Paylaş Paylaş

Gears Tactics / Oyun Gündemi #18

Gears Tactics çıktı. Kısa bir değerlendirme.

Yeni Assassin’s Creed oyunu duyuruldu. İlk detaylar geldi.

The Last of Us 2 ile Ghost of Tsushima’nın yeni çıkış tarihleri belli oldu.

Valorant’ın tartışma yaratan hile engelleme sistemi artık kapatılabiliyor.

Game Awards'un yapımcısı ve sunucusu Geoff Keighley, yaz ayları boyunca kendi online oyun festivalini düzenleyecek.

Xbox Game Pass, 10 milyon kullanıcıyı geçti.

Brothers in Arms’ın dizisi geliyor.

DICE, artık önümüzdeki yıl çıkacak Battlefield’a odaklanıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdem Ç. @rockerdem

  Strateji sevmem, kovboy teması da sevmem. Ama Desperados'u sanırım 20 kez filan baştan başlayıp bitirmişimdir. Nedenini halen bilmiyorum, özel bir çekimi vardı oyunun. Halen senede bir başlarım baştan. Yeni oyun için de yapımcıya mail attım geçen sene "Türkçe'ye çevirmek istiyorum" diye, ilgilenip beni dağıtıcı firmaye yönlendirdiler sağ olsunlar ancak oradan sonra tıkandı. Ülke olarak korsan istatistiklerimize baktılar muhtemelen 🙂 200+ TL ücret biraz tuzlu geldi bana da ama ilk fırsatta oynayacağım kesin. 100 TL civarı daha şık olurdu 🙂

 • supernova @supernova

  Gear tactics steam de 92 ₺ , Microsoft mağazasında 229 ₺.

 • wasinh @wasinh

  Valorantın hile sistemine yapılan yorumlar. Gerçekten çok enteresan. Kişisel gizliliğime önem vermekle; beğenmiyorsan girme, senin neyin değerli ki gibi yorumlar yapılması gerçekten gözümden yaş getirtti. Bu insanlar bu sitenin yayıncılık ahlakını, dünya görüşünü zerre yansıtmıyor. İntel'deki işlemci açıklarına, ülkemizde çalınan kredi kartlarıa haftalardır dimdik duruşlarıyla tepki koyan Levent ve Murat bunları dinlese kulakları kanar. Benim bilgisayarımda hiçbir şey yok ne demek ya. Bende bir şey var ya da yok. Bu da kimseyi ilgilendirmez. Benden habersiz bu seviyede bir şeyler yapılmasını da asla istemem. Evet haklısınız o oyunu kurmayacağım ve sizin oyun dışı görüşlerinize de asla değer vermeyeceğim.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Tamamını dinlemeden ya da ne söylendiğini tam anlamadan klavyeye sarılmışsınız.

   "Benim bilgisayarımda önemli hiçbir şey yok", "senin neyin değerli ki" gibi bir şey söylenmiş değil. Bilakis Tansel, önemli verilerini nasıl offline olarak sakladığını da anlatıyor. Gerçekten önemli veriniz varsa, o bilgisayarda Valorant oynamazsınız olur biter. Bu bir oyun, dünyanın sonu değil en nihayetinde.

   Ancak internet ortamında herkesin beni CIA takip ediyor serzenişi de kabak tadı vermeye başladı. Gerçekten bu konuda şüpheleri olanlar, kendilerini daha iyi korumayı öğrenseler fena olmaz. Zira bundan kurtuluş yok. Elimizde olan bir durum değil.

   Adamlar, hileyi engellemek için kernel seviyesine inmemiz gerekiyor demiş. Açık yakalayana da para ödülü vereceğiz demişler. Gerçekten veri çaldıklarına inanıyorsanız, ki buna inanmakta özgürsünüz, pek fazla seçeneğiniz yok. Akıllı telefona indirdiğimiz en ufak bir uygulamanın bile saçma sapan izinler istediği bir devirde, endişelenecek en son şey Valorant'ın hile koruma sistemi ne yazık ki.

   Hepsi bir kenara; Intel işlemcilerdeki güvenlik açıklarıyla Valorant arasındaki fark geceyle gündüz gibi. Hatta şöyle söyleyelim; aralarında en ufak bir bağlantı yok. Intel'inkinden kaçış yok. Valorant'a ise güvenmiyorsanız veya kredi kartınızın çalınacağından falan şüpheleniyorsanız oynamazsınız olur biter veya en azından oynadıktan sonra kapatırsınız.

  • wasinh @wasinh

   @ugury Tamamını dinlemediğimi nereden anladınız bilmiyorum. Bence siz benim mesajımı okumamışsınız. Kişisel verilerin güvenliği sadece benim için değil herkes için önemli. Burada ben ya da başka birinin bu duruma değer vermesi sadece beni bağlayan bir şey değil. Merak etmeyin ben zaten bu oyunu yüklemedim. Önemli olan ve sizin maalesef hala ısrar ettiğiniz nokta sitenin güvenlik konularındaki yayın politikası. Biz 500bin kişinin kredi kartı çalınınca kendi adımıza değil, geleceğimiz adına endişeleniyoruz. İnteldeki açıkla bunun arasında bağlantı var demedim. İnteldeki açıktan bahsetmekle, buradaki muhtemel güvenlik sorunundan bahsetmenin önemini vurguladım. Benim bu siteden öğrendiklerimin, yıllarca değer verilen güvenlik anlayışının iki kelimeyle kestirilip atılması ise son derece üzücü.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @wasinh Tamamını dinlemediğinizi nereden çıkardım; çünkü yazdıklarınız biraz fazla sert ve tepkili. Ayrıca sanırım en son Haftalık Gündem Değerlendirmesi'ni izlemediniz. Zira bizim söylediklerimizden çok çok farklı bir şey söylenmiyor.

   Bu sistemdeki muhtemel güvenlik açıklarından, insanların endişelerinden de yeterince bahsettiğimizi düşünüyorum. Ancak bu konuda; oyunu oynamamaktan başka yapılabilecek bir şey var mı bilmiyorum.

   Bu sistem, online oyunlar tarihindeki en büyük kanser olan hileyi gerçekten engelleyecekse- ki yakında belli olur- "insanların kendilerini korumayı öğrendiği bir ortamda" büyük bir sorun teşkil edeceğine inanmıyorum. Kendini koruyamayan, kendileri güvenlik açığı oluşturan insanları korumak için işe yarayabilecek bir sistemi jakobenist bir tavırla toptan reddetmek ve kelle istemek de ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

   Veri güvenliği konusundaki hassasiyetinizi anlıyorum. Zira biz de geçmişte Epic Store'un izinsiz aldığı ortaya çıkan verileri bile eleştirmiştik- ki bunların kredi kartı şifreleriyle falan da alakası yoktu. Sadece Steam verilerimizi izinsiz alıyordu. Yani hayatımızda attığımız her adımı izleyen cep telefonlarının olduğu bir çağda son derece önemsiz bir şey aslında.

   Tabii siz o dönemde gelip yorum yazmadınız. Bize de Steam fanboyu diyenler doluştu yorumlar kısmına. 🙂 Bu da işin cilvesi sanırım.

   Süreci bir görelim, kimlerin hangi verileri çalınacak, nasıl skandallar ortaya çıkacak. Şu an eminim Riot Games'in 100bin dolarını almak için harıl harıl çalışıyordur herkes. Sürece bir bakalım sonra konuşuruz. Her fırsatta ortamı Cem Yılmaz'ın beni CIA izliyor parodisine çevirmektense bekleyip görmek daha sağlıklı. O zamana kadar da biraz kendi güvenliğimize dikkat edelim. Gerçi bu gönderiyi de yıllardır verilerimizi çaldığı söylenen Microsoft'un işletim sisteminden yazıyorum. Artık kendimizi ne kadar koruyabilirsek.

  • wasinh @wasinh

   @ugury Fazla sert olduysa özür dilerim. Haklısınız insanlar genelde çok iyisiniz derken kısık sesle, berbatsınızı bağıra bağıra söyleyebiliyor. Ben de bunlara katıldım istemeden. Hile sorunu bu tarz oyunlarda büyük bir problem. Hatta bana göre csgo'da uygulanan "Buyurun oturun izleyin. Biz bulamıyoruz bari siz bulun." sistemi olayın geldiği son noktayı ortaya koyuyor. Keşke böyle şeylere gerek duyulmadan daha farklı şekilde çözülse ama işte sadece temenniden öteye gitmiyor bu durum. Ben her ne olursa olsun kendi güvenliğimize değer vermekten, yeri geldiğinde firmalara bu yönde tepki gösterilmesinden yanayım. Evet dinlerler mi dinlemezler mi belli değil. Zaten oyuncular azıcık satın alma gücünü gösterebiliyor olsaydı cod serisi her sene bu kadar eleştiriye rağmen bu kadar çok satmazdı. Sonuç olarak biraz uzattım. Farklı yerlere gösternem gereken tepkiyi size gösterdim. Tekrardan özür diliyorum.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  00:37 - Geçen haftanın anketleri...
  04:04 - #GearsTactics çıktı. Kısa bir değerlendirme.
  21:45 - #AssassinsCreedValhalla oyunu duyuruldu. İlk detaylar geldi.
  35:25 - The Last of Us 2 ile Ghost of Tsushima’nın yeni çıkış tarihleri belli oldu.
  39:34 - #Valorant ’ın tartışma yaratan hile engelleme sistemi artık kapatılabiliyor.
  46:24 - Game Awards'un yapımcısı ve sunucusu Geoff Keighley, yaz ayları boyunca kendi online oyun festivalini düzenleyecek.
  49:51 - Xbox Game Pass, 10 milyon kullanıcıyı geçti.
  52:53 - Brothers in Arms’ın dizisi geliyor.
  01:01:13 - DICE, artık önümüzdeki yıl çıkacak Battlefield’a odaklanıyor.

 • Batuhan @achfighter

  Riot umarım fare klavye scriptlerini de engelliyordur. Zira o da bir hile yöntemi.

 • homerusan @homerusan

  AC: Oddyses oynarken arka planda dinliyordum gündemi.. Oyun hakkındaki yorumunuzdan sonra etkilendim, oyundan çıktım ve sildim.. harbiden büyük yav harita. ne ara bitirecem kim gömecek o kadar saat. birde xp boost satıyorlar oyun içinde şerefsizler.

 • Nevzat @nm8

  Ben game pass le yukledim Gears tacticsi. Oyun simdilik cok iyi izlenim verdi. Gears atmosferi tamamen farkli bir oyuna cok iyi yansitilmis. Grafikler max settings de etkileyici. Mutant year zero nun pabucunu dama atti.

 • maxemilian @maxemilian

  Açıkçası benim hiç ilgimi çekmedi battlefield 5 deki 1. dünya savaşı konsepti.
  Gelecek için oluşan kitleye geçmiş verilince boom 😱 Ama 4 de baydı biraz fazla teknik sorun vardı hiç tat vermemişti bana.
  birde tabi Crysis bi etkiydi o zamanlar ve remaster geliyor şimdi 😍
  Mesela BF 3 deki uçak kaldırma sahnesini halen açıp izliyorum çok iyiydi. umarım iyi bişiler gelir.

 • mrsocrates @mrsocrates

  gears tactics harika olmuş saatlerdir dinlene dinlene oynuyorum. keşke bütün xcom-like oyunlarının aksiyon hızı gears tactics gibi olsa

 • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

  @ugury Geriden geldiğim için yeni izledim. Verileri paylaşırsanız hemen küçük bir analiz yapabiliriz. Bilgisayar oyunu tasarımındaki psikolojik faktörleri Subnautica örneğinden inceliyorum şimdilerde, ilginizi çekerse onunla ilgili konuşmak isterim 🙂