#sistemtoplama

Selamlar,

Geçen gün anakartla ilgili bir sorunumdan bahsetmiştim.
---> https://teknoseyir.com/durum/1623145

Yeni sistem toplamaya karar verdim. Zaten yeterince eskimişti. Ekran görüntüsündeki gibi bir sistem yaptım. Ekran kartı konusunda kararsızım. Hali hazırda 2080S kullanıyorum. Alacağım monitöre göre olacak o kısım. 2k alırsam 4070ti, 4k alırsam 4080ti çıkışını beklerim.

Bu sisteme 2x16gb şeklinde 2 takım yani toplamda 4 modül ram almayı düşündüm (anakart maksimum 6400mhz destekliyor, fakat 2x32 6000mhz ram alma şansım da var. Hatta öylesi biraz daha ucuz. Bütün slotların dolmasını istediğim için bu tercihi yaptım fakat çok ta emin olamadım).

Seçtiğim anakart - işlemci kombosunda ise ekstradan indirim vardı, zaten x670chipset anakartlarda pek fazla seçenek te yok (intelde bu kadar dahi yok). İntel almama sebebim de 2 nesilde bir soket değiştirmesi. AM5 soket AMD'nin açıklamasına göre 2025'e kadar desteklenecek, yani işlemcimi yeni nesille güncelleme şansım olacak. İntel 14. nesilde yeni sokete geçiyor ve bunu 16. nesilde tekrarlayacak. Zamanında çok üst düzey (Asus Z170 Deluxe) bir anakart alıp güncelleyecek işlemci bulamamıştım intelde. O sebeple artık çok sıcak bakmıyorum.

İşlemci soğutucu olarak geçen hafta amazondan almış olduğum Noctua NH-U12A'nın yeterli olduğunu düşünüyorum. Mevcut sistemimde kullanmaktayım.

---> https://www.amazon.com.tr/dp/B098XP1Y38?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details

Sistem için yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi akşamlar.

Not: Asus Tuf ürünlerinde 27 Nisan'a kadar geri ödeme kampanyası da var.
---> https://www.asus.com/campaign/tuf-gaming/tr/

BeğenFavori PaylaşYorum yap