Nihayet Çanakkale Savaşları için doğru bilgiler aydınlatılmaya başlanıyor. En doğru olması
gereken kaynaklarda bile falan fizan yalan bilgiler dolu. Efsanesinden hayaline hiç olmamış şeyler var. İşte yok uçağımız yoktu, ağır silahımız yoktu, sünürüyorduk vesaire. Böyle bir şey yok. Döneme göre gayet iyi olduğumuz alanlar vardı ve uçak filomuz yeterliydi.
Bunlardan birisi daha;
Şehit sayısı 57.263 olarak geçmiş 250.000 değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih Kınık @fatihkinik

  dopru bilgilerden rahatsız olmamamız lazım, tıpkı yunanları denize dökmediğimiz gemilerine binip toplarını tüfeklerini alarak sessizce hatta bir törenle uğurlandıkları gibi..

 • Kılüyeler @aseton

  Uçak filosu yanlış hatırlamıyorsam 88 idi. Almanya'dan gelen bir treni Sırplar devirdiği için 1 uçağı ele geçiriyorlar ve ilk uçakları o oluyor. Biz aslında Doğudan Almanlar'a tren yoluyla petrol taşımaya çalışıyoruz ama iş kurulamıyor. 1. Dünya Savaşının ana olayından biri petrol. Battlefield 1'de görenler biz böyle değildik ya ya ya falan diyebilirler. Lawrence'in raporlarına göre düzenlenmiş o senaryo.

 • Kılüyeler @aseton

  Uğruna savaşa sürüklendiğimiz Almanya'nın günümüzde ne olursa olsun ülkemize tutumu ve içerisinde barındırdığı pisliklerde ilginç.

  • Kılüyeler @aseton

   http://www.harpak.edu.tr/saren2/files/sempozyum_yayinlari/Canakkale_Bildiri_Kitabi_SON.pdf

   başka başka kaynaklarda var. hepsinde sabit 57.263 . Genelde İslamcı yayınlarda 94 bin diyen var 250 bin diyen var.

  • Çateş @cates

   @aseton Şimdi öncelikle sayılara sadece sayı olarak bakarsan büyük yanılgı içine düşersin.
   Verdiğin kaynakta ki tablo aşağıda. Muharebe dışı zayiattan kasıt kayıp, esir ve muharebe dışı ölüm diye geçmiş.
   Bunun yanında bu tabloda ki "yaralı" kısmının o dönemde anlamı muharip olma yeteneğini kaybetmek oluyor. Kolu kırılan adamın kolunu sarıp sabit bir mevzide işine devam ettiği bir dönemde yaralı olarak geçmiyordu yani.

   Bunun yanında evet 250 bin ölü demek yanlıştır.
   Ama Osmanlı ordusu o dönemde askeri mevcut sayısında 250 bin kişi eksilmiştir.

   Anlıyorum bir isyan bir ergenlik havası var yazılarda. Daha sonra utanıyor ama insan bu derece önemli şeyleri 3 kuruşluk araştırmayla öğrendiği sayılara bağlayıp hafife aldığı için. Kendi kendime utanmıştım en azından adam akıllı neler olduğunu öğrenince.

  • Kılüyeler @aseton

   @cates Hayır stereotyping yapmışsın ergen refleksim hiç olmadı benim yıllar önce de olsa. 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale muharebesi ayrılmış. Çanakkale campaign'de ben Çanakkale Boğaz harbinden bahsediyorum ve killed in action sayılanlardan bahsediyorum.

 • trbasoglu @trbasoglu

  Sayımı yapılıp kayda geçirilebilen sayı 57bin olarak biliyorum.Gerçek sayı daha fazla.

 • Harun. @ht

  Bende şöyle ayrı bir bilgi vereyim Mehmet Han'ın gemileri karadan yürüttüğü öğretildi bize, her yerde de böyle geçer ama Geçmişte fetihden 50 yıl sonra yazılan bir kitap haricinde gemilerin karatan yürütüldüğü hakkında resmi bir kaynak yoktur.

 • Kılüyeler @aseton

  Hezarfen Çelebi sadece Evliya Çelebinin seyahat namesinde geçer. Saray kayıtlarında geçmez. Evliya Çelebi'nin yazdığı yerlerin tamamını gezmesi mümkün gözükmemekte daha önceki gezginlerden aldığı kayıtları derlediği düşünülmekte. Bazı önemli yerleri dahi çok yüzeysel ve üstünkörü yazdığı görülmüştür, duyduğu şeylerden derlemiş olabilir.

 • Kılüyeler @aseton

  Piri Reis haritası bir çok denizci haritasından derlenerek yapılmıştır, öyle ki o günden 600 yıl önce eriyen kutup buzulları dahi güncel durumu bilmedikleri için harita'da bulunmaktadır. Piri Reis'in tüm denizleri gezmesi imkansızdır.

 • Paralelport @paralelport

  Yani?

  Bir savaşı bir savaşta ölenin önemini rakam mı belirliyor? Bugün Haiti Depremi'nde de, 99 Depremi'nde de, Irak Savaşı'nda dahi (ABD için siyasi malzeme olmasına rağmen) ölü sayısı net hesaplanamıyorken rakam 5'te birine düşse o vakanın önemi mi azalacak? Bu tarz vakalarda sayım imkansıza yakın; sayabildiğini bildirirsin, gerisine bir şey yapamazsın. Bu 100 yıl sonra da böyle olacak, ta ki herkese belki bir çip takıp takip edene kadar.

  Bu savaşın önemi büyük; İstanbul belki 4-5 yıl sonra yine teslim edildi ama aynen futbol maçı gibi insanlarımız düşmanı yenebileceklerini gördüler. Ve nitekim mücadeleden vazgeçmedikleri için bugün bu sınırlarda bu dilde yazışabiliyoruz. İngiltere'yi zayıflattı, belki de sömürgeleri bu yüzden kurtuldular. Çanakkale dünyayı değiştiren bir savaştı.

  Cephelerde yaşananlar, kaç kişiyi püskürttükleri, tereddütsüz vatan için ölüme gittikleri ortada. Saldıranların üstünlüğü ortada. Aynı şey gariban İngiliz sömürgelerindeki gençler için de geçerli. Ömürlerinin baharında emperyalizm uğruna bizim kıyılarımızda can vermişler. 5 gencin değeri 50 binden az mıdır? İnsanlık için çıkarılacak ne dersler varken hele de yıldönümünde saçma bir mesaj olmuş. Buradan banlanan üyelerden birini hatırlattınız.

  Çoğumuzun ailesinde orada şehit olan ya da gazi dönenler var. Yazarken biraz saygı göstermeniz iyi olur. Kullandığınız dile dikkat edin derim.

  • Kılüyeler @aseton

   niye terso gidiyon doğru bilgi hastasıyım ben ne diyeyim yok gerçekte 500.000 ölmüş mü diyelim. Doğru bilgi lazım herkese. Yok Yunan denize koştu yok tırpanla saldırdılar yok bilmem naptılar.

  • Paralelport @paralelport

   @aseton her şurup her hap tatlı olacak diye şart yok, hastalığına şifa olacak reçeteyi sana yazdık, şikayet etme. Haydi geçmiş ola.

   Bir ara dibimizdeki adaları geri alacak bir doğru bilgi filan bulursan söyle de istifade edelim.

  • Kılüyeler @aseton

   @paralelport Adalar Osmanlıda İtalyaya bırakıldı İtalyada 60larda Yunanistan'a bıraktı. Bunun neresini geri alcaksın ki? Adalarda yaşayan Türk nüfusu %25 örnek Kos. Aynı durumda Yunanlılarda antik dönemden anadoluyu mu geri alalım diyecekler?

   Ha küçük adaları diyosan, onlar ihtilaflı gerçekten Türkiye, İtalyan anlaşması ile kendine kalan adacıkların mücadelesini veriyor, Yunanistan ise 12 ada iline bağlı bunlar diyor çünkü bir küçük ada diğer büyük 2 adanın arasında kalıyor. Orda bize karşı haksız durumlar olduğunu seziyorum.
   Ne yazıkki bizim devletimiz öyle böyle uyduruk ki, sahip olduğu adaların üzerindeki yerleşimleri takip etmiyor Akdeniz'de bir ada bile az kalsın ilhak ediliyordu 4 yıl askeri yerleşim oldu, son anda önlendi ki en yakın Yunan toprağına 1000'lerce km mesafede idi.

   Bi de bilmiyom da doğru bilgi niye batıyo anlamıyorum. Milletin her yeri dogma. Tarihini kültürünü doğru bilmek daha real milliyetçilik bence. Osmanlı sanıldığı gibi ezik değildi bunun mücadelesini veriyorum, ölümcül hatalar Osmanlının siyasi idaresinden kaynaklanıyordu. En önemli faktör ise ekonomik borçlardı. Alman İmparatorluğundan ciddi yardımlar aldı hatta öyle böyle ki bir nevi Alman İmparatorluğunun himayesine girdi. Çanakkale cephesinde Alman kumandanlar, Doğu cephesinde Alman kumandanlar ve mühendisler, Alman menşeili silahlar olması tesadüf değil. Bir ülke savunmasına yabancıları davet ediyorsa aynı yola girmişsin demektir.

   Bi de yabancı sevicileri dönemi var onunla ilgili bi kitap vardı. Öyle ki Alman sevicileri ile İngiliz,Fransız ve Rus sevicileri çarpışıyordu. En sonunda Almanlar en fazla ajan ile kazanıyor ki aynı topluluğa giriyoruz.