Oral-B Professional Care 3000 Diş Fırçası ve Oxyjet Ağız Duşu

SağlıkSeyirde 🙂 bu hafta motorlu diş fırçası ve ağız duşunu birlikte sunan Oral-B Professional Care 3000 Diş Fırçası ve Oxyjet Ağız Duşunu inceliyoruz.

Kısa versiyon:
Ürün çok güzel, daha önce şarjlı fırça hiç kullanmadıysanız fırçasını ilk kullandığınızda ben daha önce dişlerimi hiç fırçalamamışım meğer diyebilirsiniz, ben demiştim. Su jeti de diş fırçalamanın - şarjlı fırçayla da olsa - ne kadar yetersiz olduğunu ve dişlerinizin arasında nelerin kaldığını görmenizi sağlıyor. Su jetinin başarısının bir göstergesi de diş hekimine muayene olurken diş ipimi kullanıyorsunuz, dişlerinizin araları çok temiz demeleri.

Uzun versiyon:

=== Hikayemiz ===
Bundan yaklaşık yedi yıl önce bu ürünün bir önceki neslini ( yanlış hatırlamıyorsam Oral-B ProfessionalCare 8900 DLX OxyJet Center) inceliyordum vealıp almama aşamasındaydım. Kendi kendime, beni bir kez diş hekimine gitmekten kurtarsa kendini amorti eder dedim ve aldım. Aldıktan dört beş sene sonra su jetinin hortumu yırtıldı, servis bu modelin üretimden kalktığı için bu parçayı getirmediklerini bunun yerine bir ücret karşılığında ürün yeni nesli ile değiştireceklerini söyledi ve bende öyle yaptı, resimlerini gördüğünüz ürün de bu yenilenmiş olan yeni nesil (iki üç yıllık ama hala satışı devam ediyor) ürün.

=== Peki bu nedir? ===
Bu ürünü bir diş temizleme istasyonu gibi düşünebilirsiniz. Aslında iki farklı ürünün - ki gerçekten de iki farklı ürün olarak da satılıyor - tek kasada birleşmesi. Sol tarafında şarjlı diş fırçası, sağ tarafta su jeti ( ağız duşu / oxyjet ) ortada da su jetinin su haznesi var. Arka-üst taraftaki kapak açılınca da sol tarafta dört kişilik diş fırçası başlık yeri ve sağ tarafta yine dört kişilik su jeti başlığı var... Ürünün sağ yan yüzünde de su jetinin açma kapama düğmesi ve hız ayarı var. Ürün Oral-B, Braun ortak yapımı gibi birşey, her yerinde Oral-b ve Braun logoları birlikte kullanılmış.

=== Şarjlı diş fırçası ===
Şarjlı diş fırçası, ürünün sol taraftaki yerine oturuyor ve burada indüksiyon ile yani kablosuz ve herhangibir metal teması olmadan şarj oluyor. Fırçanın üzerindeki metal kısma diş fırçası başlığını takıyoruz, takma çıkarmada her hangi bir buton veya kilit yok. Üzerinde tek bir açma kapama butonu var. Buna bastığımızda diş fırçası tam hızla dönmeye başlıyor. Bu, fırçanın üç farklı çalışma modundan ilki, günlük mod olarak geçiyor ve ben de hep bunu kullanıyorum. Bir kez daha bastığımızda fırçanın dönüşü yavaşlıyor, hassas dişler için olan moda geçiyor. Üçüncü modda da hızı sürekli yavaştan hızlıya çıkıp tekrar yavaşlıyor. Bu da beyazlatma modu olarak geçiyor. Buton bir kez daha basınca kapanıyor.

Fırçanın ön tarafında aşağıda da şarj ile ilgili iki led bulunmakta. Bu ledlerden diş fırçası çalışırken pilin bitmeye yaklaştığını, şarjdayken şarjın devam ettiğini veya tamamlandığını öğrenebiliyoruz. Fırçanın arka tarafında eski nesilde olmayan bir led daha var. Dişinizi fırçalarken, fırçayı dişinize gereğinden fazla bastırırsanız bu ışık kırmızı renkte yanıyor. İdeal olanı bu ışığı yakmayan en yüksek basıncı uygulamak (bence). Diş fırçalarken genelde ayna önünde olduğumuz için fırçanın arka tarafındaki bu kırmızı ışığı rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Diş fırçalama için ideal sürenin iki dakika olduğu söyleniyor. Bu iki dakikanın da dişin dört bölgesine, - alt ve üst dişlerin sağ ve sol yarısına - eşit dağıtılması yani her bir bölgeyi 30 saniye fırçalamamız gerektiği söyleniyor. Fırça çalışmaya başladıktan sonra her 30 saniyede bir anlık olarak durarak bir sonraki bölgeye geçmemiz için bizi uyarıyor ve iki dakikanın sonunda da ardı ardına üç kez duraksayarak iki dakikanın dolduğunu belirtiyor. Bu uyarılara uyup uymamak tabiiki kullanıcının bileceği iş.

Diş fırçasına takabileceğiniz birkaç farklı tipte başlık var. Standart başlık, beyazlıtıcı, diş aralarını daha iyi temizleyen gibi...

Şarj süresi kabaca bir kişinin kullanımıyla bir hafta kadar gidiyor. Tam şarj olması da yaklaşık 14 saat sürüyor.

Dış fırçası, özellikle başlık iyi durumdaysa, dişi çok çok iyi temizliyor. Gerçekten de ilk kullandığımda daha önce dişlerim hiç bu durumda, bu kadar temiz, olmamıştı diye düşünmüştüm.

=== Su jeti ===
Cihazın su jeti kısmı, ana gövdedeki su pompasının, su tankındaki suyu çekip içine biraz hava basıp (şaka değil) hava kabarcıklı suyu hortumdan ağız duşuna pompalamasıyla çalışıyor. Ağız duşuna gelen mikro kabarcıklı su ağız duşuna taktığınız başlıktan püskürtülüyor.

Ağız duşu ana gövdeye spiral bir su hortumuyla bağlanıyor. Üzerinde herhangi bir elektirikli parça yok ancak bazı mekanik sistemler var. Birincisi su akışını kesen, resimde başparmağımın temas ettiği büyük mavi su kilidi. Ana gövdedeki su jeti çalışıyorken bu parçayı aşağıya çektiğimizde su akışını kesiyor ama su pompası suyu pompalamaya devam ettiği için basınç artıyor ve anlamsız bir durum oluyor.

Ağız duşuna taktığımız başlıkta da iki farklı çalışma modu var, biri suyun spiral şeklinde püskürtülmesi, diğeri de suyun düz bir ışın şeklinde püskürtülmesi, bu da bir noktaya özel temizlik yapmak için. Ben her zaman spiral şeklindeki püskürtme modunu kullanıyorum, daha etkili temizlik sağlıyor.

Su jetini çalıştırmak için yapmanız gereken başlığı takmak, su tankına su doldurmak, su kilidinin açık (yukarıda) olduğundan emin olmak fişi takmak ve ana gövdenin sağındaki düğmeye basmak yeterli. İlk denemede hız ayarını en düşük seviyeye (1) getirmenizi tavsiye ederim. Bu arada sağdaki güç düğmesi ve hız ayarı sadece su jetiyle ilgili, diş fırçasıyla ilgili değil.

Kullanım sırasında su jeti diş aralarınıza sürekli su sıktığı için bu suyun sürekli akıp gitmesi lazım dolayısıyla lavabonun başında kafanız lavaboya doğru ve yüzünüz yaklaşık olarak yere bakar şekilde olunca rahatça kullanıyorsunuz. Alışmak 20-30 saniye sürüyor.

Ek - 1 : Su jetinin bir diğer kullanım alanı da boğaz enfeksiyon veya farklı durumlarda ortaya çıkan tonsil taşlarından - tonsilitlerden kurtulmak. Su jetini tonsilitlerin olduğu bölgelere tutarak bu kötü güç odaklarının boğazdan kopup lavaboya düşmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu hamle refleks olarak midenizin ayaklanmasına sebep olabilir, dayanmalısınız... Böylece bir hamlede kötü kokulu 4.85 trilyon bakteriden kurtulmuş olursunuz 🙂

Su tankına su eklerken isterseniz biraz da ağız garagaralarından da ekleyebilirsiniz.

Ağzınızı iyice çalkalayıp iyice fırçaladıktan sonra bile su jetini kullandığınızda - duruma göre - hmmm demekki diş aralarına giren şeyleri çalkalama fırçalama tam olarak çıkartamıyor diyorsunuz... Bunun tek alternatifi diş ipi ile tüm dişlerinizi temizlemek, ama bu çok zahmetli ve su jetinin yerini yüzde yüz tutmuyor. Ancak çok nadir bazı durumlarda da diş ipini kullanmanız gerekebiliyor.

=== Ana gövde ve diğer detaylar ===
Ana gövdeyi su jetinin kullanım şeklinden dolayı lavabonun yakınına yerleştirmeniz gerekiyor. Düz bir zemin üzerinde durabileceği gibi duvara asma aparatı ile de kullanılabilir. Ben bu aparat ile lavabonun hemen üzerine yerleştirdim, en iyi konumlandırma bu bence.

Ürünün kutusundan iki tane standart fırça başlığı, iki tane su jeti başlığı, sanırım iki tane dil temizleyici başlık, ve iki tane de özel amaçlı fırça başlığı geliyor.

Ürünün bir sıkıntısı su jetinin bir çok parçası sürekli ıslak kalabildiği için zamanla bu parçalar üzerinde bakteri üremesinden dolayı kararmalar oluyor. Bundan dolayı cihazın temizliğine önem vermek gerekiyor.

Tüm fırça ve su jeti başlıkları yanlarında birkaç renkli halka ile geliyor, siz bunlardan birini başlığınıza takarak kendi başlığınızın ev ahalisinin başlıklarıyla karışmasını engelliyorsunuz. Ana gövde de dörder tane yuva olduğu için temel olarak dört kişilik bir evdeki tüm bireylerin diş fırçasını ve su jeti başlığını gövdesinde tutabiliyor, yani tüm ailenin ortak cihazı olabiliyor.

Su jeti başlığında da bazı püf noktalar var gerekirse ayrıca anlatırım.

Ürünün satış fiyatı 330 - 350 TL civarında. Bence fiyatını kesinlikle hak ediyor.

İki alternatif link:
http://www.vatanbilgisayar.com/oc205453x-oral-b-professional-care-3000-dis-fircasi-ve-oxyjet-agiz-dusu.html

http://www.bimeks.com.tr/urun/136946/oral-b-oc-20-535-3x-dis-fircasi-ve-agiz-dusu-.aspx

Not: Ürünün tam adı "Oral-B Professional Care 3000 OC20.545.3X" da olabilir.

Elbet bir gün detaya girmeden anlatmayı becereceğim...

rev1 (1207141)
rev2 (1207142) Ek 1 : Tonsilit

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler