Xiaomi Mi Band 3 İnceleme ve Deneyim

Xiaomi Mi Band 3 İnceleme ve Deneyim

Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 2 haftadır kullanmakta olduğum Xiaomi Mi Band 3 ten bahsedeceğim.

Önce teknik bilgiler:
- Mi band 2 ye göre iki kata yakın artan ekran boyu
- 5 ATM su basınca kadar dayanıklı.
- Mi band 2 ye göre daha yüksel çözünürlüklü ekran
- Ön cam bombeli ve parlak siyah
- Şarj yeri aynı fakat boyutlarda değişiklik olduğundan dolayı mi band 2 şarjı zor oluyor.

Biraz daha hızlı nabız ölçer...

Günlük kullanımda göze daha hoş gelen bir tasarım var karşımızda. Hem şık hem biraz daha kaliteli bir tasarıma sahip. Çok fazla detaya girmiycem. Cihazla artık bisiklet, yüzme, tenis gibi sporları takip edebiliyorsunuz. Su geçirmezlik seviyeside 5 ATM ye kadar arttırlımış ve bu değer yüksek ve kabul edilebilir bir geliştirme olmuş. Mi band 2 kayışı nedense hem bileğimi terletiyor hemde sıkıntı hissi veriyor, sanki bileğimi sıkıyormuş gibi bir havası vardı, üstelik kayış sıkı olsun gevşek olsun farketmiyordu. Mi band 2 yi aldığımdan beri toplasanız 2 ay bile takmamışımdır fakat xiaomi mi band 3 ü 2 haftadır çıkartmadan kullandım. Mi band 2 gibi kenara atmadım.

Yenilikler arasında şüphesiz en dikkat çekici kısım ekran, daha net (27"lik monitör gibi, yakından bakınca piksel var) ve dış taraftaki koruyucu ve kavisli cam sayesinde çokta şık duruyor...
Her güzelliğin bir de kötü tarafı vardır elbette...Kötü tarafı şu ki dış ekran parlama yaptığından ve kalın olmasından dolayı malesef direk güneş ışığı altında zerre gözükmüyor. Mi band 2 de aynıydı gerçi fakat Mi Band 3 ekranı normalde daha parlak. Ama dediğim gibi dış cam çok etkilemiz. Kapalı ortamlarda sıkıntı yok. Mesela evin camlarında şuan perde yok güneş ışığı da tam tepede olmasına rağmen çok net. Bu durum bence büyük bir eksi çünkü dışardayken gelen bildirimi yada saati zor okuyorsunuz.

Diğer bir konu ekranın büyümesi ve çözünürlüğün artmasıyla Arayan kimliğini, sms, gelen bildirimleri ve bildirimin ne olduğunu kimin yolladığını rahatça görüyorsunuz. Mi band 2 de sadece simge olurdu mecburen telefona bakardınız ancak burda durum öyle değil. Herşey açık ve net ama bir yere kadar 🙂 o da Türkçe karakterlerde şuan sıkıntı var. Türkçe karakterler yerine soru işaretleri vs çıkıyor.

Ekranın altında dokunmatik buton gibi bir alan var ve görüntünün gelmesi için buna basıyorsunuz. Ana ekran tuşu denilebilir. Tuş kilidi varsa Ana ekran tuşuna basıp parmağımızı yukarı sürükleyip cihaz menüleri arasında dolaşmaya başlayabiliriz.

Kalp atış sensörü Mi band 2 den daha hızlı çalışıyor ama bazen. Mesela bende Kalp atış sensörü otomatik tarama kapalıyken ölçüyorum 4-5 saniye sürüyor, tarama açıkken ölçüyorum 1 saniye srüyor. Bazende tam tersi oluyor. Her iki durumda da hızlı ölçtüğü zaman da oluyor 4-5 saniye beklediğim zaman da oluyor.
Bu arada kalp atışınızı hesaplatmak için kalp simgesine gelip ana ekran tuşuna 4-5 saniye basılı tutun.

Gelelim uyku kısmına... Uyandıktan sonra sürekli bakıp duruyorum acaba kaç dakika uyudum, hangi saatte uyandım, az mı çok mu uyudum gibi değerler hep ilgimi çekiyor. Ama cihaza güvenemiyorum. Çünkü derin uyku sürem 1 saat 3-5 dakka civarı çıkıyor her seferinde. Uyandığım saatleri doğru ölçüyor ancak 10 saat de uyusam 5 saat de uyusam derin uyku sürem hep 1 saat civarı. Bu benim için can sıkıcı bir durum çünkü acaba birşey mi var dedirtiyor.
Bir diğer sorun da şu; uyuduğunuzu otomatik algılayan cihaz akşam 9:30 dan sonrasını algılıyor. Çok sefer dikkat ettim, öğlen 3 ten akşam 11 e kadar uyuyorum ama bu süreyi hiç hesaplamıyor ve uygulamada göremiyorum. Bu durum mi band 2 de de böyleydi. ee hani uykuya daldığımı anlıyordun? Ne oldu? Yada ayarı varsa ben bilmiyorum. Bilen varsa bildirsin 😀

Gelelim batarya konusuna...
Sabah 6 da %100 şarjdan aldım.
Nabız ölçer 10dk aralığa ayarlı. Bluetooth açık. Bildirimler/Çağrı Hava durumu vs herşey açık. Ertesi gün sabah 6 da %8 şarjım gitmiş %92 şarjım kalmıştı. Bu haliyle gelen bildirimlere göre 12 güne yakın şarj etmeden kullanabiliyorum.

Aşağıdaki görüntü günceldir. 17 Temmuz 2018 (10 dk bir otomatik nabız ölçme. Bluetooth 7/24 bağlı herşey açık.

 

 

Diğer hesaplama;
Bluetooth kapalı, nabız ölçer kapalı, Bluetooth kapalı olduğu için de doğal olarak bilidirmler vs kapalı... sabah 6 %100 şarj ile ertesi gün sabah 6 %98 batarya süresi sunuyor.

Kısaca;
Ekran güzel ama dış camdan dolayı güneş altında ekranın gözükmemesi. Rekran rengi yok?
Batarya ortalama 12 gün bizi idare eder.
Biraz daha hızlı.
Gelen bildirimleri ayrıntılı görmek güzel.
Telefonu bulabiliyoruz 😁

Alınır mı?

Bence alınır. Kayış terletmiyor sıkıntı çıkartmıyor. Yenilikler güzel. Türkçe ?? Gelir yakında...

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler