Arama Motoru Optimizasyonu İçin Takipçi Kitlenizi ve Potansiyel Ziyaretçilerinizi Araştırmanın ve Onları Analiz Etmenin 7 Yöntemi

Yazının PDF Hali: İndir

Herkese merhaba. Daha önce, blogunuzun veya firmanızın içerikleri hakkında konuştuğumuz konulardan sonra içerisinde bulunduğumuz ilkbahar mevsiminde nasıl daha iyi ilkbahar temalı fotoğraflar çekebileceğinize dair, şurada, bilgiler paylaşmıştım. Yazının başlığından da anladığınız üzere bugün menümüzde arama motoru optimizasyonunun (SEO) kendisi var.

Bu içeriği okuyan, yorumlayan, beğenen, favorilerine ekleyen ve / veya bu yazıyı paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Beni çok mutlu ettiniz.

Not: Bazı çeviriler, kelimesi kelimesine çevrilmedi ama içeriğin ana fikri de değiştirilmedi.

-----------------------------------------------------  Çeviri Metni  -------------------------------------------------------

Arama motoru optimizasyonu sadece rakamlardan (anahtar kelime sıralamaları, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu bağlantı adresi, ziyaretçi sayısı vb.) ibaret değildir. SEO aynı zamanda takipçi kitlenizi anlamak ve bu anlayış çerçevesinde arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmaktır.

SEO çalışmaları doğru kitlenin üzerinde yapıldığı takdirde hedeflenen site trafiği (hit) artar ve bu da size daha fazla dönüşüm sağlar. Kulağa hoş geliyor değil mi? Eğer cevabınız evet ise bu konuda başarılı olmak için kitlenizi araştırmanıza ve onları analiz etmenize yardımcı olacak birkaç yol var. Aşağıdaki listede göreceğiniz üzere, her yöntemde işleri kolaylaştıracak araçlar mevcut.

1. Demografik Veriler Toplamak Adına Anahtar Kelimeleri Kullanmak

Anahtar kelime araştırması, SEO'nun temel iş bölümlerinden birisidir. Anahtar kelimeler; yazılarınız, ürünleriniz veya hizmetleriniz için hedeflenmeli ve içeriklerinizle alakalı olmalıdır. İyi bir anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda, markanızı veya blogunuzu en iyi şekilde temsil eden beş anahtar kelimeyi seçin ve bu kelimelerle ve kelime öbekleriyle ilgili demografik bilgiler bulun.

Demographics.io, bu verileri elde etmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Aşağıda “dijital pazarlama” ifadesinin kullanılmış olduğu bir örnek var:

Yaş ve cinsiyet bilgilerinin yer aldığı bir veri grafiği

Google Trends platformu da yerel lokasyonlara bağlı olarak size demografik bilgiler sunar ve ilgili anahtar kelimenin zaman içerisinde kullanıcılar tarafından nasıl bir eğilim grafiği çizdiğini gösterir. Aşağıda yine aynı kelime öbeği (dijital pazarlama) kullanılarak hazırlanmış olan bir örnek daha mevcut:

Google Trends

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Yaş, cinsiyet ve konum dahil olmak üzere demografik bilgilerin belirlenmesi, SEO konusunda size birçok yönden size yardımcı olabilir. Arama sorgularının bağlantılı olduğu coğrafi bölgelerde yerel bağlantı (özellikle işle veya içerik konuları ile ilgili) fırsatlarını arayabilirsiniz. Oradaki kitlelerin takip ettiği gündem konularını (bölge insanının ilgi gösterdiği konular) yaş ve cinsiyet verilerine bağlı olarak, diğer ilgi alanlarını ve diğer terminolojileri tespit edebilirsiniz.

2. İnternet Sitenizi Kim Ziyaret Ediyor?

Bu yöntem, hedefinizi tam on ikiden vurmak için yaptığınız çalışmaların palazlanmasına (daha verimli çalışmanıza) yardımcı olur. Bununla birlikte, blogunuza kimlerin geldiğini anlamak önemlidir ve internet sitenize gelen ziyaretçilerin hedeflediğiniz doğru topluluk olup olmadığını bu yol sayesinde tespit edebilirsiniz.

Bu bilgileri edinmenin en kolay yollarından biri Google Analytics kullanmaktır.

İhtiyacınız olan bilgileri toplayabilmek için Google Analytics platformunda bulunan "Demografi ve İlgi Alanları Raporları" kısmını etkinleştirmeniz gerekir. Bu bölüm aktif edildiğinde, aşağıda gösterildiği üzere; yaş, konum ve ilgi alanları da dahil olmak üzere çeşitli ziyaretçi bilgilerini ekranınızda görüntüleyebilirsiniz:

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Bu veriler, sizi hiç tanımayan ziyaretçilere blogunuz konusunda fikir verebilir ve aynı şekilde bunlar size, insanlara ürettiğiniz içerikleri tavsiye ederken ve içeriklerinizi belirli coğrafi bölgeleri hedefleyerek hazırlarken yardımcı olacaktır.

3. Diğer Blogları / Siteleri / Markaları Analiz Etmek

Hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak için kendi internet siteniz dışında diğer markaları ve rakipleri analiz edebilirsiniz. Mümkün olduğunca fazla malumata ulaşmak için insanların demografik ve psikografik özelliklerini içeren raporları incelemeniz şart. Analiz konusunda aşağıda yer alan araçlardan yararlanabilirsiniz:

Quantcast

(Aşağıdaki örnekler, Goodreads analizlerini içermektedir.)

Alexa

YouGovAlexa

(Aşağıdaki örnek, The History Channel analizini içermektedir.)

İpuçu: Bu bilgi ne işime yarar?

