Asus Xonar U5 5.1 Harici Ses Kartı

Bu incelememizde Asus Xonar U5 Harici Ses Kartı bizlerle 🙂 Öncelikle teferruat kısmı bitireyim, sonra kartı anlatmaya başlayalım 🙂

Ürünü sanalmarketim.com'dan aldım. 260 lira En ucuz satan yer burasıydı. Antalya merkezli bir firma. Şu an kullandığım MSI laptop'ı da bu siteden almıştım. Bir gecede Antalya'dan nasıl geliyor bilmiyorum. Şu an Bursa'dayım, hadi burası neyse de Laptop'ı İstanbul'dayken sipariş vermiştim, Avcılar'a. Belki de uçak kargosuyla gönderiyorlardır bilmiyorum. Yurtiçi ile geldi bu arada. Ambalajı gayet iyiydi. Kırılabilir işareti yapıştırmışlar üstüne. Bu sitenin hizmetlerinden gayet memnunum kısacası, birşey almayı düşünürseniz tavsiye ederim.

Şu an laptop kullandığım için ses sistemini bağlayamıyordum. Logitech X540 5.1 ses sistemi. Bir kenarda duruyordu. 1 yıldan beridir bu ses kartı olayı aklımda var ama pahalı diye vazgeçiyordum hep. Bir anlık boşluğuma geldi ve satın aldım 😀 Keşke daha önce alsaymışım. Creative'in bir modeli ve bunun arasında kaldım. burada sordum ve herkes Creative alma dedi. Ben de Asus'u incelediğimde Creative'den çok daha yeni üretim olduğunu gördüm. Creative'in henüz W10 sürücüleri yokmuş. Ayrıca Creative'in ses çıkış yerleri ses sisteminin kablolarıyla uyumlu değildi. Dönüştürücü gerekecekti, o yüzden fazla düşünmeden Asus'a yöneldim.

Kutusunu çok beğendim. Gayet değişik bir kutu tarzı. Daha açarken ben kaliteliyim diyor. Ama garanti kağıdını öyle bir yere sıkıştırmışlarki bir 10 dakika onu aradım 😀 Penta bakıyormuş servisine. İçinden çıkanları resimde görebilirsiniz. Türkçe kullanma kılavuzu var fakat İngilizce olanı daha rahat anladım ne yalan söyleyeyim 😀 Özellikle Türkçe olanda resim kalitesi o kadar rezaletki kabloların ne renkleri var ne de isimleri seçilebiliyor. -Küçük detaylara fazla takılırım- Cihazın kendisi, usb kablosu ve S/PDIF dönüştürücüsü çıkıyor optik bağlayacaklar için. Benim ses sisteminde yok gerçi.

Driver'ı CD'den kurmak yerine internetten i.ndirdim. Daha yenisi vardı. Yani Asus boş bırakmamış. Güncelleme yapmış. Windows 8.1 64bit sürücüsünü indirdim ve W10'da gayet sorunsuz çalıştı. Bu arada cihaz gücünü usb'den alıyor, herhangi bir güç kablosu yok ayrıca. Kabloları bağladım ve bir müzik açtım. Ama ses çok azdı. Bir de baktımki hala bilgisayarın kendi hoparlörlerinden geliyor ses. Sağ alttaki ses simgesinden varsayılan ses çıkışını seçmem gerekti. O kadar çok seçenek olduki orada Windows'un baya kafası karışıyor artık. Bilgisayarın kendi hoparlörü, asus ses kartı, pc'nin kendi ses kartı, usb girişli kulaklık, hoparlör derken çarşamba pazarına döndü. İlk seferden sonra genelde anladı hangisine geçmesi gerektiğini ama arada sapıtıyor. Windows'a atmalı suçu sanırım.

Yazılımı gayet güzel, basit ve pratik. İstediğiniz ayarı yapabiliyorsunuz ve gerçekten farkı hemen görüyorsunuz. Özellikle değişik oyun tarzları için profiller var -FPS, RPG gibi..- bu profiller çok güzel yapılmış. Mesela FPS seçtiğinizde çevresel sesler daha belirgin oluyor. RPG'de konuşma sesleri daha netleşiyor. İsterseniz tüm ekolayzır ayarlarını kendiniz de yapabilirsiniz. Birden fazla profil kaydedebilirsiniz vs. Resimlerde yazılımın görüntüsü de var, bakabilirsiniz. Yazılımla ilgili sadece şöyle bir sorun yaşadım. Nedense Spotify'la pek anlaşamdılar. Asus'un yazılımında ayarlarla çok hızlı oynarsanız Spotify çöküyor. Önce ses gidiyor ama çalıyormuş gibi gözüküyor. Kapatıyorsunuz tekrar açılmıyor, görev yöneticisinde kalıyor. Ordan kapatmak gerekiyor. bunun da suçunu Spotify'a atacağım sanırım. Çünkü müzik dosyalarını oynatmak için kullandığım Cowon Media Center: Jet Audio programında böyle bir sorun olmadı. Yazılımla baya bir oynamam gerekti en güzel standardı bulmak için. Hoparlör ve kulaklık için iki ayrı profil yaptım kendime. Hoparlör için gayet iyi olan profil kulaklıkta iyi olmadı. Kulaklıkta Voice Clarity özelliğini açmam gerekti. Tabi kulakiçi kulaklıktan bahsediyorum. Benim kafaüstü oyuncu kulaklığı var bir de, Corsair H2100. O USB girişli. O yüzden ses kartına bağlamam mümkün değil. Szin kulaklığınız da USB ise yanılgıya düşmeyin sakın.

Gelelim cihaza. Alt tarafında USB 2.0/1.0 dönüştürücü bir anahtarı var. Görülmesi bile zor. Neden koymuşlar bilmiyorum. Çünkü kurulum sırasında 2.0'a bağladığınızdan emin olun dedi. Gördüğünüz üzere üstünde yuvarlak bir ses tuşu var. Sonsuz dönmeli. Dönüş hissi çok güzel. Mouse tekerleğine benziyor biraz, devamlı döndüresim geldi o derece bir his. Bu düğme windows'un ses yüksekliğini kontrol ediyor. Yazılımının ayrıca böyle bir özelliği yok yani. Çok iyi olmuş böyle yapmaları. Çünkü Windows'un ses ayarı, oynatıcı programın ses ayarı, bir de hoparlör üzerinde fiziksel tuş var. 4.'sünün olmayışı güzel. Ayrıca tıklama özelliği var. Tıkladığınız da ses kartı girişleri arasında seçim yapıyorsunuz. Kulaklık, hoparlör ve optik giriş. böylelikle aynı anda tüm girişleri kullansanızda kabloları tak/çıkar yapmadan tuşa tıklayarak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Çok mantıklı olmuş. Hangi girişi seçtiğinizi anlamanız için üstlerinde küçük ışıklar var. Çok hafif beyaz renginde yanıyorlar. Kesinlikle göz alacak birşey değil. Cihazın rengi mat siyah. Ama parmak izi bırakıyor biraz. Şimdi diyeceksiniz mat siyah ve nasıl iz bırakıyor diye. Bırakıyor işte 😀 Çok hafif, daha ağır bekliyordum açıkçası. Ama gayet kaliteli malzeme kulalnılmış. Gıcırdama, oynama hiçbirşeyi yok. Kaliteli plastik. Ön tarafında mikrofon için bir ses artırma/azaltma düğmesi var. Kapatıp açma düğmesi yok ama. O da olsaydı iyi olurmuş. Giriş çıkışlarını tek tek yazmayayım, resimde görebilirsiniz.

Gelelim ses kalitesine. Logitech X540 ses sistemi 5 yıllık oldu sanırım. Çok öncelerden bu konuyu sorduğumda o sistem için yeni ses kartına gerek yok demişlerdi. Hatta çin çakması 20 liralık ses kartı öneren olmuştu. Halt etmişler bu arkadaşlar. Eski masaüstü bilgisayarımda kullanırken, sesi yarıdan sonra açtığımda bass'lar patlardı, %75'ten sonra tizler de giderdi. Ben de ses sisteminin çok iyi olmayışına bağlardım. Alakası yokmuş. Herşey ses kartıyla alakalıymış. Kötü hoparlör, kulaklık yoktur. Kötü ses kartı vardır. Artık bu prensibi benimsiyorum. Komşulardan küfür yemeyi göze aldım ve son sese getirdim 5 saniye için. Sıfır patlama. mükemmel bir ses. Daha önce duymadığım sesleri duydum. Çok net ve berrak bir ses. Yazılımdan ve hoparlör üzerinden bass'ları sona getirsem de patlama olmadı. Ve o bass'ı tüm apartman duymuştur. Bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Ses kalitesini daha ne kadar anlatabilirim bilmiyorum ama kısa çok beğendim diyebilirim. Beklediğimden fazla güzel. 10/10. Kulakiçi kulaklığımı taktığımda ise, bir an kendi kulaklığım olduğundan şüphe ettim. daha önce duymadığım bir bass ve ses yüksekliği. Ama tizler biraz gitmişti. Yazılımdan Voice Clarity ve Virtual Surround özelliğini açtım ve bass'lar hiç azalmadan tizler yerine geldi. Yine en ufak bir patlama yok. Yine 10/10.

Daha ne diyebilirim bilmiyorum. Sadece şundan eminim. Eğer bir laptop'ınız+ses siteminiz varsa ve güzel bir ses istiyorsanız, kesinlikle harici ses kartı alın. Eğer masaüstü sisteminiz varsa, anakarttaki onboard ses kartına kalmayın. Dahili olarak bir ses kartı alın kesinlikle. Fark inanılmaz derecede. Burada ayrıca ses kartı alanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez fakat eğer kaliteli bir ses istiyorsanız ses kartınızın iyi olduğundan emin olmalısınız. Şunu söyleyebilirimki benim için öncelik bu saatten sonra her zaman ses kartında, ses sisteminde değil. Alın aldırın. Eğer sorunuz olursa sorabilirsiniz. İster buradan iste mail ile. Profilimde mail adresim mevcut.

Not: Aslında bu inceleme söz verdiğim üzere dün yayımlanacaktı. Gece 3'te herşeyi yazdım tam paylaş butonuna bastım, resimler yüklenirken elektrikler gitti. Neyseki, Firefox'ta Textarea Cache eklentisi var da yazdığım bu kadar şey boşa gitmedi 🙂

@cmlds29 @ozgurodun @semmih @12ozkan123 @tunc-karesi #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa Sakallı @swish41

  Aklında bulunsun, Penta iyi bir teknik servistir ama biraz ağır çalışırlar. Herhangi bir arıza olur da göndermek zorunda kalırsan sık sık yoklamayı unutma. Ama maillerime falan en geç yarım saat içinde cevap veriyorlardı. İyi bir servis Penta tek kusurları biraz yavaşlar.

 • imperio @imperio

  Vallahi dostum bu durumda ne söylesem yalan 🙂

 • Gerginix @gerginix

  Dahiliden hariciye geçince yaşanan neşe pınarı klavyeden akmış 🙂 Gayet bilgilendirici bir inceleme. USB bağlantılı ses kartlarında windows'un seçim konusundaki şaşkınlığından ziyade yazılımın yönetimi tam eline geçirememesi sorunu da var. Mesela bendeki G930'un ufak ses kartı çubuğunu USB 3.0'a taktığım zaman Logitech'in arayüzü sapıtıyor.

  Güzel günlerde kullanın.

 • Karma @karma

  5.1'de ses ses kartı faydasını hissedersin. Zaten Logitech'in de Z906'sını beğenmiyorum. Param olsa da Sony Shake 55 alsam. 😀

 • Karma @karma

  Bu arada benim de %70'den sonra ses bozulmaya başlıyor. Ses güçlü geliyor fakat bozuluyor. Gerçekten düzeltiyormu bu sorunu tamamen?

 • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

  Güle güle kullan. Cihazdan ne kadar memnun olduğun her cümlenden belli. Daha önce belirttiğim gibi ben echelon 7 almıştım ama ne ben ne de vatanın servisindeki teknisyenler bilgisayarda programını çalıştırabılmışlerdi ve ben de istemeye istemeye iade etmiştim. Bunun üzerine aliexpresten smsl marka DAC aldım 100 dolara. Sesi muhteşem çıktı. Tek sorunu 2-3 şarkıda bir 1 saniyelik ses kesilmesi yapıyor o kadar. Bu ses kalitesini veren avrupa mallarının 400 pounddan başladığını söylemeliyim.

 • Omer @omer_

  Xonar u3 ile bu ürün arasında kaldım, tabii ki bu çok daha güçlü fakat kullanım alanım 1+1 sıradan creative hoparlör veya kulaklık olacak.
  Xonar U3 ile onboard ses kalitesinin üzerinde bir performans alır mıyım acaba?

  • imperio @imperio

   Youtube'da karşılaştırma vardır illaki bakmak lazım.

  • Omer @omer_

   İki kanaldan dinledim şimdi, LinusTechTips'te Linus masaüstü için u3 önermemiş sadece notebook'ta faydalı olur demiş fakat diğer kanal HiTechLegion ise notebook, masaüstü ve hatta hometheater pc'ler için bile güzel bir upgrade olur demiş.

   Her halükarda onboard ses kartından iyi yorumları var.
   Notebook'um da Ubuntu olduğu için onu araştırdım, software arayüzü çalışmasa da kart çalıştığı için güzel bir ses veriyormuş.
   Masaüstüm W10 ve oyunlarda arayüzüne girip ayar yapabilirsem bana yetecektir.
   Onun dışında müzik dinleme dizi, film izleme işlerimi notebook'ta görüyorum ve sadece ses kalitesi artacak, ince ayar yapamayacağım. Belki bu yüzden tekrar W10'a dönebilirim. 🙄

   İncelemen için teşekkür ederim, şimdilik U3 almayı düşünüyorum. 🙂

 • imperio @imperio

  Gayet memnunum, hiçbir sorun da çıkartmadı 🙂

 • imperio @imperio

  @krmrbtn Onboard'a göre ses kalite farkı çok. Tabiki hangi onboard kart olduğu da önemli. Son nesil bir masaüstü anakartta çok iyi bir onboard ses kartı olabilir. Cızırtı son seste var mı bilemem çünkü son ses açarsam kapıya polis gelir heralde 🙂

  Ses yüksekliğinin ses kartıyla pek bir ilgisi yok hoparlör sisteminin RMS gücüyle alakalı

 • imperio @imperio

  @krmrbtn Haa 😀 Kulaklık girişini bilmiyorum USB girişli kulaklık kullanıyorum ben. Hiç denemedim

 • imperio @imperio

  @krmrbtn Mikrofon kulaklıkta doğal olarak denemedim 🙂

 • imperio @imperio

  @krmrbtn Valla denemişsem bile şu an hatırlamıyorum ama çok iyi bir kulaklık değildi o yüzden çok doğru bir yorum yapamam

 • Görkem Ayyıldız @haylaz-cocuk-2016

  Selamun Aleyküm Ben Asus Xonar U5 aLdım Ama Kurulumu Daha Önce Yapıyordum Hiç Bir Problem Yaşamadan Kullanıyordum Şimdi İse Mikrafon Sorunum var Yardımcı olabilecek Birisi Varmı Acaba

 • Krty Rty @rtyu134

  merhaba birşey soracaktım
  bu kartın sesini bluetooth kulaklık ie dinleyebiliyormuyuz, bir forumda sadece onboard ses kartının sesi bluetooth gelir diyordu

 • omerfsavas @omerfsavas

  3 yıl önce 260 lira ancak şimdi neredeyse 400 lirayı buluyor. Yazınızdan almaya baya heveslendim ancak fiyat içimi acıttı.

  • imperio @imperio

   Almayın hocam. Bunun iki sebebi var, ilki cihazdaki kulaklık girişi sorunlu. Hem kulaklık hem mikrofon jakı olan kulkalıklara göre yapılmış. Kulaklık ve mikrofonu tek jaktan veren kulaklıklarda sorun çıkartıyor. 3 pinlilerde yani ve 4lülerde. İkinci sebep kronik bir sorunu ortaya çıktı. Bilgisayarı her açtığımda ses kartını saç kurutma makinesiyle ısıtmak zorunda kalıyorum çalışsın diye. Veya 15dk bekleyeceksin usbden gelen akımla kendi ısınınca çalışacak. Yeni baş gösterdi bu sorun garanti de bittiği için yapacak birşey yok. İnternette aradım biraz birçok kişide aynı sorun var. Almayın yani. Başka marka alın

  • omerfsavas @omerfsavas

   @protego Hadi ya. Fiyat yakın diye U7 modeline bakıyordum bende ama muhtemelen aynı sorun onda da oluşacaktır.

  • Omer @omer_

   @omerfsavas Bu aralar bende arayış içerisindeyim (2 yıldur Xonar U3 kullanıyorum), dac+amp daha iyi bir ikili mi olur yoksa iki işi tek kutuda çözen bir cihaza mı yönelsem diyorum.

  • omerfsavas @omerfsavas

   @omer_ Ben arkadaşın yorumlarıyla baya motive olup gözüm kapalı alacaktımda kronik sorunlar sebebiyle baika bir ürün araştırmak zor geldi şimdilik geri adım attım ama eğer bu olaylara çok profesyonel yaklaşmıyorsan tek kutuda işini görmek daha pratik duruyor diye düşünüyorum.

 • ayhan ertenü @ayhanertan5334

  Herkese selamlar .gordügum en igrenc 5 para etmez bir kart .çok cıddıyım oyun için 5+1 ses kartı alım dedım sag olsun 2 .elde 150 buldum.arkadaş abı sen güvenılır adamsın bn yolım sen bak uyarsa ıbana para çıkar dıyıp hiç tanımadan kartı yoladı ta sakaryadan aldım takıtım loptopa kurduk yazıımını yenı netden indırdım. Şok ŞOK ŞOK . 150 amp kulaklık anfısı olan kart'dan ses yok kısık son sesde ses yok adeta hadı kulaklık buyuk vs dedık. 32 ohm 16 ohm iki kulak içinı taktım tık fark yok hadı dedık, kulaklık sesı az demişdı satan arkadaşda ama bu kadarda ne ya neyse hopörloru sectık bu sefer kulaklık çıkısını hoporlern 3.5 jack ın a taktım eh yanı kulaklık, çıkısına göre ıyı ama son sesde dınlenmıcek bırsey yok kesın ses sorunu var yada bndekı kartda arıza var, 2 aylık ama bilemedim yani o yuzden denemeden almayın derim kesın bumu asus yanı ....
  A lıcak olan bu kulaklık sesıne baksın dınlesın oyle alsın kesın begenmedıgım sattıgım 5+1 thx lı sound blaster pro yu mumla aradım yeminle.üstelık onun kulaklık sesıde bunun 5 katı ve asıl SKANDALA geliyorum ,butun çıkışlar sadece 3.5 jacklık yanı hoporlore baglıcan ya 5+1 olarak hanı onlarda 3.5 yanı rca portu yok onu gorsem uyansam hiç almazdım 25tl kargo parasına yanıyorum yarın gerı yolıcam .bu kart anladıgım kadar 5+1 gercek kulaklık baglamak için anca yada 5+1 masa ustu hoporlor sıstemı için anca vasat eskı cretıve pro bu karta 10 basar yemınle o arkadaş incelmeyi yapan ılk defa bır ses kartı kulanmış tabıkı loptopun çıkışına göre boyle abartmış ama daha once bır çok dac ses kartı kulanıp da hala üst düzey otık girış çıkışları olan ses karı olan adama komık gelır . İyi olansa eskı kartıma şükredıp 5+1 vs kart arayışıma son verdım hatta hatta 7+1 kulaklık arayışınada . Bu arada optık denılen çıkısıda deneyemedım çünkı çevıtrıcısı çıkmıyor piyadasa pek yok spıdıf çıkış var ama onu otıge çeverıp 5+1 avr anfımde deneyemedımsonuç 25 tl kargo parasına arasıun kazıhgını yiyıp elımdekı ses kartının kıymetını anladım oda soundbalaster .thx li, hifı hd modelı .ben onunkulaklık sesını zayıf bulup hallt etmişim bu tecruveden sonra asux strıx 7+1 oyuncu kulaklıgınıda denemeden kendı sisstemımde almıcam . BİLGİNİZE .BİRDE 410 TL FIATI VAR ASUS YAHESAP BILMIYOR YADA İYİ BIR SOPA YEMEMİŞ BE .

  • imperio @imperio

   @ayhanertan5334 Kulaklığı ses kartına takın, ondan sonra Asus'un yazılımdan kulaklık simgesine sağ tıklayıp empedansı yükseltin ses seviyesi yükselir. Şu an en düşükte deniyorsunuz varsayılanı en düşükte. En yükseğe alın kulaklıklar kulağınızı patlatacak gibi olur. Size satan arkadaşın da bundan haberi yoktu muhtemelen

 • ayhan ertenü @ayhanertan5334

  Bukadra yazıyıda bır başkası yanmasaın aman banan e demedıgım diyemedıgim için yazdım yoksa ne asusla ne başka markayla bır ortaklıgım vs yok da hanı şu cretıve burun bükenlerede küpe olur insalah .
  .

 • ayhan ertenü @ayhanertan5334

  bBUTUN AYARLARI DENEDIM YALAN YOK SAG TIKLAMDIGIMDAN EMPADANS AYARI ÇIKMADIEEEN DÜŞÜK BILE OLSA 16 OHM KULAKIK TAKTIGIMDA HİÇ Mİ FARK ETMEZ DOSTUM HA HİÇ. AZ BİR FARK OLSA KULAKLIKLARDA SORUN ARICAKTIM.

 • ayhan ertenü @ayhanertan5334

  SONUÇ OLARAK BAGLANTI GİRİŞLERİ SADECE 3.5 OLDUGU İÇİN 5+1 HOPERLERE BAGLANAMIYOR HOPARÖRLERINKI KABLAOLAR RCA ÇÜNKI ÇOGU SADECE KULAKIK İÇİN BILE O FIATA ALİRDIM , DEDIGIN SES GELSEYDI .CEVAP VE BİLGİ PAYLAŞİMI İÇİN TEŞEKÜRLER ,AMA ŞU ANDA 230 TL SATAN BIR BAŞKA ARKDAŞADA SORDUM ODA KULAKIK ÇIKIŞI ZAYIF DEDİ KITABINDADA EMPADANS AYARINI FALAN GÖRMEDİM ŞAHSEN.HATAT İLGİNİ ÇEKERSE SENDE SAHIBINDENKI O İLANA YAZ YADA ALO DE SOR AYKUT SANIRIM ADI

  • imperio @imperio

   Ya hocam yorumlarda ses kartının kötü kısımlarını söyledim ancak iyi kısımlarına da iyi demek gerek. Empedans ayarını söylüyorum hala benim arkadaşım da ses az geliyor, kitapçıkta yok diyorsun ne yapayım ben 😀 Ayrıca 5.1 ses sistemi bağlanıyor neden bağlanmasın benimkinin girişleri uyumlu. 5.1 ses sistemlerinin girişleri 3,5mm olması gerek zaten. Anakartlardaki ses kartlarının da alayı 3,5mm neden bunlar böyle diyor musunuz? RCA jack'ınız varsa RCA jackı olan ses kartı almalıydınız bu ses kartının suçu değil

  • Omer @omer_

   @protego 'nun dediği empedans ayarı, daha düşük olan benim U3 modelinde de var. 80 ohm kulaklığımı besliyor rahat rahat ama insan daha fazla güç istiyor. O yüzden dac+amp arayışındayım.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler