SpaceX, dün akşam Falcon 9 roketini yüzen platforma indirme denemesini neredeyse başarıyordu. Roketin platforma gayet düzgün bir şekilde geldiği videoda görünüyor ancak ayaklardan birisinin kilidi düzgün çalışmadığından o yöne doğru devriliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Sen o kadar işi yap bir ayağın kilidi işi batırsın

 • Can Akıncı @akinci-can-99

  6 aydır uğraşıyorlar be.
  + "Ah elon ah bunlarla uğraşacağına derslerine çalışsaydın şimdiye uzaya gitmiştin"
  - "öf anne ya"

 • Halid @abdhbal

  Sağlıklı bir iniş değil belki ama platforma yaklaşma konusunu çözdüler 🙂

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  @hkellecioglu bey'in uzay merakı 🙂

 • muratyalcinkaya @muratyalcinkaya

  her seferindede bişey oluyor bu rokete 🙂

 • emirclio @emirclio

  İnsanın gidip tutası geliyor. Birde yavaş yavaş devrilmesi yok mu insanın canını yakan kısım. HAmdi bey bir omuz atalım diye düşünmüştür.

 • Fırat ➕ @frt

  sen uzaya git gel, platforma sorunsuz iniş yap ama dandik bir kilit yüzünden patla, çok üzücü 🙁

  Benim aklıma takılan, bunu önlemek için platform üzerinde niye bir önlem alınmadı acaba.

 • Fırat ➕ @frt

  Bir de geçen seferkinde çok daha dik iniş yapmış. Burda inerken bile o tarafa doğru eğik iniyor. Onun da etkisi altına olmus olabilir mi acaba?

  https://youtu.be/ZCBE8ocOkAQ

 • Gıda @huzur

  Bu kadar uğracaklarına su geçirmez yapıp okyanusa indirseler daha kolay olur 🙂

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  milletin derdine bak bizim derdimize bak

 • LD3 @lvntd

  Benim anlamadığım kısım, roketin neden kendi kendine dik durması gerekiyor? Zemine temas ettikten sonra roketi tutacak, etrafını saracak vs. bir cihaz neden düşünülmüyor? İlle kendisinin dik durması neden patlamasını göze alacak kadar önemli?

  • capua @capua

   bence cok mantikli bir fikir. o platformun kenarlarina airbag tarzi boyle 1 saniyenin altinda sisip roketi sarmalayacak bir mekanizma yapsalar roket yere temas ettigi anda pat diye acilsa ve roketi sabitlese.

  • YasinC @yasinc

   Gelecekte bu roketler sadece dünya'ya inmeyecek. En basiti Mars görevlerinde bayağı işe yarayacak.

  • LD3 @lvntd

   Roketler sadece uzaya gönderilecek şeyi yukarı taşıyıp, kendisinden ayırıp yeryüzüne geri dönüyorlar. Yani Mars'a giden aslında roket değil. İleride Mars'tan Dünya'ya birşey göndermek için roket ile fırlatmak gerekir mi bilmiyorum ama gerekirse aynı mekanizma orada da kurulabilir. Yanlış anlaşılmasın, roketin stabil bir şekilde kendi ayakları üzerine inmesi için bir teknoloji geliştirilmeye çalışılmasına itirazım yok. Sadece ısrarı anlayamıyorum. Onun yerine yere temas edecek kadar inmeyi başarmış roketi tutacak bir mekanizma daha kolay yapılabilir. Her seferinde milyonlarca dolar heba oluyor.

 • Regulus @regulus

  Tamamen cahillikten soruyorum adamlar kesin bunu düşünüp olmazını bulmuştur ama roketi neden paraşütle indirmiyorlar. Acaba bunu engelleyen ne. Aşırı ağırlık, paraşütün çok yer kaplaması vs vs ne olabilir acaba. @hkellecioglu

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Mühendisler bu seçeneği de mutlaka düşünmüşlerdir. Üzerinde çok kafa yormadım ama neden tercih edilmeyeceğiyle ilgili aklıma hızlıca birkaç neden geldi:

   Öncelikle roketi fırlatmak için motoru koymak zorundasın. İniş için de mümkünse aynı sistemi kullanmak işleri basit tutmak açısından daha iyi. Paraşüt gibi bir şey eklediğinde sonuçta sistemi biraz daha karmaşık hale getirmiş oluyorsun. Sorun çıkarma ihtimali olan bir elemanın daha oluyor. Son iniş denemesinde olduğu gibi her şey düzgün gitse de bir ayak kilit mekanızması işi bozabiliyor.

   Paraşüt açıkken rüzgar nedeniyle istediğin yere indirmen neredeyse imkansız yakın bir şey. Okyanusta belirli bir noktaya indiremezsen batıp gitme ihtimali var ya da yerleşim birimlerine doğru gidip can kayıplarına yol açabilir.

   Apartman boyunda bir aletten bahsediyoruz. Bu aletin motorları ve dolayısıyla ağırlık merkezi aşağıya yakın. Paraşütü sen üst kısmı taktığında oluşan yük dağılımı gövdeye zarar verebilir. Malzemenin gerilime ve basınca dayanma kapasiteleri farklıdır.

  • Regulus @regulus

   Açıklama için çok teşekkür ederim Hamdi abi 🙂 Zaten benim aklıma geldiyse mühendislerin aklına hayli hayli gelmiştir diyordum bende ama neden olmayacağını kestiremiyordum. Birde şöyle düşünüyordum belki yanlıştır. Aslında denedikleri iniş sistemini geliştirmeleri daha mantıklı çünkü bu sistemi geliştirerek diğer gezegenler yada gök cisimlerine de iniş kalkışı kolaylaştırabilecekler sanırım. Tekrar çok teşekkür ederim Hamdi abi. @hkellecioglu

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Yıl oldu 2016 hala fosil yakıtıyla saçma sapan verimsiz roketlerle uğraşıyorlar.Şu atom altı teknoloji olayına girin artık cpu lar bile artık 10nm üretilmeye başlayacak atom boyunda.İcat edin artık şu manyetik levitasyon olayını yada iyon motorunu..Birde atalet sönümleyici yaptılar mı olay bitecek:)

  • Mesudum @mesudum

   Adamcağızlar roketi dik tutacak hesaplamalarla mı uğraşsınlar, yeni motor geliştirmekle mi uğraşsınlar?
   Ama eminim ki, biz öyle bir motor geliştirirsek alıp kullanırlar.
   Bunun roketin dik inmesine etkisi ise bir başka sohbetin mevzuu, o ayrı

 • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

  Teknolojinin geldiği son noktada mekanik bir arızadan oluşan bu kaza ekibi çok üzmüştür. Ayrıca harcanan o kadar paraya ne demeli. Onun dik bir şekilde inebilmesi için rüzgar, yer çekimi, hız, ağırlık, ineceği platformun hızı, hava sıcaklığı, basınç, nem, ineceği zeminin yatak eksene oranı vs.. gibi hesapları saniyenin çok altında hesapla ve bununla mekiği hareket ettir ama mekanik bir ayak yüzünden koskoca roket çöpe gitsin. Bence iniş başarılı.