Huawei MateBook 14 2020 Kullanıcı Değerlendirmesi

Merhaba,

Öncelikle bu yazının inceleme değil de değerlendirme maksatlı yazıldığını baştan belirtmekte fayda görüyorum. İnceleme için internette bolca kaynak mevcut, TS videosu var misal: Huawei MateBook 14 2020 İncelemesi

Yine de yazının başında kolaylık olsun diye temel özelliklerini yazacağım:

İşlemci: AMD Ryzen 5 4600H

RAM: 16 GB DDR4, 2660 MHz (Çift kanal 2x8 gömülü), artırma imkânı yok

Disk: 512 GB (Western Digital SN730 NVMe SSD)

Ekran: 14 inç boyut, 3:2 oran, 2160x1440 çözünürlük, 60 Hz, IPS, parlak, dokunmatik yok

Grafik birimi: Dahili (AMD Radeon™ Graphics)

Kablosuz: Wi-Fi AC (Realtek 8822CE Wireless LAN 802.11ac), Bluetooth 5.0

Kasa: Büyük oranda metal, koyu gri

Klavye: Numerik tuşlar yok, parmak izi sensörü mevcut (güç tuşuna gömülü)

Portlar: 2 adet USB 3.2 GEN 1, 1 adet USB Type C (güç aktarımı mevcut), HDMI 2.0 (4K 60 Hz çıkış)

Ürünü madde madde ilerleyerek değerlendireceğim:

  • Ekran

Ekranı çözünürlük açısından çok iyi. boyutunu düşününce o çözünürlükte 100% ölçekte kullanmak birçok kişiyi yoracaktır tahminimce ama ben alışık olduğum için o ölçekte kullanıyorum. Eş zamanlı açıkken Excel, web tarayıcı, Visual Studio Code vs. pencereleri tek ekrana sığıyor benim kullanım senaryomda. Renkler çok iyi, yalnız ışık sızması mevcut. Onu göza alarak ve kabul ederek aldım. Beklediğim boyutta da çıkmadı. Fakat kesinlikle var. Benim monitörde sağ ve sol altlarda var. Özellikle sol alttaki belli oluyor. Ha rahatsız ediyor mu derseniz beni etmiyor. Zaten 21:9 LG monitörüm var, film dizi falan ondan izliyorum. Parlak kaplama olması biraz rahatsız edebiliyor ışıklı ortamda lâkin panel parlaklığı bayağı yüksek, daha önce de parlak kaplama panel kullanmış biri olarak, eş değer seviyede bi rahatsızlık yaşatmadı aynı ofis ortamında.

  • Performans

Benchmark vs. hiç bulaşmadım, internette gırla var zaten. Kendi senaryom üzerinden gideceğim yine. Benim için performansı bayağı bayağı iyi. YouTube'taki 8K 60 fps videoyu oynatıyor sorunsuz. Yazılımlar şak diye açılıyor. Tarayıcıdaki kasmalar vs. yok oldu gitti. Ha ama sınırları zorlayacak (render vb. gibi) işlere kalkışmadım henüz, o konuda ne desem yalan olur. CS: GO oynamayı denedim bir tek, onda da ayarları düşüğe alınca 60 fps üstünü sürekli veriyor. Panel zaten 60 Hz olduğu ve e-spor seviyesinde rekabetçi bi modda oynamadığım için bana yetiyor.

  • Isınma, Soğutma, Ses (fan)

Normal kullanımda kesinlikle ısınmıyor, onu baştan söyleyeyim. İşlemciyi zorlayınca fanı hafif çalışıyor, rahatsız edici gelmedi bana ama fanın çalıştığı da fark ediliyor. Yorucu işleri "uzun süreli" yaptırınca rahatsız edecek seviyede görmesem de ısındığını fark ediyorum. Oyuna girince keza ısınıyor aynı şekilde. Fan sesi biraz daha artıyor ama diğer senaryolara göre. Ha beni rahatsız etmedi o ayrı. Oyunda GPU 60-65 derecelerde seyir ediyor. Kasa metal, soğutma da çift fanlı olduğu için iş yükü ortadan kalktığı gibi soğuması yarım dakika bile sürmüyor.

  • Çevre Birimleri

Klayve arka aynınlatmalı (sadece beyaz ve 2 kademeli), numpad yok. Basış hissi çok iyi, hani über iyi diyecek kadar farklı klavye tecrübelerim yok ama bu iyi mi çok iyi. Onun dışında çok iyi başka özellikleri var: Mesela en çok hoşuma giden, "Fn" tuşu basılı tutma yerine "aç/kapa" şeklinde iki modlu çalışıyor ve üzerindeki ışık sayesinde mevcut modunu da görebiliyorsunuz. Misal eski/geleneksel "Fn" tuşlarında, onunla çalışan fonksiyon tuşlarını kullanmak için eş zamanlı hem "Fn" tuşuna hem de basacağınız tuşa basmanız gerekiyor. Bunda ona gerek kalmıyor, elinizi 10 cm açıp akrobasi yapmanıza gerek kalmıyor yani. Bir defa basıp aktif ediyorsunuz ve sonra üstteki basmak istediğiniz tuşa basıyorsunuz.

Bunun dışında mikrofon için bir tuş var ve o tuşta da ışık var. Kapatınca ışığı yanıyor. Bence muazzam ve ince düşünülmüş bir detay. Çok çok işime yaradığını söyleyebilirim. Kameraya değinmek istemiyorum. Ben kullanmadığım için dert etmedim lâkin özellikle iş/eğitim maksatlı kullanacakları üzer diye düşünüyorum konumundan dolayı (klavyeye gizlenmiş).

Güç tuşuna gömülü parmak izi okuyucusu var ki şahane bir şey. Saniye almıyor algılaması. Daha da bombasını söyleyeyim: Tahmin ettiğiniz gibi Windows açıldıktan sonra kilit ekranında kullanmıyorsunuz, daha ilk cihaza güç vermek için tuşa bastığınızda tanıyor ve ototmatik oturumu da açıyor. İlk başta buna ihtimal vermediğim için cihazın parolasını Windows kaldırıyor zannedip 2-3 defa pin oluşturmuştum. Onun dışında otorumu kitleyip kilit ekranındayken açmak isterseniz falan, diyorum ya şahane. Saniye bile almıyor açılması.

Touchpad'e gelirsek: O da iyi. Ne kadar iyi bilmiyorum, çok sık kullandığım bir çevre birimi değil. Ha bundaki işimi görecek kadar hassas, kolay, stabil ve hatasızdı. Ben sevmediğimden bir müddet sonra fareye geçtim ama.

Bunlar dışında, artık elektrik kaçağından mıdır topraklamadan mıdır; Kasaya adaptör takılıyken dokununca ve parmakları üzerinde kaydırınca garip bir his oluşuyor. sanki titriyormuş gibi. Yüzeyle falan alakalı bir şey değil, doğrudan elektrikle alakalı zira güç kablosunu çıkarınca ya da kasanın başka bir yerine elimin tamamıyla temas edince düzeliyor.

Kapağı açmak biraz zor, menteşeler biraz sert. Mac'lerdeki o tek elle kapağı açmak ve alttan kasanın alt kısmının yukarı kapakla beraber kalkmaması olayı bunda yok. Belki kullana kullana gevşedikçe olabilir ileride ama şu an zor. Bi elimle alt kasayı, bi elimle de üst kapağı tutup öyle açıyorum. Çok dert değil benim için ama dikkat eden çok insan oluyor diye belirteyim dedim.

Hoparlörler ses şiddeti olarak gayet iyi. Tizler iyi fakat baslarda bir boğulma var gibi. Sanki bas artınca seste veri kaybı oluyormuş gibi hissettiriyor. Yutuyor yani bazı sesleri. Biraz kısarak dinleyince nispeten düzeliyor. Ha çerezlik fim falan izlenir, kafa dağıtmak için müzik de dinlerim. Fakat azıcık ciddiyete bindireyim derseniz kulaklığa geçersiniz benim gibi muhtemelen. Günlük kullanımda (YouTube vs.) gayet iyi iş görüyor ama onu söyleyebilirim.

  • Batarya/Pil Ömrü

Hep güç adaptörüyle kullandığım için bu bölüme bir şey yazmamam daha hayırlı olur kimseyi yanıltmamak adına. İleride düzenleme yapıp eklerim belki.

Cihaza puanım 10 üzerinden 8.

2 puanı kırma sebebim: Işık sızması, USB 3.2 portların GEN 1 olması, yalnızca bir tane Type C port olması, RAM'lerın gömülü olması ve ek soket olmaması, kamera konumu.

Yazdıklarım dışında merak ettikleriniz, sormak istediğiniz sorular falan varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu arada ürünü tavsiye eden @orcun'a (https://teknoseyir.com/durum/1411859#comment-5045431), HDMI çıkışın 4K 60 Hz destekleyip desteklemediğini deneyerek (https://teknoseyir.com/durum/1413459#comment-5051720) yardımcı olan @ahmeturan'a, fiyatı düşünce haber veren (https://teknoseyir.com/durum/1413293) @my_techno'ya teşekkürlerimi iletiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler