Xiaomi Mi Yağ Ölçer Akıllı Tartı (2. Versiyon)

Merhabalar,

Geçenlerde tesadüfen görüp ani bir kararla satın aldığım Xiaomi marka 2. versiyon yağ ölçer akıllı tartıyı kullanan biri olarak görüşlerimi aktaracağım.

@umtk 'ye verdiğim inceleme sözü sebebiyle bu konuyu paylaştığımı da söylemek istiyorum.

Şimdi gelelim akıllı tartımıza.

Kutu şu şekilde görüldüğü gibi geliyor.

Çalışır vaziyette ise şu şekilde görünüyor:

Bu tartının hem akıllı tartı olanı var, hem de yağ ölçer akıllı tartı olanı var.

Yağ ölçer olan daha fonksiyonlu olan model oluyor. Benim şuan anlattığım model de tam olarak bu. Bu modelin de bir eski versiyonu daha var. Satın alırken dikkatli olmanızda fayda var. Benim incelediğim yağ ölçer tartının 2. varyasyonu.

Şimdi bu tartı bize hangi değerleri sunuyor onları sıralayalım:

Kas kütlesi
Kemik kütlesi
İç organlara ait yağ
Bazal metabolizma
Vücut puanı
Su
Vücüt yağı
Ağırlık
BMI
Su Oranı
Protein Oranı
Viseral Yağ Oranı

Tabi böyle alt alta yazınca baya bilgilendirici, ilgi çekici bir ürün gibi gözüküyor. Ben de başta öyle sanarak almıştım fakat işin iç yüzü pek de öyle değil. Sebeplerine biraz sonra değineceğim.

Ürünün pozitif yanları:

+ Şık bir ürün olması
+ Vücudunuzla ilgili bir çok değer ölçümü yapabilmesi
+ Değerlerinize göre size yapmanız gerekenleri söylemesi ve motive etmesi
+ Rakiplerine kıyasla nispeten uygun fiyatlı olması
+ Hassas terazi modu ile 10 ile 100 kg arası her nesneyi tartabilmesi
---------------------------

Ürünün negatif yanları:

- Her tartıya çıktığınızda, yeri sabit olsa dahi 0.10-0.20 gibi kiloyu farklı ölçebiliyor
- Ürünü en ufak yerinden oynatırsanız yanlış tartıyor ve tekrar kalibre etmeniz gerekiyor.
- Tartıya çıkmadan önce Mi Fit'i açıp öyle tartılmazsanız kilonuz dışında hiç bir değeriniz ölçülemiyor.
- Normal tartıya göre 1 kg kadar fazla ölçüyor. (Tabi hangisi doğru orası tartışılır.)
- Mi Fit uygulamasında geçmişe dair kayıt, filtreleme gibi özellikler bulunmuyor. Gerçekten iğrenç bir arayüzü var. Hatta Mi Fit uygulamasında şu tartı için adam akıllı bir menü dahi yok. Kurcalayarak buluyorsunuz.
- Ayağınızda herhangi bir çorap v.s. varsa, tartının üzerindeki yuvarlaklara tam denk gelmemişse Mi Fit uygulaması değerleriniz ölçülemedi deyip duruyor.
- Değerlerin tutarlı olup olmadığı konusu çok şaibeli. Bunla ilgili diyetisyenlerde bulunan pahalı makinelerle aynı ölçüyor diyen de gördüm fakat ben durumun böyle olduğunu hiç zannetmiyorum. Bunla ilgili sunabileceğim 2 kanıt görseli var.
Biri antremandan önceki değerlerim, biri ise antremandan sonraki değerlerim.
Antremandan önce yağ oranım %31.2 iken, antremandan sonra da %31.2 çıktı.
Kas oranım ise 61,50'den 60,50'ye düştü.
5-6 km'lik bir antremandan sonra yağ oranının %0.1 bile düşmemiş olması sonuçların çok da tutarlı olmadığını göstermiş oldu.
Zira ilgi alanı olan arkadaşlar daha iyi bilir ki; önce karbonhidratlar, sonra yağlar, sonra da kaslar sindirime alınır.
Tartı ise 0.1 bile yağ kaybı göstermeden benim tek antremanla 0.70 kg kas kaybettiğimi söylüyor.
Yani tutarlılık konusunda yorumu size bırakıyorum.
Su oranı ve protein oranının da benim ölçümlerimde gerçekleri yansıtmadığını kabaca söyleyebilirim.
Bu ürün gerçekten spor, diyet, fitness ile uğraşanlar için gösterge niteliğinde ekonomik bir ürün fakat bundan öte bir şey beklememek gerektiğini 1 haftalık deneyimimden rahatlıkla söyleyebilirim.
Ürün her şeye rağmen alınabilir ama 5 yıldızlı yorumları görüp de satın aldıktan sonra hayal kırıklığına uğramayın, beklentiniz yüksek olmasın.
Başka bir incelemede görüşmek üzere, hoşçakalın.

EDİT: Örnek sonuç görseli

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  @orcun Fiyat/performans olarak gerçekten güzel bir seçenek fakat verilen rakamlar sadece gösterge niteliğinde. Bu son kısımda anlattığım gibi spordan sonra 0.1 bile yağdan düşüş olmadı, kastan 0.70 kg düşüş oldu. O yüzden hassaslık boyutu bir kenara dursun, rakamlarda ilginç sapmalar var.

 • Temp @temp

  @orcun Mesela o gün tıka basa proteinden zengin beslen ertesi gün yine protein oranı yetersiz yada düşük çıkıyor. Yada bir yükseliş olmuyor.
  Su seviyesi için de aynı şey geçerli. Benim deneyimim bu yönde.

 • Temp @temp

  @orcun Çok 5 yıldız yorum gördüm bizim türkler arasında ama sanıyorum ki plasebo etkisiyle insanlar değerlerin gerçek olduğuna inanmak istemiş.

  • arandur @arandur

   Yorumlarında haklı olduğunu düşünüyorum. Zaten görece ölçüm yapan bir ürün. Motivasyon yönü daha önemli. Arayüz konusunda ise berbat olduğu kesin.

  • Burak A. @carlelias

   @temp Hava değişikliğinden bizim yeğen istisnasız hasta oluyor.Onun bilgisini almak için enişteyi aradım, ablamla falan konuştuk "ya işte biz de kilo vermeye başlayacağız" dediğinden, lan kutu açılışını ablam yapsın ürünü beğenirse hediye ederim dedim kendime. Hala açmadım kutuyu öyle duruyor. 😀 Senin bu incelemeden sonra ürünü iade etme kararı aldım. 🙂 İncelemen sonrasında internetteki olumsuz yorumlara baktım birebir buradakilerle aynı. Ee madem bütün veriler sallamasyon hiç insanların duygusuyla oynamanın anlamı yok, onlar gelmeden iade edeyim ben en iyisi. 😀 Senin incelemeden de anlaşılacağı üzere bu akıllı makıllı değil bildiğin tartı. Bimden Voit tartı alayım 50 liraya daha mantıklı.Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. Ne diyorsun.

   He bir de o kadar eksi yönü varken ürün alınabiilir yazmışsın pek onu anlamadım. 😀

  • Temp @temp

   @carlelias Doğru yada yanlış bir bilgi veriyor, öneride bulunuyor sonuçta.
   Bide tabi uygulamanın rezalet bi arayüzü olmasına rağmen iyi/kötü bir ölçüm yapıyor.
   O yüzden alınabilir diyorum. Bide işte biraz daha test edeceğim bakalım.
   Bu arada indirimli herhangi bişey bulursan ilk beni etiketle mutlaka. 😀

  • arandur @arandur

   @carlelias sallamasyon demeyelim de kesin değil diyelim. Aynı kişiye farklı zamanlarda tutarlı sonuçlar sunuyor, makul sonuçlar da veriyor. Burada püf nokta ölçüm yaptığın yeri hiç değiştirmemek.

  • Temp @temp

   @arandur Bir kaç gündür ölçümler hep aynı çıkıyor. Hiç bir değişiklik olmaması tuhaf açıkçası.

  • Burak A. @carlelias

   @temp Belki senin cihazda sorun olabilir. Bas iadeyi geç. Akıllı tartı adı altında satılan normal bir tartıymış. 🙁 Yukarıdaki mesajını şimdi fark ettim. 😀 80-90 liralık gömleği 22 liradan 2 tane aldım.Bileydim etiketlerdim seni. 🙁 Gerçi sonrada masrafa soktun oluyor. :))

   @arandur Evet yorumlarda da en çok vurgulanan şey ürünün yerini değiştirmemek.

 • Temp @temp

  @rdr Vallahi hocam ben parkede kullanıyorum fakat esneyen tarzda bir parke değil.
  Eski tip cilali parkelerden, yani esneme payı yok zeminde.
  Ona rağmen sonuçlar tutarsız çıkıyor.
  Atıyorum her tartılmada 100 gr kadar farklı sonuç çıkartabiliyor. Yada ertesi gün aynı saatte tartılsam dahi yağ ve kas oranını tutarsız gösteriyor. Bir kere değil bir kaç kere denedim hiç birinde tutarlı bir sonuç alamadım. Ve protein oranı, viseral yağ oranı, su oranı gibi değerler genelde üç aşağı beş yukarı hep aynı gibi çıkıyor.
  Tıka basa protein alsam da protein yetersiz veya sınırda çıkıyor. Deli gibi su içsem de su yetersiz çıkıyor. Kilo düşüşünü yağdan değil kastan gösteriyor ve 1 gün gibi bir zamanda kas kaybını 1 kilo gibi komik değerlerde gösteriyor.
  Yani bunlar mantıkla izah edilebilecek şeyler değil. Ürün tamamıyla tutarsız veriler veriyor.
  Ha belki her üründeki sensör aynı oranda doğru çalışmıyordur onu bilemeyeceğim.
  Ben kendi deneyimime göre konuşmak zorundayım.

 • kerem polat @kerem-polat

  @temp Merhaba,

  net bilgi olmamakla beraber bu tür cihazlar (yani tartı olanlar) sadece kısıtlı bir kısmın ölçümünü yapıyorlar. sanırım bele kadar. o yüzden belki farklılık çıkmaması normal olabilir. o pahalı cihazlarda bildiğim kadarıyla elde de tutturğunuz bir ölçüm apartı var. onunla geri kalanı da ölçüyor. (tam emin değilim açıkçası)

  not: bende bu aralar ketojenik besleniyorum. özellikle kilo vs kısmında hergün aynı saatlerde ve tek bir karo üstünde ölçüm yaptığınızda doğru değerleri veriyor gibi. (KG olarak, diğer ölçümlere net birşey diyemem)

 • TeknoÇAN @teknocan

  @temp hocam pil kullanımı nasıl aletin? Yemeyip içmeyip pil almayalım sonra 😁 Keşke şarjlı olsaydı yahu.

 • aynur turhan @aynurturhan022

  Protein yediniz diye sindirime giren besinlerin henüz hücresel düzeyde emilimi gerçekleştirilmemiş olduğundan protein düzeyinizi yükseltmez aynen spor yaptığınızda anında yağların parçalanıp vücudunuzdan uzaklaştırılıp yağ oranınızı düşürmeyeceği gibi

  • Temp @temp

   Tek protein değil ki vücuttaki su miktarı, viseral yağı, yağı, suyu hepsi aynı şekilde.
   Bana inanmıyorsanız yurt dışındaki yorumları okuyun.
   Bu veriler doğru değil. Sadece fikir verir o kadar.

 • Bugra Kuyucuoglu @bugra-kuyucuoglu

  ölçümleri sabah aç karnına yapmalısınız binlerce liralık tanita tartıların kullanımıda bu şekildedir spor sonrası ölçüm alınmaz sonucu yanıltır

 • Sirchade @sirchade

  @temp hocam acaba içine takılan piller ile ölçüm değerleri arasında bir ilişki olabilir mi ? geçen sene amazondan alıp iade etmiştim fakat şu sıralar ihtiyacım var belki tekrar alabilirim 😀 tutarsız ölçüyor gerçekten o konuda haklısınız kaslı bir arkadaşımın yağ oranı benden çok çıktı %30 falan, spor yapmayan birisiyim benim bile %20 lerdeydi... acayip saçma sonuçlar veriyor yada gerçek olabilir arkadaş içten yağlanmıştır... ek olarak bu vücuttaki su oranını da kilo ile belirliyor. o gün 3 litre su içsemde su oranım yetersiz çıkıyordu, kilo verdiğimde az su içmeme rağmen su oranı yeterli diyordu 😀

 • utku ateş @o-utkuates

  Ben de ürünü yeni aldım. Ama biraz hayal kırıklığı oldu bende. Boyum 197 cm. Kilom 106 kg. 3 senedir düzenli spor yapıyorum. Şu ara definasyon dönemindeyim ve bel genişliğim 105 cm e kadar düştü. Şöyle bir sıkıntım var ki alet benim ideal kilomu 81 kg olduğunu söylüyor:) Ben yıllarca çok zayıf hatta çiroz dolaşmış sonra da 135 kg kadar çıkıp spora başlamış bir insanım. En son askerden geldiğimde bundan 15 yıl önce 86 kiloya düşmüştüm. Gözlerim çökmüş, kaburgalarım sayılıyordu:) 81 kilo nedir 197 adama. Kısacası ben pek verim alamayacağım sanırım.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler