Logitech G602

Logitech G602 İncelemesi

G700'ün defalarca içini açıp sol tıklama mekanizmasını onarmama rağmen artık tedavilere cevap vermeyip can verince yeni bir fare arayışı başladı. Logitech'ten ürün dayanıksızlığı konusunda çok çekmiş olsam da istemeye istemeye yine ürünlerinden birini aldım.

Diğer markalarda istediğim gibi bol tuşlu, ergonomik, hem ofis hem de oyun odaklı bir ürün beğenemedim, belki de yılların G700 alışkanlığı da etkili. Veryansını kesip incelemeye geçeyim artık.

G700'den G602'ye geçince tutuş ve ele oturuş anlamında hiç yabancılık çekmedim desem yeridir. Hatta daha da iyi olduğunu söyleyebilirim. Tuşların yerleşimi başparmak ve işaret parmağı ile etkileşimi çok rahat kılıyor, kesinlikle yanlış basma, zor basma, ulaşamama gibi bir sorun yaşamadım (Ellerimin büyük olduğunu da belirteyim).

İşaret parmağına denk gelen hassaslık/sensitivity tuşlarının basımı çok rahat, G700'deki saçma sapan sertlik ve kalitesizlik hisi yok, yumuşak ama yanlışlıkla basmak pek mümkün değil.

Başparmağa denk gelen altı adet tuş G700'deki hassaslık tuşlarının yapısında ve basım hissi andırıyor ama başparmağa denk geldiği için sorun yaratacak bir durum yok, basımı rahat. Tuşları algılamak, ayırt etmek ve kullanmak sorunsuz.

Sol ve sağ tuşlar farklı uzunlukta olsalar da her türlü ele uygun ve konforlu, birbirinden ayırt edilebilir tıklama hissine ve sesine sahipler. İster uzun parmaklarla ucundan, ister kısacık parmaklarla en başından tıklayın sorunsuz kullanılabiliyorlar.

Toplamda 11 adet tuşu var ve hepsine ayrı ayrı isteğinize göre farklı fonksiyonlar, makrolar atayabiliyorsunuz. Logitech'in yazılımı çok kullanışlı, detaylı ve anlaşılır bir arayüze sahip.

Farenin altındaki kaygan yüzeyler, skatezler ise bol miktarda ve kullanıma çok olumlu etki ediyorlar.

Tekerlek ise G700'den sonra hayal kırıklığı ama kötü değil, bilerek aldım. G700'deki bir düğmeyle serbest dönüşe geçen sistem kullanılmamış (Uzun dökümanlar veya uzun web sayfalarında hızlıca altlara inmek için çok işe yarayan bir sistemdi). Ayrıca sağ ve sol kaydırma özelliği de kaldırılmış ne yazıkki. Tekerleğin hissiyatı güzel, G700'e göre daha yumuşak bir dönüşü var ama biraz daha dirençli dönüşler yapsa benim için daha iyi olurdu.

Hassaslık/sensitivity en yüksek 2500 dpi ve bence fazlasıyla yeterli. Yıllardır oyun oynarım daha 2000'in üzerine çıktığımı hatırlamıyorum. Kullanılan yeni optik sistem kullandığım tüm zeminlerde sorunsuz bir deneyim sağladı, Lazere göre bir dezavantıjını göremedim. G700'den kötü diyebileceğim bir deneyim yaşatmadı, fark varsa bile ben farkedemiyorum.

Tek tuşla Performans ve Dayanıklılık modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Dayanıklılık modunun polling rate yani sainiyedeki bildirim sayısı 125 ve değiştirilemiyor, performans modunun ise 500 ve istenirse 250 olarak da ayarlanabiliyor. Performans modu 250 saate kadar kullanım ömrü vaat ediyor, dayanıklılık modu ise 1400 saat civarı.

Dayanıklılık ve performans modu arasında hassaslık ve doğruluk açısından bariz bir fark var ama kesinlikle dayanıklık modunu oyun dışında sorunsuz kullanabilirsiniz. Tamamen kişisel zevke ve beklentilere bakıyor.

İki adet normal kalem pil ile geliyor ve bu nedenle yukarıda yazdığım uzun saatlere ulaşabiliyor. Ayrıca kullanılan yeni optik algılayıcı da lazere göre çok daha tasarrufflu; polling rate için 1000 yerine 500 kullanılması da etkili tabi.

İstenirse tek pil ile de kullanılabiliyor, ağır bulanlar için güzel bir ayrıntı. Ben ise ağırlığından memnunum, iki adet pille kullanmaya devam yani. G700'ün 3-6 günlük pil ömrünü kıyas bile kabul etmez.

Tasarımı gösterişli ve güzel, spor araba tadında diyelim. 🙂 Avuç içine denk gelen yerde desenli, yumuşak ve tutunmayı arttırıcı bir yüzey, tüm tuşların dışında kalan ve başparmağa da denk gelen diğer yüzeylerde ise pürüzlü sert plastik kullanılmış. Genel olarak malzeme kalitesi iyi görünüyor, G700'den daha hoş.

Hem oyun hem ofis kullanımı için bolca programlanabilir tuş ve çok iyi ergonomisi ile tereddüte yer bırakmayan bir ürün olmuş. İşlevsellik ve performansı harika bir uyumla birbirine kenetlemişler. Tekerleği dışında şikayet edeceğim herhangi bir kusuru, sorunu veya eksi bir yönü bulunmuyor.

Şimdiye kadar kullandığım tüm Logitech marka fareler arasında en iyisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tek beklentim beni Logitech markasından soğutan, bence büyük sorunlarından biri olan "çift tıklama" sorununu en azından bir üç sene görmemek.

#Akış #Logitech #LogitechG602

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yavuz @61yavuz1967

  aklımda var ne zamandır amazondan 40$ civarında Türkiye ye gönderimi de var toplamda 150TLye flan denk geliyor TR fiyatlarına göre neredeyse 100 tl ucuz, alma düşüncesi olan değerlendirsin derim

  http://www.amazon.com/gp/product/B00E4MQODC/ref=ord_cart_shr?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Bu etrafındaki bu kadar tuşu programlayıp kullanan çok kişi var mıdır acaba? Bende G300 var hiç uğraşmadım Allah ne verdiyse giriyorum oynamak istersem. 🙂

  • Omer @omer_

   Ben G300'ün neredeyse her tuşunu kullanıyorum, Tam ekran yapmak, DPI shift ile fare hareketini ağırlaştırıp hassas seçim yapmak için, geri tuşu, F5 sayfa yenilemek için ve en çok kullandıklarımdan ESC tuşu.
   Günlük kullanım dışında oyun kullanımı tuşlarında da W, Space, E, R gibi sık kullanılan FPS/RPG oyununa uygun tuşları atadım. Fare değiştirirmek zorunda kalırsam nasıl alışırım bilemiyorum.

  • rabban @rabban

   wow ve dota oynarken yandaki 6 tuşun 4ünü kullanıyorum. el büyük olduğundan en arkada kalan altlı-üstlü son tuşlar malesef biraz kullanışsız kalıyor. ayrıca küçük bir not baş parmağın mouse pad yüzeyine sürmeden kendine ait bir yeri olması güzel olmuş.

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Merhaba, "çift tıklama" sıkıntısı çeken g500 farem için yazdığım bir mail sonucunda bana ücretsiz g502 proteus core gönderdiklerini anlatan yazımı okumadınız sanırım 🙁 kronik bir arıza olduğundan bu cihazdan yolluyorlar özür dileyip.

  • ledzep @ledzep

   Ben 4 tane Logitech fareyi garanti süresi içinde aynı soruna kurban verince o müthiş müşteri hizmetleri kıvırmaya başlıyor. İyi niyetli ve dürüst olduğunuzu anlamaları için çok dil dökmeniz lazım, ayrıca karşınıza çıkan müşteri hizmetleri görevlisine göre de tavırları değişkenlik gösteriyor.

   İyi niyetli ve bilgili birine denk gelirseniz mantıklı gerekçelerle ikna olur ve hemen değiştirirler ve benim iki defa ürünüm bu şekilde değişti ama farklı zihniyette ve ön yargılı birine denk gelirseniz işleri yokuşa sürüyorlar.

   Eskiden neredeyse sorgusuz sualsiz herkesin ürününü değiştrirlerdi ama çok fazla suistimal edildiği için tavırları Türkiye'ye özel değişkenlik gösterdi.

   Şu an için diyelim müşteri hizmetleri eski günlerine dönüş yapmış ve harika çalışıyor olsun, bu Logitech'in genel olarak donanımlarının bazılarında, bazı serilerinde kronik sorunlar ve zayıf kalite kontrol olduğu gerçeğini değiştirmiyor ne yazıkki. K800 klavye ve bazı başka ürünlerde göstere göstere yaptıkları yeni sürümlerdeki donanım kısıtlamaları ve bu nedenle forumlarında kopan büyük gürültüler gibi nice ilginçliklere imza atmış bir firmadır.

   Neyse çok dallanıp budaklanacak bir konu. Elimiz mahkum kullanıyoruz diyelim. Bir zamanlar da baş tacı yapıyorduk.

 • imperio @imperio

  Bende de G700s var. Nefret ettim resmen. Yapabilirsem iade yapacağım. Garantisi duruyor daha. Asus Spatha çıkacak. Gözüm onda. Çok sağlam alet olmuş. 3. çeyrek diyorlardı, bakalım..

 • T.C. TURGAY GÖK @turgaygok84

  Merhaba Bende G602 Satın almayı düşünüyordum. Acaba siz kullandığını memnun kalan tavsiye eder var mı? Bende elimde ki Logıtech darkfield 10 yılda beri kullanıyorum hiç bozulmadı surekli onu kullanıyorum. Gayet çok memnun kaldım. Fakat G602 ve G603 ve G700s üçününde kararı vermedim.
  @protego Merhaba G700s var. Nefret ettiğini için bir açıklayabilir misin? Sorun nedir? Herhangi birşey sıkıntı yaşadığını var mı? Eğer memnun kalmazsan bana satabilirsiniz. Ben satın alabilirim ve deneyebilirim.

  • imperio @imperio

   Pili max 2 gün gidiyor yoğun kullanımda. Pilini defalarca değiştim, pilden kaynaklı bir sorun değil, pili emikliyor resmen. Bazı tuşları bozuldu, Logitech destek vermiyor. Garantisi bittiği an hiçbir servis alamıyorsunuz. Çünkü adamların servis desteği yok. Birebir değişim yapıyorlar sadece. Garanti içinde bozulursa değiştiriyorlar sorun yok ama garanti bittikten sonra tamir bile yapmıyorlar. Elinizde kalıyor alet. Bunun dışında sensörünün yerleşimi yanlış. Ortada olması gerekirken mouse'un ön tarafına yakın konumlandırmışlar. Bileğinizi sabit tutarak mouse'u sağa sola hareket ettirdiğinizde bu sabepten kavisli bir hareket yapıyor imleç. Bazen uygulaması kendi kendini sıfırlıyor tüm ayarlar gidiyor vs. Sonuç olarak bir daha Logitech almam

 • T.C. TURGAY GÖK @turgaygok84

  @protego Anladım şimdi sende herşey iyi tavsiyeli öğrendim. Çok teşekkür ederim o zaman bende G700s almayı vazgeçtim. Peki Sen hangi marka mause kullanıyorsunuz.?

  • imperio @imperio

   Şu an hala G700s kullanmaya devam ediyorum. Çok tuşu olan mouse lazım bana, beğendiklerim de çok pahalı, bir süre daha idare edeceğim bununla

  • T.C. TURGAY GÖK @turgaygok84

   @protego Anladım Tamam Siz bilirsiniz. Bende elimdeki Logıtech Dark field ve Klavye'de Logıtech K800 kullanıyorum. Klavye yeni ikinci el aldım. Mause Logıtech DARKFIELD 10 yılda beri kullanıyorum Çok memnun kaldım genelde Piller arada usb şarjı ediyorum idare ediyorum. 🙂 İlgilendiğini için teşekkür ederim 🙂

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler