Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2018/42

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:22 - NASA’nın Insight uzay aracı 26 Kasım’da Mars'a iniş yapacak.

05:14 - NASA, Falcon 9’a yüksek öncelikli bilimsel görevler için lisans verdi.

07:44 - Falcon 9’un ikinci aşaması BFR teknolojilerini test etmek için değiştiriliyor.

11:06 - Çin, yeni uzay istasyonunun birebir kopyasını görücüye çıkardı.

13:48 - Hafta bir gün ağırlık çalışmak kalp ve damar hastalıkları riskini ciddi oranda azaltıyor.

17:20 - Daha iyi bir tuvalet teknolojisi milyonlarca hayat kurtarabilir.

24:13 - Bilim insanları Güneş’in enerjisini uzun süre depolayabilen sıvı geliştirdi.

28:30 - Gelecekte atmosferdeki karbonu kullanarak kendini tamir eden malzemeler hayatımıza girebilir.

34:07 - Uzun ömürlü olmak konusunda genlerin etkisi düşündüğümüzden az olabilir.

38:20 - Bilim insanları nötrinoları kullanarak Dünya’nın ağırlığını hesapladı.

42:07 - Çocukların dışarıda geçirdiği süre görme bozukluklarını azaltabiliyor.

46:31 - Borneo’da bir mağarada insanlık tarihinin en eski figüratif resmi bulundu.

54:03 - İngiliz matematikçi Hanna Fry, algoritmalar için bir çeşit FDA kurulması gerektiğini söylüyor.

01:03:34 - Astronot olmanın dertlerinden birisi de uzayda geğirmek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ramazan Derin @odessa-h-a

  salı ve cuma günleri nefes alıyorum teknoseyir sayesinde

 • Yuded @yuded

  Can, yapay zeka muhabbetinde gereksiz direnç göstermiş. Sebebini anlamadım.

  • Can Akbulut @can

   Sizce gereksiz ifade nedir orada?

  • Yuded @yuded

   @can Gereksiz ifade yok. Her görüş değerlidir. Ben "gereksiz direnç göstermiş" dedim. Aynı konudan örnek vermek gerekirse; Yüzyıllarca insan elinde ehlileştirilmiş dayanıklı atların yanında ilk otomobiller oyuncak gibi kalıyordu. Eminim atların yaptığı işi otomobil denen makinelerin yapamayacağına inanan insanlar olmuştur. Bu değişim birden bire gerçekleşmiyor tabiki bir süreç alacaktır. Fakat bunun asla olamayacağını savunmak benim bahsettiğim gereksiz direnç kısmı oluyor.

   İlkokulda yapılan münazaralarda katılmadığımız fikirleri savunmak zorunda kalırdık. Ona benzer bir hava sezdim.

  • Can Akbulut @can

   @yuded @ekomen Şu bir gerçek ki burada püf noktası “ucuzluk”. Hala daha maliyeti düşürmek için hatalı üretimlere göz yumuluyor, arıza halinde değiştiriliyorlar.

   Otomobillerin mekanik kısmı sürekli göz önünde, periyodik muayene ve bakım ile idame ettirilir. Kullanım maliyetini düşürmek isteyen kullanıcılarsa bu bakımları bile zamanında yapmaktan çekinir.

   Hayati donanıma, bozulup bozulmadığından emin olmadığımız sensörü garantör tayin etmek bu açıdan akıl dışı.

   Bütün vesait birden otonom sisteme dönüşmeyecek; diyelim ki otomatik araç hatasız: Manıel sürücülü bir başka arabanın park ederken vs. kırdığı sensörü nasıl fark edeceğiz? Yolda mı?

   Otonom araba demek içine küçük çocuğunuzu bindirip okula yollayacağınız araba demek. İlla kendi rahatınıza yardımcı veya fevkaladelik anında kontrolü devralabilme ihtimalini yedekte tutmayın. Bu çok büyük bir sorumluluk ve firmaların buna yanaşmaya niyeti yok.

  • Yuded @yuded

   @can Hayati donanıma bir çok noktada sensörlere güveniliyor. Sensörler bahsettiğiniz kadar güvenilmez değil. Yedekli ve/veya arıza çıkarma ihtimalini düşürecek şekilde tasarımlar yapılabilir. En azından matematiksel olarak insandan daha az hata yaptıkları kesin.

   Firmalarda bu sorumluluk bilincinin olduğunu düşünmüyorum. Kârlı olmaya başladığı an ürünler gelmeye başlayacaktır.

   Sık sık karşılaştığımız belediye otobüslerinin "gaz pedalı takılı kaldı" yada "direksiyonu kilitlendi" kazalarında birinci faktörün bakımsız araç, arızalı sensör yada hatalı yazılım olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bunlar otonom araçlar değiller. Bu tür kazalarda bildiğim kadarıyla şoför suçlanarak işin içinden çıkılıyor. Bahsettiğiniz sorumluluk bilinci firmalarda olsaydı bu tür durumların oluşmasına mahal vermemeleri gerekirdi. Sonuçta bu malzemelerin kullanım şartları ve ömürleri belli.

  • Kaan @k

   @yuded Bugün en gelişmiş ve güvenli diyebileceğimiz ulaşım aracı uçaklarda dahi sensör arızasından kazalar meydana geliyor. Hız ölçmeye yarayan pitot tüpünden kaynaklı pek çok kaza mevcut ki en son İran'da düşen özel jette de benzer bir arıza vardı.

   Otomobillerdeki kaza oranları uçaklardakine yaklaştırılsa ne ala diyebilirsiniz ama bu noktada kaçırılan husus şu, günümüzde veya gelecekte hiçbir seri üretim otomobile bir uçağa yapıldığı kadar özenle bakım, onarım yapılması mümkün değil. Üretim adedi, insanların servise götürmede yaşatacağı aksamalar vs gibi pek çok parametre işin içine girmekte. İleride muhtemelen iyileştirilen yol ağı ve yapılacak gerekli geliştirmelerle bu araçlar gündelik hayatın bir parçası olacak ama bunun Can'ın belirttiği gibi yakın gelecekte olması mümkün görünmüyor.

   Son olarak her ne olursa olsun, hiçbir zaman trafikteki tüm araçların sensör sağlığından emin olamayacağız. Belki bozulan sensör için yetkili kuruma gönderilecek uyarı bu tip şeyleri bir nebze olsun engelleyebilir, ancak o uyarıyı da gönderecek şeyin bir sensör olduğu gerçeği de aşikar.

  • Yuded @yuded

   @k Aslında aynı şeylerden bahsediyoruz. Belkide otonom araçların kullanılabilmesi için yol ağının da akıllı hale gelmesi gerekecek.

   Tüm araçlar otonom olduğunda birbirlerinin hatalarını telafi edebilecekler. Örneğin Hızını yanlış ölçmeye başlayan bir araç olduğunu zannettiğinden çok küçük miktar dahi hızlı gitse diğer araçlar onu yanlış ölçüm yaptığı konusunda uyarabilir.

   Ayrıca araca sahip olma, sanayiye götürme gibi kavramların da değişeceği aşikar. Otonom araçlar belkide bir abonelik hizmeti şeklinde alınacak. Araç gerektiğinde kendi kendine bakıma gidecek. Zaten kendi arıza tespiti yapabilir. Onarımları da tabiki insan eliyle değil otonom makinelerle yapılacaktır. Bu anlattığım senaryoda belkide otomobiller şuanki uçaklardan daha güvenli sayılırlar. Tabiki yine kısa sürede olabilecek şeyler değil.

  • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

   @can Şu anda multimedya sistemi için arabalar gözünüzü yoldan ayırmayın diye uyarı veriyor ve onay vermenizi istiyor. Yakın zamanda otonom sürüşünde bu aşamaya geleceğini varsayıyorum. Merak ettiğim şu benim aracımda şerit takip sistemi var, Can beyin dediği gibi yol şartları bozulduğu anda saçmalamaya başlıyor. Ancak atıyorum E kasa Mersedeste kullanılan ya da Tesla modellerinde kullanılan sistemler nasıl ? Elleri direksiyonda tutma şartını ortadan kaldırsak bu araçlar yol bozulunca ne kadar yol alabiliyor şu aşamada?

 • OzanOz @ozanoz

  Ya her seferinde aklımdan çıkıyo salıları olduğu, her seferinde de şu resmi görünce mutlu oluyorum. Teşekkürler @hkellecioglu @can ve de kamera arkasındaki emekçi arkadaşlar

 • Temp 🔴 @temp

  @hkellecioglu Elinize sağlık. 👏

 • muhsin @mhsn

  Bundan 100 sene önce otomobil at arabalarının yerine geçecek deseniz bu yadırganırdı. Şimdi de otonom otomobiller klasik otomobillerin yerini alacak dendiğinde bu yadırganıyor. Dünyada hiçbir şey kalıcı değildir her şey değişir gelişir. Açık fikirli olmakta fayda var.

 • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

  twitch.tv/gelecek_bilimde ya da youtube.com/gelecekbilimde

 • rean @rean

  Çok seviyoruz, çok iyisiniz de ikinizden de ricam espirilerinizi anlayın yahu:) Can bey espri yapar Hamdi bey ciddiye alır; Hamdi bey yapar Can bey ciddiye alır. Artık birbirinize alıştınız germeyin bizi 🙂 Arada güzel espriler kaçıyor ona yanıyorum yoksa şöyle böyle konuşun demek haddim değil tabi. Hepinize sevgiler.

 • STARK @stark

  Testis gecme bizimle Hamdi abi 😂

 • STARK @stark

  10 yila cikacak arabadaki yapay zeka yoldaki su birikintisini de tanir ehliyeti bakkaldan alan surucuyu de tanir

 • Dinçer Kasım @dincerkasim

  59. dakikadan itibaren Can Enzo Ferrari, Hamdi abi Feruccio Lamborghini...
  Otomotiv ile ilgili herhangi bir konu açılır ve Can...;
  1-"Ben ne diyorsam odur üleyn",
  2-"biz baba parasıyla yapmadık goççum bunları"
  3-"önce bana soracaksın"

  yalnız Can farkında değil sanırım, ağzı "ben işkembe-i kübradan sallamıyorum" derken, vücudu da
  "sen kimsinki benim olduğum ortamda bu konuda yorum yapıyorsun" repliğini mimik ve jestleri ile söylüyor. Gereksiz geriliyor, ve bence de otonom sürüş çat diye gelecek.

  • Can Akbulut @can

   Yanlış okumuşsunuz hareketlerimi. Ben bildiğimi anlatıyorum, ahkam kesmiyorum. Siz başka yerlerden okursunuz, ben yıllarca okuduğum, gözlemlediğim, hala daha bu konu hakkında her ay onlarca kaynaktan edindiğim bilgileri paylaşıyorum. Otomotive dair teknik konu açıldığında sohbetin renginin iki denk arkadaşın fikir teatisinden çıkarak uzmana danışıldığı hale geldiği hatırdan çıkarılmamalı.

 • ulashoca41 @ulashoca41

  otonom araçta tamam sensörlere güveniyoruz da baya gömülmüş. malzeme mühendisiyim türlü türlü çalışmalar yapılıyor. ben de farkındayım sensör insan gözü gibi değil üstüne çamur gelir görmez vs bir sürü etken var ancak bunlar hep mühendislikle çözülecek şeyler. sensöre çamur gelir kapanır başka bir sensör oraya su püskürtür çamur gider. yol çizgisi olmaz sensör ve yazılım sayesinde çevreye göre kendini bir şeride oturtur. Hamdi abinin dediği gibi yakın gelecekte gelir çünkü çoğu sorun mühendislikle çözülecek.

  • Can Akbulut @can

   Yakın gelecekte olması sadece mühendislik değil hukuk da işin içine girdiği için mümkün gözükmüyor.

   Küçük kız çocuğunuzu otonom arabaya bindirip okula yollamaktan bahsediyoruz. Sürücü yardımcıları zaten çok iyi çalışıyorlar ve direksiyon başında uyuyan, fenalaşan insanların hayatını kurtarıyorlar.

  • ulashoca41 @ulashoca41

   @can hukuk kısmı işte benim bilmediğim alan. 😀 benim açımdan sorunlar çözülür gerisini hukukçular halletsin 😀

 • red_saboteur @red_saboteur

  Koyuyorlar iki testisi yan yana 🙂 E bu kadar hoşsohbet ve akıcı güzel bir programda dil sürçmesi olacak tabi, tüm teknoseyirde yayınlar süper en güzelide içten, samimi, dürüst, olmaları. (P.S. 🙂 Gearbest in reklamını yapmayın iptal tuşu yok iptal etmemek için destan yazıyorlar ticket ta, ben tehtid edip aldım parayı 🙂 yasal hakkım bu yapmazsanız bankadan hesabınızı dolandırıcılıktan bloke ettiririm dedim 🙂 )

 • o.ctl @octl

  Bu otonom araç zart zurt falan diye teknolojik gelişim yerine, dünyadaki gelişmiş-gelişmemiş her ülkedeki nüfusu azaltsalar hiçbir halta gerek kalmayacak. Toplum, ekonomi ve insan modelini değiştirmemek inadına, teknolojiyi iyice insanı aptallaştıran bir hale getirecekler.