Lexus CT 200h Premium Hybrid

Bilgilendirme

Test ettiğimiz aracımızın kısa bir inceleme metnini ve video incelemesini TeknoSeyir kitlesi ile paylaşmak istiyorum. TeknoSeyir'in görüşleri benim için çok değerli. İlk incelememiz ile ilgili her türlü eleştirinizi bekliyorum.

Video İnceleme: https://youtu.be/43nWgxHwMu0

Sahibinin Gözünden: https://youtu.be/IHsAmNoeOLQ

 

Teknik Özellikler

Motor (1.8L Atmosferik Benzinli Motor) :  98bg - 142Nm

Motor (Elektrik Motoru) : 82bg - 207Nm

Maksimum Güç : 136 bg

Şanzıman : E-CVT

Gövde ağırlığı : 1410 kg

Kullanışlılık

Lexus CT 200h için sınıfının en geniş arabası diyemeyiz. Hacim konusunda sınıf standartlarını ancak alt banttan yakalayabiliyor. Buna rağmen akıllıca tasarım ile aracın sahip olduğu tüm alan kullanışlılığı artıracak hale getirilmiş.

Direksiyona oturduğumuzda akıllıca tasarım izlerinin ön konsolda da devam ettiğini görüyoruz. Her fonksiyon için ayrı tuş kullanılmış olması iki katlı konsol tasarımı sayesinde kalabalık bir görüntü yaratmıyor ve kullanım kolaylığını artırıyor.

Tasarım avantajı ile Lexus CT200h kullanışlı bir araba haline geliyor.

 

 

Konfor

Konfor bu otomobilin en güçlü olduğu nokta. Sürüşe geçtiğinizde süspansiyon kalitesini kolayca hissedebiliyorsunuz. Ne sert ne yumuşak olarak tanımlanabilecek bir süspansiyon ayarına sahip. Ses yalıtımına gelecek olursak, araç "Premium" sıfatını yalıtım konusunda da sonuna kadar hak ediyor. Uzun yolculuklar gerçekleştirdiğimizde, bu otomobil konfor kategorisinde sınıfının en başarılısı olduğunu kanıtlıyor.

Öte yandan donanımı da konfor başlığı altında incelersek test aracımız "Comfort Plus" donanımıyla dolu bir otomobil bekleyenleri tatmin etmeyecektir.

 

Güvenlik

Bu otomobil 8 hava yastığı, dengeli gövde ve çarpışma testi sonuçları ile mekanik olarak oldukça güvenli bir araç olduğunu gösteriyor. Fakat konu sürüş asistanlarına gelince günümüzün imkanlarından yoksun olduğunu görüyoruz. Kullandığımız modelde yeni nesil asistanlardan hiçbiri bulunmuyor.

 

Performans

Test ettiğimiz otomobil bir performans otomobili değil. Fakat "Premium" sıfatının altını doldurmak için belli bir performans seviyesini sağlaması gerekiyor. Bu noktada Lexus CT200h ekonomi ve konfor odaklı şanzımanıyla, bir performans otomobili olmadığını her fırsatta bize hatırlatsa da "Sport" moda geçtiğimizde artan gaz tepkisiyle ağır gövdesini bir kademe canlandırmayı başarıyor.

 

Ekonomi

Hibrit bir araçtan beklentiniz yakıt ekonomisi konusunda mucizeler yaratması ise Lexus CT 200h bu beklentinizi karşılamayacak. Fakat 1400 kg üzerinde ağırlığa sahip bir aracın tüketmesi beklenen yakıt rakamlarını düşününce bu otomobil sizi şaşırtabilir. Alıştığımız otomobil karakterinin aksine bu araç şehir içinde daha az yakıt tüketiyor. Kalabalık şehirlerde 5L/100km gibi bir değer yakalamanız çok zor değil. Otoban süratlarinde ise bu değer 6L/100km bandına yaklaşıyor.

 

Yakıtın dışında işletme maliyetlerini de hesaba katacak olursak Lexus CT200h ekonomik bir otomobil diyebiliriz.

Sonuç

Özetleyecek olursak Lexus CT 200h için performans ve donanım olarak sınıfının en iyisi diyemeyiz. Diğer yandan sunduğu kalite, konfor ve yakıt ekonomisi bu aracı rakiplerinin önüne çıkarıyor.

Araç tercih ederken belirlediğiniz önceliklere göre Lexus CT 200h sınıfına göre yüksek sayılan fiyatına rağmen sizin için oldukça tatmin edici bir otomobil olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler