı yemeği kaç gün boyunca yiyebilirsiniz diye düşünün ve bu sorunun yanıtını bulun.

4 - Başlangıçı ve kapanışı simgeleyen ifadeler kullanıyor musunuz (#1 veya "son" gibi) ?

Tutarlı olduğunuz sürece yazı tarzınızın ve hitap şeklinizin bir önemi yoktur.

Dördüncü Hata: Otoriter Kaynaklarda Paylaşılan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yönergelerini Kullanmadan Yazmak

* Biz kısacası buna arama motoru optimizasyonu kurallarını bilmeden yazmak diyelim. Şimdi, ben SEO tekniklerini uyguluyorum ama yine de başarılı olamıyorum diyenler de çıkabilir. Kullandığınız SEO yazım teknikleri güncel mi? Bunu bir kontrol edin.

* İnternet sitenizin arama motoru optimizasyonu denetimini yaptırın. SEO Audit olarak adlandırılan bu denetim, internet sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü etkileyen tüm faktörlerin çok detaylı bir analizi demektir.

* SEO yönergeleri dendiğinde aklınıza sadece yazmak gelmemeli. Google'ın site sahiplerine kriter olarak bahsettiği yöntemler sanıldığından çok daha fazladır ve bu yüzden site sahipleri, site hızı, kopyalanan sayfalar, eksik başlık etiketleri ve benzersiz olmayan meta açıklamaları gibi burada saatlerce konuşabileceğimiz ve üzerine sayısız bilgi ekleyebileceğimiz faktörlerden de sorumludurlar.

* Bir blog stratejisi, temel SEO sorunları ele alınana kadar amacına tam olarak ulaşamaz.

* Tüm bloglar, arama motoru optimizasyonu kurallarını hesaba katarak içerik üretmelidir.

* Eğer yazı yazmadan önce "ben Google'ın SEO kurallarına sadık kalarak yazı yazmak istiyorum ancak önümde bir şablon yok" diye kendi kendinize söyleniyorsanız, size bir şablon hazırladık:

 • Optimize başlıklar (dikkat çekici ve uygun) kullanın.
 • Anahtar kelimelere odaklanın.
 • Ziyaretçilerin, arama yaparlar iken kullanabileceği ve konunuzla alakalı bütün anahtar kelimelerin bir listesini çıkarın.
 • Konunuzla bağlantılı araştırmalar yapmak adına en iyi olarak gördüğünüz sitelerin bir listesini çıkarın.

Sonuncu Hata: Kontrol Etmemek

* Bu, en sık yapılan hatalardan biridir. Belki de, size göre, internet aleminde var olan bloglardan en iyisi sizin internet sayfanız. En iyi şekilde optimize edilmiş bir bloga, en profesyonel (içerik çeşitliliği bakımından) olan makalelere ve en güçlü disiplin ve hatta en mükemmel istikrara sahip olabilirsiniz ancak yazım konusunda göze batacak şekilde hatalıysanız ve ziyaretçilerinize verdiğiniz bilgiler doğru değilse (aynı şekilde holdinglerin müşterileri için de geçerli) o kişiler hızlı bir şekilde sizi takip etmeyi bırakırlar.

* Biz, müşterilerimiz için çeşitli içerikler hazırlarken şu 7 katmanı kullanıyoruz  :

1 - Bireysel anahtar kelime araştırması yapıyoruz, optimize edilmiş başlıkları kullanıyoruz, paylaşımların tarihlerini belirliyoruz ve SEO içerik şablonumuzu kullanmayı tercih ediyoruz. (yukarıda yer alan o dört maddelik şablon)

2 - Metinlerde bulunan bilgilerin doğruluğunu sorguluyoruz.

3 - Paylaşılacak olan yazıların dil bilgisi yeterliliğini kontrol ediyoruz.

4 - Bu madde, çok kurumsal ve kaynak sitenin kendisine özel bir madde. Burada paylaşmaya gerek duymuyorum ancak bunu şöyle özetleyebilirim: Müşterileri için özel olarak hazırlanmış bir belge paylaşımı sistemini kullanıyorlar. Özel bir doküman.

5 - Önizleme sisteminini kullanıyoruz. Üretilen içerik internet sitesinde nasıl gözüküyor ona bakıyoruz.

6 - Dosya formatları arasındaki uyumluluğu sağlıyoruz. (internet sitesinde bulunan içeriklerin başka bir platformda da kontrol edilebilirliği)

7 -  Upload (yükleme) konusunda da aynı hassasiyete sahibiz.

Kapanış

Birçok işletme, verdiği hizmet veya sattığı ürün ne olursa olsun, bloglamanın (blog sayfasında içerik üretmenin) gücünü anlamıyor. Bazıları, blog içeriği üretmeye çabalıyor ancak bunu gelişigüzel bir şekilde yapıyor. O da kaynaklar kullanılabilirse veya bütçe yeterliyse. Bu tarz yaklaşımlar, uzun vadeli bir vizyonu olan şirketlerin belki de birçok müşteri adayını ve sonuç olarak yatırım getirisi elde edebilecekleri muhteşem fırsatları kaçırmalarına sebep oluyor. Firmalar, çok yüksek geri dönüşüm oranlarına sadece bloglama yaparak ulaşabilirler. Onlar, bunun farkında değiller.

Bir blog sahibi, ziyaretçileri için çalışır ve bir şirket sahibi, müşterileri için çalışır. Her ikisi de, normal şartlarda başarılı olmak adına, çok çalışır. Bu kişiler, çok da haklı olarak, emeklerinin karşılıklarını almak isterler. Bu yüzden her blogun veya her firmanın, verdiği emeklerinin kaymağını tam anlamıyla yemesi için, bir bloglama stratejisine ihtiyacı var. Eğer bu kişiler emeklerinin ekmeklerini yemek istiyorlarsa bu işe bu beş hatadan kaçınmakla başlayabilirler.

Kaynak : https://www.searchenginejournal.com/blog-strategy-creation-mistakes/303347/

Ege ERKEK'ten Son Sözler

Çeviri metnimiz burada sona erdi arkadaşlar. Şimdi, Content Marketing Institute isimli içerik firmasının en son olarak 2018 yılında açıkladığı "benchmark" (karşılaştırmalı değerlendirme raporu) değerlerini açıklayayım. Rapor, firmanın kendi müşterileri arasında yapılan anketlere dayanıyor ve ben buradan bir sonuca ulaşacağım. Bu bölüm, kendimin hazırlamış olduğu bir bölümdür.

Yukarıdaki ankette kısaca sorulan soru şu: Yaklaşık olarak, organizasyonunuzun toplam pazarlama bütçesinin yüzde kaçı içerik pazarlanmasına harcanıyor? (bu alandaki çalışanların maaşları bu ankete dahil değil)

Yüzdeleri toplama yapmadan tek tek değerlendirirseniz çoğunluğu (%32) bundan emin değil. Bu, sanırım, bütün manzarayı size özetliyor. Emin değiller.

Bir başka anket gelsin.

Soru: Kuruluşunuzun içerik pazarlaması ile elde ettiği genel başarı artışını hangi faktörlere bağlıyorsunuz?

Cevap: Çoğu, içerik pazarlamasının öneminin farkında ama ne kadar harcadığından EMİN değil.

%78 : Daha kaliteli ve daha etkili (verimli) içerik yaratımı

%72 : Strateji (gelişim veya düzeltme)

%50 : İçerik dağıtımı (daha iyi hedefleme, neyin işe yaradığını tespit etme)

%49 : İçerik pazarlaması daha da önemli bir öncelik haline geliyor

%46 : İçerik pazarlama üzerinde daha çok vakit harcıyoruz.

%39 : Yönetim, insan kaynakları (organizasyonel değişiklikler, kadro oluşturmak, yeni içerik pazarlaması rolleri)

%35 : İçerik ölçümü (sonuçları gösterme konusunda artış)

Başka ?

Soru : Kuruluşunuzun içerik pazarlaması adına ayırmış olduğu bütçenin önümüzdeki 12 ay içinde nasıl değişmesini bekliyorsunuz?

Cevap : %46'lık bir kesim bu bütçenin aynı kalmasını beklerken, %38'lik bir kısım yatırımların artacağını söylüyor. İlginç bir şekilde, %13'lük kısım emin değil. Son olarak, %3'lük bir kısım ise masrafların azaltılacağını belirtiyor.

Peki bu yukarıdaki anket bize neyi anlatıyor ? Kısaca, herhangi bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmeyen ve geliştirmeyi de planlamayan şirketlerin neden böyle bir tavır takındıklarını burada görebilirsiniz.

%67 : Ekibimiz küçük ve bu yüzden böyle bir konu gündemimizde değil.

%44 : Vaktimiz yok.

%27 : Farklı sebepler

%11 : Bu, önemli bir konu değil.

%4 : İhtiyacımız yok.

Buradan çıkan sonuç ne?

İçerik pazarlamasından memnun olanlar çoğunlukta ancak iş para harcamaya geldiğinde işler değişiyor. Bir kısmı bu iş için ne kadar para harcadığından emin değilken bir kısmı (bunlar çoğunluk) ise bu kola ayrılan bütçenin aynı kalacağını söylüyor. Geliştirme konusunda bir gram ilerleme düşünülmüyor. Bir kısmı ise hiç bu konuyla ilgilenmiyor çünkü bahaneleri hazır.

Benim buradan mesajım çok açık ve net : İçerik pazarlamasına önem vermek zorundasınız aksi takdirde artık çok daha bilgili olan internet kullanıcısı sizi yukarıda bahsedilen kriterlerden ötürü tercih listesinden çıkartacak.

Anketin kaynağı : https://contentmarketinginstitute.com/wp-content/uploads/2017/09/2018-b2b-research-final.pdf

Okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile. Hoşça kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19