Son yönteme benzer şekilde bu veriler, kitleler hakkında size bilgi verebilir. Buna ek olarak, bunlar sizin insanlara içeriklerinizi tavsiye etmeniz konusunda ve coğrafi alanları hedeflemeniz açısından size yardımcı olurlar.

Ayrıca, ilgi alanlarıyla ilgili bazı bağlantı inşa etme / bağlantı oluşturma (link building) fikirlerine yine bu araç ile ulaşabilirsiniz.

4. Sosyal Platformları Kavrama

Sosyal platformlar, ziyaretçiler hakkında bilgi edinmenin en hızlı yollarından biridir. Ziyaretçi / takipçi bilgilerini, aşağıda gösterildiği gibi, doğrudan şirketinizin veya blog sayfanızın Facebook (Facebook Insights) sayfasından görüntüleyebilirsiniz:

Ayrıca, rakiplerin ve diğer markaların ziyaretçileri hakkındaki önemli bilgileri Followerwonk ile görüntüleyebilirsiniz. Bu aracın en güzel özelliklerinden birisi de kullanıcıların hangi konulardan bahsettiklerinin size gösterilmesi adına bir kelime bulutunu sizin önünüze sunması:

Followerwonk

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Özellikle Followerwonk platformunun size sağladığı kelime bulutu, aklınıza gelmeyen anahtar kelimelerin aklınıza gelmesine yardımcı olabilir veya unutmuş olduğunuz anahtar kelimeleri hatırlatabilir ve değişik pazarlama fikirlerini önünüze getirebilir.

5. Anket Yapmak

Anket yapmak, bu makalede bulunan yöntemlerden uygulanması en basit olan yöntemdir. Kitlenizi ve potansiyel kitlenizi daha iyi anlamak istiyorsanız, onlara bir anket gönderin.

Birden çok anket yapmayı diliyorsanız ve o anketlerin sonuçlarını elde etmek istiyorsanız anketlerinizde çok az ama çok net soru kullanın. Onlara şu soruları sorabilirsiniz:

  • Temel demografik özellikleri,
  • İlgi alanları,
  • Sorunları ve
  • İhtiyaçları.

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Resimler, videolar, anahtar kelime hedefleri vb. gibi kitlelere hitap edebileceğiniz içerik fırsatlarını belirlemek adına ankette topladığınız bilgileri kullanın. Kısacası anketlerden elde ettiğiniz bilgiler, binlerce kişiyi kazanmak ve onları sitenize çekmek için içerik üretmenizi sağlarlar.

6. Soruları Belirlemek

Google, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) bulunan cevaplara giderek daha fazla ilgi gösterdiği için ortak kullanıcı sorularını (kullanıcılar tarafından sık sorulan sorular) keşfetmek artık çok daha önemli hale geldi.

Potansiyel ziyaretçi kitlenizin uzun kuyruklu (birden fazla kelimeyle yapılan aramalar) arama sorgularını önceden tahmin ederek insanların karşısına doğru zamanda ve doğru yerde çıkmak istiyorsanız aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz (özellikle İngilizce blog açmak isteyen arkadaşlar için): Bu araçlar sayesinde ortak kullanıcı sorularını tespit edebilirsiniz.

Bu araçlar, çeşitli veri kaynaklarından beslenmektedir.

AnswerThePublic

AnswerThePublic Kelime Bulutu

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Yaygın sorular etrafında içerikler oluşturmanızı sağlar. Bu da güncel ve taze içerikler demektir. Kullanıcılar, gündemdeki içerikleri severler.

7. İkincil Verileri Araştırmak

Hedef kitleniz hakkında sunulmuş olan, yaş aralığı ve ilgi alanları gibi, temel bilgileri öğrendikten sonra daha fazla araştırma yapmakla daha fazla detay bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin, hedef kitlenizin Baby Boomer neslinden olduğunu belirledikten sonra  Google Scholar platformuna gidin ve bu grup hakkında yayınlanmış makaleleri arayın.

İpuçu: Bu bilgi ne işe yarar?

Kitlenizin kabaca analizini yapmak ve hedef kitlenizi daha iyi tanımak için bu ek araştırma yöntemini kullanın.

Son Olarak...

Hedef kitlenizi araştırmak ve onları analiz etmek, SEO konusunda yerine getirmeniz gereken görevlerin üzerine gelmiş olan bir yük olarak karşınıza çıkabilir ancak çabalarınızın meyvesini daha iyi alacağınızdan ve daha çok ziyaretçi kazanacağınızdan bunu yapmaya değer.

-----------------------------------------------------  İçerik Sonu  --------------------------------------------------------

Orijinal kaynak: https://www.searchenginejournal.com/methods-research-analyze-audience/306487/

Eğer ben yazılarımı yazarken çok çaba harcıyorum ama beklediğim karşılığı alamıyorum diyorsanız:

İçerik Oluştururken Yapılan, Emeğinize Taş Koyan ve Para Kazanmanızı Engelleyen O Beş Hata

Eski içeriklerim siteme yeni makalelerimden daha çok hit kazandırıyor ancak benim bu eski yazılarımın yeni versiyonunu yazmam için vaktim yok ne yapmam lazım diyorsanız:

Eski ve Artık İlgi Çekmeyen İçeriklerinizi Canlandırmanın 5 Basit Yolu

Ekibimin içerik üretme konusundaki performansını beğenmiyorum ve bu sorunu çözmek istiyorum ne yapmam lazım diyorsanız:

Ekibinizin Daha İyi İçerik Fikirleri Üretmesi Konusunda Onlara Yardımcı Olmak İçin Kullanabileceğiniz 6 Yol

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör