Fransa’da, 1980 yılında Manuel Litran tarafından çekilen bir fotoğraf.
Sahiplerinin tatile giderken terk ettiği 140 köpek, 3 gün içinde yeni aile bulamayınca katledildi. Litran, öldürülen 140 köpeği bir araya getirip frigorifik araçlarla ana yola yerleştirdi ve fotoğrafladı.

Görünüşe göre, terk ettikleri hayvanlarının, yaşlanıncaya ve doğal yoldan ölünceye kadar belediyeler tarafından korunduklarına inanan insanlar vardı.

Gerçek ne yazık ki böyle değildi. Bu düşünce malesef günümüzde de çok değişmedi. Dünyada, binlerce hayvan türlü bahaneler ile aileleri tarafından terk ediliyor.

Nereye gittiklerini, yaşadıkları korkuyu, çektikleri acıyı düşünmeden, eskimiş bir eşya çöpe atılırcasına terk ediliyorlar.
Hani bazen “Avrupa’da sokakta bir köpek göremezsiniz, medeniyet” diyenler oluyor ya, medeniyetten değil, ötenaziden göremiyorsunuz.

Mesela İspanya, yolu barınağa düşen köpeğin yaşamak için 15 günü var, eğer 15 gün içinde bir aile sahiplenmek istemezse, ötenazi yapılır. İtalya ve Amerika’da da benzeri kurallar uygulanır. Coğrafya, kültür, din, dil fark etmiyor.
Hayvanlar bu dünyaya sırf acı çekmeye geliyor

Terk etmeyin!..

#akış #konudışı #sokakhayvanları #hayvanhakları #fransa

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  O yüzden aç kalmayan hayvanı düzenli beslemeyin, o yüzden bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin.
  İnsanlara sürekli kedileri beslemeyin demekten yoruldum. Bir çoğu ilk başta olur mu ya öyle şey dese de sonunda hak veriyor.
  Ben otelde işe başladığımda 2 tane kedi vardı sokakta. 5 sene geçti sırf otelin bahçesinde 10 dan fazla kedi var. Koronadan önce hepsi şişkoydu. Şimdi sıfır beden japon mankenler gibilir. Otel kapalı 5 aydır. Güvenlikler arada bir yemek veriyor ve hepsi tığ gibi gerçekten. Sokağa atıyorsun geri geliyor, aç kalıyorlar ama açlığı gidermek için hiçbirşey yapmıyorlar anca miyavlıyorlar.

  Özellikle kedileri günde 30 öğün besleyenlere ayar oluyorum.
  1.si siz yemek verdikçe hayatlarını unutuyorlar.
  2.si siz yemek verdikçe daha fazla üreyecekler. Yılda 1-2 üreyen kedi 4-5 yapmaya başladı.
  3.sü üredikçe daha fazla olacaklar, siz verdikçe daha da fazla üreyecekler. Şehir eninde sonunda bezecek.
  4.sü yolda dilenci görseniz aaa bu paraları götürüyor buna ne vercem eli ayağı tutuyor dersiniz sıkıntısı olmayan hayvanları günde 10 öğün beslersiniz. Yüzde 90 kedinin de verdiğiniz mamaya ihtiyacı yok dilencinin de ihtiyacı yok.
  5. Sesi çıkmayan hayvanları savunmayan insanların yok kedi öldü, köpeği taşladılar, kuşun kanadını kırdı gibi bencilce davranışlarını gerçekçi bulmuyorum. Yani sevimli diye kayırıyorsun.

  Kısaca aç olmayan, susuz kalmayan hayvanı sürekli beslemeyin. Atarsın 3-5 günde bir ufak tefek kalan yemek artıklarını yesin. Gerçekten kötü görünüyorsa hayvan besle bir iki gün. Suyu istediğin kadar içir, paylaş.

  Avrupa amerika zaten insan değil. Paraları var diye insan muamelesi görüyorlar.

 • Çateş @cates

  Sokağa rastgele bırakılıp çoluğa çocuğa saldırmaları veya bir araba altında can vermeleri mi daha iyi yoksa bu mu daha iyi bilemiyorum.

  İnsanlar her yerde geri zekalı çünkü

  İki seçenek de insancıl değil
  Çözüm evcil hayvan besleme ehliyeti olmalı belki de

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  İnsan doğayı manüple ettikçe daha fazlası olacak. Sadece kendi eliyle varettiği türler için değil tüm türler için insan bu katliamı yapıyor. Hayatta kalmak adı altında.

 • toroskartali @toroskartali

  Hayvan beslemek için belge alınması gerekiyor. Her hayvanın kimliği olmalı ve hayvan sahiplerinin belli zamanlarda araç muayenesi gibi muayeneye gitmesi gerekiyor. Bu muayenede sadece fiziksel sağlığına değil hayvanın psikolojisine de bakmak gerekiyor. Hayvanları karanlıkta aç susuz bırakarak saldırgan yapıyorlar. Tabi bunlar bizim için bir ütopya.

 • Kesb-i @kesb-i

  Sokaklarda hayvan olmamalı. Aynı şekilde evcil hayvanı terketmenin de ağır cezası olmalı. Sokaklarda hayvan bulunması hem insanlar için, hem de hayvanlar için uygun değil. Hepsi toplanmalı. Doğada zaten bu kadar çok kedi ve köpek olmazdı. Köpeklerin çoğu ırkı zaten uydurma insan yapımı. Pek çoğu garip yapılarından dolayı nefes almakta bile zorlanıyor. Çöplerden beslenmeye çalışıyorlar. Hastalık, saldırı, trafikte hem araç için hem hayvanın kendi için tehlike. Sokakta hayvan olmamalı benim düşüncem bu.

 • POfficer @felixfelicis

  Ötenaziyi şeytanlaştırmanın lüzumu yok bence. Güzel bir şey olmadığı kesin ama günümüzde yapılması gereken bir şey maalesef. Ülkemizde aç kalan sokak köpeklerinin öldürdüğü ya da ağır yaraladığı insanlara dair haberlere şahit olmuşsunuzdur illaki. Nitekim pandemi döneminin başlarında gördük ki onlara yem verilemeyecek zamanlar yaşanabiliyor. Arabayla gidilirken çarpılan yol kenarında bırakılan hayvan ölüleri vs. görmekte hoş değil.