Kucağına yeni müşteri almış Turkcell'in yüz ifadesi daha iyi anlatılamazdı.
- 24 mbit'lik ışık hızında(!) (mum ışığını kastediyor sanırım)
- Kampanya fiyatı aylık minimum 70 TL ama taahhüt bozarsanız şu ücretler alıncak:
* 240 TL kurulum ücreti (taşınma sonrası klima kurulumu bile 80 tl)
* 96 TL aktivasyon bedeli (sanırım bir tuşa basıp aktive ediyorlar)
* tarife fiyatı 124 TL olduğu için aradaki fark olan 54 TL x yararlanılan ay (12 ayı geçtiyse 54 x kalan ay indirimi) ki minimum 600 TL civarı.

24 Mbit 100 GB indirme 50 GB gönderme AKK'li bir adsl'den bozma internete fiber diyen Turkcell sanırım "eli mahkum" abone peşinde. Başka bir firmanın hizmet sun(a)madığı yerlerdeki insanları mağdur ediyor. Kardeşim mecburen trukcell kullanmak zorunda kalacağı bir yere taşındı ve bana tarifelere bakar mısın dediğimde gördüm bunları. Rezalet.

Ben 76 Mbit indirme - 4 Mbit gönderme hızında download/upload akk'siz limitsiz, üstüne 1000 dakika her yöne telefon dahil internet hizmetine Turknet'te 60 TL veriyorum. Ne cayma bedeli var, ne kurulumu, ne taahhütü...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  24mbit fibere kota koymak tamamen dolandırıcılık. Saçmalık. 100mpbs verirsin. Boku çıkmasın diye 10TB kota koyarsın onu anlarım.

 • ALIEN @alien

  10TB kota mı? 🙂
  1TB olsun göbek atarız.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   1TB bir ev için anormal değil yüksek hızlarda. Evde 3-4 kişi varsa. telefon tv pc derken doğrudan dosya indirmeden zaten 300-500GB harcıyorsun. Hadi bir de konsola falan yüklensen 1TB geçiyorsun. Ancak 10TB bir ev için artık suistimal belirtisi şimdilik. Apartmana falan dağıtman lazım interneti.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Benim 75mbps turknet kota yok mesela. Sırf masaüstü bilgisayarda youtube steam falan derken aylık 400GB tüketiyorum.

  • eamedic @eamedic

   @ardazeytin evet youtube netflix gibi hizmetler ya da başka internet tv leri kullanılıyorsa 1-2 tb lar gayet ulaşılabilir. Ayda 1tb gören adama hemen torrentçiyi yapıştırıyorlar 😊

  • ALIEN @alien

   @eamedic Artık nasıl baskı altında kaldıysak 1TB ı matah sanıyoruz demek ki. 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @eamedic kotalı olunca anlaşılmıyor o konu. Kotasız olanlar genelde anlayabiliyor bu durumu. Bende dediğim gibi kotasız 75mbps var. Youtube videoları otomatik 1080p açılıyor mesela. İnternet o kadar hızlı ki zaten çok ilerden buffer yapıyor. Çatır çatır veri gidiyor. 4K netflix falan da öyle ne olduğunu anlamadan veri tıkır tıkır gidiyor. E bir de evde 4 kişi var de. 4 akıllı telefın 3-4 bilgisayar akıllı tv tableti konsolu oyunu vs. derken hiç torrente bulaşmadan 1TB gidiveriyor.

  • eamedic @eamedic

   @ardazeytin öğrenciyken üç kişi internet tv, ve bilumum indirme yaptığımız zamanda 100 mbit superonline kullanıyorduk (fiber kablo eve geliyordu, güzel günlerdi), kota uygulanmıyordu mesaj geliyordu kotayı aştınız diye iki üç günde ama ay boyu 100 devam, 7-8 tb oluyordu her ay, işe başlayınca maddi olarak orijinale yönelince düştü tabi indirme 😀. Ama bu seferde içerik 4k tüketiliyor ve ben 24 mbitle yine görüyorum 1.5-2tb.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @eamedic normal tüketiminiz. İşte benim de demek istediğim 2TB napıyonuz yea diyen adamın genelde 75GB kotası falan oluyor. Adamcağız bitmesin diye videoları 480p falan açıyor. Bense mesela tam aksine chrome eklentisi ile en yüksek kalitede zorla açtırıyorum. 75mbps 8K açsan onu da oynatıyor. 24mbps ile evde biri sabote etmediği sürece buffer ucu ucuna ilerleyerek 4K izlenir.

   Orjinal tüketim konusuna da katılıyorum. Seneler önce sınırsız 256 kbps internet kullanırken oyunları günlerce indirir CDlere falan çekerdim. E şimdi Steam'de en baba AAA oyunu alsam 40 50dk'da indiriyorum. Bu tüm tüketime yansıdı. Doğal olarak depolama işini neredeyse tamamen bıraktım. Yine de hızın verdiği imkan sayesinde 1 günde tüketilen içeriğin boyutu standart olarak verilen AKK miktarının en az yarısı kadar oluyor.

  • eamedic @eamedic

   @ardazeytin evet 4 gb 1 mbit kotalı kullandığım zamanları hatırlarım 2005 ya da 2006 olacaktı, tekrar indirmesin diye çok okuduğum siteleri fln indirir offline kullanırdım. İndireceksem steam fln artık 2-8 ayarlı her şey. Youtube fln anca ay sonu kota kaldıysa 😊 kullanırdık, çok arkadaşım babasından fırça yemiştir youtube yüzünden, bilmiyorlardı kotadan yediğini, iki katı fatura geliyordu. Kotalı tarife var mı hala?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @eamedic Kablonette var. Kota bitince interneti kesiyor. 😀 Diğerleri hız kesiyor sadece.

 • Veysel @spectrum

  Evde 100 mbit var ama kesinlikle memnun değilim. İndirirken falan tamam da, Youtube ve özellikle Facebook'ta falan saçmalıyor. Hele hele, 24'e düştü mü, bittiniz...

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  2018 yılında taahhüt mü kalmış hata kullanıcılarda aynı zamanda.

 • Batuhan @achfighter

  Abim de aynı şekilde Turkcell'e mahkûm ama bize gelince iyi ki Turkcell var diyor. Çünkü kazın ayağı öyle değil. Bütün turknetliler 70mbit ya da 30mbit alamıyor. 8mbit görünce kotaya razı oluyor. Zaten aylık tüketimi yüksek değil.

  • Tesla @tesla

   Turkcell oraya fiber çektiyse 100 mbiti hoplaya zıplaya verebilir demektir. VDSL bile 100 mbit verebiliyor. Fiber alt yapı bu sonuçta. Ama Turkcell vermiyor, neden? Çünkü neden versin ki. Benim dediğim yer Başakşehir mesela. Oraya fiber altyapı sağlayıp yüksek hız vermeyen Turkcell'e tepki göstermeyen kullanıcısı asıl suçlu olan sanırım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Önce Türknet deneyeceksin. Bölgedeki ve evdeki altyapı iyi ise yaşadın. Değilse yandın. Yanacak da bir şey yok gerçi abartılıyor. Taahhür yok bişey yok. Beğenmediysen 3 gün sonra değiştir.

 • Teknikfan @teknikfan

  Kartal/İST fiberin olmadığı mahalleLERin birinde oturuyorum. Üstelik alabileceğim maksimum hız 8mbps olarak gösteriliyor. El mahkum kabul ettik. 3 gündür kuruluma gelmelerini bekliyoruz. Sövmemek elde değil..

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Altyapı kötü ise Telekom'a başvurun. Superonline da bağlayana kadar adam yerine koyuyor. Türknet'ten farkı telefonla arayıp birine sövüp stres atabilirsin. Çözüm için ikisi de Telekom'un keyfini bekliyor.

  • Teknikfan @teknikfan

   Daha önce altyapı için telekoma başvurdum(bir seneliğine kapatıp tekrar bağlattık). Fakat interneti bağlattığımız bayide arkadaşla beraber baktık. Kartal-Yakacık bölgesinde siteler harici neredeyse hiçbir yerde fiber bağlantısı mevcut değil. Üstelik hafif işlek diyebileceğim cadde üzerine bile(bu dükkan da orada) max 4mbps gösteriyor. Senelerce TT kullandığımdan ve bunun sonucunda yeni küfürler öğrendiğimden Superonline’ı seçtim bu sefer. Bir nevi hep aynı yere küfür etmekten sıkıldım. Bakalım Superonline’nın kelime hazneme katkısı neler olacak..
   [TT’nin özelleştirilerek satılmış olan Lübnanlı firmaya ne kadar berbat kişilerin sahip olduğunu da gözardı etmemek lazım.]

 • Psikobat @psikobat

  Çokta öldürmeyelim fiberi şimdi 🙂 tmm kota/fiyat politikası komedi ama zaten sene sonu kota kalkacağı için en düşük tarifeden sözleşme imzalanabilir. 24mbit/50gb 59 lira gibi. Ayrıca upload 5mbit veren başka iss yok diye biliyorum.

  • Tesla @tesla

   76Mbit / sıfır kota / 4 mbit upload / 60 TL turknet. Hız komedi. 24 Mbit nedir 2018 yılında. 50 yapsa hadi neyse derdim.

  • Psikobat @psikobat

   @tesla Türknet biraz şans işi, bağlı olduğunuz santral yapa altyapısı dahilinde ise söz konusu hızları alabiliyorsunuz sorunlu/sorunsuz o kısımda biraz şans ama fiyatı çok iyi orası tartısılmaz.Adsl yapısı geregi bazı bölgelerde sebebini bilmesemde garip bir havuz sistemi kullanılıyor, oda yogun kullanım saatleri ne yaparsanız bölge bazın da yavaşlık kaçınılmaz oluyor.
   Ping olarak da sanırım fiber hala bir tık önde(kablonet ve adsl kullanmış biri olarak yazıyorum)

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Ping konusunda fiber önde. Kota işi yalan olur. Kalkmaz. Kalkar başka dert gelir. Bir şey yapıp karambole getirecekler onu. Kaç para olursa olsun evin içine kadar fiberi çekip 24mbps vermek terbiyesizlikten başka bir şey değil. Başka ülkede olsa yıkarlar.

  • Tesla @tesla

   @psikobat Yapa falan yok Muğla'da. Saha dolabım değişti, eski saha dolabında 98 Mbit alabiliyordum. Peki bu kapasiteli saha dolabına sahip mahallemde turk telekom kaç veriyor sizce? 24 Mbit. 😀 Turknet, telekom altyapısıyla bana daha hızlı hizmet veriyor. komşularım kızıyorlar telekoma.

  • Psikobat @psikobat

   @adem1907 @tesla Ben türknete kötü demedim, biraz şans işi dedim.Yapa dahilinde değilseniz doğrudur 35 alabiliyorsunuz santrale olan uzaklığa bağlı, yapa dahilinde ise 100e kadar çıkıyor(genelde 75 sanırım).Türkneten memnun olan kullanıcı kadar olmayan var demiyim ama bir yarısı kadar da şikayetçi olan vardır.Çok güzel adım attılar f/p oranı da çok iyi ama bir fiber değil,olamaz 🙂

  • Psikobat @psikobat

   @adem1907
   🙂 Peki söyle diyim ozaman, kota kalktı diyelim sene sonu..benim kotasız 24/5 sorunsuz baglantı ile sözleşmenin önemi kalmıyor çünkü "memnun" durumundayım ev telefonu kullanan var mı ? iş yeri hariç pek sanmıyorum benim ihtiyacım yok en azından.Hız lazım oldu birşeyler indireceğim zaman 5 lira fark ile 100mbps e çıkıyor(e kadar değil net) yaklaşık 1tb indirebiliyorsunuz(ayda 1 almak yeterli).saha dolabına araba çarptı/bakım var pingim yüksek gibi sıkıntılarınız olmuyor(yurtdışına bağlayan deniz altındaki x fiber kopmadığı sürece)Benim için stabil bağlantı daha ağır basıyor türknet kesinlikle kötü değil ama, sol varken bulunduğum lokasyonda benim için alterntif de değil malesef.

  • Tesla @tesla

   @psikobat arkadaşlar fibere geçince pinginiz düşecek diye bir kural yok. Fiber'de aktarım merkezlerine bağlı olarak artma olasılığı bile var. Ayrıca 5 liraya 100 mbit verebiliyorsa bu turkcell, aştyapısı var demektir. Siz paket paket 5 lira vermeye razı oldukça size o hızı hiç bir zaman sunmaz zaten.

  • Psikobat @psikobat

   @tesla Oyle bir kural adsl göre var,fiber istediğiniz yeden aktarın 0,01db kaybınız ya olur ya olmaz ki işini bilen adamlar "0" a cekebiliyor. konu fazla uzadı marka sempatisini anlarım ama körü körüne savunmak pek bana göre değil, kullanmadığınız hizmet hakkında en azından konusurken biraz daha dikkat edelim derim.Son olarak şunuda belirtmek isterim sizin hat değerli kötüde olsa kopma sınırından bir tık üstü 75/50mbps görebilirsiniz ama 9-11db sınırdaki snr değerleri ile ping/paket kayıpları kaçınılmazdır.Hız düştükçe hat kalitesi artar ters orantılıdır, fiberde ayrıca 1000mbps param bol diyene veriyorlar..

  • Tesla @tesla

   @psikobat Yanlış anlaşıldı sanırım. İmkan olsa ben de fiber hizmet almöak isterim tabi ki. Burda vdsl fiberden üstündür demiyorum. Ama fiberim var pinglerim sıfıra yaklaştı demek de hiç doğru değil. Özellikle anadoludaysanız. Markaya sempatim yok. Daha iyisini daha uygun fiyata sunan olursa bir gün durmam. Sonuçta ben bir tüketiciyim. Turkcell sunsun, ona geçerim. Ama fiber altyapısnı sunmasına rağmen gerçekten komik olan 24 mbit'lik internet hızını kabul etmem mümkün değil. Saniyede maksimum 3 MB indirme hızı nedir Allah aşkına?

   Son olarak ben bu yazıyı niye yazdım? Çünkü kardeşim "mecburen" bu hizmeti almak zorunda ve insan bu mecburiyete isyan etmek istiyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Benim evin önünde fiber geçti zamanında ama evlere vermediler. Bu sayede turknet 75mbps veriyor. Ama şimdi çok ters kabloların 2. dünya savaşından kalma yerlerde oturan adam var mesela. Turktelekom'da zor bela 10-11mbps alıyor. Turknet'e başvuruyor daha da düşüyor.

  Fiber eve girdi ise paketin neyse garanti onu alıyorsun. Onun dışında avantajı yok. Turknet şans işi. Övecek gömecek bir tarafı yok. O fiber senin kapıya girdiyse zaten Turknet de sana 35mbps garanti verir. Ne olur 5-10 ping yükselir. He zaten leş gibi ADSL falan kullanıyorsan Türknet'den de bir şey beklemeyeceksin. Tercih meselesi.

 • Tesla @tesla

  @ardazeytin Ben dsmart da telekom da kullandım. d-smart'ta pingle feciydi. Telekom ve turknet arasında ping bakımından bir fark yok bende. Tek sıkıntı ki o da telekom kaynaklı, fiziksel bir arıza durumunda işi yavaşlatıyor. Ben de böyle yapıyorlar diye telekoma geçip aferin size diyerek ödüllendirmem. @xdraft Bizimkiler Uşak merkezde 8 bit alıyor mesela turknet'ten ama telekom olsa da aynı hız çünkü santral eski ve uzak. Mahalleye fiber kablolar döşendi, bugün yarın hızlanır.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Bölgede fiber varsa zaten Turknet kullananlar rahatlıkla 35mbps alabiliyor VDSL üzerinden. Ancak fibere göre ping biraz daha yüksek oluyor. Bir de teknik yapısından dolayı fiber arıza ihtimali çok daha düşük.

 • Supermaniac @supermaniac

  Herhalde Turkcell tv ye kullanıyorlar bütün bant genişliğini, öbür türlü 24mbps fiber İnternet çok saçma isteseler çok daha hızlı yapabilirler.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Fazla iyi niyetlisiniz. Sorun o değil ne yazık ki. Kısaca herkes 3'e razı iken adam boşuna 5 vermek istemiyor. Olay bu. Fiber de öyle kablo yetmedi, sokaktaki dolap şişti vs. diye bir şey yok. Denizden bir kova su satıyor sana.

 • lterlemez @lterlemez

  Bir ayım neredeyse dizisiz/filmsiz geçmiyor ve 75 GB'ı birazıcık aşıyorum ayın 25-26'sına kadar. Dolayısı ile 1TB kota mükemmel bir olay (özellikle up-down kotaları ayrı hesaplanıyorsa), 10TB ise, bana göre gereksiz. Çünkü her ay bire bir 10TB kotayı dolduramıyorsanız (gsm paketlerinde olduğu gibi) overkill'den fazlası değil.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   75'i nasıl aşmıyorsun ya? Ayda bir gün falan mı izliyorsun? 😀 Netflix vs. kullansan mümkün değil. 1 haftada biter en geç.

  • lterlemez @lterlemez

   @ardazeytin "...75 GB’ı birazıcık aşıyorum.." internete bu kadar para döküyorken, Netflix'e falan para vermem (Allah büyük söyletmesin). Böyle şeyler yapmam için internete en fazla 20 lira falan vermem lazım.

  • lterlemez @lterlemez

   @ardazeytin; Yeri geliyor 360-480p'yi geçmiyorum. Çünkü fazla bir şey kazandırmıyor daha üstü; bilgi sağlamıyor, yeteneğimi arttırmıyor. Saf eğlence, dolayısı ile değmez, ha Star Wars gibi seridir, ancak o zaman. Ya da gerçekten işime yarayacak bir şeydir.

  • lterlemez @lterlemez

   @ardazeytin; Çok genel konuşursak, sahibi olamayacağım şeylere çok para harcamam; Eğer bir yerde toplayabilecek isem (örneğin internet) o zaman toplamamı sağlayan hizmete parayı bayılırım. Ha bazı şeyleri illegal yapıyorum belki ama hizmeti veren beni düşünmez ise ben de hizmeti vereni düşünmem.

 • Batuhan @achfighter

  Alt yapı olmadığından olabilir mi?
  Müşteri hizmetlerinin var olmasından olabilir mi?
  Hat kalitesi sıkıntısı olmadığından olabilir mi?

 • lterlemez @lterlemez

  Şimdi asıl konuya gelelim, bu işin içinde siyaset var mı yok mu? Bana biri yukarıdaki problemin açıklamasını yapsın.

 • eamedic @eamedic

  @tesla internet bölgeye göre çok fark ediyor 5 senedir d-smart net kullanıyorum, bir kere modem ile ilgili sorun yaşadım onun dışında pinglerim hep 9-11 down ve upload düzeyleri hep sınıra yakın oldu. Tv paketi ile birlikte neredeyse bedavaya kullanıyorum taahhüt dönemi ne olacak bilmiyorum tabi 😀 fiyatlar ne kadar değişecek bilmiyorum.

 • Emre CESTEL @ecestel

  Hocam klima kurulumu 300-500 TL bu arada. 80 tl 2005 senesinin olabilir. (Pazar günü kurdurdum)