OPPO A15S >İNCELEME

Geçen ay Youtubedaki Hardware plus kanalındaki çekilişten kazandığım Oppo A15S telefonla ilgili kullanım deneyimlerimi paylaşıyorum:

4gb ramle gelen telefonda ram yönetimi başarılı. 64gb dahili hafıza ortalama bir kullanıcıyı üzmeyecek seviyede. Ayrıca micro sd kartla hafızayı artırabiliyorsunuz. Android 10 ve coloros 7.2 ile çıkan telefona 1 defa güvenlik güncellemesi geldi. Android 11 ve daha önemlisi coloros 11 gelirmi orası muamma. Telefon giriş seviyesi olduğu için işlemci ve grafik kısmı mükemmelliyetçileri pek memnun edecek cinsten değil. Uygulamalar gayet hızlı açılıp kapanıyor ve 4gb ramdeki başarılı arkaplan yönetimi sayesinde uygulamalar arasında saatler sonra bile hatta günler sonra bile geçiş yaptığınızda uygulamada kaldığınız yer sıfır tekrar yüklemeyle aynen duruyor. Coloros arayüzünü başarılı buldum. Xiaomi arayüzünün falan adı anılmaz colorosun yanında. Telefon giriş seviyesi ancak ağır oyunlar vs. dışında hız konusunda hiç üzmüyor.

 

Pil durumuna geçelim. Oppo telefonun pilinin normal 4230mah, tipik 4100mah olduğunu belirtmiş. Ancak kendim defalarca 0dan 100e usb ampermetre ile denemelerimde 3800mah seviyelerini geçemedim. Opponun palavra sallamadığını düşünürsek telefon size kullandırdığı pil seviyesinden yaklaşık 300-400mah kendi güvenliğine saklıyor diyebiliriz. Tabi burda elimdeki ampermetrenin %3-5 hata payınıda unutmamak gerek. Maalesef telefonda hızlı şarj ve tip c giriş bulunmuyor. 5v 2a şarja ve tarihi geçmiş micro usbye mahkumsunuz. Telefonun pili 2 saatte %85-90 arası dolarken bu süreye ek olarakta 50 dakika civarı daha dolarak %100şarja ulaşıyor ancak %100 şarjdada şarj olmaya devam ederek 5-10 dakika içinde nihai şarjı tamamlıyor.

 

Oppo telefonun 16 saat amazondan video izlettiğini iddia etmiş. O kadar test edecek sabrım olmadı ama youtube+whatsappta konuşma+ayarlarda dolaşma+opera ile bol sekme açıkken internette gezme benzeri işlerde 12 saatin üstünde ekran süresi verdiğini gördüm. Youtube+ayarlarda dolaşma+opera ile bol sekme açıkken internette gezme işlerine 1-2 saatte oyun ekleyince bu süre 10 saatin biraz üstünde oluyor. Ekranın hd+ olması batarya süresine katkı sağlıyor. Bataryanın normal şartlarda ortalama kullanıcıyı üzmesi zor.

 

Diğer detaylar:

Telefonun dahili hafızası az doluyken 285mb okuma, 220mb yazma hızları sundu. Hafızayı %90 üzerinde doldurduğumda hızlar okumada 277mb, yazmada 166mb seviyesini gördü. Ayrıca telefonda otg mevcut ancak her kullanımda ayarlardan açmak gerekiyor ve 10 dakika kullanılmazsa otomatik kapanıyor.

Oppo bu telefonun şarj girişi, kulaklık girişi, fiziksel tuşları gibi kısımların bozulmalara karşı 1000-2000 defa test edildiğini belirtiyor.

Bu telefonu önerirmiyim?:

Aslında avrupadaki fiyatlar olsa alın keyfinize bakın derim ama biraz daha para vererek özellikle işlemci, tip c giriş ve hızlı şarj avantajlı bir tık daha iyi telefonlar alınabilir. Telefon bana yetiyor ama daha iyisine hayır demezdim. Tabi bana telefon hediye geldiği için bu cihazı çok beğendim hadi gidip alayım durumu olmadı. Ancak coloros arayüzünü beğendim. Oppoyuda genel anlamda beğendim. Yıllar önce hiç aklımda yokken birden lenovoyu beğenmiştim. Şimdide hiç aklımda yokken oppoyu ve arayüzünü beğendim. Bu telefon benim ilk damla çentikli telefonum. Ekran büyük ancak hemen alışıyorsunuz. Kutudan telefonun ekran jelatini takılı gelmesi ve şeffaf kılıf hediyeli olması güzel. Telefonu kutudan çıkardığınızda birde ıvır zıvır aksesuarıyla uğraşmıyorsunuz. Bu telefonu önerirmiyim belki öneririm ama oppo ve colorosu kesinlikle önerebilirim.

 

Telefonun bir sorunuysa youtubedan video izlerken video reklama girdiğinde reklamın kenar çizgilerinde bazen bozuk cddeki görüntü gibi bozukluklar olabiliyor ve reklamı geçince izlenen video 3-5 saniye ağır çekim oynuyor. Bir codec problemi var gibi. Çözemedim. Diğer bir sorunsa bazı sitelerde telefonda fm radyo var deniyor ama ben menüde bulamadım. Hindistanla Pakistanda satılanlardaysa menüde fm radyo görünüyor. Apksını çok araştırdım. Muhtemelen apksını yüklesem çalışır ama bulamadım. Telefonda arkada 3 kamera var. Her telefon için dediğimi bu telefon içinde tekrarlıyorum. Keşke 1 kamera olsa ama çok iyi olsa. Ön kameraysa gayet iyi çekiyor.

 

Garip bir şekilde bana gelen telefonun garanti girişi yapılmıştı. Bedava telefona birde bedava 2 yıl Oppo Türkiye garantisi sahibi olduk. 😋😁 Şimdilik bu kadar. Bu arada telefon Türkiye üretimi. Malum ülkemizde işçi ücretleri çinden daha az olunca artık alt seviyeleri burda üretiyorlar. Avrupaya dağıtmasıda daha kolay oluyor. Ha birde telefon çok ince ve ağırlık datığımı çok başarılı. Parmak iziniyse daha denemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler