#Ekonomi #Yatırım #YatırımTavsiyesi #Birikim #BirikimTavsiyesi

Arkadaşlar uzun zamandır bir gelirim yoktu. Yeni bir işe başlıyorum ve taşınma vs. için birikmişleri yok ettim. Düzenli gelecek maaşla bir şeyler yapabilmek istiyorum. Ekonomiden anlayan biri değilim. Yatırım önerisi bekliyorum.

* Asgari ücret altı miktarlarda birikim yapmayı düşünüyorum.
* #YatırımFonu aklıma geliyor. Alayım fonları banka işletsin falan.
* Bildik, düşük riskli bazı şirketlerden hisse senedi alabilirim.
* #Döviz ve/veya #altın yatırımı yapabilirim.
* #Coin ve #Forex ile ilgili zerre bilgim yok.

Önerilerinizi bekliyorum.

Şunun farkındayım. Öneriler her zaman patlayabilir. İki gün sonra "vay arkadaş sen böyle dedin şöyle olacakmış" gibi saçmalıklarla karşınıza gelmem 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • seckyn @seckyn

  Benimde böyle bir tavsiyeye ihtiyacım var bakalım öneri gelecek mi 😀

 • teknopanda @teknopanda

  coinin riski aşırı yüksek ama her ay bitcoin veya ethereum uzun vade 3 5 yıl dokunmam diyorsanız muhtemelen diğer yatırım araçlarının hepsinden daha çok kazanırsınız. btcturkten altın dolar alır gibi al sat yapabilirsiniz. bitcoin saklama bitcoin cüzdanları kriptopara vs konularda da bilgi sahibi olmalısınız coinlerinizi koruyabilmeniz açısından daha iyi olur.

  • Ali @ali1928

   Blockchain'e hakim olmadan coin işine girmek istemiyorum. Uzak kaldığım bir teknoloji. Hatta bazen bu teknolojileri çoluk çocuğun elinde görüyorum, moralim bozuluyor. Benden uzak dursunlar bir süre daha.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Döviz-Altın-yatırım fonu olur (özellikle acil durumlarda değerlendirme şansı sağlar), hisse senedin de hem çok iyi araştırmalısınız hem de uzun dönemli düşünmelisiniz. Çünkü Borsa geliri, sermayenizin (gömdüğünüz para biriminin) değer kaybına karşı korumaz, sadece sermayenizin büyümesini sağlar (bedelsiz pay ve/veya nakit kar payı dağıtımı ile-bu benim görüşümdür-). Kısa dönem düşünüyorsanız, al-sat zamanlarını iyi analiz etmelisiniz.
  Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, kendi yatırım tarzım ve düşüncelerimdir.
  En önemli konu ise şudur; sermayenizi kesinlikle hedge (fiyat değişikliklerine karşı alınan tedbir) etmelisiniz. Yani, zıt yönlü yatırım araçları ile çalışmalısınız; bazan fit olursunuz, bazan karınız zararınızdan fazla olur, kardan zarar edersiniz ama tamamen zarar etmezsiniz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Zıt yönlü çalışmak istemiyorsanız, sermayenin bir kısmı garanti getiriye gömülebilir.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Sepet yap. altın-dolar-euro-tl kesinlikle coinlerden ve hisse senetlerinden uzak dur.

 • SMT @smt

  acaba hangisini yaptın ? Kar durumun baya iyi olmalı 2 sene önce taş alsak şimdi daha kıymetli olurmuş 🙂