TENOFEST [BU BİR UYARIDIR]

Az önce Teknofest’ten çıkış yaptım. Normal de paylaşım yapmam ama sizleri uyarmayı görev bildim. Baştan başlıyorum.

Eğer İETT veya özel aracınız ile gidecekseniz; otobüs şoförlerinin indirdiği yerden sonra en az yarım saat yürüyeceksiniz. Bu yolda herhangi bir şekilde kaldırım veya trafiğe kapalı alan yok. Yerde beton veya asfalt olsa bile diğer taraflarda yok. Her taraf çakıl-kum. Bir tünelden geçmek zorundasınız ve bu tünel tamamen karanlık. Kaldırımvari bir şey var ancak bunların her 20 metrede bir birer metrelik dibi çelik tel dolu çukurları var. Buralardan 50 kişilik öğrenci(çoğu ortaokul ve daha küçük) grupları yürürken yan taraflarından ise büyük otobüsler/polis araçları/tırlar ve vip araçlar son sürat gidiyor. Tüm bu süreç boyunca herhangi bir tane yönlendirici tabela-görevli YOK. Can güvenliği kesinlikle YOK. Özellikle küçük çocuklar için. Dönüşte İETT otobüsleri nereden kalkacak bilen yoktu. Biz otoparka giderken tabelaları yerleştirdiler. Fazla söze gerek yok.

Tünelden sonra sağda bir kargaşa göreceksiniz o kısım da katılımcılarq-öğrencilere ücretsiz yemek dağıtılıyor. İnanılmaz pis bir alan. Bir düzen yok. Yemekler yerde sinekler havada. Sandviç veriyorlar sanırım tadmadım bir şey diyemiyorum.

Herhangi bir yönlendirme tabelası olmadan yanlış yollara sapa sapa girişi buluyorsunuz. Tabi bu süreçte inşaat devam ediyor, kamyonlar geçiyor, çukurlar açık yerlerde inşaat artıkları ve demirler. İnsan yığını var.

Okulları zorunlu tuttular sanırım. Yaş ortalaması 12’dir muhtemelen.

İçerik ise berbat. Bu kadar kötü olabilirdi ancak. Tek iyi tarafı uçakları-helikopterleri yakından görmek oldu. Atak yoktu. Uçuş gösterisi düzenledi(harmandalı oynadı). A400M’in hangarına girdik vs. Ancak herhangi bir bilgilendirme tabelası yok o uçağın-helikopterin ismini yazdıkları bir tabela bile mevcut değil. Diğer yerler ise tamamen hayal kırıklığı. İntersellar çadırı diye bir yer var. Havalı sloganları mevcut. İçeride oyuncak gezegenler dışında bir şey yok. Hitap ettikleri kitle 10 yaş grubu.

Eğer yoruldunuz ve bir soğuk kahve içip rahalim derseniz. Makinaların çoğu bozuk. Espress Lab’dan mecburi sıcak filtre kahve alabilirsiniz.

Fuar alanına kadar olan kısım zaten fazlasıyla kirli. Ancak fuar alanı da öyle. Her tarafta çöp var. Tek temiz yer TAI standıydı sanırım.

Bu arada fuar alanına giriş ve çıkışta araç ortalama yarım saatlik bir trafik mevcut. Her yer şantiye toz duman demiş miydim?

Flash TV izleyerek çok daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuz veya küçük yaşta birisinin gitmesine müsaade etmemeniz onun can sağlığı için daha faydalı olacaktır.

Netice itibariyle reklama ayırdıkları bütçe ile daha düzgün bir festival düzenlenebilirdi. Tek amaçları havalimanını göstermek diye düşünmek bile saçma. Son olarak bu havalimanını sorunsuz olarak 29 Ekim’de açabilecek bir ekip mevcutsa o ekibe Cumhurbaşkanlığı özel ödülü gibi bir şey verilmeli.
#TeknoFest
*Fotoğraflar İPhone 6S ile gelişigüzel çekildi. Çünkü bol rüzgar ve gözü rahatsız eden kum mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap