Linus şöyle bir video yapmış. Başında AMD'nin sürücü problemlerinden falan bahsediyorlar fakat belli bir noktadan sonra AMD sürücülerinin toparlandığını yazıyorlar. Hatta geriye dönük AMD deneyiminden dert yanan diğer arkadaş da bir süre #Nvidia RTX 3080 kartı yerine #AMD 6800XT kullanmış. Herhangi bir fark hissetmedim, sorun yaşamadım diyor.

Bu arada AMD kartıyla sorun yaşayan eden varsa güncel stabil sürücü 22.5.1 sürümü sanırım, baya iyi çalışıyor. Optional olan güncel sürücü bende sorun çıkarmıştı. #EkranKartı

Nvidia is Clearly Better, Right?

Play Enlisted for FREE on PC, Xbox Series X|S and PS®5: https://enplay.link/ltt. Follow the link to download the game and get your exclusive bonus now. See y...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  hiç bir sürücüsüyle sorun yaşamadım. 10 yıldan fazladır amd gpu kullanıyorum.

 • Alpi Ironside @alpi350

  RX6000 serisinde büyük ölçüde sorunları çözdüler. Tam çözülmüş değil ama arada bir iki sorun çıkıp saç baş yoldurabilir. RX5000 serisinde tam bir düzeltme sağlayamadılar diye biliyorum. Artık sorunun donanım kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

  Bende Vega 11 vardı. Saçma bir biçimde Toutube 1080p 60Hz videolarda donduruyordu resmen cihazı. Eski sürüm bir driver sorunumu çözmüş gibiydi fakat tam stabil değildi. Gerçekten çok rezil bir durumdu. 2022 yılında artık bu saçma sorunları dile getirmek bile ayıp.

 • Orcun @orcun

  Büyük konuşmayayım ama ne amd cpu alırım ne de gpu. Athlonda denedik sempronda denedik phenom 2 lerde denedik ayhlon x3 leri core unlock ile x4 yaptık denedik, yetmedi ryzen 3 2200g 1200 işte ryzen 5 1600 2600 2600x en son 3600 de gördüm ki amd aynı bokun laciverti. Bende artık amd'e harcayacak uğraşacak para vakit yok. Ekran kartında teeeee radeon gto bilmemnelerden hd1000 2000 3000 4000 5000 serilerinin neredeyse hepsi en son 470 480 ve 580, yani yok arkadaş ben amd'e doydum. Bende artık amd'nin kredisi de bitti herşeyi de bitti. Bellekle uğraş yok frekans sapıtıyor onla uğraş fan sapıtıyor onla uğraş custom cooler al bilmemne yap uv yap şunu yap bunu yap, 2 küsür sene 580'de yt da videolarda atlatırken izlerken anlık yeşil çizgiler vs bunları tamı tamına 2 sene çektim. 2 senedir report etmekten canım çıktı. 2. senenin sonunda çözüldü ama bende sistemi sattım. AMD artık benim gözümde = xiaomi = pokofon hiçbir farkı yok. Bu s...boktan telefonlardada rom atmadan imei atmadan kullanmıyor ya çoğu insan heh işte amd de öyle, illa bir özel muamele istiyor. İlla bir oturup üstüne düşmeni bekliyor. Ben mi o cihazı kullanıyorum yoksa o mu beni kullanıyor meçhul. Bundan sonra amd'e harcayacak ne vaktim ne de param yok.

  • Alpi Ironside @alpi350

   ayhlon x3 ne zaman çıktı ya? 😀

   Şaka bir yana İşlemci olarak belli dönemlerde çok iyi iş yaptılar. Athlon X2 ve Phenom ile 2006-2007 yıllarına kadar iyi geldiler. Sonra İntel Core 2 serisinden Core İ serisine geçince AMD geri kaldı. 2008'den 2015'e kadar Bulldozer mimarileriyle daha fazla çekirdek sundu fakat o çekirdek sayıları biraz göz boyama olarak kaldı. İntel'de ki gibi tek çekirek performansı gibi iyi değildi. Şimdi baktığımızda tek çekirdek performansı bir CPU'yu ve sistemin hızını ve gücünü belirleyen en temel ölçüt. Uygulamaların açılış hızından ekran kartını beslemeye kadar öncelikli olarak tek çekirdek gücü belirleyici. FX kullanıcıları sürekli bir geleceğe yatırım yaptığını düşündü çekirdek sayılarıyla fakat o iş öyle olmadı. Çekirdeklerin performansı iyi olmadığından 8 çekirdekli FX işlemcisinin yaptığını daha güçlü tek çekirdek performansıylı 4 çekirdekli i5'ler yapıyordu. 🙂
   AMD Ryzen 3000 serisi ile ciddi oranda İntel'e yaklaştı ve 5000 serisi ile de öne geçti. Yıllarca aynı işlemcileri cilalayıp yeni nesil diye millete kakalayan İntel kalakaldı. 😀

   Ekran kartlarında 2013 öncesini konuşmaya bile gerek yok. O dönem ATİ güzel işler başarıyordu. AMD tarafından satın alındılar tabi. İlk AMD adıyla çıkan kartlar fena değildi yine. R9 290X2 falan Nvidia'yı fena zorluyordu. Hatta o dönem bu kartın lakabı TİTAN katiliydi. O zamanların TİTAN modelinden daha performanslı bir karttı. Tabi daha sonrasında ufaktan bir bozulmalar başladı. Sürücü sorunları meydana çıkmaya başladı ve performans olarak Nvidia'ya yaklaşılamamaya başlandı. Pcle soketini yakan RX470'ler falan, unutmadık tabi. RX 500 serisiyle de meşhur watman sorunları çıkınca çoğu kişinin ağzı yanmaya başladı tabi. En büyük kelekliği RX 5700 XT idi yanlış hatırlamıyorsam onunla yaptı. Feci ısınma sorunlarının yanında sürücü yazılımı da çok sıkıntılıydı. Hala da sürücü sıkıntısı çekenleri görüyordum düne kadar. İncelemelerde o değerleri görünce elimden geldiğince alınmaması yönünde önerilerde bulundum bende. Çoğu kişi yazdı. Yazılanları dinlemeyip 5700 XT alanların hepsi pişman şimdi.

  • Hamdi @hamdi

   @alpi350 AMD forumlarındaki şikayet konularını görünce son anda vazgeçmiştim bende 5700XT almaktan. Sonra gidip 5600XT aldım. Daha sonra çıktı, daha sorunsuzdu. Sanırım AMD'de biraz marka ve model bazlı bakmak gerekiyor olaya.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ben anlamıyorum, ben de aksine bir iki kontrol uygulaması problemi ki (5-6 senede bir falan yaşamışımdır) hiç problem yaşamadım. Acaba neleri farklı yapıyoruz da bu kadar farklı sonuçlar elde ediyoruz, anlamıyorum. Turion 64, A6, Phenom II, FX 8320 ve en son 1600AF kullandım, kullanıyorum. X300, Radeon 6xxx serisinden bir mobil bir de 6670 masaüstü, R7 240, RX 460 ve en son da RX 6600 kullandım, kullanıyorum, bunlarda da doğru düzgün problem yaşamadım.

  • Hamdi @hamdi

   Ben şuan 5600XT ile herhangi bir problem yaşamıyorum. Problem sayılır mı bilmiyorum ama ikinci monitör bağlayınca GPU bellek frekansı düşmüyor sadece. Nvidia'da da bazı kartlarda benzer şikayetin olduğunu duydum. Bundan önce RX590 ile biraz problem yaşamıştım ama son zamanlarında o da stabildi. Sanırım sürücü tarafında hallolmuştu birşeyler. Anladığım kadarıyla genelde geçmişte yaşanan problemlerin etkisi sürüyor.

  • Echo @echo

   Sorun yaşayanlar kurcalamayı seven ya da suyunu çıkaranlar genelde. Daha uygun fiyata alıyorsun. Ama o yetmiyor ram de ucuz olsun anakart da derken AMD kullananlar genelde ucuz donanım kullanmaya meyilli. Ben PSU ve anakartı ortanın bir tık üstü ürünlerden seçiyorum. Ram de güvenilir bir markanın uygun fiyatlısı oluyor. Topladığım PC leri uzun yıllar kullandım sattım ne bozulan oldu nede sorun çıkartan.

 • CimAdam @cimadam

  22,10,3 yüklü bende onda da bir sorun yaşamadım ama benim kart rx 550 tabii 😀

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Vergi hesaplayıcı takipçi arkadaşımız (kusura bakma, adını hatırlayamadım birden), veri tabanı destekli bir web sitesi daha hazırlar mısın? Ekran, ana kart, işlemci, grafik işlemciler ile ilgili yaşanan problemleri eklenmesini sağlayan ve kaydını tutan bir web sitesi olacak ama ki hem ne olduğunu görebilelim hem de istatistiklerini yapabilelim.

 • zephyr @zephyr

  Bundan yaklaşık olarak 3-4 ay önce RX 6600 aldım. Sürücü olarak o zaman ne varsa en son onu kurdum ve fps sorunu yaşadım. Daha sonra bir dönem RX 570 ile sorunsuz kullandığım 22.4.2 sürücüsünü kurdum ve aylardır sorunsuz kullanıyorum. WHQL 22.5.1 in sorunsuz olduğunu bilmiyordum forumlardan öğrendim bilseydim onu kurardım. AMD yazılım konusunda başarısız. Ben nvidia kullanırken whql olsun olmasın her sürücüyü kurar ve sorunsuz olarak kullanırdım. Şimdi sürekli yeni sürücü çıktı haberi görüyorum ama kurmaya korkuyorum. Peki bu durumu dert etmeye değer mi derseniz değmez derim. Fiyatına göre performansı çok iyi kartlar üretiyor AMD. Varsın sürücü sorunu olsun. Zamanında AMD kartlar hakkında o kadar çok kötü yorumlar okumuştum ki az kalsın rx 570 almaktan vazgeçiyordum. Bütün sorun sürücü sorunu sağlam sürücüyü kurunca sorunsuz kullanıyorsun yıllarca.