hiremco zapper bozuk uydu alıcısı beslemesine alternatif çözüm.
3.3v, 15v ve 20v oluşturmak için atıl durumdaki 12v adaptörü, iki adet xl6009 voltaj yükseltici kartı ve bir adet lm2596 voltaj düşürücü kartı kullandım. ilk başta voltaj yükseltici olarak daha ucuz olan mt3608'i kullanmayı düşündüm ama ne kadar akım çekilip ısınacağı(çalışırken kontrol ettiğimde yükselticilerde hiç ısınma yoktu. muhtemelen mt 3608 regülatörü ile de sıkıntısız kullanılabilir. lm2596 ise 46 derece civarında çalışıyor)hakkında bilgim olmadığı için daha güçlü olan xl6009'u tercih ettim. bu linklerde en ucuza bulup aldığım, büyük pazar yerlerinde satış yapan bir satıcıdan.
https://www.komponentci.net/lm2596-ayarlanabilir-voltaj-regulatoru-pmu300
https://www.komponentci.net/xl6009-ayarlanabilir-step-up-boost-voltaj-yukseltici-regulator-karti-pmu6258
https://www.komponentci.net/mt3608-ayarlanabilir-dc-dc-voltaj-regulatoru-pmu4031
resimde görüldüğü gibi adaptörden gelen 12v girişlere paralel bağlı. çıkışta ise pozitif kısımlar ayrı ayrı gerekli kısma bağlanıyor, negatif ise ortak şekilde gnd'ye.

peki neden bu şekilde yaptım? basitce besleme kartını tamir edemediğim için. çıkışta 15v ve 20v almam gerekirken zaman zaman 30v ve 40v kadar çıkıyordu yani feedback mekanizması sorunluydu. bunun için çıkıştaki kondansatörler, tl431a voltaj referansı, frekans kondansatörü ve optokuplörü değiştirmeme rağmen sorun çözülmedi. geriye sadece pwm entegresi ve trafo kaldı ki onları bulabilmek zor ve değiştirmek maliyet açısından mantıksız kalıyor. bende böyle bir çözüme internette denk gelmediğim için uygun olabilecek cihazlarda ne yapılabilir diye fikir vermesi için paylaşıyorum.

ek olarak besleme sorununu çözdükten sonra gelen görüntü biraz titreşimli ve soluktu. ayrıca bazı kanallarda ses yoktu. resimdeki kırmızı halka ile işaretlediğim kondansatörü değiştirmek hiremco zapper modeli için sorunu çözdü. diğer cihazlarda da benzer durumlar için scart çıkışının yakınındaki kondansatörleri yenilemek çözüm olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap