Ulan son zamanlarda bu ülkeden gitmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım. Olaylara bak lan. Özelde okulumda okuyan, bir halttan haberi olmayan "geleceğimizi", genelde de başımızdaki andaval sürüsünü görerek yaşamaktan sıkıldım. Lan şuradaki herif bana bir şey yapmaya kalkarsa kendimi savunayım, diye yanımda sustalı taşımaktan sıkıldım. Haber alamamaktan sıkıldım, cebimdeki paranın hiç bir şeye yetmemesinden sıkıldım. Kadınların yanında yöresinde yürürken lan acaba benden rahatsız oluyor mudur diye düşünmekten sıkıldım.
Mesele gitmek değil aslında. İstesem bu ay içinde giderim. Ben giderim de, ablam burada, kardeşim burada, anam babam burada, dostlarım, kardeşlerim burada. Onlar ne olacak? Hadi onları da aldım götürdüm. E amcam burada, halam, dayım, teyzem... Bunların hepsini sırtlayıp götürmem lazım. Bir noktadan sonra gitmek çözüm olmaktan çıkıyor yani. Çözüm uyanmakta. Daha bu gün, yaklaşık 1 milyon gereksiz insanı itelediler bize. Kimseden ses yok. Ben dahil, herkes klavye delikanlılığı yapıyor. Neden? Çünkü bir yerde toplanırsak ya bomba patlatırlar, ya da biber gazından boğulup ölürüz. Yani sesini çıkaran ölür. Sessiz kalan tecavüze uğrar, soyulur, yaralanır, öldürülür. Ülkede ölmek "fıtrat" oldu. Ses çıkaran dışlanır oldu.
Bu zamana kadar ben hep gelmesinler dedim. Gelmesinler abi. Benden eşşşek yüküyle vergi alıp, benim üniversiteme sınavsız giren adama asgari ücret tutarında(bilmeyenler için asgari ücret 1300 Tl, yoksulluk sınırı 4000 küsür bir şeydi.) burs verdiler. Ben veremezsiniz dedim, dayak yedim. Bu adamların İstanbul'da, Ankara'da ne işi var, yapın bir tampon bölge, yediklerini içtiklerini de kaydedin, savaş bitince de gönderin bunların geldikleri yeri yönetenlere, tahsil edin dedim. Öyle olmazmış, nasıl tahsil etsinlermiş. Ankara'da 3(üç) adet bomba patladı. Benim yürüdüğüm, bisikletle geçtiğim, çay içtiğim, su savaşı yaptığım, sevgilimle dolaştığım yerler kanla kaplandı. İlk ikisinde sorumlu bu mülteci ayağına gelenlerden çıktı.
Bilmiyorum ağalar, ben bir şey bilmiyorum artık.
Lan kocaman edit: Ekşide gördüm, adam diyor ki, Çanakkale'den geçemedikleri gün, bize geçirdiler. Rövanşı sağlam kaybettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ISA @isasntrk

  Yorum yok, virgülüne kadar aynı fikirdeyim.

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  Ya şu "Asgari ücret 1300" geyiği iyice yayıldı, "2016 gelince Ocak ayında halledilecek" deniyordu ama Mart ayındayız ve ben hâlâ 949 asgari ücret görüyorum çevremdeki dükkanlarda. Ne olmuş peki? Başbakanımız işadamlarına asgari ücretin 1300 lira yapılmasını ÖNERMİŞ. Ben henüz görmedim.

  • Hayalet @down

   Zamanında asgari 1500 olacak dediklerinde, o parayı nereden bulacaksınız deniyordu. Bunlar biz buluruz dediler, babayı aldılar. Ben demokratik bir insanım, her şey seçime bağlansın, meclis falan kapansın falan derim hatta. Ama şu anda bir darbe olsa diye o kadar çok geçiriyorum ki içimden, öyle bir şey olsa millete çay falan ısmarlarım, kutlama yaparım. O raddeye geldim artık.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @down
   Oyle birseyin yasatacagi felaket size cay icmeye firsat birakmaz.
   Insanlar bilinclenmeden gudulmeye mahkumdur, bugun bunlar gider yarin gelenler bunlardan daha beter olur bu asla degismez.
   Simdi ki yasam kotu mu?
   Evet...
   Onceden iyimiydi?
   Hayir...
   Degisen nedir?
   Hic birsey...

   Insanin kendisi gelisecek, siyasetten kurtulacak yoksa hic birsey cozulemez.

  • Hayalet @down

   Bir umut be abi. Bir umut. Umut fakirin ekmeği zaten. Yi Memet, yi.
   Bizim buralarda insanın gelişmesi var ya, imkansız. Şöyle örneklendireyim, bugün bizim öğretmenlik dersi vardı. Her hafta 3-4 kişi sınıfa ders anlatıyor. Neyse işte, bunlardan birisi çıktı anlatmaya başladı. Konuyla alakalı bir soru takıldı kafama, söz isteyip sordum. Tahtadaki adamdan önce, tahtadakinin kız arkadaşı, onun kankası, tahtadakinin kankası cevap verdiler. Dönüp de bakmadım bile, tahtadaki de saçmaladı, oturdu yerine. Ders çıkışı bunların hepsi beni çevirdi, akılları sıra tehdit edecekler. Sizle mi uğraşcam lan dedim, çektim çıktım. Yani bizim buralarda, gençlik bir bok bilmiyor. Derste sorulan sıradan bir soru için, kendi sınıf arkadaşını tehdit eden adam, yarın üç beş kuruş para için ülkeyi satar, ses çıkaramayız. Yani sen de haklısın, ama ben de haklıyım. İki ucu boklu değnek. @ameledervis

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @down
   Iyi insanlar da var bu ulkede, fazla uzulmeyin...
   Dediginiz gibi umut onemlidir ama umut baglanan seyler de umut kadar onemlidir.
   Ote yandan...
   Dunya genelinde insanlarda bir huzursuzluk ve asiri stres mevcut, sadece Turkiye'de degil.
   Insan hayatinin en ucuz ve degersiz oldugu bir donemde yasiyoruz, oldurmek bir spor haline geldi ki ortada her turlu oldurme sekline sahit olmaktayiz.
   Uydurma bir global kriz var ki bu birilerinin dunya capinda savas istemesinden kaynaklanmakta.

   Insanlarin birbirleriye savasmayi birakip uzaya gitmesi gerektigi bir cagda halen nelerle ugrasiyoruz o ayri 🙂

 • zaradr @zaradr

  Gidebiliyorsan git kardeş. O kadar gitme şansın varken gitmedim, şimdi ise iki çocuğum var ve gitme işi çok zor. Gün geçtikçe daha da kötüleşecek şartlar. Geleceğe dair bir umudum kalmadı.

  • Hayalet @down

   Gidersem ben kurtulurum. Belki ailemi de kurtarırım. Ama işte, doğduğum, büyüdüğüm, hayatı keşfettiğim yerleri bir daha görememek, benim için tetiği çekmekle eşdeğer. Kalıp düzeltmeyi tercih ediyorum o yüzden.

 • Batuhan Bengü @benx

  İnsanlari surekli gunah sevap diye oyaliyorlar. Adam ölüyor, şehit oluyor diyorlar. Vatan ugruna değil, bok yoluna giden adamin ailesine gurur duyduruyorlar. Surekli adam ölüyor, 10 yildir ne vatan kurtuldu ne de analarin gözyaşları dindi. Sonumuz pek hayırlı gözükmüyor.

  • Hayalet @down

   Bunlar diyorlar ki, şehit de şehit. Birisi çıksa baksa İslam dininin şehit tanımına, diyecek ki bunlar şehit falan değil, ne ayaksınız lan siz diye.Yok anasını satayım. Ya ben önceki dönemleri bilmiyorum. Ama anlatılanlardan anladığım kadarıyla, ne zaman ülke boka batsa, asker çıkarmış. Bazen asker de tam çıkaramamış. Sonuçta son 10 senedir, boka giderek batıyoruz. Ya çok esaslı bir seçim olacak, ya da halk dışındaki bir etken işleri değiştirecek. Bu asker olabilir, avrupa olabilir, baştaki bazı insanların ölmesiyle olabilir. Ama bu bok çukurundan bir şekilde çıkacağız. Ama çıkana kadar da bokun içine ne kadar gireceğimiz önemli.

  • Batuhan Bengü @benx

   Şu an, ülkenin başına geçebilecek bi adam yok. Kötünün iyisi bile yok.

  • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

   Bu sürünün başına çoban niyetine bir değil bin tane Atatürk gelse yine boş yine boş. Meeeee...

  • Hayalet @down

   Bi tane daha gelse yeter. Yurtta barış, dünyada barış ile yola çıkıp, tüm komşularıyla düşman olan tek ülke biziz diye düşünüyorum. @serhatsoylemez

  • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

   Daha 100 sene geçmeden biz bir tanesinin mirasına sahip çıkamadık. Sence bir tane daha kurtarıcıyı hak ediyor muyuz? @down

  • Hayalet @down

   Bunu söylemek zor ama, hayır etmiyoruz. Yok lan, aslında ediyoruz. Ülkede 35-40 milyon insan bir şeylerin yanlış olduğunun farkında. Onlar kurtulsa yeter. @serhatsoylemez

 • icbukey @icbukey

  biz artık kayıp nesil gibiyiz. bizden sonrakiler bize sövsün diye yaşıyoruz. inşallah ileride çoluğumuz çocuğumuz bu yaşadığımız rezil dönemi öğrenirken bize çok sövmezler.

 • YasinC @yasinc

  Tüm bu suçların asıl sahibi bu ülkeye demokrasiyi getiren kişinindir. Eğitimsiz bir kitle ile demokrasiye geçmeye kalkar isen sonuç bu olur.
  Ülkedeki tembelliği zaten ört pas etmenin yolu bulunmuş. Gavurlar gelişmemizi istemiyormuş. Zamanında yapılan antlaşmalar bizi bağlıyormuş vs. Bu cahillik değildir cahil bilgisiz kişiye denir. Bu kitle bildiğin çok bilmiş ayağına yatıp halbuki bir pok bilmiyor. Düşünme yetisini kaybeden bir toplulukta yaşıyoruz. Kısa keseyim banlanmaya doğru gidiyorum yoksa.

 • serdarservet -socialguy @serdarservet

  Gitmeyi hiçbir zaman çözüm olarak görmemişimdir. Birinci nedeni tarih, ikinci nedeni ise bahsettiğiniz yakın akrabalık meselesi : Tarihsel olarak : Bu toprakların kolay alınmadığını, kolay korunmadığını, ve kolay geri alınmadığını hepimiz biliyoruz. Bu vatan için canını vermiş onca insanı yok sayıp da "ülke b*ka sardı gidiyom ben yaa" diyemem. Eğer vatanımı seviyorsam, vatanı terk etmem. Turistik olarak başka ülkelere giderim tabii ki, ancak temelli ya da uzun süreli terk edemem.
  ----------
  İkinci konu : Aile. Ailem benim için çok değerlidir. Ailemi bırakıp hiçbir yere gidemem. Özellikle annem benimle gelmezse beni hiçbir güç göçe zorlayamaz. Bunu ana kuzuluğu olarak görmeyin. O ergenlik konularını açmayın. Bazı istisnalar hariç neredeyse hepimizin annesi göz nuru. Onun yanında tekrar bahsettiğiniz gibi arkadaşlar, yakın dost-akrabalar. Hepsi burada. Hiçbiri de sırf sizin için yurtdışına hayatta gelmez. Haklılar da. Dostlarımızı, bizi sevenleri öylece yüzüstü bırakıp gidemeyiz, olmaz.
  ----------
  Bir konu daha var. Bu devlet farklı görüşlü insanlara sahip olmak zorunda. Eğer farklı görüşte olan insanlar, bizler bu ülkeyi terk edersek tek görüş kalır. Bu normalde çok iyi bir şey gibi ama aslında hiç de iyi birşey değildir. Bunu siyaset için de, ticaret için de söyleyebilirim. Rekabet, muhalefet her yerde lazımdır. Olması şarttır. Yani, ikincil-üçüncül ve dahası olan bizler yok olursak, birinci görüşün hiçbir anlamı kalmaz, yok olur gider.
  ----------
  Ülkeyi terk etmek, buradan gitmek hiçbir zaman çözüm olmayacak, bunu düşün kardeşim. Yurtdışında maddi olarak belki çok rahat olacaksın, her istediğini yapacaksın, ama değecek mi ? Değmeyecek, kesinlikle. Sen ne kadar yurtdışıda olsan yine burada yapacaklarını orada da yapacaksın, sövdüğün insanlara yine sövecek, övdüğün insanları yine öveceksin. Vatanı yüzüstü bırakmaya gerek yok, vatan hala duruyorsa sizler veya bizler gibi insanlar sayesinde var. Kendi içinde tut görüşlerini, elbet bir gün hiç kimsenin beyni, vicdanı bunu kaldıramayacak ve herkes bunları kusacak. O zaman umarım biz de orada oluruz 😉

 • 3dfx @3dfx

  Ben gitmek cozum dedim ve gittim. Bir kere yasayacagiz ve bunu comar&sakirtlerle gecirme istegim yok. Kalanlara sabir diliyorum

 • Pennywise @pennywise

  Bynu sen mi yazdin lan harbiden helal valla