#OtoSeyir Merhaba
2011 model Opel Meriva dizel 1300cc, 16" jant kullanıyorum. Samsun merkezde yaşıyorum. Yılda ortalama 13000 km yapıyorum. Araç lastiklerimi değiştirmeyi düşünüyordum. Üzerinde gelen orjinal lastikler Michelin , yeniden yazlık Michelin almak yerine 4 mevsim Michelin lastikleriden almayı düşündüm. Böylece belki de iki takım lastik almaktan kurtulurum, ayrıca çoğu şehir içi kullanımda, kış aylarında belki yere daha iyi tutunan lastiklerim olur diye aklımdan geçti. Hem benim derdime derman olması, hem de bu konuyu aratacak başka okurlara kaynak olması için fikir yazabilirseniz çok memnun olurum. Sizce bu fikir kurnazlık mı, yoksa aptallık mı? @meric @can @lawnmower

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Ben geçen kış şubat başında çukura düşüp lastik yarınca öne bir çift lastik aldım Marshall kışlık almayayım kış bitti zaten mevsimlik alayım dedim, bir çift 4 mevsim aldım hiç iyi etmemişim kışın yol tutuşu sıfır 4 mevsim olayı bence hikaye

 • Agah @agah

  ülkemizde yaz lastiği ve 4 mevsim lastiği neredeyse eş anlamlıdır. o yüzden çok kafa yormadan 4 mevsim lastik alıp geçebilirsiniz. kışın 7 derecenin altında sürüş yapıyorsanız bu aylarda kış lastiği kullanmanız daha doğru olur. aslında standart kullanıcı için temelde iki tip lastik vardır; 7 derecenin altında kullanmalık lastikler, 7 derecenin üstünde kullanmalık lastikler. yaz lastiği veya 4 mevsim lastik denen şey 7 derecenin üzerinde kullanmalık lastiklerdir. (4 mevsim denilen lastiklere de aslında 3 mevsim denmeli ama asıl önemli nokta 7 derece mevzusudur)

 • lawnmower @lawnmower

  Dört mevsim lastiği denen şey yaz lastiğinin su kanalları biraz daha geniş olanıdır. Aslen yaz lastiği de değildir, kış lastiği de değildir. İkisinde de ideal performansı vermez. Daha çok havanın sıcak olduğu ama yağmurlu ortamlar için tasarlanır. Bir nevi uzun kollu t-shirt gibi yani. Yazın giyseniz olmaz, kışın giyseniz olmaz. Ancak havanın normalde sıcak olduğu ama arada estiği bahar aylarında... Yaz lastiği alın, kış için de ucuzlarından kış lastiği alın.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Eğer michelin crooss climate vs modellerin kobayı olmak istemiyorsanız nokian tavsiye ederim. yaz lastikleri içinde kışın en güzel tutunan lastikler nokianlardır.

  İmkanın varsa bi set kış bi set yaz lastiği alman en doğru karar olur. ama 4 adet lastik alayım yaz kış kullanayım dersen asıl sorun senin kullandığın yerde ne kadar kış oluyor?

  yılda 2 3 gün kar oluyorsa kış lastiği veya crossclimate almanın lüzumu yok.

  Bu arada nokian da kış sertifikası olan 4 mevsim lastik çıkardı.

 • onurConur @onurcubukcu

  Hiç bir marka tutkum yok, hatta mümkünse en ucuzu olsun.. Ama "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" lafı nedeniyle 780 yerine 950 verebilirim kafasındayımdım. @ilkercom önerini mutlaka inceleyeceğim.