Selamlar herkese. Size yaklaşık 1 yıldır oynadığım Ingress'ten bahsetmek istiyorum. Oyun Google'ın şirketi olan Niantic Project'in oyunu. Temel olarak özetlemek gerekirse gps tabanlı gerçek konum ve zamanlı bir strateji oyunu. Enlightened ve resistance olmak üzere iki takım var ve haritadaki portalları ele geçirerek bölge hakimiyeti kurmak oyunun en temel amacı. Ekteki fotoğrafta İstanbul'un anlık durumu mevcut. Sizden en önemli ricam oyuna başlamak isterseniz ENLIGHTENED'ı seçmeniz. Sayıca gerideyiz ve yeni oyunculara ihtiyacımız var. Geçtiğimiz yıl androide çıktı ve yakın zamanda ios sürümü de yayınlandı. Aklınıza takılan soruları cevaplayabilirim başlamak isteyenlere de yardımcı olurum ancak Enlightened'ı (yani yeşil takımı) seçmeniz gerekmekte :). Oyunda sosyallik oldukça ön planda ve takım olarak belirli aralıklarla tanışma ve strateji kurmak için buluşmalar düzenliyoruz. Aramıza katılmanızdan memnuniyet duyarız.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nianticproject.ingress&hl=tr
Ios: https://itunes.apple.com/us/app/ingress/id576505181?mt=8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Oyunu çıktığı sıralarda indirdim ama hiç oynamadım. Bu arada Resistance takımı ismi itibariyle daha sempatik geliyor 🙂

  • Birol Vatansever @birol-vatansever

   Oyunda zaten o konuda adaletsizlik var. Resistance'ın rengi mavi oyunun arayüzü ve logosu da mavi. Oyuna başladığında resistance seçeneği üstte enlightened altta konumlandırılmış ve takımlar hakkında hiçbir bilgi verilmiyor. Bu da oyuncuların çoğunun resistance'a geçmesine sebep oluyor. Oyunun aynı zamanda sürekli bir senaryosu ve hakkında yazılmış kitabı da var. Doğal olarak karmaşık bir hikayeye sahip. Yani ilk görüşteki izlenim pek doğru değil bunları göz önüne alırsak. Sadece isimden kazanıyorlar 🙂

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Böyle bakınca Resistance isminin uyandırdığı imaj aslında Enlightened takımına daha uygun, yani haksız yere ezilenler olanlar, hmmm.

 • Birol Vatansever @birol-vatansever

  Tamamen anlatmak zor gerçek dünya haritasında oynanan bir strateji oyunu. Haritada gördüğün yeşil ve mavi noktalar portallar. Bu portalları ele geçirerek birbirlerine linklerle bağlayıp bölgeleri elde tutmak temel amaç.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Gerçekten fiziksel olarak gidip ele geçirmen gerekiyor.

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  Uzaylıların insanlığın iyiliğini istediğine inanmıyorum ve onların deney faresi olduğumuzu düşünüyorum. Bundan dolayı no Enlightened, Resistance seçtim.
  Güzel oyuna benziyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Beta sıralarında ve çıktığı sırada bir süre oynamıştım. Birkaç arkadaş da vardı ama bataryayı elime alıyordum artık günde 2 kere tam şarj falan bıktırmıştı.(nexus4) 🙂 Adam gibi oynamak için powerbank ile gezmek lazım.

 • Demoksil @demoksil

  Aktif olarak oynuyorum. Ama Niantic'e küsüm 70 tane portal başvurusu yaptım 1 tanesi bile sonuçlanmadı yaklaşık 3 aydır. Bende onaylanana kadar oynamıcam. Bu arada edirnede benden başka kimse olmadığı için kendi halimde takılıyorum. Ara sıra çorludan falan geliyorlar heyacan oluyor.
  ajan: demoksil level:7

 • Ali Emin Uzun @aeminu

  Bu oyunun pek masum olmadığını düşünüyorum, biz oynarken sayemizde google son derece yüklü bir maliyette katlanmadan elde edemeyeceği gps bilgilerini bedavaya topluyor.

  • emrealizm @emrealizm

   Merhabalar; Aslında oyunun dışında zaten android cihaz kullandığınızda da gps verileri sürekli olarak google tarafına gönderiliyor. Bunun en basit örneği android cihazınızda gps açma bölümüne girdiğinizde 3 ayrı mod olduğunu göreceksiniz orada Yüksek Doğruluk - Güç Tasarufu - Sadece Gps diye.. Sadece Gps ve Güç Tasarufu modlarından emin değilim ama yüksek doğruluk modunu seçtiğinizde direk size gps verilerini iyileştirmek üzere verilerinizin google tarafına gönderilmesini kabul ediyormusunuz diye bir seçenek çıkıyor bunu da zorunlu kılıyor zaten kabul etmeden yüksek doğruluk modunu kullanamıyorsunuz. Dediğim gibi oyun la bağlantılı değilde zaten android cihaz kullanılması kafadan googleın kullanıcılar üzerinden milyarlarca veri toplaması demek diye düşünüyorum 🙂