Darmoshark m3 4k mouse

 

Merhaba siteye kabaca baktım bir incelemesi olmayınca bi şeyler karalayayım dedim. Merak eden vardır. ( yazıda çoğul kullanma sebebim fareyi aslen oğluma aldım ama daha çok ben kullandım 😀  )

Evde Omen Vector wireless kullanıyorduk, onda önce çift tıklama sonra komple bozulma oluncabir süre evdeki emektar logitech g103s ile idare ettik. Ama tv karşısında sehpa ile büyük eziyet oldu.

Uzun araştırmalar sonucu bütçeyi çok şişirmeden en mantıklı seçimin bu olduğuna karar verdim. Pilli mouselar istediği kadar uzun süre gitsin pil masrafı ve eziyetine sokacak. omen vectorde alışmıştık artık pile dönemezdik. O yüzden logi, razer, steelseries gibi markaların ucuz modelleri tercih dışı kaldı. Bu mouse da çok methedildiği için tercih sebebi oldu.

ben amazon.com.tr den 2200 tl civarın aldım. Yurtiçi satan yerin elinde yoktu. 15 günde geldi.

 

Genel olarak memnunuz. Ancak önce eksilerden başlayarak kritik noktalara değineyim.

En kritik eksisi yazılımı. Bu ürünü razer SS gibi markaların karşısında 3-0 geriye düşüren kısım burası. Klasik çinli kafasıyla yapılmış bir driveri var. Bi defa OS dilini ingilizce yapmadan fareyi tanımıyor. Ayrıca yazılım çok köhne, eski. Pil seviyesini düzgün göstermiyor.

Malzeme kalitesi bu kısımda aslında hem çok üst düzey markalarla hem de tasarım anlamında kıyaslama yapıyorum. belki benim düşüncem yanlış ama fare premium hissettirmiyor. Microsoftun ofis mouse u gibi hissiyat var. Fakat kesinlikle kalitesz değil.

alıcı nispeten büyük. öyle unify veya diğer 2.4ghz alıcılar gibi değil.

dpi vs tuşlar altta.

m3s gibi alt modellerle kasa aynı. bu yüzden kullanmadığımız halde altta receiver kapağı var.

Gelelim artılarına.

Özellikler anlamında gayet tatminkar. sensör olsun , mcu olsun veya polling rate olarak üst düzey.

bu özelliklerde premium markalar bunun 2 katından başlıyor.

Hafif bir alet bu. kullanımı cidden çok iyi.

Bu kısım göreceli ama ele iyi oturuyor. ben biraz iri mouse seviyorum.

Kablolu ve kablosuz kullanım arasında sadece hafif bir kablo sürtme hissi var. o da yinelogitech den iyi.

4k kullanımda işlemciye çok yüklenir dendi ama ryzen 1600af de sorun olmadı.

Şu anda tv karşısında oynadığımız için gecikme vs pek anlamıyoruz ama oyunlarda kesinlikle tv nin yetersiz kaldığını hissettiriyor. yakında oda değiştirip 165hz ve üzerine geçeceğiz.

 

yedek skatez çıkıyor kutudan bu da güzel. yarın öbürgün lazım olabilir. aşırı kaliteli değil ama iş görür.

 

ekleme : Yazmayı unutmuşum cihazın kablosuz bağlantısı hem 4khz dongle hemde BT ile yapılabiliyor. Tabii BT ile bağlantı çok yüksek gecikme sürelerini beraberinde getirdiği için gereksiz. USB bağlantı zaten mevcut. Şarj da yine USB ile. TYPE C kablo da çok kaliteli durmasa da takılma sürtme yapmıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kortex @kortex

  Abi pil nasıl masraflı oluyor ki? 😀 Bende m220 ve lift var yılda 1 kere pil ya değişir ya değişmez.

 • oniki @oniki

  Ben olabildiğince içinde kendinden şarjlı pili olan cihazlar tercih etmiyorum, pili ölünce bulması değiştirmesi asıl dert.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   fare ile pc arasındaki yenileme hızı. normalde usb mouselarda en fazla 1000hz oluyor. standart logitech mouselarda muhtemelen 400 hz civarıdır. orta seviye gaming mouseların da kablosuz modellerinde en fazla 1000hz olur. Razer ve logitech in üst modelleri genelde 4khz oluyor. bi kaç ekstrem mouse da 8khz var. onlar da 8 bin tl üzerinde fiyatlı.

   ne işe yarıyor dersen 1000hz mouse larda gecikme 1ms civarı. 4khz olanlarda 0,25 ms oluyor. mesela keskin nişancı ile filan hızlıca mouse u çektiğinde atlaya atlaya gider. hele ki çözünürlük yüksekse. bunda en ufak atlama takılma vs yok. 240hz monitör vs kullanıyorsan ciddi fark ediyor. ama 75 hz monitörde filan faydasını fazla göremezsin.

   Ben fareyi fiyatının çok uçuk olmaması ve ileri doğru 165hz üzeri monitör alacağım için tercih ettim.

   Kabloludan daha tepkisel bir cihaz olduğunu söyleyebilirim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler