NO MAN'S SKY İLK BAKIŞ

Daha önce hiç kimsenin görmediği bir dünyaya adım atmak. Oyun motorunun kendi kurallarına göre inşaa edilmiş rassal bir dünya. Bilinmeyen yaratıklar. Bilinmeyen bir ekolojik sistem. Haritalar gerçek gezegen boyutunda. Zarar verilebilir ve değiştirilebilir çevre ögeleri. Sonsuz bir keşif imkanı sağlayan birbirinden farklı ve tamamen matematik kurallara dayanılarak oluşturulan gezegenler. Yaklaşık 16 katrilyon farklı gezegen.

İşte yapımcının iddiaları bunlar ve eğer bunlar gerçekten de bir oyuna oturtulabilirse hele de bu oyun devasa bir uzay simülasyonu olursa... Milyonlarca insanın neden sabırsızlıkla 22 Haziran 2016'yı bekledikleri ortaya çıkar sanıyorum. X Rebirth'le hayal kırıklığına uğradık. Star Citizen'le heyecanlandık. Ayaklarımızın altına samanyolu galaksisini seren Elite Dangerous'la kendimizden geçtik. Ama şimdi öyle bir yapım geliyor ki eğer dediklerini başarabilirlerse içine kendi kurallarına göre işleyen bütün bir evreni sığdırdıklarını iddia ettikleri ve on kişilik Hello Games ekibinden şüphe etmemize sebep olan No Man's Sky adlı bu devasa oyun gerçekten de biz uzay simulasyonu hastalarının çıldırmasına neden olabilir.

Oyunda ticaret, keşif, madencilik, savaş vb... daha pek çok şey yapabileceğimiz söylenmekte. Şimdiye kadar ki görseller ve oyun içi videolar grafiksel açıdan da muhteşem görünmekte. Oyunda indiğimiz gezegenlerde Fps modunda ilerlemek ve npc lerle iletişime geçmek ise bir ilk olacak (X rebirth bu Fps sistemini tam olarak oturtamamıştı malesef)

You tube da tam bir fenomen haline gelen oyun beklentileri bir hayli artırdı doğrusu. Oyundaki tüm gezegenlerin bilgisayar tarafından rastgele oluşturulması ve hiç bir şeyin script olmaması bile bence şimdiye kadar yapılmış olanlardan bir gömlek öteye taşıyor yapımı.

Oyun çıktığında tabi ki daha ayrıntılı bir incelemesiyle karşınızda olacağım. Şimdilik beklemede kalıyor ve bu oyun çıkana kadar Elite Dangerous oynamaya devam ediyorum. Yeni bir yazıda görüşünceye dek hoşça kalın.

 

Hakan KAYA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler