İphone 11 İncelemesi

Telefonu yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum bende bu süreçte kullanıcı gözünden eksisiyle artısıyla deneyimlerimi yazmak istedim malum bazı haber siteleri övmeleri konusunda para bile alıyorlar.

Tasarım

Öncelikle konuya tasarım ile başlamak istiyorum. Telefonu render görüntülerde gördüğümüzde oldukça çirkin bir görüntüsü olduğunu sanıyorduk ancak canlı görünce malzeme kalitesinden midir tutuş hissiyatından mıdır o algı yıkılıyor.  En büyük değişim arka tarafta yaşanıyor tabi ki. Telefonun arkasında 11 pro max modellerle de olduğu gibi cam ile geliyor ve elde tutarken kayganlık hissiyatını da bir nebze alıyor, sanki daha çok ele yapışıyor. Yan çerçeveler 11'de aliminyum, İphone 11 pro'lar da ise paslanmaz çelik kullanılmış. Fark burada belli oluyor paslanmaz çeliğin hem tutuşu hem görünüşü diğerine göre daha sağlam kaliteli duruyor. İphone 11 de hem iç siyah çerçevenin de kalın olmasıyla birlikte biraz daha ucuz bir görünüm vermiş telefona. Belki de amaçladıkları zaten budur, pro farkını ortaya koymak. Ön tarafta hiçbir değişiklik yok, ben zaten çentik varsa ben yokum gibisinden triplerimde yoktu fark etmedi zaten kullanımda hiçbir şekilde çentik etkilemiyor seni ama onun sayesinde üste koydukları her şey sıkıntısız teklemeden çalışıyor. Ekrandan çalmışlar ama çaldıklarına değmiş en azından. Telefonu alınca zaten büyük ihtimalle kılıfla korunacağı için ne arka görüntü kalıyor ne tutuş hissiyatı kalıyor olay 40-50 tl ye aldığımız kılıfların görünüşüyle kalıyor o yüzden pek takmadım paslanmak çelikmiş, aliminyummuş diye.

 

Kamera

Direkt kamera olayına girmek istedim çünkü bu telefonun olayı gerçekten fotoğraf olmuş. Telefon belki iphone x'in aynısı belki xr'ın görünümünün aynısı ancak kamera konusunda hiçbiri iphone 11'e yaklaşamaz. Bunu kullanıyorum diye demiyorum başka telefonları da kıyaslamıyorum ancak bazı insanlar ne değişiyor ki sanki dedikleri için diyorum o kadar çok şey değişmiş ki kamera konusunda bambaşka bir cihaz bambaşka bir deneyim olmuş. Lensler sanki bir tık büyütülmüş telefonun arkasına bakınca kocaman yuvarlaklar görüyorsunuz eskiden bu kadar büyük değildi belki bu sayede de içeriye giren ışığı arttırmışlardır. Gündüz resimleri çok iyi zaten bunu artık günümüz çoğu telefonları iyi çekiyor güzel ışığı alınca yapıştıyor direkt netliği ancak gece çekimleri inanılmaz bir şey olmuş böyle bir şey yok sanki cebinize sığdırılmış fotoğraf makinesi taşıyormuşsunuz gibi geliyor. Bu size belki abartı geliyordur ancak önceki telefonlarımda gece kumlanmadan çamurlaşmadan kamerayı bile çıkarasım gelmezken bununla fotoğraf çekme hissiyatı geliyor. Çekerken sizi 3 sn bekletiyor bazen daha fazla ve orda ne yapıyorsa yapıyor işte galeriyi açtığınızda pürüzsüz çok net bir resim alıyorsunuz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kesinlikle alınması gereken ilk telefonlardan birisi. Zaten pro'lar ile düz 11 ler arasında lens farkı yok biri ne çekiyorsa diğeri de aynısını çekiyor, diğerinde sadece telephoto kamera eklenmiş. Video konusunda çok çekemedim daha doğrusu pek video çeken bir insan değilim ancak denemek için 4k 60 fps yi açtığım da çok yumuşak titremesiz bir video çıkarıyor vlog kameraları gibi.

 

Hız/Performans

Aslında bundan pek fazla bahsetmeye gerek yok bugün bir İphone 6s bile alsanız kasmadan donmadan oynatıyor ios işletim sistemi. İphone 11 de tabi daha da seri olmuş telefon bana mısın demiyor sanki yorulmak bilmiyor. Ben eski telefonda da İphone 11 de arka planda uygulamaları kapatan birisi değilim zaten kapatmayı da yanlış buluyorum. Arkada kalıp ram hafızasına alması daha iyi oluyor. O yüzden gün içine 20 25 tane program neredeyse arkada hep bir şekilde duruyor ve bu hiç telefonu etkilemiyor ve tekrar geri döndüğümde kaldığın yerden devam ediyorsun. Bazı uygulamalar kendini  refresh ediyor ancak o sanırım biraz da uygulamanın kendi özelliğine optimizasyonuna kalmış bir şey. Dediğim gibi kısa keseceğim hız olayı zaten tartışmaya pek gerek yok.

 

Ses

Bence bu başlığı açmadan geçmek olmazdı genelde es geçilir ancak telefonun ses olayı çok değişmiş. Dolby atmos özellikli hoparlörler koymuşlar cihaza ve bir şey izlerken veya dinlerken acayip bir tok ses veriyor ayrıca sesi de çok yüksek çıkarıyor. Çoğu zaman sesi kısmak zorunda kalıyorum çünkü gerçekten çok yüksek veriyor ve bozmuyor da sesi. Tabi birde bu seviyelerdeki cihazların sesleri iyi oluyor ama hala bazıları mono ekliyorlar artık iphonelerde stero hoparlöre geçti ve bunun farkı gerçekten belli oluyor. Yani bir gün mağaza da denerseniz tam olarak hissedersiniz farkı burdan söylemekle olmuyor pek.

 

Pil/Batarya

Gelelim iphonelerin en suç atılan tarafına. ''İphone aldım pili 1 gün bile gitmiyor'' lafını yıllarca duyduk çünkü neden telefonlara 1500-1800 mah gibi komik rakamlar koyuluyordu ve 1 sene sonra o pil de çöp oluyordu. Bu iphone de 3110 mah değeri pro max'de 3500 mah değeri İOS yazılımıyla da birleşince ortaya gerçekten çok iyi bir sonuç veriyor. Telefonu 3 haftadır kullanıyorum önceden de kullandığım için kendimce bir kaç ayarda yaptım çünkü telefonda gereksiz yere bir işime yaramayan şeylerde açık olarak geliyor onları da kapattım ve doya doya pili gidiyor. Şöyle örnek verecek olursam sabah 8 akşam 5 çalışıyorum. Sabah 7.45 gibi şarjdan %100 olarak çekiyorum resmen 2 saat sonra %99 a düşüyor baya bir sürüyor o süreç. Tabi o arada da telefonla oynuyorum belge çekmem gerekiyor birilerini aramam gerekiyor bazen twittere giriyorum. Sonra öğlen 12 civarı olduğunda %80 gibi bir değer oluyor. Aradan en az 4 saat geçmiş ve sadece %20 pil harcamış telefon gerçi kullanmasam 90 ın üzerinde olur ama iş dolayısıyla kullanıyoruz. Akşam 5 gibi de şarjım en az %50 kalıyor ama çoğunda 55 60 civarlarında yani. Akşama da iyi bir değer kalıyor. Eskiden iş bitince eve geldiğimde %15 gibi bir şarj kalırdı telefonumda hemen şarja takardım bu telefonda o yüzden dedim dolu dolu 1 gün yetiyor. 2. güne zorlarsın istersen ama ne gerek var ertesi güne çok çok %30 şarj ile başlarsın da benim için ne gerek var diyorum. Sonuç olarak pil çok çok tatmin edici öyle eski söylemler bence pek geçerli değil. Pile de iyi bakıyorum %20 nin altına düşürmüyorum zaten iphone kendi iyileştirilmiş pil özelliğide açık hani öyle 1 yıl içerisinde çöp olmayacakta veya 1 yıl sonra bu telefon niye %15 de kapanıyor demeyeceğim iyi bakınca güzel gidiyor.

 

Eksi yanları

Tabi ki de her şey dört dörtlük değil. En başta olay da tazeyken pilden bahsetmişken devam edelim, abi o pil doldurma süresi nedir öyle gerçekten telefon şarj olmuyor resmen. Aldığımdan beri Aslında 0 dan %100 e test etmedim çünkü üstte dediğim gibi o kadar indirmiyorum da demek ki test etsem 3 4 saat gibi uçuk bir süreler olacak napıyorsun yani hani ön yıkamalı çamaşır atarsın 3 saatin üstünde olur bekle bekle bitmez ya bu da aynısı onunla. Genelde %20 %80 arasında takarım öyle bazen acelem olur şarj %70 lerde olur dur şunu 10 dk takayım %80 olsun dediğim de bile olmuyor yani. Başta neyse çekeceğiz bunu dedim de vazgeçtim. Zaten yakın zamanda bilenler görmüştür ipad pro aldım içinden 18 watt şarj cihazı çıkıyor bu pro modellerde de verilen adaptör. Tabi ipad'in girişi type-c olduğu için benim telefona uymuyor gittim spigenin kablosunu aldım dünya varmış dedim. 25-30 dk gibi kısa sürede %50 arttırıyor ve çok iyi bir değer o yüzden eski şarj aletini çıkarmamak üzere kaldırdım kullanıcıya ayıp etmişler gerçekten o konuda.

 

İkinci konu telefonun ağır olması kılıfı takınca iyice ağır oluyor. Özellikle gece yatarken havaya tutup bir şey izleyeyim dediğiniz de 5 dk tutabiliyorsunuz ancak çünkü eliniz kolunuz ağrıyor bir süre sonra kas yaptıracak neredeyse kerata. Az şunu hafif yapaydınız ya gündüz tölere ediliyorda gece de bünye yorulunca telefon iyice ağır gelmeye başlıyor.

 

Ekran konusuna yukarıda girmedim ancak çok kötü mi değil yani telefonun artı yönü olarakta göremedim çok da eksi yönüde değil gibi. Şöyle ki çözünürlük bi full hd değil parlaklık bir 400 500 nits değil ppi değerdi de tam hatırlamıyorum 230 ppi gibi düşük bir değer sunuyordu ama telefonun ekranına bakınca aklınızda bu değerler rakamlar uçup gidiyor çünkü hiç hissetmiyor. Artık apple'ın kullandığı ekranından mıdır retinasından mıdır her neyse renkleri çok doğru yumuşak bir şekilde veriyor. Ama eski telefonlara göre de bakınca bir değişiklik olmadığını anlıyorsunuz. Cihaz yeni çıkmış diyoruz belki daha güzel olur diyoruz ama aynı görüntü bu demek değil hani çok kötü ekranı var, öyle bir şey değil görünce zaten ekranı güzelmiş diyenlerde oldu ama bir tarafta oledler, 120 hz li ekranlar çıktı ona göre geri kaldı ekranı.

 

5g olmaması. Gerçi ben bu olayı gram takmadım daha 4g yi adam akıllı kullanamıyoruz millet 5g yoksa ben almam demeye başlamıştı. 5g en az 5 sene sürer bize gelmesi o yüzden benim umrumda bile değildi olup olmaması.

 

Telefonun 64 gb ile başlaması da cabası ben 64 almadım bu yüzden 128 gb aldım ama 7 bin tl ye cihaz satıyorsun hadi dolar cinsinden de kendi ülkende 750 dolar gibi hatta pro ları 1100 dolardan satıp içine 64 gb koymak kullanıcıya hakaret sayarım. Bir depolama nedir yani? İnsanlarında üstüne gidip pro'ları max'leri o kadar verip cihazı 64 gb almaları garibime gidiyor telefona yazık oluyor. Zaten 700 800 resim çeksen kamera özellikleri iyileştiği için çektiği boyutta artıyor 6 7 mb resim başı oluyor sonra ne oluyor bir süre sonra telefonun 30 35 gb alanı doldurmuş oluyorsun geriye az bir şey kalıyor. O yüzden almayı düşünen varsa bence 64 gb almasın.

 

Sonuç

Genel olarak 3 haftalık süreçte bunları tecrübe ettik. Aldığına memnun musun derseniz memnunum evet cihaz pahalı ama türkiye'de telefon pahalı. Telefonu boşversek bir orta düzey laptop alalım diyoruz 7 bin tl civarlarında keza televizyonlar 7 8 bin tl olmuş geçen görmüştüm. Yani bir telefona 7 bin tl verilir mi deniyor o zaman bir tv ye 7 bin tl de vermeyelim yada araba da almayalım clio'ların sıfır 108 bin tl olmuş. Clio'ya 108 bin tl verilir mi? dersiniz ama yakın arkadaşım almıştı çünkü türkiye böyle pahalı bir ülke artık yapacak bir şeyimiz yok. Bir çok şeye ulaşması zor, her şeye ulaşması zor aslında ve daha da zorlaştırıyorlar pasaport kaydını 2 bin tl ye dayandırdılar adamlar. Bende pişman olmadım bir daha mi geleceğiz dünyaya diyerek aldım ve en başta kamera performansıyla çok memnun etti.

 

Yazıyı buraya kadar okuyup değerli zamanınızı aldığım için kusura bakmayın ayrıca teşekkür ederim.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Furkano Simone @furkanosimone

  Yakın zamanda s10e almasaydım kesin alırdım ama elimdekini sat zarar et, üstüne 3 bin koy falan mantıklı gelmiyor. En alınası telefon, güle güle kullanın. 🙂

 • Mr.Bell @mr-bell

  Türkiye şartlarında alınabilecek en mantıklı Apple telefon galiba

 • Ekrem @huseyinekrem

  Param var, uğraştırmasın deniyorsa çok güzel bir cihaz olmuş. Güzel inceleme, elinize sağlık.

 • Nakahella @nakah

  Tamamını okudum eline sağlık. Elimde iPhone 7 var, 3 sene oldu alalı. İlk kutusundan çıktığı zamanki performansı sunuyor bana şu an. Eğer sorunlu telefonum olsaydı 11'i alırdım ama sorun namına hiçbir şey yok. Tamamen kılıfsız jelatinsiz kullandım, mis gibi duruyor telefon. Pili biraz zayıfladı ama 320 liraya Apple'da sıfırıyla değişeceğim yakında, en az 2 sene daha götürür gibi görünüyor.

  • Koray @koraysuna

   Kesinlikle 2 sene gider pili değişirse yine hızlı olur ha belki sıkılırsın artık daha modern telefon istersin orası ayrı ama iphone 7 de çok güzel telefon. 11 in fiyatı 5 bin tl civarı olsaydı eğer apple'ın çıkardığı en iyi f/p cihazı olurdu her şeyiyle iyi olmuş telefon.

 • onelitersoftears @onelitersoftears

  bende yeni bir iphone 11 kullanıcı olarak ekşi yönlerinden birini bahsedeyim ilk olarak telefonu kılıfsız özelliklede ekran koruyucu kullanmadan kullanmak imkansiz.ilk gün ekran koruyucu almamıştım gelişen teknoloji ile sağlamdır düşüncesi ve akşam vakti uğraşmiyim sonra takarım dedim.ekran o kadar toz ve lekelenmelere maruz kaldı ki normal kullanımda ekranin çizilmesinden korktum ve ertesi gün direk yaptırdım yabanci forumlarda bunun çok muzdarip olanlari gördüm ve arama yaparsanız ekran görüntüsü paylaşan çok kişi ile karşılaşabilirsiniz ayni durum alimunyim kenarlarında kılcal çizik çok rahat oluşabiliyor ve estetik görünüşünü çok bozuyor.bu konuya neden taktım çünkü iphone 11 tanıtım reklamini izlerseniz çantasina atiyor orada telefon taklalar atiyor güven hissi verme mesaji var ama değil.bunlar alım kriterini etkiler mi tabiki etkilemez 🙂

 • Frat Orak @fratorak768

  İphone bu telefonu Türkiye de yaşayan orta sınıf insanlar için üretmiş demek isterdim ama xr ı düşünüyorum ve düşünüyorum 🤔🤔🤔🤔

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler