Paylaş Paylaş

FIFA ve PES 2012 demolarını oynuyoruz

Futbol oyunlarının iki efsanesi Pro Evolution Soccer ve FIFA'nın 2012 demolarını oynayarak, iki oyunu birbiriyle kıyaslıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • M.Macid

  PES'te 'off the ball control' kontrolünü es geçmişim, golü yedikten sonra unuttum onu maça verdim kendimi 🙂 Analog yardımıyla takım arkadaşlarınızı kontrol ederek aralara kaçırabiliyorsunuz ama L1 ile pas verip adamınız eskiden hemen kaçıyorken artık kaçmıyor, oyuncular kendi iradeleriyle ver kaç yapıyorlar biraz. Program bittikten sonra nereye baktığımı ben de bilmiyorum bu arada 😀

 • William Wayne

  Macid'in kafa biraz dumanlı galiba, gol yedim diyor ama ortada gol yok 😀

  FIFA bariz çok iyi olmuş o varken PES'in yüzüne bakmam bu sene hatta şunu diyebilirim ki FIFA şu ana kadar çıkmış (çıkacak) en iyi futbol oyunudur kanımca...

 • ZvAnA

  PES de anlatırken gol yedim diyorsunuz ama gol değil out'a çıktı top. :))

 • Giray ÖZDEMİR

  şu konuda dikkat çekmek isterimki PES'te yaptığınız maçta gol yememişsiniz top auta çıkıyor =) Demek ki sadece kol değil gözler de biraz bozukmuş =)

 • M.Macid

  Yalnız cidden gol yememişim ya 😀 Murat abi de uyarmamış, o esnada git gel yaşadığımdan ben de şüphe duymaya başladım şuan...

  • William Wayne

   İşin garibi ertesinde aut kullanıyorsun ve hala gol yediğinde ısrarcısın. Ciddi odaklanma sorunun var 😀

 • Fatih Fikret Akkuzu @f-f-a

  Benim özellikle merak ettiğim bir konu var.
  PES 2011'de bariz hakem saçmalıkları vardı.Örneğin rakip oyuncunun faulüne rağmen top bizde kalsa bile avantaj vermeyip düdük çalıyor ve gollük pozisyonların içine ediyordu.Keza yan hakem de ofsaytları milimetrik hesaplayıp bayrak kaldırıyordu.Acaba PES 2012'de bu problemler devam ediyor mu?

  • M.Macid

   Yan hakemlerin bir yamuğunu görmedim ama avantaja bırakma konusunda hakemlerin hala sorunlu kararları olabiliyor. Ayrıca sertliğe epey tolerans gösteriyorlar.

 • mstfdzdr @mstfdzdr

  Gol oldu olayı bomba olmuş he. Videonun kurgusunu yapan arkadaşın yerinde olsam fena gülerdim ilk anladığımda. Ayrıca sondaki bakış tam bir facebook profil fotoğrafı niteliğinde 🙂

  Her neyse oyunlara gelecek olursam, PES6'dan bu yana beraberliğimizi sanırım bu sene FIFA ile değiştireceğiz. En azından ben öyle yapacağım, Macid'in de dediği üzere gerçek bir futbol görmek isteyenleri FIFA 12 karşılıyor.

  • M.Macid

   Ben bile kendime epey bir güldüm ya durumu fark edince, geri alıp tekrar tekrar izledim, hala anlayamadım o esnada ne gibi şeyler geçiyordu kafamdan. Hani anlık bir şey olsa neyse, 6 dakika boyunca 0-0 yazıyor tabelada 🙂

 • oyuncu

  Büyük bi ihtimalle yine fifa oynayacağım.
  Bence orda gol oldu ama hakem saymadı golü yani hakemin taraf tutması başka bişey değil efenim 😀

 • Hüseyin Vurucu @huseyinv26

  abi fifada artık kaledeki filelere çarpınca daha mantıklı bi tepki veriyo oyuncular. önceden filelere doğru koşmaya devam ediyolardı şimdi filelere asılıyolar ama pes bunu belki 2009 dan önce yapmıştı. şuanda pes o konuda aştı denebilir. oyuncular hızını alamayınca filan direklere tutunuyolar. aynı zamanda pes de impact engine filan olmadığı halde animasyonlar çok güzel. pes bu sene çok güzel ama fifa daha güzel 🙂 bu sene yine fifacıyım...

 • mav1li

  Tabi tabi kol bozuk 🙂

 • emre

  bu ilk demo dğlmi ndn 2.ciini oynamıyorsunuz?Bu hksızlık..

 • Onur AKSÜT

  Pes, ben de varım demiş? ya abi gerçekten kafanız çalışmıyor.Fifa kadar hayatımda berbat bir oyun görmedim.Futbolla alakası yok.Saçma sapan bir şey.Ve hala Fifa oynayan insanların olmasına şaşırıyorum.Herhalde 10 yaşında çocuklar oynar.Şu an bu yazıyı ps3 cafeden yazıyorum.Cafede 5 masa açık ve hepsi Pes oynuyor.Bir kişi bile Fifa var mı diye sormadı. Ve ben satın almadım dahi düşünün...Siz nerede yaşıyorsunuz abi ya? Vallahi çok merak ediyorum nerede yaşadığınızı.

  • M.Macid

   Yapacak yorum bırakmamışsınız zaten, doğrudur söyledikleriniz. Sizin gibi düşünmeyenler, ne bu işten anlar, ne de oyun oynamayı becerir 🙂 Çocukluğumuza verin siz en iyisi.

  • ROOTKIT

   Bende hala inatla PES'i bu şekilde savunanların olduğuna şaşırıyorum. Amacımın sizinle tartışmaya girmek olmadığını en baştan belirteyim. Bir kaç ekleme yapmak istiyorum; FİFA size göre kötü bir oyun olabilir. Ama şu son bir kaç senedir çoğunluğun tercihi FİFA'dır. Bunun nedeni gerçeğe daha yakın ve fizik motoru realist bir oyun olmasıdır. Kısacası FİFA simülasyon PES ise eğlenceye odaklı bir oyun diyebiliriz. PS3 kafelerde hala PES'in oynanıyor olması gayet doğal. Çünkü insanlar FİFA'nın daha yavaş oynayışını ve simülasyon ağırlıklı olması nedeniyle oluşan pozisyonları kaldıramıyorlar ve PES'te en zor şartlarda bile attıkları golü FİFA'da atamayınca bu ne biçim ne b*ktan oyun oluyor. Yani insanlar iş, okul hayatından arda kalan zamanlarda futbol oynamak istiyorlar ve PES'te ki hızlı akıcı ve arcade oynayış kısa zamanda güzel goller atmalarına ve keyifli dakikalar geçirmelerini sağlıyor. Fifa ise üzerinde uğraşılması gereken bir oyun ve malesef ps3 kafeye giden insanlarda bu kadar zaman olmadığı için FİFA bu kadar aşağılanıyor. Buna, gittiğim her PS3 kafede şahit oluyorum.Pes'in kendine has ütopik beklentileri olan ve hata yapma toleransı çok az olan belirli bir hayran kitlesi var. Aslına bakarsanız PES eskiden çok daha iyi bir oyundu kendi alanında. Ama Konami, Fifa'nın devrimleriyle tahtı kaptıracağını anladığı için son oyunlarında oynayışta değişikliğe gittiler ve pekte beğenilmedi. Çünkü PES'in oynayışını gerçekçi yapmak demek Tüm PES fanatiklerini kaybetmek demek şu an için.

  • pes kralı

   senin için fifa daha iyi olabilir ama şunu bil ki çoğu kişi için pes daha iyi, bu pesin üstün olduğunu kanıtlıyor ve de fifa dan daha eğlenceli ve grafikleri daha iyi ve güzel:D

  • göktuğ

   güldürme yaa 🙂

  • Şaban

   Ben İstanbulda yaşıyorum sen nerde barınıyorsunki

  • Digitaldrop @digitaldrop

   Sensible Soccer, Kick-off'ları görmemiş çocukların seçimiyle futbol oyunu eleştirmek ancak bir cafeciye yakışırdı 🙂

 • Tarumar

  Bu kadar geç bir demo incelemesi ve pes 2012 2.demo bile çıkalı 1 haftadan fazla olmuşken 1. demoyu incelemeniz tam bir hayal kırıklığı.
  Macid kardeş yemedin golü merak etme :). İnceleme 5.dk da golü yemedin kale vuruşu yapıyon hale daha kola laf atıyon 🙂

  Geç de olsa videolarınız çok güzel, inceleme için teşekkürler.

 • ender

  tactical defending'den bahsetmemişsiniz en önemlisi bu bence ayrıca demoda iptal edilmiyor galiba legacy defending'e geçmiyor.

 • Ziyaretçi

  Olur canım o kadar, hem oyun oynayıp hem de oyunu anlatıp, hem de soruları cevaplamak kolay iş değil. 😀

 • Aytaç

  fifa 98 ve 99 ile ilgili dediklerinize katılıyorum o oyunların havası bambaşkaydı.özellikle 98'in bende yeri başkadır kapalı salonda faulu kapatıp adamları biçerdim 😀

 • Bloody @bloody

  Macid bey peki Fifa 12'nin 11'e göre çok zorlaştığına katılıyor musunuz? Herhalde 10-15 maç yaptım demoda ama toplamda 3 gol atıp bir maç kazanabildim. Yeni defans sistemi de belli bir öğrenme aşaması gerektirecek.

  Fifa daha iyi ama sanki PES 12 sanki arkadaşlar arasında oynaması daha eğlenceli olacak oyun gibi geliyor bana.

  • M.Macid

   FIFA 12'de gözüme çarpan bir diğer yenilik pozisyon çeşitliliğinde artışların olması. Eski FIFA'larda malum, belli yerlerden gol olur, hep aynı pozisyonlara denk gelebilirdik. Gol atmanın bir iki yolu olmadığı için hem biraz daha zorlu hale gelmiş, hem de yapay zeka geliştirilimiş. Ama dediğiniz gibi biraz da alışmak lazım, bir süre sonra çok zorlamayabilir 🙂

   Bana kalsa ben FIFA oynarım arkadaşlarımla ama biz alışkanlıklarımızdan kolayca vazgeçemiyoruz. PES 2011 bana ve diğer arkadaşlarıma göre bariz FIFA 11'den kötü iken biz yine PES oynadık onlar istediği için. İyi-kötü ayrımından ziyade biraz alışkanlıklarla ilgili durum bence:)

 • ROOTKIT

  FİFA'nın demosunu denedim bende. Oynayış gerçekten çok güzel olmuş. Şu İmpact Engine denen olay güzel işliyor fakat bazı buglarla karşılaştım. Tam sürümde bu sistem daha oturmuş olacaktır muhtemelen. Bunun dışında bir eksiği yok gibi. Ama Video'da Murat bey'in söylediği gibi çimlere gerçekçi demek pek olası değil. PES özellikle çim ve kaleler konusunda daha başarılı. FİFA'da çimler pastel boyayla çizilmiş gibi ve düz bir hat şeklinde duruyor. Fakat PES'te çimleri daha detaylı görmek mümkün. Sonuç olarak PES'i oynamadım ama oynayış videolarından izlediğim kadarı ile FİFA çok daha başarılı. Bu senede PS3 kafe işletenler hariç çoğu kişi Fifa'yı tercih edecektir diye düşünüyorum.

  • M.Macid

   PS3 kafelerde çok başka bir düşünce hakim oluyor. Bu zamana kadar hep PES oynamış birisi, arkadaşlarıyla toplandığı zaman, zaten eğlenmek için vakit harcamaya geldiğinden, alıştığı bildiği oyunu diğerine tercih ediyor. İyiliğini, kötülüğünü, gerçekçiliğini veya akıcılığını biraz geri planda bırakıp yeni oynanış sistemini çözmek yerine, belli olan dinamikler üzerine kurulu oyunu oynamak daha cazip geliyor. Bana göre FIFA 11, PES 2011'den çok çok daha iyiydi ama bütün bir yıl arkadaşlarım nedeniyle ki onlar da benim gibi düşünüyordu aslında, PES oynadım. Bu FIFA'nın PES'ten, ya da PES'in FIFA'dan üstün olduğunu göstermez bence 🙂

   Görsel olarak ise FIFA gerçekten geliştirilmiş epey, PC'de görmedim henüz. Ama PS3'te beğendiysem muhtemelen PC'de de benim ilgimi çekecektir. Konami'den geri kaldığı noktaları da kapatmaya başlamış EA Sports.

  • ROOTKIT

   Kesinlikle, Macid haklısın. Benimde yukarıda ki uzun metnimde anlatmak istediğimde tam olarak buydu. Kafe'lere gelenler de eğlence ön planda. Ve dediğin gibi herkes alıştığı oyunu, sistemi tercih ediyor. Bende FİFA'yı sevmeme rağmen PS3 kafeye gittiğimde arkadaşlarla hem PES hem FİFA oynuyorum. Asıl kızdığım nokta millet PES seviyor diye FİFA'ya aşırı bir ön yargıyla yaklaşmaları ve oynayanlarıda aşağılamaları oluyor.

   Dedikleri gibi bu sene konsol-PC ayrımı yapılmadıysa eğer PC çok daha üstün olacaktır. 🙂

 • A.R.C

  Macid bey inceleme için teşekkürler. Özellikle "gol olmayan gol" kısmı ve inceleme sonundaki efsanevi bakış müthiş olmuş 🙂 Millet oyunlarla ilgili bilgileri atlayıp oraya o kısma odaklanmış 🙂
  Bu sene PES' i daha bir beğendim. Yıllardır oynamamama rağmen FIFA da hoşuma gitti ama sanırım yine PES' e yöneleceğim.

 • Kadir

  Emeğinize sağlık inceleme güzel. Ancak ben Pes 2011'in gerçekçiliğini oyuncuların topu alış verişleri bireysel yetenekleri ikili mücadelelerindeki gerçekçiliğini vs. fifanın kat ve kat üstü olduğunu düşünüyorum ve Pes 2011'den tat almak istiyorsanız konsolda dişinize göre bir rakip bulmanızı ve kaliteli projektörde oynamanızı öneriyorum. Bizim yaptığımız gibi birde 4 kişi hepberaber oynarsanız değmeyin keyfinize. Bu arada Napoli - Barca maçlarında Napoli ikili mücadelelerde çok üstün kalmış, takım atak yaparken beklerden biri ortasahaya geliyo 3-4-3 oynuyo top rakipteyken 4-4-2 ye dönüyo oyun kurgusu gerçekten çok iyi bu arada o kamera açısı sayesinde az offside'a kalmadık biz ama alışmaya başlamıştık eski haline gelmesi iyi olmuş. 2012'yi deneme fırsatı bulamadım ölmez kalırsak eger konsola çıktıgında onuda deneriz 🙂

 • Digitaldrop @digitaldrop

  Macid seni severim bilirsin, ama bunu göstermeden edemem 🙂
  http://www.pclabs.com.tr/forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=17050

  Uykusuzluktan, yorgunluktan, çok çalışmaktan olur öyle dalgınlıklar arada normaldir.

 • Ziyaretçi

  o monitördeki ghosting nedie öyle???

 • emill

  fifa da ps3 ve pc demoları aynı değil gibi

  grafikten bahsetmiyorum

 • M.Macid

  Her platformda söyledim, daha önceki PES-FIFA programında da söyledim, yazdığım yazılarda da söyledim. Konami gerçekçi futbol oyunu yapmak uğruna, yine oyun dinamiklerini sıfırdan oluşturup 2011'de, bana göre gayet kötü bir oyun sundu. Oyuncuların robotumsu hareketlerinden, çamur üzerindeymiş gibi ağır koşmalarına, saçma sapan top kontrollerinden, ortada kalan toplarda ne yapacağını bilemez yapay zekaya kadar tüm eksilerini tekrar tekrar dile getirmeye gerek yok. PES 2012'de bunların çoğu aşılmış, ama oyuncuların topla münasebetleri esnasında gördüğümüz animasyonlar, hala onların birer futbolcu değil de robot olduğu hissine kapılmama neden oluyor. Bazı oyuncular da ise tam tersi çok gerçekçi hareketler görüyoruz, mesela İniesta'nın top kontrolleri, Rooney'nin pas beklerken aldığı pozisyon, Ronaldo'nun roket gibi top sürüşü, aynı gerçekteki halleri sunulmuş. FIFA 12'de ise tek tek değil, genel anlamda gerçekçilik var. Sağa sola basit pas attığınız zaman 'aman ya nası kontrol edecek bu topu' diye düşünmüyorsunuz. Ortada böyle animasyon sorunları olmayınca, sahada dönen olay daha çok futbola benziyor doğal olarak ve daha akıcı oluyor. PES 2012'deki kalecilere zaten hiç girmeyeceğim, önce beyin koysunlar onlara, biraz da yetenek, sonra konuşuruz.

  12 dakika boyunca hem FIFA'nın artılarını, hem PES'in artılarını sıraladık. Murat Abi'nin sonda sorduğu ama hangisi daha iyi, niye daha iyi sorusu öyle tek bir cümlede cevaplanmıyor. Program boyunca söylediklerimi tekrar tekrar söylemem gerekiyor. Kalecisinden, yapay zekasına, oynanabilirlikten grafiklere kadar bir sürü özellik var.

  İncelemeyi de beğenmemiş olabilirsiniz, gayet normal, bizim hatalarımız, benim hatalarım da olabilir bu da normal, ama daha makul yerlerden eleştiri yapabilecekken 13 dakikalık videoda tek cümleye takılarak 'beğenmedim' demek, 'fanboy' kokusu almama neden olur.

  • M.Macid

   FIFA'cı ya da PES'çi olmadığımı, 2011'e kadar PES, geçen sene FIFA oynadığımı söylememden anlayabilirsiniz, videoda bu diyalog geçiyor. Bana göre hangisi iyiyse onu oynarım kısacası 🙂

   Her iki oyunun demosunu oynayarak FIFA'nın daha iyi olduğu kanısına vardım, bu benim kişisel düşüncem, genel bir kanun ya da kural değil. Elbette PES'i daha çok beğenecek olanlar vardır. Ki bu kişileri göz önüne alarak zaten PES 2012'nin artılarını vurguladık, oyunun beğendiğimiz yönlerini saydık.

 • eldrun

  Impact Engine'in fail olduğu anları youtube'a yüklemişler bu arada.

  http://www.youtube.com/watch?v=Dg1aO91kMqY
  http://www.youtube.com/watch?v=YAR6I_T-uVc&

 • Digitaldrop @digitaldrop

  Çok basit, ama bunları idrak etmeden önce anlama kapasitenizi arttırmak için biraz C vitamini alın sonra okumaya devam edin.
  Macid sizin ve sizin gibi düşünenler kadar sığ bakmadığı için oyun editörü olmuş, kankasına bu da .ktan oyun ya der gibi oyun anlatmadığı için editör olmuş. Hepsinden önemlisi "milyonların satın aldığı" oyunlara sırf kendi beğenmedi diye kötülemeden, objektif bakarak yorum yapabildiği için olmuş. Herkes hata yapabilir tabi, kendi beğenisini de istediği gibi dile getirebilir, bunu anlayacak yaşta, olgunlukta olmamanız da sizinle ilgili bir sıkıntı Macid veya aynı bakış açısıyla eleştirdiğiniz başka editörlerle ilgili degil.
  Herhangi bir oyun hakkında dolu dolu paragraflarca yazı yazabiliyorsanız buyurun bir tane de siz yazın, yollayın linkini okuyalım.

  • Kadir

   Benimde avukatım olurmusun ? Bak bu altta yazan yazı sana ait sen payını çıkart millete hakaret etme adam diğer yorumunda özrünü dilemiş zaten...

   " Herkes hata yapabilir tabi, kendi beğenisini de istediği gibi dile getirebilir, bunu anlayacak yaşta, olgunlukta olmamanız da sizinle ilgili bir sıkıntı Adem veya aynı bakış açısıyla eleştirdiğiniz başka okuyucularla ilgili degil..."

  • Digitaldrop @digitaldrop

   Sen kendin avukatsın belli ki ama yetersizlikten dolayı bana ihtiyacın varsa hemen yardımcı olayım 🙂
   O paragraflardan cidden hakaret çıkartabiliyorsan arkadaşa ikram edeceğimiz C vitamininden sende bolca al delikanlı.

  • Digitaldrop @digitaldrop

   Bu arada özürle ilgili yazı ben yazdıktan sonra dilenmiş, o kısmı da dikkatlice göz at istersen avukat bey.

 • DDGuclu

  Valla Macid yarıldım 🙂 Ama cidden Fifa çok iyi gözüküyor. Ben o kadar fazla ışıklandırmayı sevmiyorum gölgeler falan kafam karışıyor oynarken 🙂 Onları engelleme var mı? Yani saha ışıklandırması ile oynayabiliyor muyuz?

  Ayrıca Impact engine'in buglarını düzeltmişlerdir diye düşünüyorum çoğunlukla. Nasıl fark etmiyorlar bu tarz şeyleri, sanırım sürede bi deadline olunca yeterince test edemiyorlar.

  Neyse bi askere gidelim, gelelim alıcam evime bi PS sonra da Fifa. Gerçi o zaman kadar Fifa2013 çıkabilir.

  • M.Macid

   Güneş-gölge faktörünü engellemek için ya gece maçları yapmak lazım, ya da bulutlu-yağmurlu havada 🙂 Grafik seçeneklerinde bu tarz ince ayarlar yok FIFA veya PES'te.

   Impact Engine hatalarıyla ilgili düzenleme yaparlar mı bilmiyorum çünkü çok kısa süre kaldı çıkışına oyunun.

 • Radyo Voyage

  Pes demoda saçmalamış umarım full sürümde kendine gelir.. : ) o bulanıklılık yok mu ne olcak bakalım fullde.

 • mazbut

  Lütfen tamamen yanlı ve yanlış inceleme vidyosunu kaldırın. Yani pes'i kötüleyeceğim diye autu gol, kolu bozuk yapıyorsun. Fifa'da gol atamamanı, PES de aut olan topu gol yemeni kola bağlıyorsun. Ya bu işi bırakın ya futbol oyunu oynamayı bırakın. Ben olsam bu vidyoyu sildirirdim. Çok cüretli bir davranış... İnceleme vidyosuna daha inceleme gösterimi yapmadan "FIFA" diye başlanırmı lütfen...

 • megawolt

  2:52 ye dikkat.!

  önceki peste olduğu gibi taç atışı kullanırken adam olduğu yerde dönebiliyor, fizik kimya biyoloji ne kadar kural varsa hepsini hiçe saymışlar. yani herif tacı atarken sağa sola dönüyor ya ayaklar kımıldamadan robot gibi olmuş hiç değişen birşey yok yani. Bir de fifa da görün aradaki farkı. hatta fifa 11 ile pes 2011 throw in diye youtube da aratın ne dediğimi anlarsınız.

 • remy

  bana fifa daki hareketler biraz kasıntı gibi geldi sanki abartmışlar ama oyun güzel olmuş pesin 2012 nin kalecileri ve kale filelerini hiç beğenmedim daha güzel kale filesi yapılabilirdi çok basit olmuş

 • Kürşat

  Senelerdir Fifa oynamamış hatta hayatında hiç fifa oynamamış kimseler çıkıp da fifa hakkında olumsuz yargılarda bulunmasınlar, komik oluyor. Bu oyunları tercih ederken ne beklediğiniz, oyunları ne seviyede oynadığınız çok önemli. Aslında ben de her koşulda PES diyenlerden biriydim. Ancak 2010 yılındaki oyunun bazı bugları beni gerçekten çok sinirlendirmişti. Bunun üstüne 2011'in tam bir fiyasko olması beni arayışa yönlendirdi. Oynayışına güvendiğim bir kaç arkadaşım fifaya dönersem aradığımı bulacağımı söylediler, ben de FIFA 11 aldım. Daha ilk maçımda oyunun daha iyi olduğuna kanaat getirdim. Pas sistemi, oyuncu animasyonları, oyunun oynanışı kesinlikle gerçek futbola daha yakındı. Bu sene aradaki fark azalmış gibi dursa da (incelemeden anladığım kadarıyla) Fifa yine önde. PES'çi arkadaşlara da tavsiyem Fifa'yı bir kaç maç denemeden yorum yapmasınlar.

 • deniz

  7 yaşımda fıfa 2005'e başlamıştım fıfa 2006 fıfa 2007 daha sonra pes bana daha iyi gelmişti ve pes 2008 almıştım ilerleyen yıllarda pes 2009 harikaydı pes 2010da bir ekleme yapılmasada idare ederdi fıfanın pesten zerre kadar iyi olduğunu düşünmezdim bi bakıyodum internet cafelerde ps cafelerde hep pes hep pes diyodum ulan bunlar niye fıfa oynamıyor 100 tl bastırıp pes 2011 aldım ama oyun rezaletti online moddaki maçlar sürekli x'e basan ergenlerle doluydu en iyi modu bocema legendi onun dışında master ligde süper yenilikler vardı ve harikaydı oynanış fena değildi ama lisans sorunu yüzünden master ligde bi premier league yapamıyosunuz ispanya liginin yarısı lisanssız bi hollanda var bide fransa ama almanya ingiltere ve ispanya ligleri dururken yani ne yapıcan diğer ligleri hadi dünya kupası yapim diyosun yalnızca avrupalı milli takımlar ve arjantin lisanslı hadi senegal niang yok dia yok hadi bi nijerya takım kaptanı yobo yok ve oyuncuların isimleri gerçek değil ancak avrupa takımları sonra bi düşündüm fıfada süper lig var ama yok ya yüz modellemeleri iğrenç peste oynanışa bakarsan sürekli 90 dakika tarikat gibi aynı şeyi bağıran seyirciler onun dışında ne dediğni anlamadığımız gol pozisyonlarında bağırmayan jon champion adlı spiker ve sadece maçın başında meraba diyen yardımcı s. jim beglin ve maç esnasında taca giden topa passıbilitiii diye bağıran spiker anladık ki atmosfer seyirci sesleri iğrenç zemin her zaman düzgün stadyum yapıları kötü seyirci seslerine dönersek fenerbahçe fenı baçe ve milli maç olmasada türkiye diye bağıran türk taraftarlar stadyum sayısı çok az kaldıki anfield road gibi bi stadı lisans sebebiyle oynuyamıyosun güç oranları saçma takım sayısı az cska moscow neden yok bilmiyorum müzikleri kötü bi dizilişi ayarlama güzel yani kim chelseaye london demek arsenale north london liverpoola merseyside red demek ister ki onlineda 100 maç yaptım 86 kişi karşıdaki barcelona veya reali seçti ayrıca arkadaşlarınla oynıyamıyosun ama içimden demiştim ki ee teknoloji bu kadar gelişti en iyi futbol oyunu bu gidipte ffıa mı alim derekn bi internette youtubeda bi fıfa 11e bakim dedim 3 yıldır hata yaptığımı anladım 1 hafta gidip youtubedaki koyulan videolara baktım daha sonra sabırsızlıkla fıfa 12ye beklemeye başladım kararımı verceğim demolar geldi ilk önce pesin demosu iğrençti pes gerçektende her sene geriye gidiyodu ve salak kaleci hala vardı sabırla 2.demosunu beklemeye başladım o sırada pcye çıktığı dakika fıfa 12 demoyu yükledim güzel buldum açıkçası çok iyi değildi ama ertesi gün bir umut ps storedaki demoyu indirdim heralde playstation zevki farklı ki o demo ile anladım ki ben fıfa adamıymışım ben simülasyon severim pes çok arcade kalıyodu kaldıki arkadaşım ve kardeşim olmadığı için her maçı yalnız veya online yapan ben hayran kalmıştım ardından pesin 2.demosu çıktı güzeldi 1.demoya göre harikaydı ama fıfanın yanında sönük kalıyordu ve bi bundesliga ve ingiltere ligi olmıyacaktı fıfadaki impact engine kabul ediyorum kötüydü ve biz yenilik yaptık demek amacıyla yapılmıştı ve kötüydü lakin youtubedaki bug videolarla asla karşılaşmadım fıfadan pese geçenler zorlanmaz ançak benim gibi pesten fıfaya geçnler çok zorlanır ki geçenlerin çoğu bu ne lan diyip kapatmıştır bende bu olmadı kaldı ki sürekli r1+x'e basanlardan sıkılan ben takticial defending ilaç gibi olmuştu artık pres yaparken kafamızı kulanmak gerekiyodu legacy defendingde pes kadar iğrenç değildi ama yeni defans sistemi güzeldi ancak 2li maçlarda ilk golü atan kazanıcak çünkü karşı takım top çevirdiğinde doğru zamanda o ya basılmalı yoksa çalım gibi oluyo ve süre çok geçiyo hele ki oyun hızı yavaşlamışsa seyirci seslerine gelirsek zaten pes fanları kabul etmiştirki fıfanın atmosfer ve seyircide kendilerine bin bastığını hatta pesi yapan adam bile yemin ederim demişti.bu yıl gerçek seyirci seslerini koymuşlar ve pes gibi 2 saniye gol diye bağırıp sonra normale dönmüyodu deplasman takımı oyuncu değiştirince ıslıklama var ve ben kötü oynadığımda atak yapamayınca kendi seyircim bana kızıyo ve bazen man c. milan maçı yapınca deplasman takımı milanın ateşli seyircileri milan milan diye bağırıyodu ve eğer gündüz maçı seyrettiyseniz stattaki üst bölge bazı yerleri kapatırdı etihad stadyumunda ise gölge süper uygulanıyodu maçın açılmasını beklerken şut antremanına çıkılması maç açılırken 2 takımın fragmanının yayınlanması ve pesteki gibi son dakikalarda amann maç bitcek ne oyuncu değiştirmesi değilde bu oyuncu yoruldu gibi oyuncuyu çıkarıp taktik zekamı geliştirmem şimdi pesin son demosuna bakarsak alianz arenanın eklenmesi güzel olmuş ancak artık çok geçti almanya şampiyonu dortmundla tamamen lisanlı liglerle ingiltereni 5.ligine kadar olan liglerle gerçek formalarla daha fazla statlarla maç yapmak daha iyiydi pesin fıfadan üstünlüğü yüz modelleri şampiyonlar ligi ve fiyatıydı hadi diyelim ş.ligi turnuva yaptık bakıyoruz pes ligi diye garip bi ligden salak salak takımları almışlar master ligde juventusla uefaya katılıyorum grubumda 2 tane pes ligli takım var ayrıca almanyadan kuzenim bana burada pes oynayan bi kişi bulamazsın demesi satış oranına baktığımızda pes 5 milyon fıfa 15 milyon pcye kötü oyun çıkaran fıfanın pcde bile üstün gelmesi ps xbox psp nintendo hepsinde fıfanın fark atması ve pesin son demosuyla pes 2009un farkı olamaması maç yaparken peste seyirci sesini kapatmam fıfanın demosunda spikerin welcome to do fıfa 12 interactiv tutorial gibi seksi bir ses yılaardır pes fanatiği olan ben deniz deniz aksoyu emre aydın albümündeki ea nin ismin baş harflerinin değildie ea sporst anlamına gelmesi japon oyunu yerine ben ki amerikan sömürüsüne karşı çıkan benim gidip amerikan oyunu almam bakarsak ki fıfa mı pes mi tartışmalarında pesi diyen kişilerin çoğunun fıfayı denememiş olması ve internet cafede bu oynanıyo demeleri fıfayı diyenlerin çoğunun pesten dönmeleri yani en azından denemeleri ps2lerine gidip 2 liralık fıfa alıpta atari oyunumu bu demeleri fıfanın online modunda psndeki fıfa alan arkadaşlarımla başta akrabam varsa kaçınılmaz arkadaşlarını seçip onlineda takılmam sürekli barça ve reali seçmeyen insanları gidip alışveriş merkezindeki oyun bölümündeki kız gibi konuşan personellerin hepsine hangisi daha çok satıyonun cevabına herkesin pes demesine rağmen hepsininde ama fıfa daha iyi demeleri vs. vs . sonuç olarak FIFA 12 FIFA 13 çıkana kadar en iyi oyun olabilecek gibi gözüküyor... DENİZ AKSOY

 • ali b.

  sevgili deniz çok detaylı anlatmışsın. bende yıllardır pes oynuyorum. nedeni ise sanırım türkiye de pes oynayanlar daha yaygın ve ben oyun işine girdiğimde ise bana vesile olan kişiler pes oynuyorlardı dolayısıyla bu işe pes ile başlama şart olmuş. fakat son bir kaç yıldır her yıl yeni oynu merakla beklerken diğerleri olmasada ben fifa pes tartışmalarını takip ediyorum sanırım her iki taraf kendi oynadıkları oyunlar üzerine biraz fanatik yaklaşıyorlar. ama artık fifayı denememin vakti geldi bnm içinde, şuan ps de fifa12 iniyor sanırım yarım saat sonra oynamaya başlarım. bu arada pes 12 demosunu oynadım kesinlikle tüm peslerden daha iyi 😉

 • ali b.

  az önce ilk fifa deneyimimi tamamladım. itiraf etmeliyim bir hayli zorlandım öyleki şut bile çekemedim 🙂 ama tek gol yedim. rakip takımın ayağından top alamıyorsun yada ben alamadım zor yani top almak bana öyl egeldi top çevirme ve paslaşma pese göre çok daha zor geldi belki bir kaç deneyimden sonra çözülür...fifa-pes kıyaslaması için çok erken ama ilerleyen günlerde kesin kıyaslamayı paylaşacağım 😉

 • Murat

  Öncelikle herkese fifa ve pes oyunlarında iyi eğlenceler . Ben Playstation da 2000 yılından bu yana futbol oynayan biriyim , wining eleven 3 lerden tutun pes e kadar yıllardır ps 1 den tutun 3e kadar hep bu oyunları oynadım. Benim arkadaslarım araba yarısları savas oyunları alırken ben hep ps de futbol oynadım . Gelelim pc ye aynı şekilde 98 yılından beri fifa serisini oynayan biriyim . hiç bir serisini kaçırmadım .son 13 14 yıldır pc deki tek futbol oyunum fifa dır . aynı sekilde ps deki serim de pes serileridir. Fakat son 2 3 yıldır saçma sapan fifa mı pes mi rekabetinin içindesiniz arkadaslar. her iki oyunun da kendine gore artıları ve eksileri vardır ben her yıl mutlaka fifa da da pes tede 100lerce takımla oyun bitirmeden duramayan biriyim. İnanın 2 sindende ayrı zevk alırım benim için oyunların hataları önemli değildir aldığım mutluluk önemlidir. tabiki göz zevkimizi bozar ancak bu iler ki yıllarda yavas yavaş düzelecektir , bunu takıntı haline getirirsek hic bir zevk alamayız ve böyle sacma sapan tartışmalar yaparız. Ben ps de bir pes manyağı ve pcde de bir tescilli fifa hastası olarak, bana sorulsaydı , kuşkusuz ps3 te pes , pc de ise fifa derdim cunku ben bunlardan zevk alıyorum . ne pc de pes oynarken zevk alabiliyorum ne de ps3 te fifa oynarken zevk alabiliyorum. lütfen arkadaşlar yorumlarımızı yaparken kendi zevklerımıze gore 2 oyunu da kotulemeyelim .Ahmet pc de pes oynarken zevk alır Mehmetse fifa oynarken haz duyar . Bu ps3 içinde geçerli . Lütfen kendi zevk duygularımıza göre haraket etmeyelim herkesin bir göz zevki vardır.

  İyi Oyunlar

 • Bilal Karaca

  pes 11 i sevmeme sebepleriniz çok yanlış. defansta paslaşmada sorun vs. gibi basit sorunlar yok. yanlış yerlerden vurmuşsunuz pes 11 i. pes 11 in çok fazla nefret ettiğim hataları var ama bu hatalar pes 12 de giderilmiş. pes oynamaya devam yani.

  • Bilal Karaca

   tabi herkes istediği sebepten sevmez bir oyunu ama siz oyunu deneyip hemen bırakmışsınız. alışmak için zaman tanıdığınızı hiç sanmıyorum

  • Murat

   bu konu da sana katılıyorum bilal ancak aynı sebep fifa sevmeyenler içinde geçerli . onlarda çok ilginc noktaları öne sürüyorlar . dediğim gibi bence herkesin bakış açısı ve zevk kuralları ile alakalı bir şey, fifacılar pes'e pesciler de fifa ya biraz zaman tanıyıp deneseler onlarda anlıcaklar 2 oyunun da kendi alanlarında en iyisi olduklarını. Mesela ben bugun fifa 12 yi denedim inş bir kac gune pes i denicem. ki fifa bu sene prof ve üstü seviyelerde oynuyacak oyuncular için gercekten de inanılmaz zorlaşmış ben 14 senelik fifa hayatım da ilkkez bir maçı ki legendary yani world class in da ustu bi seviyede oynadığım da terlediğimi hatırlıyorum . Gece resmen ter döktüm gol yememek için , umarım bu sene pes te aynı zevki verecektir buna şüphem yok 🙂

 • ismail

  Arkadaşlar Fifa 2012 lisanslı sürümünü oynama şansım oldu. Pc için olanını oynayabildim. Bende kendi izlenimimi söyleyeyim ben futbol oyunlarında görsellik, akıcılık görmek arkadaşlarımla oynarken keyif almak isterim ( bilgisayara karşı turnuvada hep şampiyon olsanız bile zevk vermiyor ) bu incelememde Fifa 2012 nin görselliğe stadyum ve oyuncu yüzlerine gereken ilgiyi duymaduığını farkettim. Messi ile gol atınca arkadaşım o messi degildi ya diyebiliyor ve ünü dünyayı sarmış bir oyuncuda bile bu sorun varsa gerisini siz düşünün. Gol atmak zor olmuş gerçekten bence bu sıkıcı sonucta zor olan gollerden attıgımızda ucunda gerçek kupa mı alıcaz? Arkadaşlar aramızda oynarken bu çok sıkıcı oluyor golsüz yada tek gollü maclar çok sıkıcı. Sonucta gol kolay oldugunda bile her iki oyuncu eşit şartlarda maç yapmıyor mu? ben fifa 2012 yi beğenmedim. Hiç arkadaşı olmayan evde canı sıkılan biri tüm ayarlarıyla oynayarak bilgisayara karşı lig maçı oynayıp sonunda lig bittiğinde tek bi yenilgi bile almadan şampiyon olan ve bundan haz alabilecek insanların oyunu bence. Pes 2012 oynamadım kendisi cıksın onuda denerim ama pes 2011 bence iyi değildi. Hatalarını gidermişlerse en azından 2009 ve 2010 daki gibiyse bile fifadan daha keyif vereceğinden şüphem yok. Ben Pes çi yada Fitfacı değilim. Her sene her ikiğsinide parayla alır oynar keyif aldığımla devam ederim. Teşekkürler

 • jikoo

  abi nedenn fifa neden pes

Benzer Videolar