One Plus satış noktaları arasında; gürcistan, ermenistan, ukrayna ve hatta kıbrıs var ama biz yokuz.
Firmalar açısından bu kadar olumsuz bir ülkemiyiz girmeke istemiyorlar. Tabi girerlerse saçma sapan vergi yükü ve yerel ekonomik sorunlara girmek zorunda kalacaklar ama yine de üzücü bir durum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @ebagcuvan

  Bir yerde görmüştüm normalde firmalar 1 yıl garanti veriyormuş ama Türkiye de yasal garanti 2 yıl olduğu için bir çok firma çekiniyorum gibi bir haber okumuştum.

  • Orkun @orkkoc

   Öyle bir durum var evet ama kıbrıs derken Türk kesimi ibaresini kullanmış one plus yanlış anlamadıysam. Yasal oalrak bize benzer yapıda kıbrıs. Temel farkımız yönetim ve ekonomi.

  • Shamino Salle Dacil @salledacil

   @orkkoc Hemen yan tarafında Yunanca olarak da Kıbrıs yazıyor. Bizim haricimizde resmi olarak Kıbrıs Cumhuriyeti adında bir devlet var, bu devlet iki dilli (Türkçe ve Yunanca) ve adanın tamamını yönetiyor (fiili olarak sadece Güney bölümünü yönetiyor tabii). Kuzey Kıbrıs ile iş yaparlar mı bilmiyorum ama muhtemelen yasal olarak devletin iki dili olduğunu görüp eklemişler, para birimi olarak Euro görünüyor zaten.

  • Orkun @orkkoc

   @salledacil aslında Türk denmesine şaşırmıştım ama sizin dediğiniz daha olası haklısınız.

 • reducto @protego

  Şöyle örnek vereyim, küçük kardeş olarak görülen Azerbaycan'ın para birimi Azerbaycan Manatı. 3.69 lira 🙂 Azerbaycan bizden ekonomik olarak daha iyi bir ülke. İnsan hakları konusunda da aynı. Giderseniz görürsünüz ki Bakü'de gece sokaklar dolu, kadınlar korkmadan rahatça gece dışarı çıkabiliyor. Demokrasi konusunda bizden ileriler. Her anlamda bizden iyiler. Kıbrıs da öyle, Gürcistan da. Gürcistan larisi 2.41 lira. Söylenecek söz var mı? Haritada daha çok yer kaplamakla ve kedi gibi aşırı üremekle bir halt olunmuyor.

  • Orkun @orkkoc

   Kesinlikle haklısınız bir kedi değilde tavşan gibi olmasın o 🙂 Yine de can sıkıcı yani paranın değer kaybetmesi ayrı can sıkıcı bu tarz durumları görmek ayrı can sıkıcı.

  • Orkun @orkkoc

   @protego maalesef öyle yani yorum yspsam neler derim ama işte siyasete girdiğinden yapamıyorum.
   İki ay evvel misal note 9u gözüm kapalı alacak durumdayken şimdi dünyada dolar bazında en ucuzu olsada param yetmiyor diyorum.

  • refresh @refresh

   Kadınlar bizde sokaklara korkarak mı çıkıyormuş? Ya siz başka ülkedesiniz. Yada ben başka yerdeyim. Bu kadar abartı fazla değil mi?

  • Orkun @orkkoc

   @refresh Ben erkek halimle hava kararınca geriliyorum eve giderken, her taraf para isteyenlerle, yol kesenlerle doldu. Tamam her dakika önüme çıkmıyorlar ama haftada 1-2 kere yolumu kesen veletler oluyor. O yüzden abartı olduğunu düşünmüyorum. Kadınlar için durum daha sıkıntılı maalesef. Neler neler duyuyoruz bir de duymadıklarımız var.

  • refresh @refresh

   @orkkoc Benim annem ve kız kardeşim gecenin 03:00'ında bile sokak gezisi yapıyorsa eğer, bu ülke kadar güvenlisi yoktur. Abartıya gerek yok. Kendisini bu kadar kötüleyen bir millet de yok. Avrupa çok düzgün. Ondan hırsızlık, gasp, cinsel istismar var. Gösterileni görürsünüz. Gösterilmezse, size başka yere bakmanız telkin edilirse neyi göreceksiniz? Hiç.........

  • Mücahid Kambur @mucahidkambur

   Her şeyin rüşvetle döndüğü ülkede bu kadar toz pembeymiş gibi konuşmak ne kadar doğru? Ayrıca Kıbrıs Türkiyenin 30 yıl gerisinden geliyor.

  • Orkun @orkkoc

   @refresh o zaman şanslısınız, Ankara'nın göbeğinde o rahatlıkta değilim ben. Kendimi ya da milletimi kötülemek gibi bir amacım ya da derdim yok. Kendi yaşadığımdan örnek verdim. Ama illa kötü olmasın diye de kötü ya da yanlışa; iyi ya da doğru demem. Azerbaycan karşılaştırması dogru bir yaklaşım olmayabilir ama başka yerin kötü olması buranın kötü olmasını normal yapmaz diye düşünüyorum.

  • reducto @protego

   @refresh Her gün sabah haberlerini açın, görürsünüz. Bu ülkede toplu taşıma kullanan kadınlar tacize uğruyor ve sosyal medyada olay olmazsa savcılıklar suçluyu serbest bırakıyor. Ne zamanki insanlar sesini yükseltiyor o zaman savcılık tekrar yakalama kararı çıkartıyor. İki kez yaşandı bu iki kez. Bu ülkede gece evinin ara sokağında tecavüze uğrayan kadın için twitterda "bir kadın gece o saatte dışarda ne yapıyor olabilir" diye anket açıldı ve yüzbinlerce insan ankette oy kullandı. Bu ülkenin hükümeti, tecavüz suçlularına af getirmeye çalıştı. İşte böyle bir ülkedeyiz. Siz herhalde ya Nişantaşında ya da yazlık yerde yaşıyorsunuz.

  • Hamdi @hamdi

   Ev arkadaşım Azeri idi. Onların parası da dolar karşısında acayip değer kaybetti son birkaç senede. Çocuk 3-4 sene önce aynı parayla Türkiye'de çok rahat geçinirken, şuan nerdeyse 2 katı parayla, manat ile, zar zor geçiniyor 😀

  • reducto @protego

   @hamdi Evet doğru, ancak paraları bizim kadar değersiz değil dolar karşısında. Anlatmaya çalıştığım şey bu. Azerbaycan dünyanın en iyi ülkesi demiyorum. Bizden iyi. Asıl sıkıntı burada.

  • reducto @protego

   @refresh Şuradan itibaren izlemenizi tavsiye ederim, isterseniz baştan da izleyebilirsiniz. Bir kadının gözünden Azerbaycan ve Türkiye farkını görün https://youtu.be/QmgLffdTZSE?t=335

  • reducto @protego

   @refresh Bu arada şöyle bir not geçelim de yanlış anlaşılmasın. Avrupa'da, Amerika'da, Avustralya'da taciz tecavüz yok mu var. Var ama ne kadar var? Bizde ne kadar var? Son 10 yılda taciz, tecavüz ve cinayet sayıları ne kadar arttı? Dünya'da şu an demokrasi, ekonomi, hak ve özgürlükler, güvenlik ve eğitim konularında sürekli gerileyen başka bir ülke var mı? Burada kimse ülkesini kötüleme derdinde değil. Ancak ben erkek halimle gece sokağa çıkarken gerilip tereddüt ediyorsam kadınların iyi durumda olduğu iddiasını hiçbir şekilde kabul etmem. Bu ülke kadar güvenlisi yok diyorsanız lütfen önümüzdeki 1 hafta boyunca haberleri düzenli olarak takip edin, sabah ve akşam haberlerini izleyip internetten de bakın, sonra gelin bana diyin ki bu ülke güvenli. Diyemezsiniz. Ayrıca yaşadığınız yeri söylerseniz sevinirim.

  • Hamdi @hamdi

   @protego şuan ki durumu bilmiyorum ama orda maaşlar düşük ve hayat pahalıydı baya 3-4 sene önce buraya kıyasla. Petrol ve gaz olduğundan rahatlar biraz. Vergiler felan düşük. Yoksa Türkiye den kötü durumdalar benim gördüğüm 🙂

 • 3dfx @3dfx

  Iyide kargoyla satmiyormu oneplus? Türkiyeye kargoyla telefon sokmak yasak. O yüzden satamiyorlardir

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Olayı yanlış anlamışsın onlar girmek istiyor da bizim ülke vergiyle onlara giriyor. O yüzden giremiyorlar.