Ekibinizin Daha İyi İçerik Fikirleri Üretmesi Konusunda Onlara Yardımcı Olmak İçin Kullanabileceğiniz 6 Yol

Yazının PDF Hali: İndir

Merhaba TeknoSeyir ailesinin kıymetli üyeleri ve saygıdeğer ziyaretçileri.

* "İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata" ve "Eski ve Artık İlgi Çekmeyen İçeriklerinizi Canlandırmanın 5 Basit Yolu" isimli bireysel içerik geliştirme yazılarından sonra sıra bu işin takım yönünden incelenmesine geldi. TeknoSeyir üyelerinden bir kısmının ve burayı okuyan ancak buraya üye olmayan ziyaretçilerden bazılarının kendi blogu var ve hatta kimisi makalelerini tek başına yazmak yerine onları birden fazla kişiyle yazıyor. Birden fazla insanın yönetimde bulunduğu bir blogun işleyişi gereği orada bir lider vardır veya orada bir liderin olması gerekir.

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

* Eğer o liderlerden biriyseniz bazı vakitlerde sitenizin editör grubunda yer alan arkadaşlarınızın performanslarında ve motivasyonlarında ciddi bir düşüşe şahit olabilirsiniz. Bu saydığım iki faktör, onların blogunuz için içerik üretmelerine yarar. Düşük bir güdü ve yeterli olmayan bir başarım düzeyi ile sağlam işler ortaya koymaya çalışmak çoğu zaman bir ikilemle (çaba + performans = ? | motivasyon + performans = ?) sonuçlanıyor.

* Yaratıcı içerik fikirlerinin birçoğu sizden bekleniyor ancak bu işin neredeyse bütün yükü (çoğunluğu) sizin omuzlarınızın üzerinde olmamalı. Buna ek olarak, bazı arkadaşlarınız işin çoğunu siz yapıyorsunuz diye o işten soğuyabilir. Nasıl mı?

 •  "Neredeyse bütün işi o yapıyor ve O'nun sözü geçiyor. Ben niye çalışıyorum ki?"
 • "Biz de buradayız ve fikirlermizi söylemek istiyoruz."
 • "Madem tek başına bu işi yapıyor bize ne gerek var?"

* Sonuç olarak, iş yükünün çoğu sizdeyse çalışanlarınızın moral yıkıntısı yaşaması an meselesidir.

* Bu durumu düzeltmek adına ve ekibinizde bulunan bireyleri kendi düşüncelerini söylemek için cesaretlendirmeye nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu, zor bir iş. Bir lider olarak birçok yönden yönetim felsefenizi değiştirmeye hazır olmanız gerekir.

1. Ekibinizin Fikir Üretmesine Engel Olan Sebebin Ne Olduğunu Anlamak 

# Ekibiniz size sadece içerik fikirleri konusunda mı güveniyor? İnsanlar neden sadece bu konu dışında başka konularda size güven duymuyor? Bunu anlamak için biraz zamana ihtiyacınız var.

# Arkadaşlarınızın neden içerikler ve kampanyalar için kendi fikirlerini öne sürmediğini anlamanız gerekir.

# Bunu anlamaya çalışmaya başladığınızda durumu kontrol altına almak hem daha kolay hem de herkesin kendi düşüncesini ortaya koyduğundan emin olmanız daha olası.

# Tecrübelerime göre yol arkadaşlarınızın bir beyin fırtınası aktivitesi söz konusu olduğunda onların bu aktiviteye katılmamalarının nedenleri genellikle birkaç kategoride ele alınıyor:

 • "Düzenbaz" Sendromu: Bu sendromun adlandırılmasında düzenbaz kelimesi neden kullanılıyor diye sorabilirsiniz. Bunun sebebi, bir bireyin kendi fikirlerinin gücü hakkında şüphe duyması, o kişinin düşünce sisteminde içerik bazlı projelerini ekibe iletmesinde bir isteksizliğe sebep olur ve o çalışan fikirlerini ortaya sunmaz. Aslında bu sadece bir yanılsamadır. İşte bu yanılsama, arkadaşınızın kendi potansiyelini ortaya koyamamasına neden olur.
 • Özerklik Eksikliği: Takımınızın lideri olarak eğer çalışanlar ve fikirler üzerinde çok fazla kontrol ile otoriteye sahip olursanız ekibinizin kendini rahatsız hissetmesine sebep olursunuz. Bırakın bazen başkaları bir lider gibi davransın. Yeri geldiğinde ekibinizin bağımsız bir parça olarak çalışmasına izin verin.
 • Zaman Kısıtlamaları: Bir fikir, vakit alır. Ekibinize yeni içerik fikirleriyle önünüze gelmesi adına yeterli süre verdiniz mi?
 • Reddedilen Fikirlerin Geçmişi: Bir ekip üyeniz bir fikir ortaya attı ancak onun fikrini ona hiçbir yapıcı geri bildirim vermeden reddedip ilgili düşünceyi hayata geçirmediğiniz oldu mu? Ekip üyelerinize sürekli böyle davranırsanız bir noktadan sonra hiç kimseden bir fikir üretmesini isteyemezsiniz.
 • Tutum: Bazı bireylerin arka planda kalıp diğerlerinin işi halletmesinden memnun olması nadir görülen bir durum değildir. Tembellik yapanları uyarın.

Bunları bir müdürden, liderden veya baş editörden duymanız zordur. Her şeyi bir kenara bırakın ve takımınızın her bir üyesiyle özel bir odada birebir konuşun. Konuştuğumuz bu mesele hakkında bir tartışma başlatın. Ben, genellikle tartışmaları şu sorularla başlatıyorum:

1 - İçerik fikirlerini ve içerik konseptlerini tartıştığımız beyin fırtınalarına katılmanı engelleyen bir engel var mı?

2 - Sürece dahil olmak ister misin? Unutmayın, herkes "fikir insanı" değildir. Herkes fikir üretemez. Hele ki iş yaratıcı fikir üretmek ise...

3 - Fikirlerimizin ve ürettiğimiz içeriğin arkasındaki amaç söz konusu olduğunda şirketçe içerisinde bulunduğumuz süreci tam olarak anlıyor musunuz?

 • Ege ERKEK olarak bir ekleme yapmam gerekirse bu kural bloglar için de geçerlidir. Arkadaşlarınıza şunu sorabilirsiniz: "Yaptığımız işlerin arkasındaki amacı görüyor musunuz? Neden biz bu bloga içerik üretiyoruz?"

4 - Gerçekleştirdiğimiz beyin fırtınaları toplantılarına seni daha fazla dahil edebilmem için yapabileceğim atabileceğim herhangi bir adım var mı?

Bu sorular, açık bir tartışmayı başlatmak için harika sorular olabilir.

Herkesle konuştuktan sonra onlar tarafından size verilen cevapları not aldığınızdan emin olun ve cevaplar arasındaki bağlantıyı anlamaya çalışın. Ortak bir cevap ve ortak bir eğilim bulmaya çalışın. Aslında sorun ne diye de bir düşünün.

2. Geri Adım Atın ve Şimdilik Hiçbir Fikir Belirtmeyin 

* Ekibinizdeki insanların bir fikir üretmeleri adına kendinizi o kişilerin üzerinde etkili kılabilmenizin ve onları buna teşvik etmek konusunda onlara öncü olabilmenizin en iyi yollarından biri, kendinizi beyin fırtınalarından bir süre uzak tutmaktır. Bu düşünce size çılgınca gelebilir ve belki de bunu uygulamak hayal edebileceğinizden daha da zor ancak takımınızın gerçekten neler yapabileceğini görmek istiyorsanız bu yolu denemelisiniz.

* Kendinizi, içerik toplantılarından çektiğiniz vakit arkadaşlarınızın üzerinde onların hissetmeyecekleri bir baskı oluşturacaksınız. Ayrıca, diğer ekip üyeleri arasında doğal bir liderin ortaya çıkması muhtemeldir. Fikir üretimini başkalarına bırakmanın en iyi yollarından biri de onlarla bir toplantı yaparak en başa dönmenizdir çünkü bu sayede işinizin temel felsefesini onlarla bir kez daha tartışmış olacaksınız.

* Orijinal içerikten bağımsız olarak kısaca toparlamak gerekirse grubunuzdaki arkadaşlarınızın kendileri olmasına izin verin. Bırakın düşünsünler, kendi aralarında tartışsınlar ve biz bunu uygulamak istiyoruz deyip onu uygulasınlar. Göreceksiniz ki arkadaşlarınız kendi kendilerini çalışmaya teşvik edecekler.

3. Beyin Fırtınasını Yasaklamak, Bireysel Düşünceyi Teşvik Etmek ve Grup Kavramını Geliştirmek

- Bir takım olarak içerik üretme konusunda geleneksel beyin fırtınası yöntemlerini kullandığınız için suçlandınız mı veya suçlu hissettiniz mi?

- İçerik ekipleri, fikirlerini kendi aralarında paylaşırlar ve hepsi de, tabiri caizse, düşüncelerini ulu orta yerde haykırırlar.

 • Bu yaklaşımı çok da yararlı bulmamıştım çünkü çoğunlukla tek bir kişiyle (ya da daha büyük oturumlarda birkaç kişiyle) bu işi yürütmek diğer kişileri ve onların fikirlerini geri planda tutar.

- Diğerlerine göre kendinden daha az emin olan veya diğer bireylerden daha az tecrübeli olan kişiler için bu durum pek etkili değildir. Buna bağlı olarak da bu tip dönemler, bu yaklaşıma sahip olan çalışanlar için çok da verimli anlar değillerdir.

- Fikir üretme sürecini tekil bir görev olarak görmeniz, ekipteki her üyenin kendisi için en iyi olarak gördüğü araştırma yöntemlerini kullanmasını sağlar. Bu sayede herkes, aynı şekilde, fikirler ve kavramlar konusunda en azından bir emek harcanması bakımından teşvik edilmiş olur.

 • Herkes bir fikre sahip olduğunda beyin fırtınası toplantıları düzenleyin.
 • Takımınızın üst düzey performansını gördüğünüzde şaşıracaksınız.
 • Bir fikri grup olarak tartışmak herkesin bu sürece dahil olmasını sağlar.
 • Göreceksiniz ki aranızda fikir belirtme konusunda çekingen veya utandığından dolayı isteksiz olanlar varsa bu dezavantajlarından kurtulacaklar.

- Var olan ve beğenilmeyen bir fikri tekrar değerlendirmemek yerine sıfırdan ve yeniden bir fikir üretmek vakit kaybıdır. Bu sebepten ötürü, hali hazırda mevcut olan o fikir üzerinde tartışın ve onu mükemmel bir hale getirin.

4. Çalışma Arkadaşlarınızla Başbaşa Konuşabileceğiniz "Konsept Geribeslemesi ve İncelemeler" İsimli Görüşmelerde Bulunun

1. Ortaya sunulan fikirler arasından bazı fikirleri seçip hayata geçirmek ve bazılarını reddetmek çok normal bir durumdur ancak fikirleri reddedilenlere özel bir geri bildirim vermediğiniz sürece onlar, genellikle, fikirlerinin neden doğru ve neden hayata geçirilecek kadar değerli olmadığını bilemezler.

2. Üyelerinizle görüşmelere başladığınızda şu adımları takip edin:

 • Onun ortaya koyduğu fikir hakkında konuşun.
 • Fikrinin neden bir sonraki adıma (hayata geçmediği) geçemediğini ona anlatın ve o nedenleri tartışın.
 • Daha da önemlisi, o kişiye ilgili düşüncesinin gelecekte bir fikre dönüşmesi konusunda farklı yaklaşımların da kullanılabileceğinden bahsedin.

3. Bu iş (tartışmak) zaman alıcı bir iş olsa da ekibinizin yeteneklerini hızla geliştirmeniz için yatırıma değer (ödüllendirici) bir yol olan tartışma kültürünü benimsemek zorundasınız.

4. İnsanlar, bir defa kendi fikirlerinin hangi şartlar altında geliştirebileceğini ve düşüncelerinin hangi şartlar altında reddedilebileceğini kesitrebilirlerse vakit kaybetmezler ve işler zamanında yetişir.

5. "Fikir Bombardımanı" Politikası

A. Yapılması en zor işlerden birisi de, ne kadar yaratıcı olduğunuza bakılmaksızın, talep üzerine fikir üretmektir.

B. Kendinizi veya ekibinizi kısa bir zaman diliminde fikirler üretmek adına baskı altına almak başarının anahtarı değildir. Böyle bir yönteme başvurmak sadece "yapmak için yapmak" olgusundan öteye geçemez.

C. Bunun üstesinden gelmek için en iyi yaklaşım şudur: "Fikir bombardımanı" politikası.

Peki, bu politikanın tanımı nedir?

- Bir fikir veya bir kavram üretmeyi bireysel olarak yapılan bir iş olarak benimsemek ve bu sürecin belirli zaman aralıklarıyla yapılması yerine onu sürekli olarak devam eden bir aktivite olarak görmek.

Kısa tanım: Fikir ve/veya kavram üretmek sürekli devam eden bir iştir. 

- Bu uygulamada yer alan herkes, belirli konularla sınırlandırılmaz. Bunun yerine onlardan, kendi ilgilendikleri alanlarla alakalı fikirler ve/veya konseptler ile çalışmaları istenir. Sürekli çalışmak esastır. Sürekli olarak çalışmak isteyen ekiplere tavsiye ettiğim platform: Google Sheets 

Google Sheets

Google Sheets isimli platformu neden kullanıyoruz? Bunun cevabı çok basit: Özenle üretilmiş fikirlerin bir tartışma oturumu çerçevesinde konuşulmasını sağlamak ve üyelerimizi bu etkinliğe katılmaları konusunda cesaretlendirmek. Göreceksiniz ki fikirler akıp gidecek.

 • Toplantıları haftada bir veya iki haftada bir yapın.

6. Sonuçları Haftalık Olarak İnceleyin

- Başarınızı başkalarıyla paylaştığınızda kendinizi suçlu hissediyor musunuz yoksa böyle bir hisse sahip değil misiniz? 

- Arkadaşlarınızın kendi başarılarını ve performanslarını kendi gözleriyle görmeleri önemlidir. Buna ek olarak, onların yaptığı işlerin blogunuza nasıl yansıdığını görmek istiyorsanız şu kriterleri kullanın:

 • Yeni link (backlink) alışveriş yapıldı mı?
 • Sosyal medyada yaptığınız paylaşımların etkileşim oranı arttı mı?
 • Trafiğiniz (siteye gelen ziyaretçi sayısı) arttı mı?
 • Arama motorlarında yer alan içeriklerinizin sıralamalardaki durumu ne?
 • Başarı kriteri olarak gördüğünüz diğer sorular..

1. Haftalık sonuçları çalışma arkadaşlarınızla paylaştığınızda onların kafalarındaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olacaksınız çünkü bu kişiler hangi içeriğin daha çok rağbet gördüğünü ve hangi içeriğin boşa harcanmış bir çaba olduğunu görecekler. Sonuçları bir ekip olarak incelemek harikadır çünkü böyle toplantılar hak eden kişiyi veya kişileri övmenin ve ilerleme süreci hakkında konuşmanın tam zamanıdır.

2. Bununla birlikte, bazı içerikler bekleneni veremeyebilir veya bazı projeler beklendiği gibi kazanç sağlamayabilir. Bu tarz başarısızlıkların nedenlerini bir grup ruhuyla birbiriniz ile tartışın. Başarıyı zorlamak adına neyin değişebileceğini düşünün. İçeriklerinizin parçalarını (ses, görüntü, cümleler gibi) analiz edin ve onları değerlendirmek için onlara zaman ayırın. Bu adımları gerçekleştirmek, sonuçları haftalık periyodlar ile incelemek kadar önemlidir. 

Sonuç Olarak...

Harika fikirlerin ortaya çıkması için en iyi ortam şudur:

 • İnsanlara kendilerini en rahat ve en güvende hissettiği yöntem ile çalışmalarına izin verin.
 • Çalışanlarınıza geri bildirim verin ki nerede yanlış yaptıklarını veya neleri doğru yaptıklarını bilsinler ve ona göre işlerine devam etsinler.

Herkesi bu ortama sokmak vakit alır ancak en iyi fikirlerin ortaya çıkmasını, harika sonuçların elde edilmesini ve buna bağlı olarak olağanüstü başarılara ulaşılmasını istiyorsanız bu yolu denemelisiniz.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/content-team-better-ideas/306601/?ver=306601X3

Gelecek yazımızda görüşmek üzere arkadaşlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör