İşlemcilerin tek çekirdek performansına bakıyorum Intelin ezici üstünlüğü var doğal olarak ancak listede şöyle bir gariplik var. 3 nesil önceki işlemci 4790K hala zirvede. Aynı frekansta çalışan 6700K ancak 3. olabilmiş. Hani aralarında çok az fark ama 3 nesilde hiç mi performans artmamış? Hadi AMD işlemci yapmayı beceremiyorda bence intelde son 5 senedir işlemci yapmayı beceremiyor. Elinde 2700K olanın bile bence çok dert yanmasına gerek yok. 6700 ile aralarında %15 civarı performans farkı var. Günlük hayatta hiçte önemli bir fark değil.

#akış #AMD #Intel #Corei7_6700K #4790K #işlemci #CPU #konudışı

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

PassMark CPU Benchmarks - Single Thread Performance

Benchmarks of the single thread performance of CPUs. This chart comparing CPUs single thread performance is made using thousands of PerformanceTest benchmark results and is updated daily.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Furkan Çelik @despdair

  Grafiklerde hep performance per watt değeri gösteriliyo, somuçta 3.nesil grafiklerde daha yularda oluyor ama performansı daha düşük olabilir, p/w değeriyle reklam yapıyolar lansmanda

 • lterlemez @lterlemez

  Sanırım güç ve ısınma ile ilgili bir durum var. Zaten limitlere ulaşıldı tek çekirdekte, bence daha fazla hızlanamazlar. O zaman da ellerinde sadece çekirdek sayısı kalıyor. Çekirdek işin içine girince de hıza yüklenmek anlamsız. Dolayısı ile tek çekirdek hızını biraz aşağıya çekip, güç ve ısınmadan yırtmayı planlamış olabilirler...

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Tekil çekirdek devri kapanıyor artık. Vulkan'dan umudum yok ama dx12 istesek de istemesek de standartlaşacak zaten. Tekel işini biliyor. İntel hamle yapmazsa AMD daha avantajlı şuan. FX- 8??? serisinde potansiyel artış var. Kaç senelik işlemci diriliyor adeta. Zen de ucuza yüksek performans verecek gibi görünüyor şimdiden.

  • Ela @ela

   Oyunların gelmesi yılları alacak. Zaten hali hazırlda olanlar için durum kötü kaldıki sadece oyun yok ki PCde. Bilimsel ve mühendislik yapanlar içinde iyi birşey tek çekirdek performansının artması zira tek çekirdeğin artması toplamda bütün çekirdeklerle birlikte sistem performansının artması demek. Ha bu arada özellikle Win tarafında bu çoklu çekirdek kullanımı çok kötü. Çoğu yazılım firması uğraşmıyor pek.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ela oyunların gelmesi yıllar almayacak o yıllar önceki muhabbetti. Dx 12 çıkarken. Bundan sonra çıkan büyük oyunlar hep dx12. Ben oyun tarafından konuşuyorum. Hesaplama için alanlar zaten özel model kovalıyor. pazar payında gözükmüyorlar bile. Pastanın en büyük kısmı oyun.

  • Ela @ela

   @ardazeytin DOğru pazarın büyük kısmı oyun ama işte bence oyun için aşırı süper CPUlara gerek yok. Satranç gibi oyunlar hariç zira onlara 1000 tane çekirdekte versen kullanır 😀 Benim fikrim oyuncular içim makul hızda ama düşük tüketimli işlemciler, iş için çok daha performanslı işlemciler. Ben 2700K ile 6700K arasında enerji tüketimi anlamında da çok büyük bir gelişme göremiyorum. Biri 91 diğeri 95 Watt TDP. Çekirdek sayılarıda aynı. Performans farkıda ortada. O zaman bunca sene ne yaptı intel?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @ela pazarlama 😀 İşte bahsettiğin aranan kanı AMD getirecek. Tek çekirdeğe abanmak için pahalı intel cpu almak yerine artık orta karar AMD cpu tercih etmek daha makul olacak. 1-2 sene sonra bu alışverişi yaparken AMD tercihinden doğan tasarruf ile bir model ekran kartı yükseltilir. Ha şuan hala iki elin parmakları kadar vulkan-dx12 oyun var.

 • YasinC @yasinc

  intel zaten uzun süredir performansı yükseltecek işlemciler üretmiyor. Rakip olmayınca anca isim değişiyor

  • lterlemez @lterlemez

   O kadar da değil canım, Intel'inde bir yere kadar gücü var. Sihirbaz değil ki adamlar, ortalama hatta biraz daha iyi bir kullanıcı zaten 6 çekirdekten fazlasına ihtiyaç duymaz. Aradaki farkı bile anlamaz. Çok elzem bir iş yapılmadığı sürece Intel'in pahalı işlemcilerine gerek yok bence. Kaldı ki Intel de farkına vardı. Yoksa i5'ler falan hala 1000$ yakın satılıyordu şimdi...
   Bu arada Microsoft'an da destek aldığını gözden kaçırmayın, her yeni işletim sisteminde MS daha pahalı Intel işlemciler önerdi hep. Bunu eski/yeni aynı cihaza Windows ve (her şeyi ile eksiksiz) Linux kurduğunuzda rahatlıkla anlayabilirsiniz (XP'nin neden sevildiği de ortada üstelik).

  • YasinC @yasinc

   @lterlemez i7 980 çıkalı 5 sene oldu hala çoğu üst seviye işlemci bu işlemcinin gerisindedir. Intel şuan performansa gerçekten oynamıyor. Yoksa şimdiye kadar 980 gibi absürt bir cpu çoktan gelirdi.

  • lterlemez @lterlemez

   @yasinc 980'den üst seviyede bir işlemci gelebilir ama bence performans bakmdan çok fark olacaklarını pek sanmıyorum.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  2xxx modellerinden sonrakilerinin hepsi saf güç olarak birbirine yakın zaten. Rakip olmayınca intel ısıtıp ısıtıp salıyor yeni diye. Yapacak bir şey yok.

 • emirclio @emirclio

  İşin bir başka boyutu yazılım. Günümüz yazılmları ne kadar zorluyor ki işlemcileri yeni nesillerde performans artışı olsun