Sony MDR-1A Hi-Res Kulaklık.

Merhaba.

Bir süredir kullandığım bir ürün hakkındaki bilgilerimi sizinle paylaşmak istiyorum, ileride olurda aynı tarzda bir şey satın almak isterseniz, paranızı harcamadan önce bir fikriniz olsun.

Öncelikle biraz Hi-Res sesden bahsetmek istiyorum.

İnceleyeceğim ürün bir Hi-Res kulaklık. Hi-Res ne demenk? diye sorarsanız, Lossless yani kayıpsız müzikleri tam anlamıyla dinleyebileceğiniz bir kulaklık.

Kayıpsız müzik nedir? Bizzat tecrübe ettiğim için söyle bir benzetme yapıyorum. Tüplü TV görüntüsü MP3'e denk olsun. 1080P HD TV görüntüsü de CD kalitesi olsa, kayıpsız müzik de 4K TV olur.

En popüler kayıpsız müzik formatları FLAC ve AIFF ama daha başka formatlar da var. Her cihaz bu formattaki müzikleri çalamıyor, o nedenle ya DAP (digital audio player) denilen çok pahalı, MP3 oynatıcıya benzeyen cihazları almak gerek ya da bu özelliğe sahip akıllı telefonlara sahip olmak gerek. Günümüzde çoğu akıllı telefon bu formatları çalabiliyor ama malesef bu da yetmiyor. Çünkü Hi-Res dünyasında bir çok parametre var. Kulaklığın içindeki elementinden tutun oynatıcının içindeki çipe kadar her şey önemli. Bu gibi nedenlerden dolayı Hi-Re müzik dinleyen herkes genellikle kulaklık amfisi kullanır. Çünkü genellikle oynatıcının içindeki dijital veriyi sese dönüştüren DAC çipi Hi-Res müziğin keyfine varmak için yetersizdir.

Ben henüz amfi alamadım, para biriktiriyorum. o nedenle sadece kulaklığı inceleyeceğim. Hi-Res dünyası gerçekten çok pahalı. O nedenle çok uzun araştırmalar yaptım, belirli bir kalitenin altına inmeden alabileceğim en ucuz kulaklığı almaya çalıştım, sanırım başardım.

Şimdi konu Hi-Res olunca piyaada 10.000TL olan kulaklıklar da var. Bendekinden çok daha iyi kulaklıklar var. Ben kulaklığı Gittigidiyor'dan 615TL'ye aldım. Aynısı Sony mağzasında 1100TL. MediaMarkt'da da1000TL üzerinde bir fiyata satılıyor. Arkadaşlar kesinlikle şunu söylemeliyim 500TL-600TL'den aşağı Hi-Res kulaklık bulmanız çok zor. Yok mu? var, bazı kulak içi kulaklıklar ya da çinli firmaların kulaklıkları daha ucuz olabiliyor. Fiyatla kalite doğru orantılı.

Ben öncelikle 1000TL civarı bir kulaklık aradım. Aklınıza gelebilecek bütün kulaklık firmalarının sitelerine girip kulaklıkları inceledim. Pioneer, B&O, BeyerDynamic, Bose, Onkyo... onlarca firma, yazmakla bitmez. Aylarca araştırma yaptım. 1000TL benim için büyük para, daha önce adını dahi duymadığım müthiş firmalar varmış, öğrendim. Bir sürü kulaklığı eledim. Çoğunu param yetmediğinden, diğerlerini de birbiriyle karşılaştırarak.

En son şu an almış olduğum kulaklık ile onun dengi birkaç kulaklık kaldı, sonra da bunların Youtube'dan karşılaştırmalarını izledim. buyurun bir tanseinin linkini vereyim merak eden olursa izlesin.

https://www.youtube.com/watch?v=g_UofWQqit0&t=578s

Mesela burada fiyat olarak yurt dışında denk olan iki kulaklığı karşılaştırıyorlar. Özetle Audio Technica'nın kulaklığının basları Sony'den daha güçlü olduğunu söylüyorlar.Bunu haricinde malzeme kalitesinden tipine kadar neredeyse aynı. Ben de ilk başta Audio Technica'nın kulaklığını almak istedim ama bu kulaklık Türkiye'de yok. Diğer karşılaştırmalarda da aynı sorun vardı.Ben bu kulaklıkları yurtdışından getirtmeye kalksam 1500TL'yi geçiyor. Ama Sony Türkiye'de satılıyor ve dengi kulaklıklardan neredeyse yarı yarıya daha ucuza geliyor. O nedenle en son Sony'de karar kıldım.

 

Bluetooh mu olsun yoksa kablolu mu olsun onu düşündüm. Çünkü kablosuz özgürlük çok harika bir şey. ama Bildiğimiz Bluetooth veri aktarımı Hi-Res müzik için yeterli değil. sonuçta bir Hi-Res şarkı yaklaşık 150mb. Sony bunun için özel bir bluetooh teknolojisi geliştirmiş ama bu özelliğin sadece kulaklıkta olması yetmiyor oynatıcı da da olması lazım. Aynı modelin Bluetooth versiyonu da var fiyat çok az daha pahalı. Benim oynatıcımda bu özellik olmadığından mecburen kablolu olan versiyonuna yöneldim. Ayrıca ileride amfi de alacağım için Bluetooh'u  zaten kullanamazdım.

Biraz kulaklığın özelliklerinden bahsedeyim, bir kere malzeme kalitesi muhteşem. kablosuna bile dokununca bir kalite hissi veriyor.kulağınızı tam olarak kapsıyor ve çok yumuşak hiç rahatsız etmiyor.

Sürücü 40mm

Frekans aralığı 3-100khz.

Burada küçük bir not belirtmeliyim insan 20khz'den yukarısını duyamazken 100khz senin neyine diyenler olabilir. Doğrudur, frekans aralığı 20khz'i geçmeyen bundan daha iyi kulaklılar var. Ama yukarıda dediğimi unutmayın Hi-Res dünyasında çok fazla parametre var. 100khz frekansı bir renk yelpazesi gibi düşünün. Bu kulaklığın hassasiyet kapasitesini gösteriyor

Empedansı 48 Ohm.

48 Ohm empedans bu camia için biraz düşük. 615TL'ye daha fazlasını bulamazsınız. Ancak amfi aldığım zaman biraz daha iyileşecektir.

Şu an amfim olmadığı için Hi-Res şarkı dinleyemiyorum. Siz sadece kulaklık incelemesine odaklanın. Prostudio Masters adında bir site var Hi-Res şarkı almak isterseniz tavsiye ederim.

Flac formatında müzik bulmak kolay değil. Torrent hem riskli hem de oradan indirilen çoğu flac formatındaki şarkının bir rate'inin düşük olduğunu göreceksiniz. Hi-Res müzik olmaı için 24bit/96kHz'den düşük olmaması gerekir, yüksek olabilir. Ayrıca ben bu bit rate'i tutturduğu halde cızırtılı olan dosyalara bile denk geldim. Adam MP3'den flac formatına mı çevirmiş artık ne yapmışsa... O nedenle torretii hiç tavsiye etmiyorum.

Hi-Res ürünler çok pahalı. Ama keyfi gerçekten bambaşka.  Çok sevdiğiniz bir şarkıyı ben hiç böyle dinlememiştim diyorsunuz.Özellikle rock, metal ve orkestra severlere tavsiye ederim.

ileride amfi de aldığım zaman tecrübelerimi paylaşırım., sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

 

edit: hassasiyetten bahsetmeyi unutmuşum 105 dB/mW onu da şöyle bırakayım 🙂 ayrıca Youtube videosu linki vermiştim çıkmamış onu da tekrar eklemeyi deneyeceğim.

#teknoseyir

#akış

#inceleme

#Hi-Res

#kulaklık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  Bu fiyatlara yurtdışından dt770 gelmiyor mu?

 • kaskas123 @kaskas123

  bende de var bu kulaklıktan. tek eksiği, pedlerinde kullanılan malzemenin kalitesizliği. bendeki kulaklık şimdiden soyulmaya başladı. malzeme suni deri gibi bir şey. alalı 2-3 ay oldu bu arada.

 • Ömer SOLAK @ossolak

  Hocam empedans değeri ne olmalı ki bende shl3565 var philips kulaklık amfisi almayı düşünüyordum. neyi değiştirir

  • Aykut Elmas @aykutelmas

   Benim yazım değil ,bir alıntı. ama güzel açıklamış.

   empedans kavramı detaylı bir konu , aslında çok teknik bi konu ama basit bi şekilde anlatmaya çalışayım fakat şunu baştan belirteyim , sadece empedans yada başka bir veriye bakarak şu şöyledir diye yorumlamayın çünkü birçok kavram birbirine bağlı olarak çalışır, empedans bunların içinde değişken bir değerdir.

   Başka bir alandan örnek vererek başlayayım , mesela akışkanlarda viskozite vardır (hava, su vb..). Viskozite , akışkanların akmaya karşı gösterdikleri dirençtir. Mesela balın viskozitesi sudan buyuktur gibi...

   Empedans da iletken malzemelerin elektrik enerjisini iletmede gösterdikleri direnci tarif etmemize yarar. İletkenden kastım sadece kablo değil kandansatör yada bobin gibi bir elemanında empadans değerleri olur.

   Gelelim ortak ilgi alanımız olan ses e... Burayı anlaşılır ve kısa tutmaya çalışıcam.
   Amfi vb. gibi kaynak çıkış empedanslarından bahsedelim ; burda empedansın görevi çıkıştaki hassasiyeti ayarlamaktır , yani empedansımız yükseldikçe bir elek vazifesi gorur , temiz ses verir fakat detaydan kısar. Empedansı düşük tutup detayı ve hassasiyeti artırmak mantıklı gelebilir ama devrenizin donanımı iyi değilse bu olumsuz yönde sinyal kirliliğine yol açacaktır. Çıkış gibi girişinde bir empedans değeri vardır , bunuda giriş eleği olarak düşünebilirsiniz. Kaynak konusunu bu kadarla bırakmak uygun olur diye dusunuyorum , tatmin olunmazsa sorularınızı yanıtlarım.

   Kulaklıklardaki empedans değerlerine ise dinamik sürücü prensibinden bir örnekle başlayalım. Dinamik suruculerde mıknatıs etrafina sarılı bobin tellerinin oluşturduğu direç değeri empedans değeridir. Mesela aynı iki dinamik surucunun birinin 16 birinin 32 ohm empedans değeri olsun, dusuk değerli olanın dusuk frekans tepkisi daha guclu olur. Çunku empedans değeri dustukçe elektromanyetizması azalır ve surucu daha rahat hareket eder , böylece diyafram daha çok hava itebilir. Fakat empedans değeri farklı iki dinamik surucu yada tamamen farklı suruculerde bu şekilde işlemez çunku mimari farklılıklar olur.

   Son olarak sürülme konusuna biraz değinelim. Sürülme konusunda empedans tek başına bişey ifade etmez , sürücü mimarisi ve boyutu da işin içine girer .

   Kısa tutmaya çalıştım , umarım işinize yarar bi yazı olmuştur. Yetersiz kaldığı yerde sorun lütfen.

  • Aykut Elmas @aykutelmas

   Alacağınız amfi, bir çok şeyi değiştirebilir, paraya bağlı, sadece sesin şiddetini de arttırabilir, daha kaliteli sese de sebep olabilir. Burada kulaklığınızın teknik özelliklerini dikkate alarak hareket etmeniz bence daha doğru olur. Bazen kulaklık amfinin kapasitesini yansıtamayabilir. Malesef shl3565 incelediğim bir kulaklık değil, hakkında pek bir bilgim yok.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  İncelemeyi hızlıca bir okudum. Güzel kulaklıkdır sony mdr1 serisi. Bende mdr1rbt var. Daha öncede mdr V6 kullandım.
  RBT olan versiyonu isterseniz kablolu isterseniz kablosuz kullanabilirsiniz. Ve telefonunuzda LD DAC özelliği yoksa bi alt protokolden çalışır. Yani telefonunuz uyumlu değilse bile bi şekilde ses kalitesini yüksek tutar. Tabii kablolu gibi olmaz hiç bir zaman.
  Bu seri kulaklıklar amfi veya kablo modlarına çok tepki vermezler. kaliteli bir DAP varsa fiio x5 veya x7 gibi amfi gereksiz.
  Bu arada bu paralara daha iyi kulaklık ne yurt içinde ne yurt dışında yok.
  Audio technica resmen tasarımı kopyalamış şok oldum 😀

 • Furkan Barut @yagli-ekmek2

  Aralık 2016'dan beri yoğun olarak kullanıyorum. Cidden tek sıkıntısı pedleri. Önce soyulmaya başladı, sonra sol tarafta üstten sağ tarafta da alttan kopmaya başladı. Kopmak derken, pedlerin üstündeki deri yapıştırıcıyla bağlanmış. Sanırım devamlı kullandığım için o yapıştırıcı bi noktadan sonra iflas etti 😀 Çözümü kolay, elektrik bandıyla hallettim. Olmasaydı daha iyiydi tabii. Yani her tarafından efil efil premium kokusu gelen bi kulaklığa yakışmadı böyle bi sıkıntı.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler